Skocz do zawartości
svende

Dfi Lanparty Dk (jr) 790gx-m2rs

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższym czasie powinny sie pojawić płyty na AMD790GX, zajmijmy sie propozycjami DFI:)

W sieci krąży kilka różnych zdjęć:

Wersja DK

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wersja JR

Dołączona grafika

 

Przewidywane zalety nowego chipsetu 790GX

Już za jakiś czas na rynku ukaże się nowy chipset AMD o nazwie 790GX. Produkt ma być ulepszoną wersją układu 790G. Dzisiaj pojawiły się pierwsze konkretne informacje dotyczące wydajności zintegrowanej w nowym chipsecie karty graficznej. IGP ma być szybsze od swojego poprzednika o około 20 procent.

Test został wykonany w programie 3DMark06. Warto dodać, że sprawdzana była wydajność zintegrowanego GPU współpracującego za pomocą technologii Hybrid CrossFire z kartą graficzną Radeon HD 3470. Uzyskany wynik wyniósł około 3300 punktów. Warto dodać, że w przypadku użycia chipsetu 790G zdobyto tylko 2740 „3dmarków”.

Okazuje się, że AMD już niedługo (prawdopodobnie wraz z premierą chipsetu AMD 790GX) zaprezentuje nową funkcję procesorów Phenom 8000 i 9000, która pozwoli na automatyczne podkręcanie. Możliwość taką daje sześć pinów procesora, które na żądanie chipsetu pozwalają podnieść taktowanie. Operacja ta może być sterowana z poziomu BIOSu, specjalnego oprogramowania w systemie lub np. za pomocą przycisku montowanego bezpośrednio na płycie głównej. Więcej szczegółów poznamy w przyszłości.

Przewidywane zalety nowego mostka południowego SB750, ciekawe, czy okażą sie prawda.

AMD zdaje się odpowiadać na oczekiwania overclockerów i już niebawem przedstawi uaktualnioną wersję swojego mostka południowego SB700 przeznaczonego do współpracy chipsetami 790FX i 790GX o nazwie SB750. Nowy mostek ma przede wszystkim, dzięki implementacji technologii OverDrive, zwiększyć potencjał OC nowych płyt głównych. Drugą technologią zawartą w nowym mostku jest Advanced Clock Calibration, która pozwoli wycisnąć dodatkowe megaherce z procesorów Phenom Black Edition. Na testowej konfiguracji różnica pomiędzy systemami zbudowanym na mostkach SB700 i SB750 wyniosła 200Mhz przy maksymalnym podkręceniu Phenoma. Oprócz nowych układów, płyty z mostkiem SB750 będą posiadały dodatkowe połączenia elektryczne pomiędzy SB750 a gniazdem AM2+.

Pare zdań o layoucie płyty

DK

1. 5-fazowa sekcja zasilania procesora (4+1), niestety żywcem wyjęta z DFI DK 790FX-M2RS, co moze oznaczać dwie niepokojące wiadomości, piszczące cewki i zastosowanie zabezpieczenia nadprądowego

2. Sloty RAMu wynika, z najnowszych zdjeć, nie będą naprzemienne, ale pozwolą na łatwą wymianę pamieci przy długich kartach graficznych

3. Czasem pojawia sie heatpipe miedzy SB i mosfetami, dla niektórych wada, dla innch zaleta

4. Radiator piątej fazy (kontrolera pamieci), mógłby być również czarny

5. SB750 daje 2 dodatkowe SATA

6. Wszystkie kondensatory to solidy.

 

JR

1. mATX z CF robi wrażenie

2. Sekcja zasilania jak w wiekszym bracie

3. Kondensatory sa zwykłe

4. Sloty RAMu naprzemienne

5. Wyśwoetlacz POST

 

Ponieważ mam Phenoma i aktualnei brak płyty, prawdopodobnie wezmę cos z nowych propozycji DFI

Obie płyty miały sie pojawic juz w czerwcu, póki co nie ma.

