Skocz do zawartości
pmp

Asus Maximus Ii Formula

Rekomendowane odpowiedzi

Peczuss czy mnie oczy mylą czy kręcisz na 1702? w tym biosie nie ma zmiany mnożnika.

Bios 1802. A to ze nie ma to wiem ;) (screen z 5.08 był robiony jeszcze przed ukazaniem sie 1802)

 

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Peczuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gravimag dzieki :) Mam pytanie do Ciebie - na ile wykręciłeś te reapery ? Ja mialem dwa komplety takie jak Ty i żaden nie szedł wiecej jak 1150 CL5...?

u mnie podobnie, podniesienie napięcia nic nie pomogło. max stabilnego CL5 miałem przy 1120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy BIOS 1901 pod adresem:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket...ormula-1901.zip

 

Poprawa kompatybilności pamięci. To coś dla mnie. Od dłuższego czasu siedziałem nad odpowiednim ustawieniem swoich. Brak błędów w memteście a po godzinie grania przestawał działać sterownik grafiki. Straciłem 2 tyg. życia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy BIOS 1901 pod adresem:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket...ormula-1901.zip

 

Poprawa kompatybilności pamięci. To coś dla mnie. Od dłuższego czasu siedziałem nad odpowiednim ustawieniem swoich. Brak błędów w memteście a po godzinie grania przestawał działać sterownik grafiki. Straciłem 2 tyg. życia :)

Wątpie żeby to miało coś z tym wspólnego. Przy niestabilnym ramie są BSODy i zrzuty pamięci.

 

Może grafika jest niestabilna.

 

 

@Peczuss - mnie sie to jeszcze niezdarzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Was tez tak jest że czasami przy botowaniu (logo maximus) chcecie wejsc do biosu naciskacie DEL i restart ?

Nie mialem czegos takiego :)

BTW dobre dragonki Ci sie trafily :P Ja mialem padaki ktore lataly max 870MHz :o

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Was tez tak jest że czasami przy botowaniu (logo maximus) chcecie wejsc do biosu naciskacie DEL i restart ?

coś takiego mi się nie zdarzyło, ale miałem problem przy wyjściu z bios :D wciskanie F10 nie powodowało żadnej reakcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale miałem problem przy wyjściu z bios :D wciskanie F10 nie powodowało żadnej reakcji

Miałem tak samo z jedną klawiaturą na USB, po zmianie na inną F10 w biosie smiga bez problemu, wczesniej musiałem zmieniać zakładkę i "ręcznie" zapisywać zmiany i wychodzić :D

 

BTW dobre dragonki Ci sie trafily :P Ja mialem padaki ktore lataly max 870MHz :o

Ja miałem za sobą komplet 2x1 800cl4 i leciały na 1110, pozniej kupilem 1066 cl5 i szły na 1150, no i tereaz kupilem znow 2x1 dwa kompleciki i latają pieknie :D Ale zamontowałem dodatkowe radiatorki pewnie dlatego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak macie ustawione RAMki? Ma ktoś Patrioty 8500ELK?

Pytam bo kur**cy już z nimi dostaję. Przy nominalnych 1066 wszystko na Auto źle się ustawiają i OK. Ustawiam je wg SPD 5-5-5-15 4-60-8-4, 2nd information i 3rt information wszystko na Auto, 2.30V i [gluteus maximus] zbita. Błędów w memteście brak a gry walą mi błędem "Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność". DRAM CLK Skew: Auto (dla wszystkich banków), DRAM Static Read Control: Auto, DRAM Read Training: Auto, AI Clock Twister: Auto, Performance 10.

 

Dopiero przy 5-5-5-16 6-60-12-6, 2nd information wszystko na Auto, 3rt information wszystko na Auto oprócz pierwszej wartości (na 30) i trzeciej (na 2), 2.23V i DRAM CLK Skew: Auto (dla wszystkich banków), DRAM Static Read Control: disabled, DRAM Read Training: disabled, AI Clock Twister: Lighter, Performance 10 mogę pograć bez tego błędu. Co ciekawe podnoszenie napięcia nic nie daje a nawet pojawia się efekt odwrotny. Memtest nadal twierdzi, że wszystko OK :)

 

SPD na 1066 dla tych pamięci to 5-5-5-15 4-56-8-4 2T przy 2.30V i tRC 30 ale coś mi tu nie gra.

tRC= tRAS + tRP czyli 5+15 co daje 20 a nie 30!

