Skocz do zawartości
jogur

Jakie Mobo?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Otóż koledzy czytając na necie informacje o mojej płycie głównej znaleźli informacje, że nie obsługuje ona sli. :damage_wall: Oczywiście sprzedawca w sklepie (zestaw kupiony w styczniu) zapewniał, że tak, płyta ma 2 złącza pci-e x16 a jako że człowiek niecierpliwy wziął co mieli. I tutaj pojawił się zonk - jedno złącze działa w trybie x4.

 

Jaką płytę polecacie, jeśli ma przyszłościowo pociągnąć c2d/quada 45nm, sli i pamięci conajmniej 800mhz? Mogłaby jeszcze byc dobra do podkręcania ;]

 

Myślałem o czymś takim:

 

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Wyp...pelny,id,54363/

 

ale ma rozbudowany system chłodzenia, i nie jestem pewny, czy wejdzie mi tam Ninja.

 

Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abit IP35

Foxconn P35A-S

Gigabyte EP35C-DS3R

DFI którego modelu nie pamiętam (czarne pcb, pomarańczowe akcenty)

 

A ten shit który podałeś odpuść sobie od razu :D Stare to, gorące, mniej wydajne od intela. No i Asus...

Edytowane przez QRVICH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką płytę polecacie, jeśli ma przyszłościowo pociągnąć c2d/quada 45nm, sli i pamięci conajmniej 800mhz? Mogłaby jeszcze byc dobra do podkręcania ;]

Może małowyraźnie, ale jednak było ;p

 

 

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Mic...pelny,id,55678/

 

Bez 'coolera' na procka, może uda mi się znaleść gdzieś jeszcze taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez 'coolera' na procka, może uda mi się znaleść gdzieś jeszcze taniej.

430zł z coolerem z linku QRVICH

443zł bez coolera z Twojego linku

rzeczywiście zrobisz dobry biznes ;)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, może zły przykład. Chodziło o to, że radiator jest mi zbędny, a bez niego bedzie taniej

 

http://www.sirius.pl/komputery/towar_cenni...I_Platinum.html - Cena brutto 353 zł z VAT

 

80 złotych za cooler... opłaca się?

 

Inna sprawa, że Komputronik zawyża ceny

Edytowane przez jogur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foxconn P35A-S

Abit IP35

 

Obie płytki bezproblemowe, pozwalają mocno podkręcić procka, dobre rozłożeniu gniazd.

 

Jeśli masz troszkę więcej funduszy to DFI LanParty P35 DK.

 

Do do przydatności SLI, to można sie zastanawiać, gdyż w cenie 2 kart można kupić już naprawdę potwora. I generalnie płyty na chipstach Intela są generalnie wydajniejsze i pozwalają na wyższe oc. Mówię o płytach w tych samych kategoriach cenowych.

Edytowane przez Hansu (-+)''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam składać całego zestawu, a jedynie zminić mobo tak, by pasowało do tego co już mam, oraz dało się przebudować na coś nowszego gdy przestanie wystarczać

 

 

A teraz troche offtopu - sli jest dla mnie korzystnym rozwiązaniem, bo przykładowo kupuję karte za 1000zł, po czym po roku dokładam drugą za 300 - wydajność wzrasta porównywalnie małym nakładem, bo jeśli ją sprzedam za 300 i kupie inna za 1000 to mam te 400 zł w plecy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz troche offtopu - sli jest dla mnie korzystnym rozwiązaniem, bo przykładowo kupuję karte za 1000zł, po czym po roku dokładam drugą za 300 - wydajność wzrasta porównywalnie małym nakładem, bo jeśli ją sprzedam za 300 i kupie inna za 1000 to mam te 400 zł w plecy...

