Skocz do zawartości
XvAK

Ati Radeon Hd58xx

Rekomendowane odpowiedzi

Przeciez majac ten sam uklad wykonany w dwoch roznych wymiarach - powiedzmy 55nm, i 40nm, to tez uklad z 40nm bedzie szybszy zegar w zegar od 55nm - poniewaz sa mniejsze odleglosci miedzy tranzystorami, i tranzystory sie szybciej przelaczaja.

 

Tutaj sama zmiana procesu wykonania powinna przyśpieszyć o ok. 10%, to naprawdę marny wynik przy podwojeniu ilości jednostek jest.

 

Pamiętacie przeskok AMD z 90nm do 45nm? Jednoprocesorowe FXy? Przecież zmiana w architekture na s.939 była znikoma, a wydajność, podkręcalność i energooszczędność wydatnie skoczyły...

Ad1. Samo zmniejszenie procesu technologicznego bez żadnych zmian w architekturze i bez żadnych zmian parametrów w układzie nie daje żadnego zysku wydajności. Korzyści jakie wymieniłeś pro po tranzystorów są prawdziwe, ale dają zwykle możliwość pracy układu w większymi częstotliwościami, ograniczenie apetytu na prąd itd, ale nie zwiększają wydajności układu. Wówczas producent lub użytkownik może zwiększyć jego wydajność jak podniesie zegar :)

 

Ad2. Każda nawet bardzo drobna zmiana może (ale nie tak często się to zdarza) bardzo poprawić osiągi danego układu, gdyż często układ jest spowalniany przez tak zwane wąskie gardła, ale ich wyeliminowanie nie jest takie proste. Skoro napisałeś o prockach AMD to poczytaj np o przejściu AMD z rdzenia Windsor(90nm) na Brisbane(65nm). Według twojej teorii Brisbane zegar w zegar powinien być szybszy, a było odwrotnie.

 

Sorki za OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by się głupio policzyło :)

 

Więc wyciągając średnią mamy 62% i tak czasem jest.

Z "grubsza" zgoda...

ponadto nie można zapominać o wpływie CPU/RAM na wydajności całego systemu i ilość FPS, które porównujemy (podejrzewam że na 8GHz I7 kolega od "2x większej wydajności" uzyskał by to, czego oczekuje :lol2: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko takie raczej ogólne, do osób które miały zarówno SLI/CF i 2-rdzeniówkę. Lepsze takie, czy takie rozwiązanie? Czy stery są pisane "osobno" pod sli/cf a osobno pod kanapkę? Jeśli np. jakas gierka nie działa z sli ( z winy sterów ) to czy na kanapce też będzie działać tak, jak na jednym rdzeniu? Pytam bo nie wiem czy lepiej 2 karty w CF czy X2 wziąć. Wiem, że jakbym chciał 2 karty to trzeba płytę zmienić, będzie więcej prądu szło ( pewnie zasiłka do wymiany ) ale będzie ciszej i chłodniej niż kanapka.

 

Btw, 1 000 pościk, jupi! :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kanapki dwie ,jeśli jakaś gra nie korzysta ze SLI to na X2 też będzie korzystać tylko z jednego rdzenia. Ja teraz chcę spróbować CF z nowych radków ,będę miał w przyszłym tyg więc się podzielę co i jak z nimi. A z jakich chcesz SLI / CF ?. Na x2 zajmujesz dwa sloty obudowy na cf 4 ,tu kupujesz przykładowo jeden blok wodny a tu dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę kupić 5870X2 lub dwie 5870. Z tym, że przy X2 nie muszę niczego zmieniać, a do CF płyta na wymianę. Ale skoro jakaś gra nie korzysta z 2 rdzeni zarówno na sli/cf ani na kanapce to chyba w moim przypadku lepiej kanapkę. :razz:

 

----------

 

Bartass13, a gdzie zamówiłeś te swoje 2 sztuki?

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ddr2 ,to zależy możesz czekać na x2 ,lub nie ,jak wolisz. No i kwestia tego czy chcesz zmieniać mobasa ,ja chciałbym jeszcze do physx dorzucić coś.

http://cgi.ebay.co.uk/BFG-Technologies-AGE...id=p3286.c0.m14 lub 9800GT

 

Zawsze możesz zmienić mobasa kupić pojedynczą i dokupić z czasem drugą. Już czytałem że lada moment wychodzą bloki do hd5870

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba na 100% nie wiadomo czy da radę dorzucić oddzielną do Physix? Czy może już wiadomo? :razz:

Ja chyba poprzestanę na X2, chyba że się okaże że znowu jest problem z microstuttering , to pomęczę się na jednej 5870. :wink: Wodę kiedyś miałem, mimo że świetna rzecz, to już raczej w to nie będę się bawić. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przekonaliscie mnie jednak, ze lepiej zmienic 4870 na 5870 i nie bawic sie w CF z Matrixem. Dzieki za wyjasnienie.