SPD na 800 dla tych pamięci to 5-5-5-16 3-42-6-3 przy 1.80V i tRC 21

tu pasuje 5+16=21

 

Miałem Geile PC6400 CL4, potem GoodRAMy PRO PC8900 na Micronach i dopóki się nie sfajczyły w życiu nie miałem takiego problemu.

 

P.S. Które z ustawień odpowiada za Command Rate? Widzę w CPU-Z i Memset, że są ustawione na 2T ale gdzie ustawia się to w BIOSie?

 

EDIT:

Z anandtech dowiedziałem się, że w Asusie tRD ustawia się jako Performance Level ("Common Performance Level", more correctly known as MCH Read Delay (tRD)) ale ile PL to 30 tRC czy 30? Ktoś wie?

Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

SPD na 1066 dla tych pamięci to 5-5-5-15 4-56-8-4 2T przy 2.30V i tRC 30 ale coś mi tu nie gra.

tRC= tRAS + tRP czyli 5+15 co daje 20 a nie 30!

SPD na 800 dla tych pamięci to 5-5-5-16 3-42-6-3 przy 1.80V i tRC 21

tu pasuje 5+16=21

 

Miałem Geile PC6400 CL4, potem GoodRAMy PRO PC8900 na Micronach i dopóki się nie sfajczyły w życiu nie miałem takiego problemu.

 

P.S. Które z ustawień odpowiada za Command Rate? Widzę w CPU-Z i Memset, że są ustawione na 2T ale gdzie ustawia się to w BIOSie?

 

EDIT:

Z anandtech dowiedziałem się, że w Asusie tRD ustawia się jako Performance Level ("Common Performance Level", more correctly known as MCH Read Delay (tRD)) ale ile PL to 30 tRC czy 30? Ktoś wie?

Ręcznie ustaw tylko 5.5.5.15 a reszte timingów zostaw auto. Podbij napięcie NB.

PL ustawia się zależnie od taktowania fsb.

 

@Trymek odpisałem Ci w temacie o PQ5. ExpressGate nie posiada. Żadna z plyt ROG tego nie posiada bodajże.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Trymek

 

Obecnie nieznacznie podkręcony z 2.50 na 3.34 (aby uzyskać równa 1066), EIST działa.

Express Gate ?

 

@rafa

 

Przy 5.5.5.15 i auto mam błędy w memteście, zaraz sprawdzę z NB ale kiedy przekraczam 1.45 na NB system jest bardzo niestabilny nawet jeśli chodzi o RAID itp.

 

Dzięki za odpowiedź. Wyłączę EIST i poustawiam na auto i podbiję NB. Dam znać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie ustaw tylko 5.5.5.15 a reszte timingów zostaw auto. Podbij napięcie NB.

PL ustawia się zależnie od taktowania fsb.

 

@Trymek odpisałem Ci w temacie o PQ5. ExpressGate nie posiada. Żadna z plyt ROG tego nie posiada bodajże.

A jak sytuacja wygląda z monitoringiem??

Ku mojemu zdziwieniu p5q Dlx pokazuje tylko napięcie proca oraz 3.3, 5, 12V, a tyle to pokazywały budżetówki pod S.939... :damage_wall:

 

Generalnie napisz proszę:

 

-jakie napięcia monitoruje maximus II

 

-ile złącz wentylatorów posiada software'ową regulację obrotów oraz ile pokazuje obroty podłączonych wentyli

 

- co wchodzi w skład zestawu (chodzi mi o software), bo słyszałem, ze dają pełnego smarka 06 itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitoruje wszystkie napięcia jakie da się ustawić, czyli: VCPU, VPLL, VVTT, VNB, VSB1, VSB2, VDIMM, VDIMM VTT, + napięcia zasilacza.

Ogólnie posiada 7 złącz na wentylatory, z czego jedno pod CPU musi być 4 pinowe z PWM inaczej nie reguluje obrotów, 3 złącza nazwane jako "chassis fan" można zmieniać oprogramowaniem obroty. Mnie jednak nie regulują płynnie i działa mi tylko opcja disable (pełna moc) lub jakakolwiek inna (silent,normal,turbo) wtedy mam minimalne obroty.

Teoretycznie pozostałe gniazda tez sa regulowane i z pod biosu można włączyć różne poziomy w oparciu o temp lub % mocy ale wogóle nie reagują z moimi wentylatorami.

