Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie takie coś :)

 

Właśnie zrobiłem update BIOSu na mojej płytce, jest to chyba o 20 buildów nowsza wersja ;) I co się okazuje... Napięcie ustawione w BIOSie na 1.400000V teraz wynosi w rzeczywistości (według czujników MB) 1,384V i podczas obciążenia pozostaje niezmienne :D. Czyli o 0,02V więcej niż było na poprzednim BIOSie, zaś napięcie wachało się między 1,362 a 1,368V. Co dziwne VID "zmienił mi się" z 1,25 na 1,15 i nie pomaga restart itp. Pokazuje 1,15 i koniec. W Biosiku dostępnych jest kilka nowych opcji związanych z CPU... Co się dzieje? Zaczyna mi się to podobać, może ten BIOS wprowadza obsługę 4Ghz dla e5200 :) i może uda się pobić rekordzik kolegi Mafa...

 

Pytanie do kolegi oscara (i byćmoże innych)

 

Jak nazywa się ten fajny gadżet w sidebarze Twojej Visty, który pokazuje użycie CPU i tak dalej? I skąd go ściągnąć? Znam podobne ale nie znam takiego z historią użycia procesora a to mi się bardzo podoba :)

 

EDIT: Okazuje się, że temp w stresie jest niższa o 11 stopni niż była. Z tego co czytałem w mojej płycie w nowym biosie poprawiono odczyty z czujników temperatury. 49 stopni w stresie przy 3,42Ghz@1,4V. W bardzo dobrze wentylowanej budzie. A ja głupi dzisiaj rano poleciałem na cgk po freezera 7 pro :) No cóż ;]

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Selekt Mafa polega, na bardzo niskim zapotrzebowaniu na Voltaż :) Myślę, że większość tych procesorów, a przynajmniej spora ich część dobije do tych 4ghz, ale na dość dużym napięciu. Z tym vid'em to miałem podobanie. Na starym biosie (p37) wykrywało mi go jako 1.15V, a na najnowszym 1.225V. Na innej płycie znowu 1.15. Ale zmiana tego vid'u nie ma wpływu na OC u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Okazuje się, że temp w stresie jest niższa o 11 stopni niż była. Z tego co czytałem w mojej płycie w nowym biosie poprawiono odczyty z czujników temperatury. 49 stopni w stresie przy 3,42Ghz@1,4V. W bardzo dobrze wentylowanej budzie. A ja głupi dzisiaj rano poleciałem na cgk po freezera 7 pro :) No cóż ;]

Musze Cie zmartwic, ale jezeli juz to te wczesniejsze odczyty byly bardziej prawidlowe. 49C w stresie na boxie przy 1,4v jest zupelnie niemozliwe, 60 juz bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na BOXie tylko na Freezerku 7 Pro...

 

Kurde mam problem... Przesadziłem z ustawieniami i zamiast użyć zworki clear cmos wyciągnąłem baterię jak na starej płycie ;] I co się okazuje... VID wrócił do 1,25, napięcia też "zmalały". Max stabilne jest 3,40Ghz przy 1,40V znowu. BIOS pokazuje się, że jest nowszy ale lipa. O/c takie jak na starym. Co da się zrobić? Próbowałem flashować już ze 3x i dalej to samo :( Już się nie kręci. Wszystkie ustawienia na 100% mam ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś kosmicznego się dzieje z twoim prockiem. Nie chcę, ciebie martwić, ale można podkręcić tak procka, że straci on swoje właściwości overclocerskie. W sumie to zaskakująca historia z tą zmianą vidu po aktualizacji. Oznaczało by to, że vid da się zmienić. I, że im mniejszy tym lepiej się procek podkręca.

