Skocz do zawartości
.:Max:.

Monitor 24'' Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko, jaka jest różnica między:

 

Samsung SyncMaster 244T, 24" (S-PVA) cena 646 euro

 

a

 

Samsung SyncMaster 245T, 24" (S-PVA) cena 770 euro

 

i czy opłaca się dopłacić do tego 245T?

 

A może jeszcze lepszym wyborem byłby ten: 

 

Eizo S2431WH-BK, 24'' (S-PVA) cena 686 euro

 

albo:

 

Dell UltraSharp 2408WFP, 24" (S-PVA) cena 592 euro

 

Który waszym zdaniem z tych, które podałem wyżej, nie patrząc na cenę najlepiej sprawdzi się w filmach i grach FPP?

 

 

Jakby kogoś interesował test monitorów od 17'' do 24'' to proszę:

 

Testy 17'' do 24''

 

Nie wiem na ile wiarygodne :zonk:

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co lipa, nikt nie podpowie?

No to przesrane :wisielec:

Heh - po prostu wiele razy było już o tych modelach pisane ...

 

W świetle faktów dot. lag'u

 

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...2=3107&ph=1

 

... wybrałbym EIZO - przynajmniej ma dokładny zapis barw (nie będziesz miał bandingu) ... a lag'u większego raczej mieć nie będzie niż modele wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim napisz do czego ten monitor ma być.

Jak jakieś sprawy graficzne ( obróbka foto, cad itp. ) to monit z min. 10 bit LUT ( przytoczony EIZO ).

 

Jak zwykłe użytkowanie typu net, filmik, gierka to wybór większy. Do szybkich gierek odpuściłbym sobie Della i 245T ( duży Input Lag ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim napisz do czego ten monitor ma być.

Jak jakieś sprawy graficzne ( obróbka foto, cad itp. ) to monit z min. 10 bit LUT ( przytoczony EIZO ).

 

Jak zwykłe użytkowanie typu net, filmik, gierka to wybór większy. Do szybkich gierek odpuściłbym sobie Della i 245T ( duży Input Lag ).

Używany będzie głównie właśnie do netu, filmów i giercowanie :wink:

 

Chcę aby nie było jakiegoś smurzenia w filmach, czy też w grach jakiś większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry będzie nec accusync24wmcx zwłaszcza do gier i filmów

A twoim zdaniem ten: Eizo S2431WH-BK, 24'' (S-PVA) się nie nadaje do filmów i gier?

Jak się nie nadaje to dlaczego?

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A twoim zdaniem ten: Eizo S2431WH-BK, 24'' (S-PVA) się nie nadaje do filmów i gier?

Jak się nie nadaje to dlaczego?

Nadaje się i to bardzo dobrze.

Ten Nec WMCX jest na matrycy TN ( teoretycznie szybszej ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się i to bardzo dobrze.

Ten Nec WMCX jest na matrycy TN ( teoretycznie szybszej ).

Czyli jak rozumiem mogę śmiało wciągać tego: Eizo S2431WH-BK, 24'' (S-PVA)?

Nie będzie z nim kłopotów w graniu?

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam neca z tej serii tylko 22cale i obraz jest super, nie ma smużenia no i lubię te firmę te monitory można brać w ciemno są bardzo dobre. eizo ma teoretycznie lepszą matrycę jak wolisz eizo to weź eizo ja nec'a wziąłem bo miał fajny obraz no i jak wyżej napisałem lubię nec'i

Edytowane przez scoobydoo19911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A twoim zdaniem ten: Eizo S2431WH-BK, 24'' (S-PVA) się nie nadaje do filmów i gier?

/niby już zdecydowałeś ale tak dorzucę/

 

po prostu to polskie forum i perspektywa oceny tego monitora bierze się z ceny jaką ustawił polski dystrybutor: 4000 PLN...

 

mało kto pcha się w monitor za 4k zł gdy w/w to główne wymagania dla monitora. różnica 1700-1800 wobec dobrego monitora 24"S-PVA (HP, NEC) jest sumą za 2 dobre karty graficzne albo dokupienie 2giej topowej karty do zestawu. i to w chyba jedyny powód. reszta cech S2431W jest warta uwagi. szczególnie z "euro-ceną".

 

może ci się przydać: inpu-lag (z ciekawości kiedyś znalazłem wynik testu) to ok33ms. w porównaniu do innych wyników dostępnych 24" S-PVA jest to wynik dobry albo i bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/niby już zdecydowałeś ale tak dorzucę/

 

po prostu to polskie forum i perspektywa oceny tego monitora bierze się z ceny jaką ustawił polski dystrybutor: 4000 PLN...