Co do software to najlepiej wejdź na strone download asusa i sam zobacz co jest do pobrania. Smarka nie widzialem, nie wiem ale to nie jest coś na czym mi zalezy, jest przecierz dostepny w internecie.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nowy test pamięci godny opatentowania:

1) Włącza się system

2) Natychmiastowo odpalasz Fallout 3

3) Czekasz czy wywali się podczas ładowania czy po załadowaniu stanu. Jeśli PO sprawdzasz ile jesteś c stanie dojść :)

4) dostajesz TO:

 

Podpis problemu:

Nazwa zdarzenia problemu: APPCRASH

Nazwa aplikacji: Fallout3.exe

Wersja aplikacji: 1.0.0.12

Sygnatura czasowa aplikacji: 48d194b3

Nazwa modułu z błędem: nvd3dum.dll

Wersja modułu z błędem: 7.15.11.8120

Sygnatura czasowa modułu z błędem: 4954afbf

Kod wyjątku: c0000005

Przesunięcie wyjątku: 0026b777

Wersja systemu operacyjnego: 6.0.6001.2.1.0.256.1

Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

Dodatkowe informacje 1: fd00

Dodatkowe informacje 2: ea6f5fe8924aaa756324d57f87834160

Dodatkowe informacje 3: fd00

Dodatkowe informacje 4: ea6f5fe8924aaa756324d57f87834160

 

 

@trymek

na 12V - 11,98

na 5V - 4,97

na 3,3V - 3,34

 

Do płyty podłączone:

a) 4 x 120 (w tym jeden na CPU)

CPU - 1200 rpm

2 pozostałe 120 po 830 rpm

b) 1x 90

1190 rpm

plus OCZ XTC czyli 2 x 40

2850 rpm

w sumie 7 wentyli. Sądzisz, że może stanowić to problem?

 

Zaraz poodpinem XTC i 90 i sprawdzę.

 

Tak dają Marka ale co więcej nie pamiętam, sprawdzę i Ci odpiszę

 

------------------------------------

EDIT:

Po odpięciu jednej 120, jednej 90 i OCZ XTC bez zmian, napięcia też :(

Jutro pożyczę 2x 2 GB G.Skill 1066 i sprawdzę na nich. Kumpel nie ma z nimi problemów. Gra aż miło. Jeśli one nie zadziałają na Auto lub na identycznych ustawieniach jak u Niego Maximus wylatuje do serwisu a ja chyba zacznę lepić gliniane dzbanki bo mam serdecznie dość.

 

P.S. Testowałem właśnie:

 

5-5-5-15 i reszta Auto,

5-5-5-15-4-55-8-4,

5-5-5-15-4-60-8-4,

6-6-6-24 reszta Auto,

Wszystko na Auto (5-5-5-16-3-42-6-3)

 

gdzie NB na:

 

1,33

1,36

1,38

1,40

1,42

1,45

 

FSB 444 a z tego co wiem P45 1,40V na FSB 500 i w górę. Dziwi mnie CPU PLL jakie się ustawia bo BARDZO wysokie na 1,78 ale ręczna zmiana na np 1,70 i tak nic nie daje :( Obecnie sprawdzane na BIOSach 1801 i 1901

Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Mnie jednak nie regulują płynnie i działa mi tylko opcja disable (pełna moc) lub jakakolwiek inna (silent,normal,turbo) wtedy mam minimalne obroty.

Teoretycznie pozostałe gniazda tez sa regulowane i z pod biosu można włączyć różne poziomy w oparciu o temp lub % mocy ale wogóle nie reagują z moimi wentylatorami.

Czyli płyta jest niedopracowana?

 

P5q Deluxe ma od spodu dodatkowe miedziane blaszki, które chłodzą takie małe kostki(tranzystorki?), natomiast Maximus II również ma tranzystorki, ale nie posiada miedzianych blaszek i teraz zastanawia mnie czy one się mocno grzeją, czy powodują jakieś niestabilności??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam serdeczną nadzieję, że to memki ale znając moje szczęście to NB na mobo. W Viście masz możliwość monitorowania ilości błędów sprzętowych RAM na sekundę. U mnie przy odpowiednim ustawieniu ilość ta waha się od 0 do ok 350 w stresie ale zauważyłem że, przy starcie systemu występują czasami pojedyncze strzały na 1100 b/s.