 

Szczerze mówiąc bardzo mnie zastanawia jaka jest zasada działania vid-u i co to dokładnie jest. Wikipedia mówi zbyt ogólnie jak dla mnie... Od czego zależy vid :D ? Oto jest pytanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, pomińmy kwestię temperatur. Zostaje jeszcze VID i faktyczna znaczna zmiana o/c po jego obniżeniu. Jak pokazywalo VID 1,15 to proc osiągal 12,5x300 przy napięciu realnym 1,36 czy 1,38v (juz nie pamietam). Jak pokazywało 1,25 (w chwili obecej tak mam) to max jest 3400 przy 1,40v. to nie wina proca. Tu nie chodzi o to że zaczął sie gorzej kręcić. Kręcił się normalnie, zmieniłem bios-rewelka, użylem clear cmosu i już tak jak na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, ze pokazuje Ci nizszy vid czy wyzszy vid raczej nie ma nic do tego jak sie procek kreci. Vid, czyli def napiecie proca jest nadawany w fabryce w zaleznosci od "jakosci" danej sztuki, niektore pracuja na nizszym napieciu to i vid maja nizszy, slabsze musza miec wyzszy vid. Ja bym szukal raczej winy po stronie biosa, albo moze jednak proc po prostu nie byl do konca stabilny na tych wyzszych taktach. Mi sie czasem zdaza jak przedobrze z oc, ze niby chodzi orthos dlugo, ale np. po restarcie kompa juz sie wywala szybciutko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fog, ale my się chyba nie do końca rozumiemy. Może napiszę to jeszcze raz:

 

1. Przy BIOSie 401 pokazywało VID 1,25 (i na takim napięciu się uruchamiał) temp w stresie 62C, ustawienia vcore na 1,40 dawało realnie ~1,36 [v]. Tutaj maksymalnie wyciągałem przy realnym 1,38 (!!) 3400Mhz, przy szynie o 2 większej wysypywał się średnio po 15 minutach.

 

2. Po zmiane BIOSa na 801 pokazywało VID 1,15 (i na takim napięciu domyślnie się odpalał) temp w stresie 51-53C, ustawienie vcore na 1,40 dawało realnie 1,38 (brak wachań). Tu maksymalnie przy 1,38v wyciągnąłem 300 FSB, co przy moim mnożniku daje 3,75Ghz. I to było prawie na 100% stabilne, bo nawet przy 305 FSB się nie wywalił po godzinie. Jednak gdy podniosłem szynę jeszcze o 5 już nie wstał.

 

Zrobiłem clear cmosa i wszystko "powróciło" do stanu z punktu pierwszego. Czyli pokazuje się, że BIOS jest 801 ale procesor podkręca się do MAX 3400Mhz przy realnym 1,38V.

 

Myślę, że to wina płyty głównej, która źle wykrywa mój procesor. No bo po zmianie BIOSu faktycznie o/c aż mnie zadziwiło. Aha to na pewno było 3,75Ghz, nie jakiś błąd, dlatego że nawet w Viście wzrosła ilość "punktów" za procesor. Przy 3,40Ghz wynik był 5,9 jak zrobiłem na 3,75 wyszło mi 6,4.

 

Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją? Chciałbym przywrócić stan z punktu drugiego :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to ASUS P5QL-E rev. 2.coś.

 

Pisałem w temacie tej płyty ale nic konkretnego się nie dowiedziałem.

 

EDIT: Wstyd się przyznać, ale to po części może być wina strapa. Płyta sama przestawia sobie na innego, dałem teraz strap 266 i mam stabilne 3,50Ghz na 1,38V (realne napięcie). Jest też ciekawa opcja - load balancing - ustawienie na enabled powoduje, że vdrop jest ustawiany wg. zaleceń intela (1,40V daje realnie 1,32), na auto przy 1,40 real jest 1,36, zaś na disabled napięcie jest najbliższe rzeczywistemu i pod obciążeniem rośnie o 8/1000... Ustawione 1,39, real=1,38v. I tu pytanie - czy przez ustawienie tej opcji na disabled może spowodować uszkodzenie procesora (zakładam, że nie przekroczę realnego napięcia 1,38V). Zabrakło mi trochę wiedzy i doświadczenia ;]

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Oznaczało by to, że vid da się zmienić. I, że im mniejszy tym lepiej się procek podkręca.

 

Szczerze mówiąc bardzo mnie zastanawia jaka jest zasada działania vid-u i co to dokładnie jest. Wikipedia mówi zbyt ogólnie jak dla mnie... Od czego zależy vid :D ? Oto jest pytanie...

 

To, ze pokazuje Ci nizszy vid czy wyzszy vid raczej nie ma nic do tego jak sie procek kreci. Vid, czyli def napiecie proca jest nadawany w fabryce w zaleznosci od "jakosci" danej sztuki, niektore pracuja na nizszym napieciu to i vid maja nizszy, slabsze musza miec wyzszy vid. Ja bym szukal raczej winy po stronie biosa, albo moze jednak proc po prostu nie byl do konca stabilny na tych wyzszych taktach...

