Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem dlaczego tak boisz się podnieść napięcia. Temperatury masz w porządku. Na boxie możesz dać spokojnie 1.3 V.

 

Bo tego nie potrzebuję narazie :wink:

 

 

Jak sobie kupię GTA IV i zacznie się nie wyrabiac to wtedy Vcore w górę :wink:

 

ps. Mam Pentagram 120 Karakorum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech marnuje się u Ciebie ten procek :razz: Chętnie zamienie się z Tobą prockami, skoro nie potrzebujesz większej wydajności :wink:

Overclocking jest wciągający i założe się, że szybko zaczniesz zabawy w OC.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem magistralę FSB z 290 na 293 (mnożnik ten sam czyli x12,5) zegar podniósł się z 3,624 Ghz na 3,662 i przy tym samym napięciu 1,38v temperatury na rdzeniach wzrosły z 72 C na 76 C co widać na screenie. Niestety przy ok 30 minucie testu Orthosa wywaliło bład i zrobiło się czerwono. Pewnie gdybym dał 1,4v test by przeszedł ale pewnie to jego koniec możliwości bo temperaturki robią się niebezpiecznie wysokie.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas zadbać o lepszą wentylację obudowy i jakieś dobre chłodzenie procka. Ponad 70 stopni to już nie jest mało, nawet pomimo iż te procki wytrzymują 100-105. U mnie chodzi jak w sigu przy 62C max, po 6h orthosa. Na feezerku 7 pro, z "fabrycznym" glutem na procesorze. Tylko na wlocie i wylocie dwunastki siedzą ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy zdejmę obudowę to temperatury idą w dół średnio o 3-4 stopnie C.

Chłodzenie mam dobre i jest to CoolerMaster Hyper TX 2. W testach na stronie: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3838 wypadł bardzo dobre jak na swoją cenę (ok 60 zł). Miałem już wczesniej innego e5200 i tam temperatury w teście Orthosa (3,0Ghz) wynosiły maksymalnie 60 stopni na rdzeniach. Sprzedałem go bo kręcił się maksymalnie do 3,2Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie nie ma roznicy czy sie ma 40 czy 60 stopni

zakladam rowniez ze i 70 (24/h) byloby ok

powiecie, ze zywotnosc procesora sie zmniejszy.. ok tylko z jakiego okresu i o ile?

za 2-3 lata bedziecie miec nowe platformy z nowym socketem albo te same z nowym procem (np dzisiejsze quady, kupione za grosze)

zabezpieczenie przed przegrzaniem (bios) aktywuje sie przy 100C moze wiecej? to wciaz 30C zapasu (w przypadku 70 24/h)

 

na boxie niektore konfiguracje moj przechodzil na 85/jajo (orthos) tak wiec o niestabilnosci przy takich temperaturach raczej tez nie moze byc mowy

Edytowane przez shadeRev2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem magistralę FSB z 290 na 293 (mnożnik ten sam czyli x12,5) zegar podniósł się z 3,624 Ghz na 3,662 i przy tym samym napięciu 1,38v temperatury na rdzeniach wzrosły z 72 C na 76 C co widać na screenie. Niestety przy ok 30 minucie testu Orthosa wywaliło bład i zrobiło się czerwono. Pewnie gdybym dał 1,4v test by przeszedł ale pewnie to jego koniec możliwości bo temperaturki robią się niebezpiecznie wysokie.

Jeszcze bede musial u siebie zobaczyc, ale wyglada na to ze Coretemp ustawia tj max za wysoko (na 105 stC) a Realtemp za nisko (na 95 stC). Sprobuj najnowszej wersji Coretemp, bo u pokazuje on poprawnie tj max 100 stC (co de facto jeszcze bardziej pogarsza moja sytuacje).

A realtemp mozna dokladnie dokalibrowac mierzac temp procka realna termometrem w idle bez coolera przy max niskim taktowaniu i napieciu tak zeyb nie spalic procka. I wtedy jest gwarancja ze realtemp bedzie dzialal w 100% precyzyjnie. Opis kalibracji tutaj: http://www.techpowerup.com/realtemp/docs.php.