Albo można swoją za te 300zł sprzedać i kupić za 600zł coś duużo wydajniejszego we wszystkich tytułach bez głupich spadków i bez kłopotów ze sterami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg was sli nie ma zastosowania w niczym innym jak bicie rekordów w 3dmarku? Żeby zapaleni overclockerzy płacili gdy tylko wyjdzie nowa karta 6k za 3 bo musi byc w trisli? Ktoś nas chyba w konia robi... A że prądozerne... nie jestem tego obiektywnie stwierdzic, czy aż tak przeszkadza, bo jeszcze utrzymuje się na garnuszku rodziców i moze to dziecinne, ale niezbyt interesuje się czymś takim jak rachunki za prąd... I powstał taki podział - jedni mówią, żę sli to strata pieniędzy, drudzy, że zwiększa wydajność za mniejsze pieniądze... nie mnie to oceniać, ale na razie jestem zwolennikiem sli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek trzy zasady odnośnie składania zestawu SLI:

- płyta koniecznie musi mieć pełne SLI (8x wystarczyło na 2x6600GT, ale nie na 8800)

- nie ma płyt sli-ready wartych uwagi

- wystrzegaj się sli/crossfire jak tylko możesz

 

Czyli wg was sli nie ma zastosowania w niczym innym jak bicie rekordów w 3dmarku? Żeby zapaleni overclockerzy płacili gdy tylko wyjdzie nowa karta 6k za 3 bo musi byc w trisli?

No przede wszystkim trzeba być naiwnym, bo do normalnego (czyli nie-sponsorowanego) zestawu nikt nie kupił by takich kart, ze względu na bardzo słaby support (w zasadzie przy niektórych kartach, to tylko 3dmark pokazuje więcej). Druga kwestia - żaden szanujący się "zapalony overclocker" nigdy nie wziął by zestawu TriSLI: 2x 9800GX2 jest po prostu szybsze, a poza tym 9800GTX to crap jakich mało.

A że prądozerne... nie jestem tego obiektywnie stwierdzic, czy aż tak przeszkadza, bo jeszcze utrzymuje się na garnuszku rodziców i moze to dziecinne, ale niezbyt interesuje się czymś takim jak rachunki za prąd...

Powiem ci tak: masz jedną z kart które niemiłosiernie marnują energię. Teraz 50% energii dla twojego kompa pobiera karta graficzna, więc przy takiej drugiej, osiągniesz 150% tego co masz teraz (jeszcze raz zaznaczam, że stare GTSy grzeją się jak GTXy). No a poza tym wiesz - utrzymujesz się "na garnuszku rodziców" - czyli mam rozumieć że kompa też kupią nowego jak zasilacz $!@^$!#&$???

I powstał taki podział - jedni mówią, żę sli to strata pieniędzy, drudzy, że zwiększa wydajność za mniejsze pieniądze... nie mnie to oceniać, ale na razie jestem zwolennikiem sli.

"za mniejsze pieniądze"??? Dam ci ciekawszy przykład - sprzedajesz tego GTS'a za ~300zł, dokładasz 40zł i masz 9600GT lub 9600GSO-768... Gdybym mógł, to bym ci nawet przesłał skany z brytyjskiego magazynu CustomPC. Właśnie testowali opłacalność SLI/CF względem jednej karty. Tylko 9600GT się dobrze skaluje. Cała reszta, ze starym GTSem na czele raczej skaluje się, ale w dół xD Taka jest prawda - od kilku miesięcy nie było nowych sterowników dla GeForce 8, a twoja karta ma już 2 lata - myślisz że dalej ktoś o niej pamięta? SLI nie jest opłacalne, chyba że budujesz extremalny zestaw do 3dmarków albo po prostu bierzesz 2x 9600GT (chociaż tutaj też warto się zastanowić). Edytowane przez D3NV3R

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a poza tym 9800GTX to crap jakich mało.

Gtx to nic innego jak 8800gts, logiczne, że jeśli gx2 składa się z 2 takich rdzeni musi być szybszy.