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś sie AMD popsuło i przedłuży sie czas kiedy bedą dostępne 790GX, a być moze także SB750 z powodu problemów z tzw. dodatkowymi pinami odpowiedzlianymi za automatyczne podkrecanie i lepsze wyniki w Blackach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na anandzie pierwszy rzut okiem na juniora :)

 

http://www.anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=498

 

Mam pytanie czy 790 gx będzie oferował ta technologie w ktorej normalne karty graficzne beda sie wylaczac w trybie 2d , a wyswietlanie desktopu bedzie wykonywal wbudowany chip ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy "piszczące cewki i zastosowanie zabezpieczenia nad prądowego" to również bolączka tej mobo ?Szykam jakiegos wypasionego mobo z wbudowana grafą pod phenoma dla kumpla i zastanawiam sie dfi czy asus.

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna i dopracowana płyta, ale jak na razie trochę za droga - około 500 zł to sporo za MicroATX ale do HTPC - ideał :)

 

Może przyszłe modele konkurencji mATX oparte o 790GX wpłyną na obniżkę ceny. Ale trzeba przyznać, że jest warta każdej złotówki.

 

BTW ile własnej pamięci ma do dyspozycji zintegrowany Radek HD 3300 - 128MB :?: i czy jest to DDR3 :?:

 

Poza tym jak widzę na screenach można swoją drogą przydzielić trochę pamięci z RAM'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolaczam sie do pytania o RAM dla GPU? Rozwazam zakup tej mobo ale wolalbym sie upewnic ze GPU ma 128MB DDR3 a nie 64MB DDR2 bo tez sa takie wersje pamieciowe u innych producentow.

Ma juz ktos to mobo? Moze powiedziec jakie jest?

A i jeszcze jedno pytanko. Mam ASUSa Radeona X300 na PCIe, czy ta karta pojdzie crossfire ze zintegrowanym GPU?

Edytowane przez RadAg!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest u mnie od jakichś trzech tygodni i czeka cierpliwie na Phenom'a II X3 (710, 720) lub X4 ;)

 

Dołączona grafika

 

A to kość pamięci SidePort

 

Oznaczenia na kości:

 

Hynix

 

H5TQ1G63AFP

 

G7C 830TA

 

NTHE03258

 

Dołączona grafika

 

W instrukcji papierowej jak i stronie DFI brak informacji co to za typ pamięci jak i jej rozmiar poza tym, że to SidePort i ma zwiększać wydajność.

 

Na screenshotach z BIOS'a widnieje informacja o 128MB pamięci SidePort.

 

Za to Hynix ma pełną specyfikację tej kości - H5TQ1G63AFP - pojemność 1Gb czyli 128MB, DDR3, FBGA:

 

http://www.hynix.com/datasheet/eng/computi...9&RAM_NAME=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Zapomnialem sprecyzowac ze mi chodzi o Lan Party DK a nie JK ale pewnie pamieci sa te same. DFI by raczej nie pakowalo slabszej kosci...

Chyba zdecyduje sie na te plyte. Mialem spory dylemat co wybrac. Rozwazalem Foxconna ale biorac pod uwage ze chce na tym mobo posadzic Phenoma II 940 BE to tylko DFI da mi najlepsza mozliwosc wykrecenia tego procka zachowujac swoja i jego stabilnosc...

 

update

 

No i znowu jestem w kropce. Wlasnie zauwazylem ze DK 790GX nie ma na mobo zlacza HDMI i VGA tylko DVI...Ma ktos jakies fotki tylu plyty ze zlaczami zeby to potwierdzic?

Edytowane przez RadAg!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem instrukcje do tego mobo. Jest na chipsecie 790GX a nie ma zadnego zlacza do monitora tylko konektor DVI na plycie glownej. Z calym szacunkiem do mojej ulubionej do tej pory DFI ale to glupota. Ma zintegrowany uklad graficzny z ktorego nie ma jak korzystac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku DFI LanParty JR 790GX-M2RS też nie skorzystasz jednocześnie złącz HDMI i DVI. Czerwoną, dużą zworką (widoczną na zdjęciu w pobliżu portów) wybierasz na jaki port ma być poprowadzony sygnał.

 

Dziwne, ale tak jest.

