Skocz do zawartości
XvAK

Ati Radeon Hd58xx

Rekomendowane odpowiedzi

5850 za 1000zł ROX !

 

No właśnie focus przed chwilą zmienił podpis z egielda na Uczestnik, więc zaraz pewnie się pojawi redakcja i bedziemy go czytać tu. Albo wolny strzelec?

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stać Cię na HD 5870, to się nie ma nad czym zastanawiać tylko brać. Proc nie będzie blokował, a jeśli to będzie blokował i słabsze karty graficzne, więc bez różnicy. Jeśli wystarcza Ci procesor do gier, to się nie ma czym przejmować. Procesor jak i karta graficzna wystarczają do gry bądź nie.

Ostatnie zdanie mógłbyś jaśniej? :) Sorry ale nie kumam :( Byłbym wdzięczny jakbyś rozjaśnił mi to na chłopski rozum :)

 

Ja powiem tak: bardziej odpowiada mi kwota na GPU (do 1000zł). Dlatego cały czas zastanawiam się czy brać 5850? Czy warto jednak dopłacić do 5870? Jeżeli warto, do z grymasem na twarzy dopłacę :)

Jako, że nie było jeszcze w polskich portalach, serwisach - recenzji HD5850, to dalej nie wiem czy warto dopłacić do 70tki czy nie , bo czekam cały czas na opinie ekspertów w kwestii opłacalności obu kart...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego tu nie rozumieć? Wszystko jest jasne i powtarzane od dwóch stron...

Powiem ci w prostszej formie - jak grasz do 1680x1050 to 5850 jak grasz 1920x1200 to warto dołożyć. A procesor jak procesor - albo masz wystarczający do wymagań dzisiejszych gier albo nie.

 

 

Osobiście mam nadzieje że Focus na stałe będzie recenzował "u nas" sprzęt, z pewnością podniesie wyżej jakość naszego portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego tu nie rozumieć? Wszystko jest jasne i powtarzane od dwóch stron...

Powiem ci w prostszej formie - jak grasz do 1680x1050 to 5850 jak grasz 1920x1200 to warto dołożyć. A procesor jak procesor - albo masz wystarczający do wymagań dzisiejszych gier albo nie.

 

Osobiście mam nadzieje że Focus na stałe będzie recenzował "u nas" sprzęt, z pewnością podniesie wyżej jakość naszego portalu.

Tak moja nominalna to 1680x1050, więc w takiej będę ciupał. Mówisz dopłata 400-500 zł do 5870 nie jest wart tych dodatkowych fpsów, które ma 70tka?

Co do procesora, to i5 można traktować za wystarczającego do gier czy nie?

 

A taki pomysł jak wam sie widzi? Kupić teraz 5850, a za rok dokupić drugą? Będzie coś takiego za rok opłacalne? Czy bardziej wydajne będzie sprzedać za rok 5850 i kupić coś innego?(sądze, że i tak 5850 w CF będzie bardziej wydajne niż 5890)

I jeszcze jedno: Jak sie chce łączyć 2 karty w CF, to muszą to być 2 identyczne modele? (za rok z dostępnością identycznego modelu może być kłopot)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boze swiety nikt nie jest wrozka czy za rok bedzie x operacja oplacalna

w erze crossfire x czy crossfire hybrid zastosowaine dwoch takich samych modeli innych firm kart graficznych to zaden problem

czemu i5 mialby byc niewystarczajacy skoro i e8400 wykrecony by do gier starczyl, co innego ze przy max fps w smarkach (od 06 wzwyz) dwujajowy dostanie mocno po [gluteus maximus]

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratuluję nowego recenzenta;)

 

Co do testu, to mam mieszane uczucia.