 

Each processor is programmed with a maximum valid voltage identification value (VID),

which is set at manufacturing and can not be altered. Individual maximum VID values are

calibrated during manufacturing such that two processors at the same frequency may have

different settings within the VID range

to raczej nie vid jest odpowiedzialny za dobre osiagi o/c, o ile dobrze pamietam ktos mial 1.15 (?) i slabiutko mu sie krecil w porownaniu do np niektorych 1.2xx etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sztukę z VIDem na poziomie 1.0875v i mimo, że chodzi i liczy SupePi przy 3,94Ghz to już Orthosa (priorytet9) liczy dopiero przy 3.6Ghz. Wszystko przez wysokie temperatury na rdzeniach. I tak w stresie przy Orthosie mam nawet 72 stopnie C przy w miarę dobrym chłodzeniu (jak w sygnaturce) na rdzeniach.

W idle też dość wysoko czyli średnio rdzeń nr 1 49 C a rdzeń nr2 44 C (nie wiem skąd ta róznica, 5-6 stopni różnicy jest zawsze w idle, w stresie te różnice się zacierają). Everest pokazuje temperature procesora i ta jest niska czyli srednio 20-25 C (temper pokoju ok 19 C).

Obecnie pracuje na 3,52Ghz przy napięciu CPU rzędu 1,30v (bios) i 1,26v (CPU-z). Wszystko byloby fajnie gdyby nie te temperatury. Poprzednio miałem E2160 (3,Ghz) i w stresie na tym samym chłodzeniu to maksymalnie w Orthosie 59-60 C na obu rdzeniach.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez rcicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to ze masz podobny przypadek do mojego - niby swietny VID, doskonale mozliwosci krecenia, ale temperatury wysokie procka. Pytanie co w takiej sytuacji robic - ja chwilowo zostalem przy 3,5GHz na niskim napieciu (1,25V), zeby byl spokoj. Ale tematu nie odpuszcze i bede jeszcze kombinowal jakby wycisnac z tego procka siodme poty.

 

Napisz jeszcze przy jakim napieciu miales te temperatury 72 stC. I jakie temp teraz masz w stresie przy obecnym napieciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na wstępie chciałem napisać że w temacie podkręcania jestem zielony :rolleyes:

 

No więc chciałem delikatnie podkrecić swojego E5200 (na tyle delikatnie żeby nie grzebać ze zmianą napięcia)

 

Nie wiem czy dobrze robię, ale odpaliłem Gigabyte EasyTune 5 i ustawiłem tak:

 

post-160616-1228243809_thumb.jpg

 

 

Co powinno mi dać częstotliwość 2875MHz i powiedzmy że taka by mnie zadowoliła.

 

Odaliłem Orthosa i Core Temp żeby sprawdzić stabilność i temperatury i w owych programach częstotliwość dalej jest 2500MHz (tylko cpuid pokazuje podkręconą)

 

 

post-160616-1228243930_thumb.jpg

 

 

Ktoś mnie oświeci co i jak :wink:

 

 

Co źle robię (bo zapewne coś :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cpu-z pokazuje aktualną prędkość procesora, inne programy niekoniecznie (zazwyczaj tą, z którą system wystartował), poszukaj sobie o podkręcaniu z poziomu biosu na płytach Gigabyte/chipsecie P35, jest tego od groma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem mnożnik x12,5 oraz FSB290 (procek ma walla pomiędzy 365-370) i dałem napięcie 1,36v i Orthos wywalił błąd ale dopiero w okolicy 21 minuty. Podniosłem napięcie do 1,38v i przez 42 minuty nic nie wywaliło. Temperatury wysokie 72 stopnie na obu rdzeniach ale idzie.

Oto screen:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak koledzy radzili - podkreciłem w biosie.

 

Zmieniłem tylko FSB na 230. Nic innego nie ruszałem

 

Oto wynik po 30 minutach orthosa:

 

post-160616-1228256563_thumb.jpg

 

 

Na wasze bystre oko jest dobrze?

 

Ten cały VID jest OK?