Aha i w przejściówkę HDMI->DVI trzeba zaopatrzyć się samemu. W pudełku nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grimlock ale mi nie chodzi o to zeby korzystac z dwoch zlaczy na raz...Ja chce korzystac z jednego tylko ze i tak nie mam gdzie podlaczyc monitora bo na DFI LanParty DK 790GX NIE MA ANI JEDNEGO ZLACZA DO PODPIECIA MONITORA!!!!!!!!!!!!!!

Ani VGA ani DVI ani HDMI, jest tylko connector na plycie glownej do podpiecia zlacza DVI, byloby milo jakby z plyta byl jakis sledz ze zlaczem albo co ale nie wiem czy jest...

 

update

 

Jest sledz w opakowaniu:

Dołączona grafika

 

Takze wszystko spoko...

Chcialbym jeszcze zadac jedno pytanie bo mam watpliwosci. Nadal nie jestem pewien czy brac DFI na 790 GX czy FX. Otoz miedzy tymi plytami jest roznica cenowa, generalnie wiekszosc plyt ze zintegrowanym ukladem graficznym jest tansza niz wersje bez ukladu GPU. Dlaczego? Jestem zdecydowany prawie na wersje z grafika ale sobie zadaje pytanie czego jej brakuje skoro DFI DK 790FX jest drozsza???

Edytowane przez RadAg!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na mysli: sloty PEG bo nie rozumiem tego skrotu?

Moje pytanie bylo bardziej ogolne. dlaczego plyty glowne ze zintegrowanym ukladem graficznym czesto sa tansze niz ich odpowiedniki bez GPU....???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. mobo juz przyszlo niestety bez sledzia do podlaczenia DVI. Nigdzie nie moge znalezc takiego sledzia, szukalem po wielu stronach, sklepach i nic. Grafika na tej mobo wydaje sie wiec byc bezuzyteczna no chyba ze dokupic druga karte i uruchomic to w crossfire. Wie ktos moze z jakimi kartami graficznymi zintegrowany GPU bedzie pracowal w crossfire bo slyszalem ze nie z najnowszymi? Druga sprawa to jednak ten sledz, gdyby ktos wiedzial gdzie tego szukac bylbym bardzo wdzieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie tak wydawalo bo na zdjeciu ktore umiescilem wczesniej z jednego z testow tej plyty jest ten sledz ale...niestety nie ma go w wykazie "co jest w pudelku" w instrukcji wiec nie wiem. Napisze dzis maila do DFI ale ostatnio jak pisalem do nich z pytaniem o sideport to nie dostalem zadnej odpowiedzi. A tak na marginesie to sideport jest 128MB DDR3 czyli ten lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do DFI Lanparty JR 790GX-M2RS to polecam upgrade BIOS'u do najnowszej wersji z 2009-01-21.

 

Szczególnie w przypadku zintegrowanego IGX (Radka HD3300) pojawia się więcej parametrów do zmiany i co ciekawe zegar GPU zostaje podbity (można też samemu wybrać częstotliwość), a także jest możliwość podbicia taktowania pamięci Sideport.

 

Przed upgradem fabrycznej wersji BIOS'u miałem wynik w Viście 4,0 dla obu kategorii, a po upgradzie 4,5 dla Aero i 4,1 dla gier.

 

Powoli rozgryzam poszczególne opcje, jest ich trochę więcej niż w przypadku DFI Lan Party UT nF4.

Interesująco wygląda AOD, które w BIOSie można skonfigurować dla każdego rdzenia procka.

 

Ogólnie płyta sprawia dobre wrażenie. Jedynie podczas instalacji Visty Home Premium 32bit system zaliczył zwiechę i drugi raz po instalacji SP1 dla Visty po restarcie. Używałem najnowszych wersji driverów ze stron producentów. Poza tym ok. Sprzętowa wirtualizacja działa jak na razie ok, w sumie najbardziej mi na tym zależało poza samym odświeżeniem konfiga.

 

Co do wykonania samej płyty to poza przekrzywionym rezonatorem kwarcowym w kierunku rezystora (nie mam lupy ale chyba nie stykają się) w pobliżu pierwszego portu PCIE 16x i nienaturalnie przylutowanym mosfetem (pionowo) też w pobliżu ale drugiego PCIE 16x płyta wykonana w miarę prawidłowo.

