Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

Mam takie pytanie, jaką przepustowość pamięci jest wstanie wykorzystać E5200 R0 wykręcony w okoli 3,8-4GHz ? Szukam 2x 2x1 GB do P965 i zastanawiam się jakie kości i ile muszą się wykręcić żeby proc nie był zdławiony. Swoją droga jest na to jakaś metoda do policzenia czy tylko na zasadzie zmieniania parametrów i obserwacji wyników w benchmarkach ?

Te przepustowości to chcesz do gier czy do benchmarków? Bo do gier w zupełności wystarcza 800 CL5, a do benchmarków nie ma limitu.

 

Nie wiem czy twój tekst o "szukaniu pamięci" dotyczy zmiany tych co masz w podpisie, jeśli tak to zmiana ich na lepsze była by szczytem debilizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie to wnioskujesz ?

Temperatura jądra nie jest jednakowa w każdym jego punkcie. Są miejsca bardziej się grzejące, i mniej. Dowalenie napięcia powoduje jeszcze większe nagrzewanie się tych punktów krytycznych, mimo że średnia temp. procesora bardzo się nie zmienia. A do uszkodzenia procka wystarczy uszkodzenie tylko w jednym miejscu...

 

Z sumie to masz rację - zabija temperatura... Ale temperatura nie ta, którą możesz odczytać z czujki CPU.

 

O syndromie Sudden Death słyszał? To właśnie to...

Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przepustowości to chcesz do gier czy do benchmarków? Bo do gier w zupełności wystarcza 800 CL5, a do benchmarków nie ma limitu.

 

Nie wiem czy twój tekst o "szukaniu pamięci" dotyczy zmiany tych co masz w podpisie, jeśli tak to zmiana ich na lepsze była by szczytem debilizmu.

Sam doszedłem do takiego wniosku, dlatego nie kontynuuje już tematu. :rolleyes: Prawda jest taka że zacząłem się bawić OC i pod 3 dniach po prostu mi odwaliło, i zapomniałem jaki był cel (wydajność a nie marki). Narazie proc idzie na 3.75MHz, FSB na 300, pamięci 2:3 (900Mhz - i tak za wysoko w stosunku do tego co proc potrzebuje). Zostawiam tak jak jest bo kręcąc wyżej przyrost mocy jest minimalny (doszedłem do 4Ghz), a napięcia i temperatury idą strasznie do góry. Jak będę się przesiadał na Q9550 to ewentualnie pomyślę nad zmianą płyty, ale tylko wtedy jak wszystko razem pospinam i zobaczę że rzeczywiście nie daje rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś tu podać temperaturę swojego E5200 na boxowym chłodzeniu w idlu i z włączonym eistem?

 

U mnie jest to 46*C!. Do tej pory myślałem że to normalne, ale dzisiaj miałem okazję sprawdzić temperaturę na C2D E4500....procesor ten ma z włączonym eistem takie same parametry jak E5200. czyli 1200MHz, fsb 800, 2MB L2, poza tym jest wykonany w 65nm i ma wyższe napięcie, a temperatura tego procesora to 24*C!

 

Czy w E5200 zdarzają się uszkodzone czujniki, czy to może bardziej wina płyty głównej MSI P35 NEO-F?

 

Temperatury mierzone Core Tempem. Dodatkowo Core Temp zawsze pokazuje mi identyczną temperaturę dla obu rdzeni.

 

PS. Źle założony radiator i pasta odpadają - zakładałem kilka razy z identycznym rezultatem.

PS2. Zanim ktoś zapyta czy mnie to boli, że mam 46*C odpowiadam, że nie, nie boli mnie, ale przeszkadza mi to w jakiejkolwiek kontroli temperatury podczas OC ;)

Edytowane przez Pi0trek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój ma 36 w idle przy standardowym taktowaniu z eist i bez, a ninja 120mm nawiewu i 2x120mm wyciągające do góry i z tyłu w odległości centymetra robi swoje. Bez różnicy czy ma swoje standardowe 1.225v czy 1.008v. Dopiero przy 1.45v temperatura podnosi się o 2 stopnie.

Aktualnie testuje to co opisał Hubis z tym zmniejszonym v.

Mako odczułeś różnica po zakupie stabilizera? pytam z ciekawości bo u mnie ogólnie wpłynęło to na mniejsze grzanie się proca :] ninja swoje waży więc docisk się poprawił .... denerwujący jest tylko sposób montażu, mogli to rozwiązać w jakiś mniej upierdliwy sposób niż śrubki od spodu.

 

Update:

Hubis jak długo go trzymałes na tym under clock'u ? na moją sztukę nie działa, albo za krótko miał to niższe napięcie, albo ja robię coś źle.

