Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem przez chwilę okazję przetestować procka kolegi. Made in Malaysia, ViD 1.225V, oznaczenia na procku

Q833A273. Hmmm.... Nie robi 3.2ghz na def, trzeba mu dołożyć trochę papu, 3.8ghz na 1.4v nawet nie chce wejść do windy i ogólnie sztuka gorsza od mojej. Jeśli to ma jakieś znaczenie, to obydwa procki kupowane w gralu, pierwszy miał pack date 10/23/08 (mój- lepszy), a drugi 10/30/08. Czyli to jest naprawdę loteria jaka nam się trafi sztuka, nie ważne skąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a czy komus sie moze nagminnie sypie SPI? Orthos w miare mi chodzi, a SPI wali za kazdym razem... Poluzowalem timingi i zjechalem w dol z Mhz na RAMie... Mam 2x2GB Kingstona (;/) na rebrandowanych kosciach...

 

edit: aaa, vista 64bit

Edytowane przez CrazyJohn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marudzicie, wlasnie kupilem. VID 1,25V i nie moge dac 300x12 (3,6Ghz) nawet na 1,35V ;D

Jakie 3,6 :lol2: Jeśli wyszedłeś powyżej 3,2 to gratuluję, bo na mojej sztuce z VID 1,25V na tym kończy się zabawa. Wszystko powyżej powoduje błędy albo natychmiastową zwiechę w Orthosie blend, stress CPU daje radę jeszcze na 3,3; SPI też, ale co z tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem:

Overclock stable in Prime95 v25.5 for 12+ hours, but fails Super Pi v1.5 32M Test (even at stock settings) in Windows Vista !

 

 

Solution:

 

The windows vista services that affect Super Pi are,

 

1) Windows Audio Service (this for sure)

2) Themes

3) Aeroglass Interface

 

By turning these off, I was able to run and complete Super Pi v1.5 32M test.

 

 

1) To turn off Windows Audio Service ( start> run> services.msc, find Windows Audio on the list , double click and stop it ) Turning off "Windows Audio Endpoint Builder" is not necessary unless you encounter problem.

 

2) To turn off Themes ( start> run> services.msc, find Themes on the list , double click and stop it ) this will also make you turn off tune up theme extension.

 

3) Aeroglass automatically turns off by turning of themes. (you can check it by right clicking on desktop>Personalize>Window Color and Appearance>Color Scheme )

Zdaje sie byc lepiej, ale dalej sie wiesza raz na jakis czas :)

Wyglada na to, ze do testowania orthos bedzie i tyle...

 

Poki co wydaje sie stabilne byc 351 x 9,5 = 3,33 Ghz przy 1,30V w biosie i ramki do tego 840 maja. Odczyty w syntetykach ramu skoczyly dosc znacznie, a indeks Windowsa wzrosl z 5,0 na 5,7 :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie 3,6 :lol2: Jeśli wyszedłeś powyżej 3,2 to gratuluję, bo na mojej sztuce z VID 1,25V na tym kończy się zabawa. Wszystko powyżej powoduje błędy albo natychmiastową zwiechę w Orthosie blend, stress CPU daje radę jeszcze na 3,3; SPI też, ale co z tego...

sprawdź dokładnie ustawienia i stabilnośc pamięci, bo może one niedomagają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy odczyt i zapis pamięci daje coś w wydajności, czy to tylko tak ładnie w liczbach wygląda ?

Tylko ladnie wyglada. :) Taki sam sens jak granie w 3dsmarki czy ogladanie orthos'a. Ale zawsze samopoczucie jest lepsze, ze jest szybciej, no i moze kiedys jakis packer czy inny program z tego skorzysta. Ale Gadu i FF beda chodzic tak samo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie testuje moj nowy nabytek (5200) i wszystko idzie pieknie tylko martwia mnie wysokie temperatury. Nie wiem czy zle nalozylem paste, czy moze jeszcze sie nie wygrzala, czy obieg powietrza w obudowie jest slaby, ale wydaje mi sie ze sa troche za wysokie. Przy 1,33V osiagaly 70 stC przy na maxa rozkreconym Karakorum, wiec zmniejszylem napiecie i teraz siedze na bezpiecznym, ale wydaje mi sie ze ten procek ma duze mozliwosc jeszcze OC (VID 1,15V). W tej chwili pracuje na 10,5 x 333 czyli 3,5GHz na rzeczywistym 1,25V (CPU-Z w spoczynku, w BIOS 1,275V) i jest max 66-67 stC (przy Orthosie wlaczonym).

Czy tak wyskie tem to norma?