2. Czekam na specyfikacje prado-biorcza 5870x2. Postawilem sobie warunek, ze tylko wtedy pomysle o knapce, jak moja zasilka ja pociagnie. To chyba taki zawor bezpieczenstwa majacy studzic moje zapedy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Hydra200 będzie tak wydajna, jak na to wskazują znaki na niebie i ziemi ( :rolleyes: ), to żadne SLI/CF nie będzie już potrzebne. Kto nosi się z zamiarem kupna nowego pieca niech poczeka na testy MSI BigBang z tym układem. Ciekaw jestem wyniku pracy dwóch radków 5870 na tej płycie ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę kupić 5870X2 lub dwie 5870. Z tym, że przy X2 nie muszę niczego zmieniać, a do CF płyta na wymianę. Ale skoro jakaś gra nie korzysta z 2 rdzeni zarówno na sli/cf ani na kanapce to chyba w moim przypadku lepiej kanapkę. :razz:

(...)

Jak płyta na wymianę to jeszcze pomyśl o procku... Do kanapki/cf to co masz może okazać się wąskim gardłem :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Samo zmniejszenie procesu technologicznego bez żadnych zmian w architekturze i bez żadnych zmian parametrów w układzie nie daje żadnego zysku wydajności. Korzyści jakie wymieniłeś pro po tranzystorów są prawdziwe, ale dają zwykle możliwość pracy układu w większymi częstotliwościami, ograniczenie apetytu na prąd itd, ale nie zwiększają wydajności układu. Wówczas producent lub użytkownik może zwiększyć jego wydajność jak podniesie zegar :)

 

Ad2. Każda nawet bardzo drobna zmiana może (ale nie tak często się to zdarza) bardzo poprawić osiągi danego układu, gdyż często układ jest spowalniany przez tak zwane wąskie gardła, ale ich wyeliminowanie nie jest takie proste. Skoro napisałeś o prockach AMD to poczytaj np o przejściu AMD z rdzenia Windsor(90nm) na Brisbane(65nm). Według twojej teorii Brisbane zegar w zegar powinien być szybszy, a było odwrotnie.

 

Sorki za OT

Ad1. Samo zmniejszenie procesu wykonania powoduje zmniejszenie odległości między tranzystorami = no zgadnij co... szybszy układ.

Ad2. Racja, racja... Ale czy prędkość VRAMu naprawdę ogranicza 5870? 150GB/s, podczas gdy tekstury zmieszczą się w VRAMie 512-1GB.... Chyba czas dostępu jest bardziej kluczowy.

Chociaż może np. HD5890 będzie mieć 512bit, to się zobaczy czy to pamięć ogranicza te karty... bo zdecydowanie COŚ je ogranicza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Hydra200 będzie tak wydajna, jak na to wskazują znaki na niebie i ziemi ( :rolleyes: ), to żadne SLI/CF nie będzie już potrzebne. Kto nosi się z zamiarem kupna nowego pieca niech poczeka na testy MSI BigBang z tym układem. Ciekaw jestem wyniku pracy dwóch radków 5870 na tej płycie ^_^

Ale działać to chyba będzie podobnie do SLI/CF, więc wielkich różnic nie będzie. Oczywiście na + możliwość mieszania kart, ale czy np. włożenie 2 radków 5870 do tej BB, da większą wydajność niż zrobienie z 2 radków 5870 CF?

 

 

Jak płyta na wymianę to jeszcze pomyśl o procku... Do kanapki/cf to co masz może okazać się wąskim gardłem :wink: pzdr

Ach te wydatki. :wink: Faktycznie pewnie będzie trochę blokował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Samo zmniejszenie procesu wykonania powoduje zmniejszenie odległości między tranzystorami = no zgadnij co... szybszy układ.

Ad2. Racja, racja... Ale czy prędkość VRAMu naprawdę ogranicza 5870? 150GB/s, podczas gdy tekstury zmieszczą się w VRAMie 512-1GB.... Chyba czas dostępu jest bardziej kluczowy.

Chociaż może np. HD5890 będzie mieć 512bit, to się zobaczy czy to pamięć ogranicza te karty... bo zdecydowanie COŚ je ogranicza

1. Zmniejszenie procesu nie zwiększa wydajności, a jedynie pozwala na większe taktowania, na więcej tranzystorów na małej powierzchni oraz na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd.