Bardzo dobry dobór pozostałych kart (gtx285, 295, hd 4890), dobra platforma testowa, ale ten dobór gier... :angry:

 

Cryostasis, NFS Shift, Batman - wszystko to gry @physx, które garściami czerpią na kartach NVidii. Czerpią w sztuczny sposób ($$$ na program TWMTBP od NVIDII). Nie jest to praktycznie opisane, a prawdopodobnie z tego wynika przewaga NV np. w shifcie przy dużej ilości zawodników.

 

Polecam dyskusję na anandtech: http://forums.anandtech.com/messageview.as...MVIEWTMP=Linear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko :) Tak też myślałem że nie da się tego przewidzieć.

 

Na razie jedna osoba "rafa" sądzi, nie warto dopłacać do 70tki. Przypomnę mój przyszły procek to i5. Wszyscy też tak uważacie? A Mistrz Focus co sądzi? :)

Sorry, za molestowanie Was tym wszystkim, ale zrozumcie mnie nie chcę po zakupie żałować, że zrobiłem tak, a nie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrcze :angry:

Zamowilem sobie Asusa 5870 w Komputroniku. Miala byc wczoraj dostawa. Dzisiaj na stronie widze - "Chwilowy brak towaru. Termin dostawy nieznany". Albo mieli dostawe i wszystko poszlo na takie preordery jak moj, albo nie mieli.

Nie wiecie jak to z nimi jest? Co z dostawami tych kart - ma ktos jakies wejscia, zeby napisal?

 

Gdzie Wy kupowaliscie swoje 5870? Nie chce mi sie czekac do wielkanocy na te karte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak cie stac to napewno sie oplaca, z drugiej strony juz hd5850 to zapas mocy na spory okres czasu, a malo kto z nas tutaj kupuje kompa na 3-5 lat i juz za rok prawdopodobnie takiego 5850 sprzeda niewielkim kosztem upgraedujac na cos "ciut" wydajniejszego ;]

ja bym nie doplacal, a za zaoszczedzone pieniadze kupil dobra obudowe, dzwiekowke, czy poprostu wrzucilbym je do "skarbonki" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko :) Tak też myślałem że nie da się tego przewidzieć.

 

Na razie jedna osoba "rafa" sądzi, nie warto dopłacać do 70tki. Przypomnę mój przyszły procek to i5. Wszyscy też tak uważacie? A Mistrz Focus co sądzi? :)

Sorry, za molestowanie Was tym wszystkim, ale zrozumcie mnie nie chcę po zakupie żałować, że zrobiłem tak, a nie inaczej.

Zgadzam sie z Rafa - jesli grasz w 1680x1050 szkoda kasy na 5870 - wez 5850 bedzie wystarczajace do wszystkiego. A z prockiem to sobie chyba jaja robisz pytajac czy i5 bedzie dobre do gier? przeciez dzieki turbo potrafi byc szybsze niz i7, a w tytulach wykorzystujacych wszystkie rdzenie tez nie odstaje wiele, wiec daruj sobie to pytanie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z jednostkami RBE?? focus napisał, że jest ich 16 ale są wstanie wypuścić 32 piksele...wszędzie piszą że sa 32 RBE??

 

RV870

Dołączona grafika

 

 

RV770

Dołączona grafika

 

Wydaje mi się, że jednak jest 32 RBE...w RV770 widać 4 bloki po 4RBE...za to w RV870 jest ich 8 po 4. Tak wynika z tych obrazków...Mogę się mylić... Czy możesz się odnieść Focus do tych obrazków?

Edytowane przez Michael86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ MIchael86 - biję się w pierś. Źle popatrzyłem na schemat - zobaczyłem że do każdego kontrolera jest "przyklejony" RBE i nie zobaczyłem, że są przyklejone dwa takowe (dwie grupy po 4 RBE w każdym) w przeciwieństwie do RV770, gdzie jest po jednej takiej grupie. Już poprawiam. Przepraszam za pomyłkę.

 

gratuluję nowego recenzenta;)

 

Co do testu, to mam mieszane uczucia.