 

Dam ci ciekawszy przykład - sprzedajesz tego GTS'a za ~300zł, dokładasz 40zł i masz 9600GT lub 9600GSO-768...

I robie świetny interes kupując kartę z mniejszą ilością shaderów, obciętą szyną pamięci i trochę wyższymi taktowaniami do których moge dobic RivaTunerem...

 

Może i ta karta po staroć, przezytek, nie nadaje się do niczego, ale w obecnej sytuacji nie chce jej wymieniać, bo po prostu mi wystarcza... być może pomyśle o tym gdy wyjdzie odpowiedź od ati i ceny pójdą znacznie w dół, ale nie jestem jakimś dzieckiem, które musi mieć wszystko najlepsze i któremu mamusia kupi wszystko czego chce... nie popadajmy w paranoję. Wiadomo, że co jakiś czas wychodzą nowe karty, że highend staje się medium, ale wydawanie kasy tylko dla samego faktu mija się dla mnie z celem. Prawda, gdybym podczas kupowania kompa interesowałbym się tak jak teraz, mój zestaw prawdopodobnie wyglądałby trochę inaczej (chociażby karta graficzna), ale teraz towaru zwrócić nie moge...

Edytowane przez jogur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...I robie świetny interes kupując kartę z mniejszą ilością shaderów, obciętą szyną pamięci i trochę wyższymi taktowaniami do których moge dobic RivaTunerem...

Na papierze to jedno, a wyniki testów co innego:

- 9600GT niemal dorównuje 8800GT, mimo prawie 2 razy mniejszej ilości shaderów... jak to możliwe? Więcej potoków renderujących, usprawnione shadery

- 9600GSO-768; 8800GS (czyli 9600GSO), to trochę obcięty 8800GT, który jest na poziomie ww. 9600GT; MA TYLE SAMO shaderów co twój 8800GTS, ale są one wydajniejsze w 9600; poza tym - mniejsza szyna - nadrabiają wydajną architekturą oraz zegarami; no i notabene dostajesz więcej pamięci, a sama karta jest bardzo cicha i podatna na wysokie OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D3NV3R twierdzenie że 9600GT jest na poziomie 8800GT jest kompletną bzdurą. Były testy gdzie 9600GT były testowane na sterach z marca a 8800GT na sterach z stycznia. I w eter poszło co poszło. 8800GS/9600GSO jest wydajniejszy od 9600GT wszędzie tam gdzie mała ilość oamięci go nie ogranicza. Wersja 768MB już nie ma problemów ze spadkami ze względu na małą ilość pamięci.

Zresztą zlookaj test na egiełdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzikidaniel, fizycznie 8800GT jest mocniejszą kartą, ale właśnie sterowniki powodują, że 9600GT dorównuje, a nawet wyprzedza 8800GT w 3DMarku oraz w grach, które efektywnie wykorzystują moc shaderów. Jak wcześniej wspomniałem, ostatnie sterowniki dla kart z serii 8 pojawiły się dość dawno, a seria 9 ciągle zyskuje w markach etc. No a poza tym 2x 9600GT > 2x 8800GT. To dziwne ale prawdziwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SLI to już inna bajka i nie wiem po co o niej wzmianka. I skoro 9600GT jest na poziomie 8800GT to jakim cudem 8800GS/9600GSO 384MB w większości przypadków łoi skóre 9600GT do momentu gdy pamięci nie brakuje? I jeśli mnie pamięć nie myli 8800GS jest słabsze od 8800GT...

 

EDIT

 

I gdzie widziałeś większą moc z powodu optymalizacja shaderów? Ja nigdzie czegoś takiego nie widziałem. Najlepszym przykładem tego jest Crysis w DX10 gdzie shadery liczą się bardzo mocno a ROPy schodzą na odległy plan. Różnica 15% na rzecz 88SG/96GSO mówi sama za siebie.

Edytowane przez dzikidaniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...