 

Dodaje scrn z zapodanego Orthosa:

Dołączona grafika

Edytowane przez oscar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawdza pamięci pod kątem stabilności? Mam zwykłe Kingmaxy 800, były testowane memtestem, raz też testowo puściłem na 960 i jedno przejście w memtest bez problemów - uznałem ze są ok. Faktycznie testy OC u mnie wywalają się na Orthosie blend o wiele prędzej niż stress CPU czy superPI, ale ustawiałem też pamięci w biosie na 2.0 (czy 1:1 jak kto woli) i efekt taki sam więc uznałem że to jednak CPU nie daje rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie testuje moj nowy nabytek (5200) i wszystko idzie pieknie tylko martwia mnie wysokie temperatury. Nie wiem czy zle nalozylem paste, czy moze jeszcze sie nie wygrzala, czy obieg powietrza w obudowie jest slaby, ale wydaje mi sie ze sa troche za wysokie. Przy 1,33V osiagaly 70 stC przy na maxa rozkreconym Karakorum, wiec zmniejszylem napiecie i teraz siedze na bezpiecznym, ale wydaje mi sie ze ten procek ma duze mozliwosc jeszcze OC (VID 1,15V). W tej chwili pracuje na 10,5 x 333 czyli 3,5GHz na rzeczywistym 1,25V (CPU-Z w spoczynku, w BIOS 1,275V) i jest max 66-67 stC (przy Orthosie wlaczonym).

Czy tak wyskie tem to norma?

Ładny proc, mój do 3,5 potrzebuje 1,33(cpu-z), ale temperatury masz dziwnie wysokie- mam karakorum niedawno zainstalowane, co prawda z innym wiatrakiem, ale przy 1000obr/min w orthosie przy 3,5GHz/1,33V mam 59 stopni max... a pasta jeszcze nie wygrzana, buda zamknięta, 1x120 wywiewowa 1000obr/min. Może coś z dociskiem?Czym mierzysz temp?Najnowszy CoreTemp pokazuje dobrze, ale np Everest mi dodaje 5 stopni...

Edytowane przez Gerlath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny proc, mój do 3,5 potrzebuje 1,33(cpu-z), ale temperatury masz dziwnie wysokie- mam karakorum niedawno zainstalowane, co prawda z innym wiatrakiem, ale przy 1000obr/min w orthosie przy 3,5GHz/1,33V mam 59 stopni max... a pasta jeszcze nie wygrzana, buda zamknięta, 1x120 wywiewowa 1000obr/min. Może coś z dociskiem?Czym mierzysz temp?Najnowszy CoreTemp pokazuje dobrze, ale np Everest mi dodaje 5 stopni...

Mierzone wlasnie CoreTemp. Wydaje mi sie ze wszystko dobrze zamontowalem. Moze tej pasty za malo nasmarowalem... W sumie to "moj pierwszy raz" jesli chodzi o skladanie kompa czy OC. Obudowe mam AC Silentium T4. Niby wywiewa z niej 2x80 i 1x120 na dole przez zasilacz. Karakorum prawie dotyka obudowy (waska ta budka jest). Ale mimo wszystko dziwne. Jeszcze moze potestuje przy otwartej obudowie.

Pewnie to laickie pytanie (zadawane miliard razy) ale ile tej pasty trzeba nasmarowac? Ta zalmana jakas strasznie ciekla mi sie wydawala i jej jakos strasznie grubo nie malowalem. Poza tym czy ona nie wysycha? Moze wyschla przed zalozeniem chlodzenia? I czy nakladajac jeszcze raz trzeba usunac stara czy mozna smarowac po wierzchu zeby zwiekszyc grubosc warstwy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam AS5; zalman- mówisz o STG?

Pasty normalnie nakłada się ok ziarnka ryżu i albo dociska coolerem i okręca lekko parę razy na boki, albo rozsmarowuje cieniutką warstwę i dociska. W instrukcji pentadrama zalecają bodaj podwojenie ilości pasty- zapewne ze względu na rowki pomiędzy heatpipami.

Tak STG podobno potrafi wysychać ale to zajmuje długie tygodnie/miesiące pod procesorem.. więc na powietrzy nie zrobi tego w kilkanaście minut. Przy zdejmowaniu/zakładaniu coolera za każdym razem pastę należy usunąć do czysta i nałożyć nową(ew jak dałeś za mało i założyłeś chłodzenie to jak w kilka dni zdejmiesz i dodasz pasty tylko to nie powinno się nic stać, ale zalecenie jest - od nowa za każdym razem:)).

W sprawie karakorum- zapomniałem dodać że ja swój szlifowałem, bo to co zobaczyłem (chodzi o szlif heatpipów na stopie) wstrząsnęło mną do głębi... ale wydaje mi się że to góra 2 stopnie by było...

Pozostaje kwestia samego przylegania IHS(blachy osłaniającej jądro)i jakości pasty między ihs a rdzeniem w modelu e5200- ogólnie nie jest tajemnicą że jest gorzej niż w modelach e7xxx, e8xxx,... może Twój ma po prostu z tym problem... możliwe

Edytowane przez Gerlath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na E5200 bez O/C + Ninja + wiatrak 1200rpm + AS5 50*C w stresie i jakieś 36*C w idle to temperaturki w normie? Czy trzeba temperaturom rdzeni tak bardzo ufać? Ninja jest praktycznie letnia. A podczas O/C na jakie temperatury "wypada" sobie pozwolić podczas dłuższej pracy? Można przyjąć TCmax za limit, lepiej nie męczyć tak procka?

