Skocz do zawartości
Melampus

Złaczki I Redukcje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako, że jestem początkującym w temacie WC i zamierzam złożyć swój pierwszy taki zestaw, mam taki mały problem natury technicznej.

 

Chciałbym podłączyć do pompy Liang DDC 12V 1RT węże 10/13. Pompa ma gwinty 1/4. Wykombinowałem więc, iż połączę to w ten sposób.

Na gwint od wylotów/wlotów do pompy nakręcę Hydor (gwint wewn. 1/4, gwint zewn. 1/2) oto link >>>kliknij<<<.

Z kolei na ten Hydor wkręcę złączkę redukcyjną G1/2 na G1/4 oto link >>>kliknij<<<

.

No i w to wszystko wkręcę odpowiednią szybkozłączkę sm 10/13.

 

Czy to ma sens? Jak to będzie wpływało na przepływ cieczy? Czy przy takim połączeniu części nie będzie nic przeciekać, czy raczej trzeba tu zastosować uszczelki?

Może znacie inny lepszy sposób na takie połączenie?

 

Na koniec mam jeszcze jedno pytanko. Czy jeżeli np. zastosuję złączkę kątową na wylocie z pompy, to zmniejszy mi to znacząco przepływ cieczy w obiegu? (pompka ta co wyżej - Liang).

 

Sorry za tyle pytań, ale jak mawiają kto pyta nie błądzi, a czas mnie nagli.... :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można tak kombinować z redukcjami, ale nie będzie to wyglądało estetycznie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie topu dedykowanego do Laing DDC np: EK Water Blocks EK-DDC X-Top Laing Acetal G1/4 i odpowiednich złączek np: Szybkozłączka skręcana SM10/13 G1/4 - prosta. Unikaj również w układzie złączek kątowych a zwłaszcza przy pompce, mogą powodować turbulencje i głośniejszą pracę pompki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rob Rym. Topu jednak nie zastosuję, ponieważ pompkę wsadzę do Watercool Liang Silientstar DDL, a to z kolei w zatoki 3.5 cala pod twardziele (oczywiście z małą przerwą). Pozostają te przejścia, które podałem. I tu pytanie czy muszę stosować w takim wypadku jakieś uszczelki? Bo szybkozłączki takowe mają. Co do tych redukcji nie jestem pewien?

 

Arni - niezła galeria. Nie jarzę jednak o co ci dokładnie chodzi z tą redukcją mufowo nyplową. Mógłbyś mi to bardziej przybliżyć? I gdzie ewentualnie mógłbym to dostać? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

:P

 

Arni - wielkie dzięki!!!! Właśnie zamówiłem 4 takie mufy. Sklep cenowo rządzi!!!!

 

Jeszcze raz wielkie dzięki Wszystkim!!!! Jak tylko złożę moje pierwsze WC to dam znać... A póki co temat uważam za zamknięty. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowal nie zamykac tematu, nie tylko ty borykasz sie z takimi problemami, zwykle konczy sie to zamowieniem przez jakis sklep watercoolingowy zlaczek za kosmiczna cene, w zasadzie mogl by byc to nawet Wazny temat, jak ten Obudowa pod WC, o ile bedzie kontynuowany i moderacji tez sie spodoba.

Widze ze Arni sypie tutaj linkami jak z rekawa, tak ze z jego pomoca i przy wiekszym zainteresowaniu tematem moglo by powstac z niego cos fajnego, czas pokaze :)

 

EDIT:

Ja sie podepne, tez chodzi o zlaczki i redukcje a zakladac nowego tematu nie ma sensu, zwlaszcza ze pewnie 2-3 posty i problem zostanie pewnie rozwiazany.

Ja na przyklad potrzebowal bym malego wynalazku do TC PA120.3, ma wentylatorki od spodu i jest w takim miejscu ze ciezko mi tam grube weze poprowadzic bez zalaman (niestety ten akurat tygon troszki sie lamac potrafi) i jak na razie wychodzi na to ze musial bym uzyc redukcji z 3/8 na 1/4 cala (akurat juz mam), Łącznik męsko-żeński, gwint 1/4" - prosty (z qulingu za 15pln) i do tego Szybkozłączka skręcana SM10/13 G1/4 - kątowa (tez z qulinga, 13 pln)

Waz to tygon 9.5/12.7, do tego mam troche zlaczek Swiftecha NK12 wiec czemu by ich nie wykorzystac i nie dokladac tych 56pln jak taniej mozna? Do tego nie mam pewnosci jak te SM10/13 beda z tym wezem dzialac (w zasadzie to klei sie dobrze, a te 0,3 mm srednicy wewnetrznej to niewiele roznicy wiec powinno byc niby ok).

Z tego co maja w http://www.sklep.gudepol.com.pl wymyslilem:

- Nypel z gwintem zew. (3/8z na 3/8z) (wkrece w TC)

- Mufa z gwintem wew. (3/8w na 3/8w) (niekoniecznie bedzie potrzebne, zlaezy jak z dlugoscia wyjdzie)

- Kolanko 3/8w na 3/8w (na nypel) albo 3/8z na 3/8w (na mufe)

- do tego wkrece redukcje ktore juz mam i zlaczki swiftecha

koszt: 20-30pln (w zaleznosci jakie to kolanko dlugie, jeszcze posprawdzam)

 

Moze mial by ktos inna propozycje? Moze z innego sklepu z nieco bogatsza oferta?