Bardzo dobry dobór pozostałych kart (gtx285, 295, hd 4890), dobra platforma testowa, ale ten dobór gier... :angry:

 

Cryostasis, NFS Shift, Batman - wszystko to gry @physx, które garściami czerpią na kartach NVidii. Czerpią w sztuczny sposób ($$$ na program TWMTBP od NVIDII). Nie jest to praktycznie opisane, a prawdopodobnie z tego wynika przewaga NV np. w shifcie przy dużej ilości zawodników.

 

Polecam dyskusję na anandtech: http://forums.anandtech.com/messageview.as...MVIEWTMP=Linear

Czekałem az ktoś wywoła dyskusję na ten temat :)

 

Co do NFS Shift, to bynajmniej nie jestem przekonany by ta gra wspierała PhysX'a. Na stronie nVidii nie ma o tym słowa, podobnie jak sama gra się tym nie chwali.

 

Co do pozostałych gier PhysX. Batman to niewątpliwie jedna z najciekawszych gier tego roku i trudno żeby się ona tutaj nie znalazła. Cryostasis to coś jak Crysis - ogromne wymagania, bardzo ładna grafika, ale dyskusyjna fabuła itd. Niemniej dołączyłem też gry wyjątkowo pro-ATi, jak Clear Sky, H.A.W.X. czy Far Cry 2. Te trzy tytułu wykorzystują DX10.1.

 

Niemniej jak najbardziej jestem otwarty na propozycje. Generalnie jestem w stanie testować na takiej oto liście gier:

 

Assassins Creed

Batman

COD5

CoJ DX10

Jericho

Colin DiRT

COH

Cryostasis

Crysis DX9

Crysis DX10

Crysis Warhead

Devil May Cry 4

ET QW

Far Cry 2

FEAR EP

GRAW2

GTA IV

HL2: E2

Lost Planet DX9

Lost Planet DX10

Mirror's Edge

NFS Shift

GRID

R6: Vegas

STALKER CS

Riddick Athena

HAWX DX10

WiC SA DX10

 

Niemniej razem z resztą redakcji doszliśmy do wniosku, że taka liczba gier jaka została użyta jest w 100% wystarczająca i więcej tylko będzie przeszkadzać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wyniki w innych grach prezentować tutaj na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już który raz to pisze w shifcie physx działa na poziomie cpu. Ale jako , że go używa nawet na cpu to i tak są potrzebne biblioteki od physx. Wątpie by ati zmniejszyło obciążenie cpu w tej grze , może za kilka miesięcy :wink: . Od kiedy Far Cry 2 to gra pro Ati :wink: , jakbyś napisał Riddick Dark Athena to inna bajka.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie jedna osoba "rafa" sądzi, nie warto dopłacać do 70tki. Przypomnę mój przyszły procek to i5. Wszyscy też tak uważacie? A Mistrz Focus co sądzi? :)

Sorry, za molestowanie Was tym wszystkim, ale zrozumcie mnie nie chcę po zakupie żałować, że zrobiłem tak, a nie inaczej.

Mi trudno jest się wypowiedzieć na temat 50tki, bo jej w ręku nie miałem. Niemniej testy pokazują, że będzie to szybsza karta niż HD 4850 czy HD 4770. Teoretycznie testy w PL mają być w tym tygodniu co teraz będzie i my też mamy mieć recenzję na czas, więc chyba warto poczekać.

 

 

 

Nie wiem już który raz to pisze w shifcie physx działa na poziomie cpu. Ale jako , że go używa nawet na cpu to i tak są potrzebne biblioteki od physx. Wątpie by ati zmniejszyło obciążenie cpu w tej grze , może za kilka miesięcy :wink: . Od kiedy Far Cry 2 to gra pro Ati :wink: , jakbyś napisał Riddick Dark Athena to inna bajka.