 

mało kto pcha się w monitor za 4k zł gdy w/w to główne wymagania dla monitora. różnica 1700-1800 wobec dobrego monitora 24"S-PVA (HP, NEC) jest sumą za 2 dobre karty graficzne albo dokupienie 2giej topowej karty do zestawu. i to w chyba jedyny powód. reszta cech S2431W jest warta uwagi. szczególnie z "euro-ceną".

 

może ci się przydać: inpu-lag (z ciekawości kiedyś znalazłem wynik testu) to ok33ms. w porównaniu do innych wyników dostępnych 24" S-PVA jest to wynik dobry albo i bardzo dobry.

Tu masz 100% racji, przede wszystkim w Polsce totalnie nie opłaca się kupować sprzętu z wyższej półki, w porównaniu do reszty świata, ceny są strasznie zawyżone, a do tego, jakie w Polsce są zarobki, ja pracuję u esesmanów i dlatego też inaczej do tego podchodzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)przede wszystkim w Polsce totalnie nie opłaca się kupować sprzętu z wyższej półki, w porównaniu do reszty świata, ceny są strasznie zawyżone, a do tego, jakie w Polsce są zarobki(...)

dokładnie.

 

w dodatku nie wierzę w pewne tezy ze sklepu z LCD jakoby w sklepach ze sprzętem w DE były eizo gorszej jakości niż te, które ma polski dystrybutor. a to dlatego....że w UK też można kupić w cenie podobnej do niemieckich. heh.

 

poza tym takie różnice w cenach (dobrej) elektroniki nie dotyczą przecież tylko eizo.

podobnie jest (nadal) z np. laptopami. w wakację lecę do UK i pewnie wrócę z dell vostro. szkoda że nie do US to bym może wrócił z Lenovo. :)

 

 

ps. ja mieszkam daleko od niemieckiej granicy, ale również kupiłem EIZO S2431W tak jak ty planujesz. noo może pod koniec marca był droższy o 5 euro ;)

 

 

/zedytowałem. nie ma co nowego posta robić.

monitor kupiłem j/w napisałem pod koniec marca, a laptop (nie monitor) della to planuję dopiero kupić.

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wakację lecę do UK i pewnie wrócę z dell vostro. szkoda że nie do US to bym może wrócił z Lenovo. :)

 

ps. ale również kupiłem tak jak ty planujesz. noo może pod koniec marca był droższy o 5 euro ;)

Nie kumam, wyżej piszesz, że w wakacje chcesz kupić Dell'a, a niżej że kupiłeś tak jak ja planuje?

Czyli masz już Eizo S2431WH-BK, czy kupujesz Dell'a? Sorry jak się pogubiłem :wink:

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam, wyżej piszesz, że w wakacje chcesz kupić Dell'a, a niżej że kupiłeś tak jak ja planuje?

 

Czyli masz już Eizo S2431WH-BK, czy kupujesz Dell'a? Sorry jak się pogubiłem :wink:

 

Chodzi o laptopy.

 

A na Eizo @Sorest już śmiga jakiś czas. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. ale również kupiłem EIZO S2431W tak jak ty planujesz.  ;)

Może napisz jak się sprawuje to cudo głównie w grach np. FPP?

I jak to jest z gwarancją na wszystkie podzespoły jest 5lat, bo gdzieś słyszałem, że na matryce jest tylko 3lata?

Bedę bardzo bardzo :banana: :banana:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sorest: skoro mieszkasz daleko od granicy, kupiłeś monitorka z wysyłką do kraju? Gdzie konkretnie?

 

@.:Max:. : podaj z łaski swojej, gdzie taka cena.

 

Czy po zanabyciu w UE dystrybutor w naszym pięknym kraju nie wypnie się w razie konieczności naprawy gwarancyjnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może napisz jak się sprawuje to cudo głównie w grach np. FPP?

//heh. znowu dostaję pytanie, na które nie dam praktycznej, sprawdzonej odpowiedzi (@tom83 będzie wiedział o czym mówię;))

 

przed monitorem spędzam czas na: internet (szeroko pojęty), CAD, filmy (ripy divx, xvid), fotki.