 

Wydaje mi się, że takie błędy powodują zamknięcie aplikacji. Co ciekawe zdarzało mi się pograć w Fallouta cały dzień. bez błędu sterownika Nvidii. Wyłączałem kompa i rano błąd pojawiał mi się po np. 40 min grania. Skończył mi się urlop więc zacząłem testować jak wyżej napisałem podczas pierwszych sekund startu systemu.

 

Gdy pamięć jest ustawiona gorzej, gra się w ogóle nie załaduje (załaduje się parę chwil później bez problemu gdy system przestanie do końca wstawać).

Gdy lepiej wywali się po załadowaniu save ale i tak wykrzaczy ponieważ jakaś usługa, readyboost albo coś innego spowoduje błąd sprzętowy pamięci powyżej jakiejś nieznanej mi wartości.

Oczywiście mogę poczekać, patrzeć na lampkę HDD i jak zgaśnie zacząć grać ale nie o to tu chodzi. W pełni stabilny system pamięci nie może tak działać. "Sorry ale mam ważniejsze sprawy i grę włącz później :)"

 

Co do tRC i ustawiania go na pamięciach to wyczytałem że źle ustawione tRC powoduje długoterminową niestabilność czyli jak sądzę "Sterownik ekranu przestał działać..." po ok. 40 min grania w Fallouta3. Ponoć na Intelowskich chipsetach tRC jest ustawiane automatycznie i nie zmienię go ręcznie. Może to tłumaczyć istnienie QVL (Qualified Vendor List czy jakoś tak) czyli odpowiednie komponenty dla danej płyty. Z drugiej strony Patriot reklamuje swe pamięci jako certyfikowane dla P35/P45.

 

Jutro sprawdzę G.Skille a jeśli one też wywalą mi błąd przy pierwszych sekundach systemu to po 1-2 dniach wrócę do Patriotów. Poczekam aż system łaskawie się załaduje i spróbuję pograć. Ustawię 5-5-5-15 i reszta na Auto, VDDR 2,30V, NB na 1,38V, wyłączę tylko w BIOSie Memory O.C. coś tam bo przy włączonym płyta nie wstaje. Może przydzielić procesowi gry wysoki priorytet? Ciekawe co z tego wyjdzie.

 

P.S. Wyłączenie EIST lub/i C1E nie zmienia smutnego faktu. To problem RAM lub NB lub RAM/NB.

Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nowy test pamięci godny opatentowania:

1) Włącza się system

2) Natychmiastowo odpalasz Fallout 3

3) Czekasz czy wywali się podczas ładowania czy po załadowaniu stanu. Jeśli PO sprawdzasz ile jesteś c stanie dojść :)

4) dostajesz TO:

 

Podpis problemu:

Nazwa zdarzenia problemu: APPCRASH

Nazwa aplikacji: Fallout3.exe

Wersja aplikacji: 1.0.0.12

Sygnatura czasowa aplikacji: 48d194b3

Nazwa modułu z błędem: nvd3dum.dll

Wersja modułu z błędem: 7.15.11.8120

Sygnatura czasowa modułu z błędem: 4954afbf

Kod wyjątku: c0000005

Przesunięcie wyjątku: 0026b777

Wersja systemu operacyjnego: 6.0.6001.2.1.0.256.1

Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

Dodatkowe informacje 1: fd00

Dodatkowe informacje 2: ea6f5fe8924aaa756324d57f87834160

Dodatkowe informacje 3: fd00

Dodatkowe informacje 4: ea6f5fe8924aaa756324d57f87834160

 

 

@trymek

na 12V - 11,98

na 5V - 4,97

na 3,3V - 3,34

 

Do płyty podłączone:

a) 4 x 120 (w tym jeden na CPU)

CPU - 1200 rpm

2 pozostałe 120 po 830 rpm

b) 1x 90

1190 rpm

plus OCZ XTC czyli 2 x 40

2850 rpm

w sumie 7 wentyli. Sądzisz, że może stanowić to problem?

 

Zaraz poodpinem XTC i 90 i sprawdzę.

 

Tak dają Marka ale co więcej nie pamiętam, sprawdzę i Ci odpiszę

 

------------------------------------

EDIT:

Po odpięciu jednej 120, jednej 90 i OCZ XTC bez zmian, napięcia też :(

Jutro pożyczę 2x 2 GB G.Skill 1066 i sprawdzę na nich. Kumpel nie ma z nimi problemów. Gra aż miło. Jeśli one nie zadziałają na Auto lub na identycznych ustawieniach jak u Niego Maximus wylatuje do serwisu a ja chyba zacznę lepić gliniane dzbanki bo mam serdecznie dość.