 

 

EDIT:

 

Może dodam że płyta to Gigabyte P31-DS3L

Chłodzenie Pentagram 120 Karakorum (ustawiony na minimum)

2x1GB GoodRam 800

9600GSO 768MB

Zasilacz Modecom MC350ATX

Edytowane przez Raus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest ok, w następnej próbie spróbuj FSB 256 (3,2GHz), sprawdzi się czy pójdzie tyle na domyślnym V. Jeśli wywali orthosa, to znak, że trzeba podwyżyć Vcore (albo obniżyć FSB) ;) tak wstępnie potrzymaj orthosa około 60-90 minut

Edytowane przez kwasior500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem mnożnik x12,5 oraz FSB290 (procek ma walla pomiędzy 365-370) i dałem napięcie 1,36v i Orthos wywalił błąd ale dopiero w okolicy 21 minuty. Podniosłem napięcie do 1,38v i przez 42 minuty nic nie wywaliło. Temperatury wysokie 72 stopnie na obu rdzeniach ale idzie.

Nie wygląda to źle. Patrz na real temp bo tu chyba temperaturki są dobre. No i w stresie masz znacznie mniej niz 1,38v B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oscar co do tych temperatur - miałem zbliżone - 73C przy 3,40Ghz na 1,376V. Założyłem freezera 7 pro i teraz mam przy tych samych ustawieniach 60-61C

Tylko ze ja mam takie temperatury z zalozonym Karakorum :(

 

Dałem mnożnik x12,5 oraz FSB290 (procek ma walla pomiędzy 365-370) i dałem napięcie 1,36v i Orthos wywalił błąd ale dopiero w okolicy 21 minuty. Podniosłem napięcie do 1,38v i przez 42 minuty nic nie wywaliło. Temperatury wysokie 72 stopnie na obu rdzeniach ale idzie.

Nie boisz sie takich temp? Wiatrak rozkreciles na maxa? Skad taka roznica w temp miedzy programami? Czemu masz Tj. max 105 stC? - e5200 ma 100 stC tj max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze ja mam takie temperatury z zalozonym Karakorum :(

 

 

Nie boisz sie takich temp? Wiatrak rozkreciles na maxa? Skad taka roznica w temp miedzy programami? Czemu masz Tj. max 105 stC? - e5200 ma 100 stC tj max.

Nie boję się ponieważ takie temperatury mam tylko w Orthosie i na tym zegarze (3,624Ghz) i vcore 1,38v. Normalnie to mam 3,52Ghz i napięcie 1,3v - 1,325v a temperatury w Orthosie to max 70 stopni. Oczywiście Othosa właczam tylko w czasie testów oc czyli srednio raz na tydzień. Normalnie w idle mam 44-50 stopni w Core Temp i Evereście oraz 10 stopni mniej na Real Temp.

Co do róznic temperatur to Real Temp i Core Temp to zwyczajnie autor tego pierwszego inaczej zaprogramował i ustawił o 10 stopni mniej podawane tempearatury które szczytane zostały z czujników wbudowanych w procesor. Twierdził on że rzeczywiste temperatury są własnie o ok 10 stopni niższe niż te które standardowo są podawane. Taka optymalizacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest ok, w następnej próbie spróbuj FSB 256 (3,2GHz), sprawdzi się czy pójdzie tyle na domyślnym V. Jeśli wywali orthosa, to znak, że trzeba podwyżyć Vcore (albo obniżyć FSB) ;) tak wstępnie potrzymaj orthosa około 60-90 minut

Ustawiłem jak mówiłeś - komp wstał, ale po kilku sekundach orthosa błąd:

 

post-160616-1228315376_thumb.jpg

 

 

Odrazu zmieniłem FSB na 240 (narazie nie potrzebne mi większe częstotliwości) i już bez problemu:

 

post-160616-1228315388_thumb.jpg

 

 

Co można powiedzieć o mojej sztuce??

 

Jest w miarę ok jak na def Vcore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Twój proc jest lepszy od mojego. Mój do 3.2 GHz potrzebował 1.3 V. Z tego co widze, to Twój spokojnie poszedłby na takim zegarze przy 1.25V. Nie wiem dlaczego tak boisz się podnieść napięcia. Temperatury masz w porządku. Na boxie możesz dać spokojnie 1.3 V.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...