 

nie wiem jak się sprawuje w FPP. gdyż... nie gram w gry. odpaliłem sobie na nim jedynie kilka razy GTA VC i SA. ale w aspekcie FPP ci to nie pomoże.

tak jak w/w po na pewnym forum znalazłem że "input-lag ~33ms", jak dla monitora-nie-TN to dobry wynik. /dokładnie to niech ktoś ci potwierdzi jak to się ma do FPP.

 

 

jakby ci chodziło jeszcze po głowie pytanie czy za cenę 686euro bym go polecał - to tak! jak najbardziej. jestem w pełni usatysfakcjonowany tym lcd.

 

wiadomo - jak się do czegoś całkiem dobrego przyzwyczaisz to czasem jakieś bzdurki zaczynają cię irytować.

z czystym sumieniem powiem, że mnie nic poważnego w tym lcd nie denerwuje. a jestem strasznie wrażliwy na to w relacji ja-sprzęt PC. ;)

 

jedyna rzecz jaka mnie irytuje - to... już chce większy! hahaha. niestety cen eizo 30" czy nawet 27" dłuuugo nie przeskoczę.

z typowych widzimisię to może: brak automatycznego pivota. dają to już w wyższych modelach eizo. taki grawitacyjny czujnik jest wmontowany. IMO to powinien być od dawna standard w lcd....

 

[[ps. jak znajdę czas to w okolicach weekendu może wyskrobię w końcu czas na pełen opis i opinię.... bo tu 2,5 miesiąca mija a nie wywiązałem się z obietnicy komuś-tam-kiedyś-tam]]

 

I jak to jest z gwarancją na wszystkie podzespoły jest 5lat, bo gdzieś słyszałem, że na matryce jest tylko 3lata?

EIZO PL: "Monitory LCD z serii ColorEdge, SlimEdge i MultiEdge zakupione po 15 października 2003 mają 5-letnią* gwarancję.

Gwarancja obejmuje wszystkie elementy monitora łącznie z panelem i świetlówką.

Ze względu na złożoną specyfikę obsługi serwisowej, monitory LCD przeznaczone do zastosowań medycznych posiadają gwarancję 3-letnią.

Monitory CRT EIZO objęte są 3-letnim okresem gwarancyjnym.

* Pod warunkiem, że liczba przepracowanych przez monitor godzin nie przekroczy 30.000 (czas pracy ponad 16 godzin dziennie)."

 

@Sorest: skoro mieszkasz daleko od granicy, kupiłeś monitorka z wysyłką do kraju? Gdzie konkretnie?

sklep na liście @max'a bodaj 3ci od góry: "F&M computer systemhaus" duży sklep z siedzibą w berlinie.

wysyłka do PL - 20euro GLS i chyba 40euro DHL. wybrałem GLS - od momentu gdy kurier otrzymał paczkę w berlinie do momentu dostarczenia jej minęło ok. 48godzin.

 

dodam też tak: na upartego zakupy da się to załatwić bez jakiejś tam wielkiej znajomości niemieckiego. ja kompletnie niemieckiego nie znam a udało mi się ;)

na stronie nie trzeba się rejestrować, tylko od razu w koszyk, kupujesz i podajesz swoje dane (ważne rzeczy w formularzu np. Imię/Adres są podane po niem. i ang.). eeeaaasyyy.

otrzymujesz wszelkie inf. o nr. zamówienia i możesz na stronie to śledzić + jeszcze śledzić paczkę u GLS jak już zamówienie zacznie być realizowane.

 

@.:Max:. : podaj z łaski swojej, gdzie taka cena.

dodam od siebie, bo obserwowałem ich ceny przez ok miesiąc, że tak zabawnie codziennie-co-2-dni obniżają po dosłownie kilka eurocentów, tak aby ciągle być wysoko w rankingach....

 

Czy po zanabyciu w UE dystrybutor w naszym pięknym kraju nie wypnie się w razie konieczności naprawy gwarancyjnej?

i tu jest jedyny niepewny element:

-z jednej strony spotykałem się z oficjalnymi deklaracjami na www, że Alstor nie przyjmuje innych monitorów jak bez ich karty gwarancyjnej

-z drugiej dzownił kiedyś do Alstora @Pilif i usłyszał, że przyjmują ale to trwa dłużej (do 4tyg zamiast 2) by mieli czas na załatwienie tego ze stroną niemiecką + wysyła się do Alstora na swój koszt.

-Tom01 z Mastiff też gdzieś tam wspomniał kiedyś, że niby da się to załatwić ale np. nie ma "bonusowej" gwarancji na pixele jaką daje polski dystrybutor.