Edytowane przez Maf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na E5200 bez O/C + Ninja + wiatrak 1200rpm + AS5 50*C w stresie i jakieś 36*C w idle to temperaturki w normie? Czy trzeba temperaturom rdzeni tak bardzo ufać? Ninja jest praktycznie letnia. A podczas O/C na jakie temperatury "wypada" sobie pozwolić podczas dłuższej pracy? Można przyjąć TCmax za limit, lepiej nie męczyć tak procka?

Wydaje mi się, że temperatury masz w normie. U mnie na procesorze "podkręconym" do 3,33 GHz, na napięciu 1.35 V, temperatury rdzeni wynoszą ok 37-38 *C w idle i ok 56-57 *C pod obciążeniem w Orthosie. Chłodzenie to Pentagram Karakorum z wiatrakiem skręconym do minimum (1100rpm). Nawet nie wiem jakie temperatury były bez OC, bo procek nigdy na standardowych zegarach nie działał :razz:

Najbliższe prawdzie temp podaje Core Temp, ale ten gdzie Tj. Max=100*C. Z tego co tu piszą, to lepiej nie przekraczać w stresie temp. 65*C.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stanko, a co mozna zle zalozyc w chlodzeniu? :)

 

Boxowy mocniej sie krecil... A budy obecnie nie posiadam, pajaka mam. Zdejme i zaloze i zobaczymy... ;/

 

 

edit: obrocilem o 180 stopni, 41*C w idle przy 1,35V i 3,5Ghz. Teraz go smażę, ale wydaje sie, ze powyzej 60/65 nie wskoczy ;) Wiatrak std od Karykatury na min skrecony. Pajak.

 

edit2: a przy 1.30V jest 54*C w stresie.

 

Dobra, koniec offtopa ;)

Edytowane przez CrazyJohn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z grona e5200 overclockerów :) Może wydaje się wam to mało prawdopodobne ale przeczytałem wszystkie posty ;]

 

To co mi się udało otrzymać:

 

Dołączona grafika

 

Moja płyta ma kosmicznego vdropa. Ustawiam w biosie 1.300V w cpu-z w idle 1.408V w stesie skacze od 1.344 do 1.360. Jak dam w biosie 1.3250 V to w cpu-z jest 1.408 V w idle w stresie skacze od 1.360 do 1.372.

 

Kiedy zaczynałem oc pamięci były unlinked, jednak ich mhz wahaly sie od 780 do 800 w zaleznosci od fsb ustawionego. Teraz wiem, że inaczej niż 800 mhz nie można ustawiać. Wydymało mi windowsa, i brakuje teraz przy starcie pliku ntrdl. Chyba czeka mnie format, ale narazie startuje z cdrm ten plik. Pzdr.

 

Myślicie ze vcore 1.408 w idle i 1.360 w stresie zaszkodzi mojemu Prockowi ? Temperatura w stresie 69 maks 71 w idle core0 41-core1 46. Oczywiście box. Pozwolilibyście sobie na takie ustawienia ?

Edytowane przez Hubis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury przydałoby się obniżyć o przynajmniej 5 stopni w stersie, tym bardziej że V core wynosi 1.4 / 24 h na dobę. Zainwestuj może w lepsze chłodzenie, np. Pentargram Karakorum. Swoją drogą podpbne procki nam się trafiły. Mój również robi 3,5 GHz przy 1.4 V, jednak na codzień daje mu 1.35v i 3.33GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... A jaki masz vid ? tez 1.225 ? ;D Też tak myślę, że jestem na pograniczu praca/spalenie :). Powiedz mi tylko jakie masz temperatury przy karakorum ?

 

Przewertowałem strony z podkręcaniem na mojej płycie. Jest tam dużo mowy o tym, że napięcie NB i ramu należałoby zwiększyć. Sprawdzę, czy jeżeli zwiększę te napięcia to uzyskam mniejszy próg Vcore dla 3.5 ghz. Możliwe, że jest to w jakiś sposób połączone.

 

Jak sądzisz od czego zależy vid? Od tego jak im się ciachnie wafel ? :)

 

Edit: Zmazałem starą pastę intelowską i dałem nową spire-420. Nawet nie wiem czy dobra, ale maks stres jest teraz 65*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć właśnie dziś zakupiłem e5200 do IP35 pro

 

Na razie leci 1.425v na 3.6ghz testowo i wygląda, że jest stabilnie - tempy to 62 w Abit Guru , a w speedfanie 66 (chłodzenie Pentagram HP-100 + Acutake 92mm)

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

I takie pytanie od ilu się niebezpieczna temperatura zaczyna ? ile nie przekraczać ?

Edytowane przez Is3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...