Ale to i tak chyba naszej sytuacji nie poprawia, bo podobno w obciazeniu nie ma duzych odchylow - najwieksze sa w idle.

Z tego co wiem e5200 ma tj max 100 stC. W specyfikacji na stronie intela (link) jest info tylko o Thermal Specification, czyli max case temp (czyli temp blaszki przykrywajacej procka). Nie wiem czy Everest nie podaje tej temp i wtedy moznaby jakos wybadac benchmark dla procka (choc wiadomo ze tj max bylby dokladniejszy bo podaje temp samego rdzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robicie większe FSB u mnie coś nie chce się wkręcić. Musze dobrze celować i nie każde ustawienia pamięci chodzą. tzn. wiem że moje pamiątki polecą ponad 1100mhz i zawsze zmieniam mnożniki pamięci tak by trzymać się wartości ok 1000Mhz na pamięciach jednak czasem nie wstanie nawet na 800 a wstanie na 837 i tak w kółko wstanie na 1080 a nie wstanie na 1051 .Nie potrafie tego rozgryść. i max FSB na CPU to 350Mhz jak by coś blokowane...

 

Pł. Asus P5Q PRO + E5200

post-143573-1228414710_thumb.jpg

post-143573-1228414850_thumb.jpg

post-143573-1228414879_thumb.jpg

Edytowane przez Pablo Hudinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robicie większe FSB u mnie coś nie chce się wkręcić. Musze dobrze celować i nie każde ustawienia pamięci chodzą. tzn. wiem że moje pamiątki polecą ponad 1100mhz i zawsze zmieniam mnożniki pamięci tak by trzymać się wartości ok 1000Mhz na pamięciach jednak czasem nie wstanie nawet na 800 a wstanie na 837 i tak w kółko wstanie na 1080 a nie wstanie na 1051 .Nie potrafie tego rozgryść. i max FSB na CPU to 350Mhz jak by coś blokowane...

 

Pł. Asus P5Q PRO + E5200

Jak krecisz do 350Mhz to moze podnies strapa na 333, bo ze screena wynika ze trzymasz go na 200. A co do pamieci to sie nie wypowiem, bo nie krecilem nigdy.

Powiedz jeszcze czy trzymasz na codzien go na tym taktowaniu (4GHz) ktore zapodales w screenie i jesli tak to jakie temp osiaga w stresie przy tym napieciu?

Ja dzisiaj wracam do domu i pewnie jutro bede ostre testy temperaturowe robil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robicie większe FSB u mnie coś nie chce się wkręcić. ..... .Nie potrafie tego rozgryść. i max FSB na CPU to 350Mhz jak by coś blokowane...

Normalna sprawa. Procek łapie tzw. walla i większego FSB już nie przełknie. Max FSB= 350 MHz to i tak niezły wynik jak na E5200.

Mój egzemplarz ma walla gdzieś pomiędzy 320 a 333, nie sprawdzałem dokładnie.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalna sprawa. Procek łapie tzw. walla i większego FSB już nie przełknie. Max FSB= 350 MHz to i tak niezły wynik jak na E5200.

Mój egzemplarz ma walla gdzieś pomiędzy 320 a 333, nie sprawdzałem dokładnie.

Przy niskich mnożnikach to u mnie wall pojawia się gdzieś między FSB 365-370.

 

Zdjęłem pokrywę komputera i temperatury spadły. I tak przy Orthosie 3,66Ghz (przechodzi test) spadło z 76 C na 69 C (mnożnik 12,5xFSB293) Niestety już przy 3,75 Ghz nie przechodzi testu a temperatura wzrosła tylko o 1 C czyli do 70 C (wszystko liczone przez CoreTemp).