 

tak na 100% nie mam pojącia jak to wygląda i nie chcę się przekonać:)

generalnie: jest ryzyko, jest zabawa. mi się udało bez jakichkolwiek pixeli, etc. z drugiej strony należy pamiętać, że usterkowość EIZO jest przecież niska. (czy nawet bardzo niska)

 

 

// @max: jak ci to nie sprawia problemu to może niech ten topic wkleją w zbiorczy o panoramach 24"... robi się tu chaos na forum monitory. niech wlepi to mod tak zbite w 1 ciągu (progresywny, zmieniony czas, czy jak to tam się robi...)

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby ci chodziło jeszcze po głowie pytanie czy za cenę 686euro bym go polecał - to tak! jak najbardziej. jestem w pełni usatysfakcjonowany tym lcd. 

 

 

// @max: jak ci to nie sprawia problemu to może niech ten topic wkleją w zbiorczy o panoramach 24"... robi się tu chaos na forum monitory. niech wlepi to mod tak zbite w 1 ciągu (progresywny, zmieniony czas, czy jak to tam się robi...)

Mam jeszcze takie malutkie pytanko, czy opłaca się dołożyć kasę i chapnąć tego: Eizo FlexScan HD2441W-BK?

 

 

No pewnie, że mogli by to jakoś uporządkować i wkleić :rolleyes: jestem zaa.

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie malutkie pytanko, czy opłaca się dołożyć kasę i chapnąć tego: Eizo FlexScan HD2441W-BK?

sporo czytałem o różnych monitorach eizo przez zakupem i ten co podałeś to z jednej strony trochę wyższa klasa z drugiej inna filozofia.

eizo zrobiło w ofercie własnie taką podgrupę lcd do zastosowań multimedia-filmy-rozrywka z dobrymi matrycami, podświetleniem z tyłu i multimedialnymi bajerami: typu 2xhdmi , funkcja PIP, i takie tam.

 

mi nie są takie rzeczy jakoś strasznie potrzebne. w dodatku nie podoba mi się stopka stosowana w tym modelu (ArcSwing2). lepsza jest HighAdjustable.

jak bierzesz pod uwagę podpięcie do LCD odtwarzacza dvd z kina domowego albo konsoli typu PS3 to możesz to rozważyć. jak nie będziesz z tego typu rzeczy korzystał to nie ma sensu.

 

HD2441W to 900euro..., S2431 to 686euro... hmm. ja bym albo pozostał przy S2431W albo przeskoczyłbym od razu do S2761W za 1325euro //choć to już dwukrotność cen jakie podałeś na początku topica :lol2:

 

nie wiem w jakim języku ci lepiej: ;)

DE: 3029230[/snapback]

No pewnie, że mogli by to jakoś uporządkować i wkleić :rolleyes: jestem zaa.

serio. jestem na forum w sumie od niedawna, ale jak tak patrzę w ostatnim miesiącu to chyba przyszły wakacje i nastąpił atak nastolatków.

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD2441W to 900euro..., S2431 to 686euro... hmm. ja bym albo pozostał przy S2431W albo przeskoczyłbym od razu do S2761W za 1325euro //choć to już dwukrotność cen jakie podałeś na początku topica :lol2:

Trochę poczytałem i jednak poczekam jeszcze na model HD2442W :rolleyes:

To jest model dla mnie i mam nadzieję, że do sierpnia będzie w sklepach.

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Trochę poczytałem i jednak poczekam jeszcze na model HD2442W :rolleyes:

2.To jest model dla mnie i mam nadzieję, że do sierpnia będzie w sklepach.

ad1.HD2442 to generalnie bardzo dobry wybór. te "multimedialne bajery" czasem wielce podnoszą funkcjonalność monitora. ilość wejść do np. drugiego 24" HD jaki oni wprowadzają (HD2452 - z pilotem w zestawie) jest niesamowita:

 

3030761[/snapback]

1.Wybrales płatne przy odbiorze? Jesli tak to placiles w euro czy w zł? Jesli w zł to: a mozna w euro?:)

2.Nie widze jakos mozliwosci podania kraju w adresie...:)

ad1. @tHe mRuWa: dam tylko taką ironiczną odpowiedź: to tak jakby ktoś chciał byś mu wysłał do okręgu dniepropietrowskiego, w dodatku gdzieś w okolice dniepropetrovska, za pobraniem, płatne w hrywnach... :lol2: wysłałbyś? ;)

 

ad2. mowa o tym "moim" sklepie? f-m-shop.de? jak tak to oczywiście, że jest. i to nie tyle już w momencie wpisywania samego adresu co jeszcze nawet przed tym.

fragment ze strony:

 

"6. Versand ins EU-Ausland / Shipping and Payment for selected European Countries"

Dear shop-users,

From now for people from the European Countries above it's possible to order directly products and choose shipping and payment in the shopping cart function.

