Skocz do zawartości
Nerevar

16:9 Przy Rozdzielczości 4:3

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaciekawił mnie fakt takiego triku (dzięki COD 4), w tej grze można ustawić tryb 16:9 i wybrać rozdzilczość 4:3 (1024/768 / 800/600) rezultat jest taki że mamy niższą rozdzielczośc i poprawne proporcje ekranu. Ciekawi mnie czy da się to również zastosować w innych grach / desktopie dzięki jakiemuś zewnętrznemu programowi / modyfikacji sterownika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się, przeca stery nvidii takie coś umożliwiają:

Taaa ale tylko jeśli monitor podłączony mamy przez wyjście cyfrowe...

 

 

Widzisz nie o to chodzi :)

 

Cod 4 umożlowia ustawienie np 1024:768 i ustawienie proporcji ekranu 16:9 daje to efekt taki że obraz jest na CAŁYM ekranie i mamy poprawne proporcje... ;)

Czyli rozumiem, że ustawiasz 1024x768 zaznaczasz tryb 16:9 i masz obraz na całym monitorze panoramicznym bez rozciągania i bez czarnych pasów po bokach? To teraz włącz gre i sprawdź jaka naprawdę jest rozdzielczość na monitorze bo to jest niemożliwe żeby bez rozciągania i bez pasów po bokach mieć rozdziałke 1024x768 na lcd 16:9....

Edytowane przez KAX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widzisz a jednak działa, nawet wiem jak :

Dołączona grafika

 

gra renderuje "spłaszczając" obraz, następnie rozciągnięte przez LCD'ka jest noramlne :D

no nie wiem czy "działa" zważając na to, że 1024x768 jest 4:3 i nie jest możliwe, żeby wyświetlić to na 16:9 bez zmiany proporcji...

 

Właśnie do takich zabaw są opcje w sterach nvidii, jednak nigdy nie zrobi ona żeby 4:3 stało się 16:9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://img99.imageshack.us/img99/2361/jajowatekolofz4.jpg

tu widać lepiej, zobacz na koło, natomiast "w grze" jest idealnie okrągłe (jak ktoś ma PS czy cos podobnego to można zmienić rozdzielczośc na 1360/768 bez zachowywania proporcji - będzie taki sam efekt czyt. okrągłe koło) :)

 

ja widze zastosowanie np: dla posiadaczy słabszych kart graf. więcej rozdzielczości czy możliwośc odpalenia starych gier na pełnym ekranie.

 

podobny zabieg stosowany jest w plazmach 16:9 z rozdzielczością 1024/768 lub 720

 

dla niedowiarków -> odpalcie coda dajcie rozdzielczość 4:3 i aspect ratio 16:9 lub 10

Edytowane przez Nerevar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem, dobry pomysł mieli z tym spłaszczeniem obrazu. Można grać na niższej rozdzielczości bez efektów ubocznych, typu rozciągnięcie i czarne pasy.

a to nizszej rozdzialki panoramicznej nie mozna ustawic? na to samo wyjdzie

ps. a jak fps w grze czy widac jakis spadek? z racji tego zabiegu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nizszej rozdzialki panoramicznej nie mozna ustawic? na to samo wyjdzie

[...]

Masz rację, ale najniższa rozdzielczość panoramiczna to chyba 1280x800, co i tak jest bardziej wymagające niźli na przykład 1024x768.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to jest zwykly anamorphic - obraz 16:9 scisniety do rozdzielczosci 4:3. Jest to taki sam efekt jak odpalenie panoramicznego obrazu na niepanoramicznym monitorze bez pasow u gory i dolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to jest zwykly anamorphic - obraz 16:9 scisniety do rozdzielczosci 4:3. Jest to taki sam efekt jak odpalenie panoramicznego obrazu na niepanoramicznym monitorze bez pasow u gory i dolu.

Efekt jest podobny, ale nie rozumiem tego rozciągnięcia później na panoramę..? Przecież jak ściśniesz obraz panoramiczny do formatu 4:3, a później wyświetlisz go na panoramie tak, żeby zajmował cały ekran, to otrzyma się dokładnie początkowy efekt (pomijając jakąś utratę jakości obrazu).. Bo zakładam, że @Nerevar używa jednak panoramy.

 

Nie mam COD4 ani monitora panoramicznego (na razie), żeby to sprawdzić, ale zaintrygowało mnie to :)  Jeśli mamy obraz panoramiczny, to po ściśnięciu go do 4:3 nie da się go wyświetlić na całej panoramie bez zmiany proporcji obrazu (to wyjściowej) lub obcięcia z kolei góry i dołu ekranu. Chyba, że to własnie na tym polega, żeby zamiast tracić boki (przejście z panoramy na 4:3) stracić trochę góry i dołu, które są raczej mniej potrzebne. Innej możliwości raczej nie widzę, bo z kwadratu (mniej więcej) nie zrobi się prostokąta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Scisniecie" to zle okreslenie, sorki - on jest po prostu rozciagniety w pionie. Jakby go wyswietlic na panoramie, to byloby wszystko ok, zas na 4:3 wszystko jest wydluzone. To sie wlasnie nazywa obraz anamorficzny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...