Far Cry 2 wykorzystuje DX10.1 - może nie pro ATi, ale jednak wspiera technologię dostępną tylko w kartach ATi, a przez to działa na Radeonach szybciej niż gdyby DX'a 10.1 nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście powinien być też zmierzony pobór energii pod obciążeniem procesora i karty graficznej - Furmark + prime95 lub coś podobnego ( gra/mark + prime / linx / orthos ) przy kręconym procu najlepiej . Tak jak jest to rozwiązane na egiełdzie w teście procesorów o tutaj . To daje obraz jaki zasilacz należy sobie zakupić do danego zestawu . Można by przykręcić także grafę .

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście powinien być też zmierzony pobór energii pod obciążeniem procesora i karty graficznej - Furmark + prime95 lub coś podobnego ( gra/mark + prime / linx / orthos ) przy kręconym procu najlepiej . Tak jak jest to rozwiązane na egiełdzie w teście procesorów o tutaj . To daje obraz jaki zasilacz należy sobie zakupić do danego zestawu . Można by przykręcić także grafę .

Heh ;)

 

Pobór energii, który wykonuję opiera się na obciążeniu nie tylko karty graficznej ale i procesora. Tyle, że procesor jedzie tylko na dwóch wątkach. W GTA IV wyniki są wyższe o około 20-25W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jestem po wstępnych testach marka. Złożyłem sprzęt jak w podpisie. Przy stock-owych zegarach i5 miałem 1.8k pkt, czyli nawet więcej niż na 6750@3.4ghz. No ale tu głównie cpu score dał pkt. Po podniesieniu base clock na 185 czyli cpu 3.8ghz z hakiem wynik skoczył na:

 

post-112033-1254578075_thumb.jpg

 

Co więcej powiem że w każdej scenie dostałem przyrost 50-60fps.

 

EDIT: źle się wyraziłem z tym blokowaniem, ale przyrost jest duży także w 1920x1200.

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jestem po wstępnych testach marka. Złożyłem sprzęt jak w podpisie. Ale pięknie blokuje grafę procek. Przy stock-owych zegarach i5 miałem 1.8k pkt, czyli nawet więcej niż na 6750@3.4ghz. No ale tu głównie cpu score dał pkt. Po podniesieniu base clock na 185 czyli cpu 3.8ghz z hakiem wynik skoczył na:

 

Co więcej powiem że w każdej scenie dostałem przyrost 50-60fps.

Ale to jest 3D Mark, który testuje cały komputer. Dodatkowo pomimo tego że zmieniłeś na szybszą kartę nie zwiększyłeś rozdzielczości. Więc, to że Ci brakuje CPU nie jest wynikiem jego brakującej mocy względem karty, tylko po prostu grafika w tej rozdzielczości dotarła do granicy procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisie jest "Stres ( Crysis ) " . Coś jest nie tak bo na xbitlabs dla i7 @4 ghz przy 4890 mają pobór 478 W a w tym teście tylko 341 W . Zresztą sam zobacz . Dodatkowo na egiełdzie dla 9800gtx+ przy tym procu w nowej rewizji to ~430 W .

 

 

[/edit]

 

Jedynie zgadza się pobór po obciążeniu samej karty graficznej .

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisie jest "Stres ( Crysis ) " . Coś jest nie tak bo na xbitlabs dla i7 @4 ghz przy 4890 mają pobór 478 W a w tym teście tylko 341 W . Zresztą sam zobacz . Dodatkowo na egiełdzie dla 9800gtx+ przy tym procu w nowej rewizji to ~430 W .

 

 

[/edit]

 

Jedynie zgadza się pobór po obciążeniu samej karty graficznej .

No ale co Ci się nie zgadza?

 

Ja sprawdzam pobór energii w czasie gry. Nikt normalny w czasie gry w Crysisa (żeby sobie pograć) nie puszcza w tle Linpacka.

 

W Idlu są mniej więcej porównywalne wartości w okolicach 200W. W stresie oni stosują FurMarka, zaś my Crysisa / GTA IV i tutaj wyniki również sa porównywalne, bo okolice 330W.