Generalnie buda słabo wietrzona mimo że nawierciłem trochę otworów (niewiele to dało):

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo zle robisz - zamiast bezsensu wiercic dziury i zaklucac sobie obieg powietrza powinienes popracowac nad jego usprawnieniem - dziurawa obudowa tylko przeszkadza zamiast zapewnic odpowiednie chlodzenie - spojrz jak to jest w serwerach czy w makach pro

w pecetach niestety to porazka na calej linii - szczegolnie chlodzenie kart graficznych jest conajmniej debilnie rozwiazane....a mozna to w miare prosto i duzo wydajniej zrobic......

moja buda nie ma ani jednej dziury - wszystko szczelnie zapchane - plus wsysajacy z przodu i wysysajacy z tylu plus zasilacz - ok moze nie mam najnizszych temperatur(proc max 55 na rdzeniach grafika max 100) ale wiem ze chlodzenie jest bardzo dobre bo czuje co sie wydostaje z tylu

najgorzej jest ze slotami bo w tych miejscach ciezko zapewnic odpowiedni przeplyw powietrza....no i producenci kart graficznych zamulaja z jakimis kretynskimi nic nie wnoszacymi wynalazkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj. Panowie chyba trafił mi się selekcik :D 3.25GHz robi na 1.1V!!! Nie próbowałem zmniejszać, stabilny jak skała! Procek kupiony dzisiaj w gral.pl wraz z płyta ASUS P5QL-Pro, która ma lekkiego vdroopa, bo vid wynosi 1.1375V, pobawię się nim jeszcze trochę i później wrzucę screeny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko pozazdrościć. Mój też kupiony w gralu, jednak trafiła mi się bardzo słaba sztuka. Czekam tylko na obniżkę cen i kupuję 8400. Z moim to żadnej zabawy nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest akurat mój 3 E5200 kupiony w gralu. Pierwszy robił 3.2ghz też na def, ale miał większy vid 1.225, czyli realnie 1.21V na Foxconn P35A-S, teraz mam większego droopa, a drugi był trochę słabszy od pierwszego, ale nie miałem go długo, ok 0,5h. W końcu trafiła mi się bardzo fajna sztuka! :D

 

 

Mały update, procek robi 4GHz na 1.33V, ale z racji tego, że ma słabo wentylowaną obudowę nie mam serca puścić go na parę h orthosa, bo tempy bardzo szybko przekraczają 70*... Dalsze testy zrobię może jakoś w przyszłym tygodniu dopiero, a teraz postaram się zrobić parę screenów.

 

A tutaj taka mała gratka dla fanów niskich Voltaży :) Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Panowie... http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=458347 FSB 380 bez żadnych dodatkowych zmian w napięciach :) mam aktualnie 6.5x380 na 0.98V i wszystko jest idealnie stabilne jakbym znalazł trochę świątecznego lodu i jakiś fajny kontener, to spróbowałbym się pokusić o te 5+Ghz :)

 

 

Kolejny update: Dołączona grafika

4ghz -1.32V SuperPi 32 przechodzi bez zająknięcia, ale wynik słaby, bo mam tylko jedną kostkę pamięci chwilowo w kompie :)

Edytowane przez Alinek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam do Was pytanie a ponieważ nie śledzie wątku wiec nie bijcie ;]. Otóż czy wiekszość e5200 da sie do 4Ghz podkręcić czy to tylko na selektach da sie wycisnąć (Vcore z jakieś 1.3 albo coś) ?

zdecydowana mniejszosc sie tak kreci, zobacz co ludzie maja w sigach, jest paru szczesliwcow ktorzy robia 4 na przyzwoitych napieciach reszte trzeba strasznie dovoltowac a i tak nie zawsze to cos daje (np moj na 1.4 robi jakies 3.7xx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem :(. Myślałem ze to bedzie stosunkowo tani procek który w większości przypadków bedzie sie kręcił koło 4Ghz. Znając moje szczęście trafie na sztuke która ledwo bedzie wyrabiała 3,5Ghz ;). Niemniej dzięki za info :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zmienilem chlodzenie na gpu i chcialem sprawdzic czy accelero uciagnie 4850 w passive.. odpalilem 3dmarka i w niektorych momentach spadek nawet o 5 fps.. myslalem ze sie gpu przegrzewa ale temp w normie wiec odpalilem furmarka i zauwazylem ze przy stability test skacze mi mnoznik na cpu z x10 na x6.. bardzo rzadko ale jednak..

