Skocz do zawartości
kasen2

[turbo Pacal]kalkulator Z Menu Tekstowym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Muszę napisać program kalkulator, który będzie obliczał: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, pole kwadratu, pole prostokąta, pole trójkąta, pole koła. Musi mieć tekstowe menu wybierania, jeżeli ktoś wybierze złą pozycję [ takiej, której nie ma w menu ] to program ma wyświetlić "wybierz pozycję od 1 do 8" i znowu wyświetlić menu z listą opcji. Trzeba też zabezpieczyć się przed dzieleniem przez 0 w postaci komunikatu np. Nie dziel cholero przez zero :D Do tej pory nastrugałem tyle:

program olbiczanie;uses crt;var a,b,h,r,pozycja:integer;beginclrscr;repeatwriteln('1 - Dodawanie 2 - Odejmowanie 3 - Mnozenie 4 - Dzielenie 5 - Pole KW 6 - Pole prostokata 7 - Pole trojkata 8 - Pole kola');read(pozycja);IF pozycja<1 THEN writeln('Wybierz od 1 do 8');IF pozycja>8 THEN writeln('Wybierz od 1 do 8');until pozycja=1,2,3,4,5,6,7,8;CASE pozycja OF1: end.

Zatrzymałem się na Case OF, nie wiem jak rozpocząć od 1 ? Jak ktoś mi podpowie jak ma wyglądać początek to dalej sam już analogicznie powinienem dać sobie radę.

 

Czy to będzie dobrze ?

1: Writeln('Zaczynamy dodawanie');beginwriteln('Podaj a');read(a);writeln('Podaj b');read(b);writeln('Suma a i b wynosi',a+b); readln;end;
Edytowane przez kasen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chciałem z całego serca i ze wszystkich sił.. swoich, ale nie byłem pewien czy problem dotyczy składni języka (wtedy to nie do mnie, bo pascala już na szczęście nie używam :) ) czy może idei. Jakoś tak pokrętnie problem przedstawiony, chyba pytanie lekko źle ubrane w słowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

program abd;  uses crt;  var key : boolean; a : boolean;  procedure menu; begin repeat	  clrscr;	  writeln('MENU: ');  {wypisywanie polecen menu}	   TextColor(green); {kolor czcionki}	  writeln('1. 1');	   TextColor(red); {kolor czcionki}	  writeln('2. 1');	   TextColor(blue); {kolor czcionki}	  writeln('2. 1');	   TextColor(brown); {kolor czcionki}	  writeln('4. zakoncz');	   TextColor(white); {kolor czcionki}	  repeat until KeyPressed;	  case ReadKey of {petla case, Funkcja ReadKey z biblioteki crt podaj wcisniety klawisz}		'1' : begin	{jesli wcisniety klawisz to 1 to wykonoja dla 1}				writeln('wybrales: 1');				writeln('');				writeln('');				writeln('');				key :=true;				writeln('nacisniej dowolny klawisz aby powrocic do menu');				readln;				menu;			  end;		'2': begin	 {jesli wcisniety dowolny klawisz to 2 to wykonoja dla 2}			   writeln('wybrales: 2');			   writeln('');			   writeln('');			   writeln('');			   key :=true;			   writeln('nacisniej dowolny klawisz aby powrocic do menu');			   readln;			   menu; 			 end;		'3': begin   {jesli wcisniety klawisz to 3 to wykonoja dla 3}			   writeln('wybrales: 3');			   writeln('');			   writeln('');			   writeln('');			   key :=true;			   writeln('nacisniej dowolny klawisz aby powrocic do menu');			   readln;			   menu;			 end;		'4': begin   {jesli wcisniety klawisz to 4 to wykonoja dla 4}			   writeln('wybrales: zakoncz');			   writeln('');			   writeln('');			   writeln('');			   key :=true;			 end;	  end;	until key;  writeln('nacisnij dowolny klawisz aby zakonczyc program');  repeat until KeyPressed; {jesli zostanie nacisniety klawisz koniec petli}	{zarazem koniec programu} end;  begin   menu; end.
Masz jakieś moje stare wypociny, może Ci to coś pomoże ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...