Cieszy wyposażenie w solidne radiatory w tym jeden z heatpipe dla sekcji zasilania procka (wygląda jest twór Thermalright'a). Nie trzeba już niczego dokupować i można od razu cieszyć się błogą ciszą bez wyjących wentylatorków.

 

Podczas pracy (na razie złożyłem konfig na pająka) czuć lekkie bicie ciepła od płyty ale poza malutkim radiatorem, który jest dość ciepły - reszta jest tylko lekko ciepła. Na razie nie miałem czasu aby w coś zagrać i zainstalować zewnętrzną grafikę Radka HD3650 (ciekawe czy zadziała CrossfireX i Hybrid Crossfire).

 

Dziś wypróbuję profile ABS, AOD i AMD Overdrive :)

 

Sprawdzę też czy zmieści się Ninja Rev.A. Tak kombinuję, czy instalując koszyk Thermalright Retention Kit AM2 Rev.B lub C dałoby zainstalować się Ninję. W sumie starsza rewizja powinna mieć lepszy docisk niż nowsza. TR RT AM2 Rev.B na oko będzie wymagał jeszcze dopiłowania, a Rev. C powinien pasować bez przeróbek.

 

BTW. Na płycie zainstalowałem Phenoma X3 8450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem:

 

Na dwóch różnych fizycznych dyskach mam zainstalowaną Vistę Home Premium 32bit i Windowsa 7 Ultimate 64bit. Wgrane najnowsze drivery do grafiki tj. Catalyst 9.1 dla Visty, a dla Sevena Catalysty Beta w wersji Engineering od AMD-ATi i w wersji Prerelase z Windows Update.

 

Zintegrowany Radeon HD3300 pracuje stabilnie i bez zarzutu na obu OS'ach i w/w driverach. Jazdy zaczynają się po instalacji Radeona HD3650 512MB GDDR3 w pierwszym slocie. Podczas startu oba systemy wieszają się albo na pasku postępu (Vista) albo logu Windowsa Seven. Co ciekawe w trybie awaryjnym 3650 normalnie wyświetla obraz na obu systemach. Kombinowałem z przeróżnymi opcjami w BIOS'ie - nie pomogło, zmiana driverów też nie. Zawsze następowała zwiecha w tym samym momencie ładowania Windows'a (ale w trybie awaryjnym było już ok).

 

W logach systemowych nie było żadnej kluczowej podpowiedzi.

 

Co jeszcze dziwniejsze, nie ważne jakich bym używał driverów i co pustawiał w BIOS'ie oraz systemu - jeśli włożę zewnętrzną grafikę do drugiego slotu PCIE 16x - system startuje za każdym razem absolutnie bezbłędnie i pracuje stabilnie.

 

W instrukcji nie znalazłem informacji abym mógł grafikę instalować w tylko drugim slocie. Ze względu na tuner TV w slocie PCI jest trochę ciasno.

 

Czy Wy także spotkaliście się z takim dziwnym przypadkiem :?:

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probliem!

Mam Phenoma 2 920+ram 4 giga+płytę DFI LanParty JR AMD 790GX m2rs i z tą jest problem. Po złożeniu PC wszytko hula tylko brak obrazu w monitorze. Po gimnastyce okazuje się że obydwa wyjscia HDMI i DVI ( w zależności od ustawień zworek chodzą ) ale tylko na LCD z połączeniem HDMI ( w przypadku wyj. DVI zastosowałem przejsciówkę na HDMI). Na połączeniu bezpośrednio DVI lub po przejśćiu na D-sub obrazu zero, biosu zero. Aktualizacja biosu jaknajbardziej tak bo rozpoznaje Phenoma i ram chodzi na 1066 Mz. Próbowałem z kartą grafiki na PCIExpres i to samo nie ma obrazu więc co jest? Ustawienia czy co? Przejsćówki przerabiałem wszelkiej masci i po trzy rodzaje.

A dla kolegi wyżej info że w zależności od slotu grafiki należy ustawić zworkę na płycie a domyslnie przynajmniej u mnie ustawionay był slot dolny.

Edytowane przez zzip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...