2. Gdyby było 512bit wydajność była by 2x większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Samo zmniejszenie procesu wykonania powoduje zmniejszenie odległości między tranzystorami = no zgadnij co... szybszy układ.

Ad2. Racja, racja... Ale czy prędkość VRAMu naprawdę ogranicza 5870? 150GB/s, podczas gdy tekstury zmieszczą się w VRAMie 512-1GB.... Chyba czas dostępu jest bardziej kluczowy.

Chociaż może np. HD5890 będzie mieć 512bit, to się zobaczy czy to pamięć ogranicza te karty... bo zdecydowanie COŚ je ogranicza

Błagam cię wracaj na księżyc :wink: , przy operacjach na shaderach potrzeba niskie czasu dostępu - czego nie uświadczysz w ddr5 , przy texturowaniu potrzeba duże przepustowości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Samo zmniejszenie procesu wykonania powoduje zmniejszenie odległości między tranzystorami = no zgadnij co... szybszy układ.

Nie trzeba zgadywać, trzeba doczytać :)

Szybszy układ, bo producent zwiększył jego taktowanie. Zmniejszenie procesu zwykle pozwala zwiększyć taktowanie układu i producenci tak robią. Zwiększają taktowanie nowych układów w niższym procesie technologicznym, a więc układ jest szybszy. Ale zmniejszenie samego procesu nie zwiększa wydajności, tylko ludziom nie zawsze chce się doczytać dlaczego nowy układ jest szybszy od starego i wyciągają pochopne wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zieloni przystepuja do kontrofensywy :). Standardowo - czyli nowe sterowniki 191,03. Trzymam kciuki, zeby nic tylko nie zaczelo znikac :P.

jak chca nam zaimponowac to niech przestawia swoje fabryki na produkcje nowych radeon'ow - zeby nie bylo trzeba tyle czekac :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy hd 5870 albo 5870 x2 nie będzie dławił się na moim procku, coraz bardziej zastawniamsię nad sensem zmiany platformy albo na AM3 albo na 1336

No ale mam nadzieję ze się mylę, bo nie chcę póki co zmieniać płyty,procka,pamięci,chłodzenia a z drugiej strony jeśli wymienię grafikę to nie chciał bym żeby nie mogła rozwinąć w pełni skrzydeł.

Jak Wy to widzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak płyta na wymianę to jeszcze pomyśl o procku... Do kanapki/cf to co masz może okazać się wąskim gardłem :wink: pzdr

podciagnie do 4ghz i bedzie ok

 

Zastanawiam się czy hd 5870 albo 5870 x2 nie będzie dławił się na moim procku, coraz bardziej zastawniamsię nad sensem zmiany platformy albo na AM3 albo na 1336

No ale mam nadzieję ze się mylę, bo nie chcę póki co zmieniać płyty,procka,pamięci,chłodzenia a z drugiej strony jeśli wymienię grafikę to nie chciał bym żeby nie mogła rozwinąć w pełni skrzydeł.

Jak Wy to widzicie?

żartujesz chyba co nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ddr2 ,to zależy możesz czekać na x2 ,lub nie ,jak wolisz. No i kwestia tego czy chcesz zmieniać mobasa ,ja chciałbym jeszcze do physx dorzucić coś.

http://cgi.ebay.co.uk/BFG-Technologies-AGE...id=p3286.c0.m14 lub 9800GT

 

Zawsze możesz zmienić mobasa kupić pojedynczą i dokupić z czasem drugą. Już czytałem że lada moment wychodzą bloki do hd5870

Ja nie wiem czy ludzie nie rozumieja tresci czytanej???? Chlopie walkowane to bylo juz x czasu temu NIE MA JUZ DAWNO MOZLIWOSCI TAKIEJ.

 

Każda płyta główna skażona konkurencyjnym chipem, czy chipsetem z Radeonem nie będzie od tej chwili wspierać PhysX - obliczeń fizyki wykonywanych przy pomocy oprogramowania oraz grafiki firmy NVIDIA. Do tej pory klient mógł zbudować sobie system, w którym za przetwarzanie grafiki odpowiada produkt ATi/AMD, zaś za obliczenia fizyki (znacznie lepiej oprogramowane i wspierane) kartę NVIDII. Niestety zieloni doszli do wniosku, że tak dalej być nie może i od najnowszych sterowników, począwszy od numerku 186 uniemożliwili taki mariaż. Firma tłumaczy taką decyzję 'względami biznesowymi'. W sumie jest to nawet dość szczera wypowiedź na temat powodów utrudnienia życia klientowi.

 

I nie pytaj sie na nastepnej stronie o to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...