 

P.S. Testowałem właśnie:

 

5-5-5-15 i reszta Auto,

5-5-5-15-4-55-8-4,

5-5-5-15-4-60-8-4,

6-6-6-24 reszta Auto,

Wszystko na Auto (5-5-5-16-3-42-6-3)

 

gdzie NB na:

 

1,33

1,36

1,38

1,40

1,42

1,45

 

FSB 444 a z tego co wiem P45 1,40V na FSB 500 i w górę. Dziwi mnie CPU PLL jakie się ustawia bo BARDZO wysokie na 1,78 ale ręczna zmiana na np 1,70 i tak nic nie daje :( Obecnie sprawdzane na BIOSach 1801 i 1901

Nie polecam pracowac na PLL auto ;) Max PLL jakie ustawilem u siebie to 1.56V :) (teraz pracuje na 1.52) przy OC z podpisu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję wszystkim za pomoc. Problem się rozwiązał!

 

1) Założyłem G.Skille 1066 2X2GB i ustawienie ich było bajecznie proste. Maximus (chipset P45) nie lubi ponoć niskiego tRC (Patriot=30, G.Skill=48) albo ze mnie d*pa. Nie mam już błędu "Sterownik ekranu przestał działać..."

 

2) Błąd nvd3dum.dll powodują u mnie najnowsze stery 181.20. Wróciłem do 178.13 (zalecane pod Vistą przez MS do 8800GTX) tak na wszelki. Gram i już nie patrzę na zegarek :)

 

 

 

@KUBA TM

 

Wiem o tym ale tonący brzytwy się chwyta i próbowałem i tego (PLL na Auto)

 

 

Panowie jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie.

 

P.S. Szukałem już dziś modowanego BIOS-u. Pakowałem już prawie mobo do pudełka a kątem oka patrzałem na grafikę :)

Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5q Deluxe ma od spodu dodatkowe miedziane blaszki, które chłodzą takie małe kostki(tranzystorki?), natomiast Maximus II również ma tranzystorki, ale nie posiada miedzianych blaszek i teraz zastanawia mnie czy one się mocno grzeją, czy powodują jakieś niestabilności??

:blink: ale o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5q Deluxe ma od spodu dodatkowe miedziane blaszki, które chłodzą takie małe kostki(tranzystorki?), natomiast Maximus II również ma tranzystorki, ale nie posiada miedzianych blaszek i teraz zastanawia mnie czy one się mocno grzeją, czy powodują jakieś niestabilności??

Maximus II Formula jest bardzo niestabilną MOBO... jak położysz na krawędzi biurka i potrącisz to spadnie :lol2: jakie BLASZKI?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mu o blaszki ktore widac na screenie :) <lol>

KLIK

 

@trymek

Maximus II formula widocznie nie potrzebuje "blaszek". Skoro plyta jest wypuszczona na rynek i jest stworzona do OC a nie ma "blaszek" bo producent stwierdzil, ze nie sa potrzebne to logiczne, ze mosfety (nie zadne tranzystorki) widocznie ich nie potrzebuja. Owszem, plyta moze byc niestabilna kiedy mosfety grzeja sie zbyt mocno... Widocznie MAXIMUS nie potrzebuje "blaszek" :)

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu dotarł do mnie bloczek Swiftecha NBMAX i płyta zwodowana.

Temperatura NB z 46st zmalała do 37st. PWM ma teraz 33st - spadek kilka st. SB dalej temp dość wysokie ale spadek o 2st do 44.

Temp na kompie niepodkręconym, SpeedStep włączony.

 

Jak będzie troche czasu to zobacze jak po OC i pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu dotarł do mnie bloczek Swiftecha NBMAX i płyta zwodowana.

Temperatura NB z 46st zmalała do 37st. PWM ma teraz 33st - spadek kilka st. SB dalej temp dość wysokie ale spadek o 2st do 44.

Temp na kompie niepodkręconym, SpeedStep włączony.

 

Jak będzie troche czasu to zobacze jak po OC i pod obciążeniem.

no to teraz masz już kompletnie zwodowany sprzęt :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...