 

Co do moich pomiarów poboru energii na egieldzie. 9800 GTX pobiera więcej energii w idlu niż GTX-285! Różnica to o ile dobrze pamiętam 20 czy nawet 30W. Dodatkowo test który linkujesz na egieldzie składa się jednak z innych komponentów - wtedy podpinałem mniej dysków twardych a przede wszystkim sprawdzam na innym systemie i w innej grze. Z racji tego, że jest to test procesora to nastawiałem pobór energii głównie na procesor, a nie na kartę jak w przypadku testu grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ;)

 

Pobór energii, który wykonuję opiera się na obciążeniu nie tylko karty graficznej ale i procesora. Tyle, że procesor jedzie tylko na dwóch wątkach. W GTA IV wyniki są wyższe o około 20-25W.

Teraz przyznałeś że obciążyłeś samą grą .

 

a ja prosiłem o :

 

W teście powinien być też zmierzony pobór energii pod obciążeniem procesora i karty graficznej - Furmark + prime95 lub coś podobnego ( gra/mark + prime / linx / orthos ) przy kręconym procu najlepiej . Tak jak jest to rozwiązane na egiełdzie w teście procesorów o tutaj . To daje obraz jaki zasilacz należy sobie zakupić do danego zestawu . Można by przykręcić także grafę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam dziś mobasa na P5Q Deluxa jaki robi fsb 570 :-)

I niebawem zamierzam kupić 5870, przyszłościowo może z tego zrobię crossfire, zmieniać zasiłkę wtedy?

5870 ma mniejszy pobór prądu niż 4870 a 4870 x2 by mi tu chodził spokojnie.

Edytowane przez Gosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przyznałeś że obciążyłeś samą grą .

 

a ja prosiłem o :

Mówiąc "obciązam nie tylko kartę graficzną ale i procesor" miałem na myśli pomiar w miejscu w Crysisie takim, w którym byli zarówno przeciwnicy oraz wysoki poziom graficzny. Dla porównania na innej mapie miałem nawet 25W mniej. Zanim wybrałem miejsca poboru energii prześledziłem kilka gier pod kątem poboru energii i wybrałem właśnie Crysisa (test "baza") oraz GTA IV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi tylko czy w przyszłości planujecie zmierzyć taki ekstramalny pobór energii ( prime95 + crysis lub coś podobnego ) w szczególności przyszłe radeony 5770/5750 . To będzie bardzo pomocne dla osób ze słabymi zasilaczami które chciałyby wymienić grafikę .

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem kompletnie Twojego rozumowania. Na co Ci taki test? Chcesz znać maksymalny pobór prądu, który nie wystąpi przy normalnym zastosowaniu?

 

Przez takie testy potem ludzie, którzy się zbytnio nie znają na komputerach kupują zasilacze 1kW... To może mieć zastosowanie jedynie marketingowe. Osobiście jestem przeciw.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

focus_ :) jaki milo :)

co do testu - batman, na sterach 8.14.10.0700 dziala fsaa na ati. nie wiem tez czy przypadkiem nie zadziala na starych po podmianie .exe na ut3.exe

osobiscie mam mieszane odczucia co do nowego ati - no jest szybko, chlodno, cicho, malo W, no ale co z tego jak np.brak fssa w total war, dawn of war 2, wolfenstein. "nowy" supersampling robi takie mydlo, ze szkoda to w ogole wlaczac. dziwne spadki framerate np. havx potrafi miec na jednej planszy >120fps, aby za chwile na innej juz <50. nie wiem tez dlaczego w havx mam straszna "czkawke" :/ shift to znany juz temat. ati jakos nie moze zapanowac na sterami, a najgorsze, ze szuka winnych w developerach i konkurencji :/ no milo bylo, ale ja podziekuje ati..znowu..

btw: w gta4 da sie zalaczyc fsaa - supersampling. pojawila sie "poprawiona" dllka.

Edytowane przez Sulaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...