Add the product you want to order to the shopping cart and select your country in the pulldown menu.

Press the Button "Versand berechnen" and then there'll be a overview of shipping and payment."

 

tak jak mówiłem gdzieś wcześniej: wybierasz sobie produkt, dodajesz do koszyka, wchodzisz do koszyka i pojawia się stronka z wyborem, 3 różne "na niemcy" i 1 rozwijalna z flagą UE "Versand in das EU-Ausland" o bardziej zrozumiale :unsure: brzmiącym 'podtytułem' "Select first your country" gdzie właśnie wybierasz "PL - Poland EU" i potwierdzasz kliknięciem na zmienioną już na "Versand nach/Shipping to PL" z naszą piękną flagą.

Dalej już całość zajmie ci max.5min.

 

 

//płaciłem w banku pekao sa, (opłata 50zł jak nie masz u nich konta, a 25zł jak masz) podszedłem do opowiedniego okienka, miła pani dała mi jakieś papierki do wypełniania, nakserowała się dokumentów tożsamości ;) , nasprawdzała, podpisów pare, do kasy zapłacić i przy okazji wymienić euro na PLN z pozostałej-kilku-eurowej-reszty i voila!. całość zabrała sporo czasu bo spędziłem w banku tak ok 45min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1.HD2442 to generalnie bardzo dobry wybór. te "multimedialne bajery" czasem wielce podnoszą funkcjonalność monitora. ilość wejść do np. drugiego 24" HD jaki oni wprowadzają (HD2452 - z pilotem w zestawie) jest niesamowita:

http://pics.computerbase.de/2/1/7/5/7/2.jpg

WOOOOW

Tak na pierwszy rzut oka jedyna wada to brak pivota.

...Chciałem napisać, że zawsze można dokupić ramię do montażu monitora, ale sprawdziłem jego cenę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. @tHe mRuWa: dam tylko taką ironiczną odpowiedź: to tak jakby ktoś chciał byś mu wysłał do okręgu dniepropietrowskiego, w dodatku gdzieś w okolice dniepropetrovska, za pobraniem, płatne w hrywnach... :lol2: wysłałbyś? ;)

 

ad2. mowa o tym "moim" sklepie? f-m-shop.de? jak tak to oczywiście, że jest. i to nie tyle już w momencie wpisywania samego adresu co jeszcze nawet przed tym.

fragment ze strony:

 

Wszystko co pisalem dotyczylo tego sklepu 3030821[/snapback]

//płaciłem w banku pekao sa, (opłata 50zł jak nie masz u nich konta, a 25zł jak masz) podszedłem do opowiedniego okienka, miła pani dała mi jakieś papierki do wypełniania, nakserowała się dokumentów tożsamości ;) , nasprawdzała, podpisów pare, do kasy zapłacić i przy okazji wymienić euro na PLN z pozostałej-kilku-eurowej-reszty i voila!. całość zabrała sporo czasu bo spędziłem w banku tak ok 45min.

 

mam konto w euro w mbanku, wiec to nie problem-jedynie to ze taki przelew dlugo idzie i stosunkowo sporo kosztuje...

idealny bylby paypal:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad2.będzie na pewno. w DE dość szybko pojawią się eizo. pamiętam jak w grudniu w f&m-shop pojawiły się eizo S1932 z teminami dostawy na ~4 stycznia i ~15 stycznia, gdy u nas głucha cisza jeszcze była. a na te modele HD2442 i HD2452 natknąłem się w gąszczu-krzaczków na japońskiej stronie EIZO na początku marca podczas szukania-czegoś-tam o S2431

 

HD2442 i HD2452 to nie są czasem te same monitory, tylko ten pierwszy idzie na europe, a drugi jest na Japońców?

na głównej stronie eizo.com ta wersja HD2442 ma pilota i moło tego model ten dostał pare nowych rozwiązań, aby ułatwić życie graczom.

HD2442 z pilotem

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...