czy jest jakis program ktory bedzie monitorowal w tle czestotliwosc z jaka pracuje cpu? (taka historia jak np wykresy temperatury/czestotliwosci gpu w rivatuner) chcialbym odpalic 3dmarka i sprawdzic czy w danym okresie proc przypadliem nie zszedl z mnoznikiem

Edytowane przez shadeRev2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo panowie - co ma speed step(ktorego juz nigdzie nie ma w zadnym nowym procku) do radiatora na gpu?i jeden nie strybil i drugi wyskoczyl z tematem nie tu gdzie trzeba.........

 

ja sie dziwie po co niektorzy mecza proca na 3.4 ghz przy az 70 stopniach jak lepiej dac prawie nie voltowane 3 ghz i miec tempy max 50......nie zyskacie prawie nic procz duzego zuzycia pradu i wydzielania ciepla

bic rekordy mozna ale to nie znaczy ze nalezy katowac rekordem maszyne 24 h przez 2 lata bo i po co?

 

tak przy okazji vostok - na co komu 3ghz czy wiecej do grzebania w necie czy sluchania muzy?zastanowiles sie?

jak dla mnie podstawa by cale oszczedzanie energii dzialalo perfekt na podkreconym procku - niestety moj e8200 ma gowniany przedzial mnoznika w porownaniu do takiego e5200......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zmienilem chlodzenie na gpu i chcialem sprawdzic czy accelero uciagnie 4850 w passive.. odpalilem 3dmarka i w niektorych momentach spadek nawet o 5 fps.. myslalem ze sie gpu przegrzewa ale temp w normie wiec odpalilem furmarka i zauwazylem ze przy stability test skacze mi mnoznik na cpu z x10 na x6.. bardzo rzadko ale jednak..

czy jest jakis program ktory bedzie monitorowal w tle czestotliwosc z jaka pracuje cpu? (taka historia jak np wykresy temperatury/czestotliwosci gpu w rivatuner) chcialbym odpalic 3dmarka i sprawdzic czy w danym okresie proc przypadliem nie zszedl z mnoznikiem

rivatuner tylko musisz to dodac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo panowie - co ma speed step(ktorego juz nigdzie nie ma w zadnym nowym procku) do radiatora na gpu?i jeden nie strybil i drugi wyskoczyl z tematem nie tu gdzie trzeba.........

czy jest jakis program ktory bedzie monitorowal w tle czestotliwosc z jaka pracuje cpu? (taka historia jak np wykresy temperatury/czestotliwosci gpu w rivatuner)

reszta tytulem wstepu, moze ktos mial podobny problem..

 

A nie prościej byłoby wyłączyć speedstepa i nie martwić się o taktowanie procesora?

nie, proc chlodzony jest pasywnie i nie ma sensu zeby niepotrzebnie sie grzal

 

 

rivatuner tylko musisz to dodac

jakis plugin? bo nie widze tego w 'defaultowych' ustawieniach

Edytowane przez shadeRev2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zzZzz - speedstep, eist - jeden czort, nie czepiaj się już o dokładne nazewnictwo ;). Do przeglądania internetu, winampa 3ghz faktycznie na wiele się nie zdają, ale u mnie włączenie tej funkcji sprawiło więcej kłopotów niż wirtualną jak dla mnie oszczędność pieniędzy. Jeśli ktoś ma dostęp do jakichś wiarygodnych testów dot. zmniejszenia użycia energii to byłbym wdzięczny za link. Korzystacie jednoczesnie z c1e i eist? nie powoduje to problemów przy podkręconym i dovoltowanym procku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...