Skocz do zawartości
prezesrm

Pytanie o twardy dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, myślałem ze dosc duzo znam sie na komputerach, ale jeden z informatykow mnie nagle zdziwił:

 

Na firmie mojego kumpla rozsypał sie twardy dysk, a koles ktory zajmuje sie tam diagnostyka sprzedtu ocenił ze nie da rady kupic nowego twardego dysku, poniewaz do takich kompoterow juz takich nie robią????? Tam stoi dosc słaby kompoter Celeron 300Mhz, 64RAM...

 

Czy typ ma racje, bo ja juz zgupiałem, a moze chce tylko wydoić kase, pomozcie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, myślałem ze dosc duzo znam sie na komputerach, ale jeden z informatykow mnie nagle zdziwił:

 

Na firmie mojego kumpla rozsypał sie twardy dysk, a koles ktory zajmuje sie tam diagnostyka sprzedtu ocenił ze nie da rady kupic nowego twardego dysku, poniewaz do takich kompoterow juz takich nie robią????? Tam stoi dosc słaby kompoter Celeron 300Mhz, 64RAM...

 

Czy typ ma racje, bo ja juz zgupiałem, a moze chce tylko wydoić kase, pomozcie!

moze mial na mysli fakt iz nie robia juz takich malutkich dyskow - tzn mysle tu o czyms mniejszym od 20gb.

 

Widzocznie chce wydoić kase.Nie napisałęś jaki model tam jest płyty głównej ale napewno da rady tam wsadzić jakiś nowszy dysk twardy.Bez jaj

na pewno to ja bym tak nie rzucal na lewo i prawo. u mnie bez zmiany biosa na starym asusie p2b z pentiumikiem p2 350 nie wykrywa dyskow wiekszych od 32gb...

stawiam ze facetowi sie nie chce biosu nowego wgrywac i chrzanic sie z tym sprzetem :)

kupcie jakas uzywke 10 albo 20gb i nie powinno byc zadnych problemow - a do biura wiekszy nie potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziura nie dokończyłem wątku.Ofkorz może tak być że nie wykryje.Mi chodziło oto że jeszcze w sklepach są np.20gb 5400 obr.Kumasz?Przecież nie chciałem odrazu pisać że ma kupić barakude V bo mugł by być problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodziło o to, że płyta obsługuje tylko ata 33/66 i ma problemy z dyskami ata 100 ???

Na moim starym kombajnie MS-6151 (zintegrowany SB-128 PCI i ATI RAGE PRO 8MB) było takie jajo, że kontoler był ata 33, i podłączenie jakiegokolwiek szybszego dysku owocowało tym, że bios wykrywał rzeczywisty tryb dysku (np ata100), ale obsługiwał go jako PIO bez możliwości włączenia DMA w winzgrozie; trza było programikiem od seagate "ograniczyć" dysk do ata33 i było OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodziło o to, że płyta obsługuje tylko ata 33/66 i ma problemy z dyskami ata 100 ???

Na moim starym kombajnie MS-6151 (zintegrowany SB-128 PCI i ATI RAGE PRO 8MB) było takie jajo, że kontoler był ata 33, i podłączenie jakiegokolwiek szybszego dysku owocowało tym, że bios wykrywał rzeczywisty tryb dysku (np ata100), ale obsługiwał go jako PIO bez możliwości włączenia DMA w winzgrozie; trza było programikiem od seagate "ograniczyć" dysk do ata33 i było OK.

dziwna sprawa bo u mnie na tym p2b jest tylko ata 33 i dyski ata 66, 100 i 133 chodzily zawsze bez problemow w ata33 (oczywiscie jak podlaczylem 40 to nie wykrylo, dopiero po zmianie zworka na 32 poszlo..)

FumFel_20 spoko spoko, ale kto by dzisiaj kupowal 20 w sklepie? chyba ze ma za duzo kasiorki albo musi miec koniecznie fakturke. swoja droga to na allegro tez duzo ludkow wystawia fakturki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten "informatyk" to chyba jakiś niedouczony,

 

pierszo: celek 300(sam takiego kiedyś miałem :)) będzie obsługiwał dyski twarde chyba poniżej 30gb ( wiem, bo jak go mialem na BX98 to formatował dyski 20gb z palcem w d....)

drugo: przecież jeszcze produkują 20-sto gigowe dyski!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten "informatyk" to chyba jakiś niedouczony,  

 

pierszo: celek 300(sam takiego kiedyś miałem :)) będzie obsługiwał dyski twarde chyba poniżej 30gb ( wiem, bo jak go mialem na BX98 to formatował dyski 20gb z palcem w d....)

drugo: przecież jeszcze produkują 20-sto gigowe dyski!

A od kiedy to procesor "obsługuje" dysk? Raczej kontroler i chipset na płyce. Owszem starsze płyty mają ograniczenie do 32Gb ale można:

a) kupić 20 -30Gb

B)"przyciąć" zworką (ograniczyć pojemność dsku niektóre hdd podobno mają taką możliwość).

c) zakupić kontroler ATA100/133 PCI

Osobiście uważam że najlepiej "użyć" opcji "a".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech nawet qpi dysk 40 gb bios go nie wykryje jako 40 ale np jako 24 :) wtedy idzie do Ciebie Ty masz nowszą płytę formatujecie go u Ciebie i dzielicie na partycje i wsio biega u kolegi na p 166mmx ustawiłem tak 40 gb chociaż bios widzial max 7,4 gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...