A moze tylko kolanko 1/4z na 1/4w (wkrece w redukcje w TC a w to zlaczki swiftecha), bez wysylki to cale 8,36 mnie wyjdzie i mniej kombinacji, tylko z tego co widze jeszcze mufe lub nypel trzeba bedzie dobrac...

 

EDIT2:

Arni jak bys mogl podac jeszcze kilka linkow do sklepow z tego typu rzeczami w Polsce, gdzie mozna normalnie detalicznie kupic jakies zlaczki bylo by super. Kiedys podawales taki link do sklepu ktory Camozzi mial sporo w ofercie, niestety przepadl mi jakos... (znalazlem wprawdzie kilka w googlach, ale szczerze watpie coby sprzedali mi 2-3 sztuki...)

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowal nie zamykac tematu, nie tylko ty borykasz sie z takimi problemami, zwykle konczy sie to zamowieniem przez jakis sklep watercoolingowy zlaczek za kosmiczna cene, w zasadzie mogl by byc to nawet Wazny temat, jak ten Obudowa pod WC, o ile bedzie kontynuowany i moderacji tez sie spodoba.

OK. Myślałem, że już był taki post poruszany na większą skalę (szukać mi się za bardzo nie chciało, więc założyłem nowy), ale skoro nie to z chęcią zmieniam zdanie by tematu nie zamykać.

 

A co do muf przychodzą lada chwila. Zobaczę jak to działa po zmontowaniu wszystkiego. Mam też jedno małe pytanko.

Czy w przypadku stosowania takich muf, złączek, lub redukcji, należy stosować jakieś zabezpieczenia w postaci taśmy teflonowej? Z tego co wiem w większości przypadków, do tego typu 'zabawek' nie dołączają uszczelek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o pakiet linków etc to ja zbieram się za elo faq który zpwnuje wszyystkie poradniki z pl ;)wiec wtedy dam aby jednego linka który będzie do innego serwisu stworzonego z myślą o wc. Jak na razie mam inne zajęcia [egzamin zawodowy , brak monitora , kat. B ;/]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odrobilem dzis i wczoraj w nocy prace domowa i poszukalem troszki. Zejdzie z tym jeszcze, ale jak dobrze pojdzie moze uda sie zalatwic cos z katalogu Camozzi, sporo tam nietypowych zlaczek o roznych gwintach i na rozne weze, cos tam pewnie dobiore.

Dzisiaj bylem jeszcze w Leroy Merlin, czy jak to sie tam pisze i przejrzalem troszki kolanek, muf i redukcji na 3/4 cala. Musze powiedziec ze te z http://www.sklep.gudepol.com.pl sa 2-3 razy taniej gdzies, do tego maja tam straszny budrel i porozwalane rozne rodzaje i srednice zlaczek gdzie sie tyko da. W koncu dalem sobie spokoj, jak mi sie bedzie spieszyc kupie w qulingu, jak nie bardzo to polece tam jeszcze raz z redukcjami od TC i popatrze jak to pasuje, bo te gwinty tam mi sie tak nie za bardzo podobaja i sa tak zrobione ze oringa nie ma jak podlozyc zeby docisk mial.

Jak skoncze poszukiwania w katalogach Camozzi tego co mi potrzeba popisze do paru firm ktore to sprowadzaja co, jak i za ile. Kolo jednaj nawet kumpel mieszka, wiec moze uda sie go namowic zeby tam skoczyl i wybadal sprawe, jak bedzie cos wiadomo dam jakies info tu w tym temacie.

 

Melampus - niestety trzeba tasme teflonowa, nie wiem nawet czy Oring w zlaczce jak jest i bedziesz wkrecal w mufe dobrze sie uszczelni, trzeba by to sprawdzic w praktyce, te co widzialem dzis mialy dziwne zakonczenia, tak ze oringi ze zlaczek nie mialy by sie jak dobrze uszczelnic i tu tylko tasma przychodzi z pomoca, lub inne wynalazki tego typu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepsze od teflonu jest loctite 55.

Bez bawienia sie w jakies ksztaltowanie nawijania, bez problemow z dokraceniem/odkreceniem, pare owiniec gwintu byle-jak i dziala od pierwszego razu.

Aha, oczywiscie- nie dla plastikowych gwintow itp- tylko metalowe.

Edytowane przez Heniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas budowy trzeciej edycji mojego LC skorzystałem ze złączek firmy PREMA. Podjechałem do siedziby firmy w Katowicach (w sumie równie dobrze mogłem zadzwonić), zrobiłem mały wywiad, złożyłem zamówienie a 2 dni później pan sprzedawca do mnie zadzwonił i poinformował, że paczka dotarła i można odebrać. Dokładnych cen złączek/trójników nie pamiętam ale wiem, że były one o ok. 20-30% tańsze niż w internetowych sklepach z akcesoriami do LC (i zaoszczędziłem na przesyłce :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...