Edytowane przez cahir-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ja :rolleyes: . Chciałem wam na tym fajnym wykresie z OCCT pokazać wam jak u mnie wygląda temperatura w idle i w stresie na boxowym chłodzeniu (BEZ OC). Tak jak pisałem wcześniej kilka razy zakładałem radiator i zmieniałem pastę. Wszystko jest dobrze dociśnięte. Wydaje mi się że ze 20 stopni powinienem odjąć od tych temperatur z wykresu i wtedy będzie ta temperatura rzeczywista?

 

Dołączona grafika

 

Wykres startuje od idle 46 st., w stresie szybko skacze do 58 i potem powoli dalej w górę (tutaj stres nie był jeszcze taki wielki w orthosie temp. przekracza 74 st.!)

 

Wkurzają mnie strasznie te temperatury i ten zjeb... tzn. zepsuty chyba czujnik. Boję się przez to robić jakiekolwiek OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój ma 36 w idle przy standardowym taktowaniu z eist i bez, a ninja 120mm nawiewu i 2x120mm wyciągające do góry i z tyłu w odległości centymetra robi swoje.

Ja mam ~36 w idle (core temp) w tandetnej budzie ibox orion 833 na Freezer 7 z AC 12cm bezpośrednio z tyłu. E2140 nawet na ~28 Tanio ale dość głośno :wink: Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie G.Skille chodzą na 866Mhz CL5, a procek (rewizja m0) chodzi na 3,25Ghz Volt 1,248V-1,264V w zależności od odczytu. FSB:DRAM 3:5.

Powie mi ktoś jak mogę ram jeszcze podkręcić? Bo RAM pierwotnie miał mieć 1000mhz, ale po powrocie z serwisu procka mi podkręcili, ale RAM opuścili do tych 866 i nie pamiętam co trzeba robić aby dobić je do tego tysia. damage_wall.gif

 

tak wyglądają ustawienia:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie pamiętam co trzeba robić aby dobić je do tego tysia. damage_wall.gif

No musisz pobawić się w biosie tym dzielnikiem FSB/DRAM (nie wiem jakie tam są dostępne) albo samym FSB.

 

Jeśli podniesiesz FSB do 300 MHz, to przy zachowaniu tego dzielnika 3:5 uzyskasz pamięci o częstotliwości 1000MHz, ale równocześnie procesor będzie miał 12,5x300=3,75GHz.

 

Najlepiej ustaw FSB na 250 i dzielnik na 1:2. Wtedy procesor będzie miał 3125MHz, a pamięci 1000.

 

No i dla tych 1000MHz musisz chyba podnieś napięcie dla RAM-u na 2,1V (jeśli nie robi się to jakoś tam automatycznie - nie znam się za bardzo na ramach)

 

PS. I zmień sobie w sygnaturce C2D E5200 na PDC E5200. E5200 to Pentium Dual Core a nie Core 2 Duo ;)

Edytowane przez Pi0trek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No musisz pobawić się w biosie tym dzielnikiem FSB/DRAM (nie wiem jakie tam są dostępne) albo samym FSB.

 

Jeśli podniesiesz FSB do 300 MHz, to przy zachowaniu tego dzielnika 3:5 uzyskasz pamięci o częstotliwości 1000MHz, ale równocześnie procesor będzie miał 12,5x300=3,75GHz.

 

Najlepiej ustaw FSB na 250 i dzielnik na 1:2. Wtedy procesor będzie miał 3125MHz, a pamięci 1000.

 

No i dla tych 1000MHz musisz chyba podnieś napięcie dla RAM-u na 2,1V (jeśli nie robi się to jakoś tam automatycznie - nie znam się za bardzo na ramach)

 

PS. I zmień sobie w sygnaturce C2D E5200 na PDC E5200. E5200 to Pentium Dual Core a nie Core 2 Duo ;)

dzięki za pomoc :) zaraz się pobawię :P

ustawię chyba FSB 260 - ramy będą 1040 o ile dobrze liczę, a procek stare 3,25Ghz.

 

i już poprawiłem sygnę :D

Edytowane przez Finchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ~36 w idle (core temp) w tandetnej budzie ibox orion 833 na Freezer 7 z AC 12cm bezpośrednio z tyłu. E2140 nawet na ~28 Tanio ale dość głośno :wink:

no właśnie tanio i dość głośno. Bierz pod uwagę że wentyle chodzą na 500 obrotów ... jedyne co słychać to dysk. a temperatura 38 stopni przy 1.4v i 3700MHz ...

 

Finchy jak ci ramy nie chcą wyżej chodzić spróbuj podnieść napięcie mch, powinien ci je lepiej prowadzić :)

 

Harry rodzina na stronie intela widnieje jako Pentium, ale w nazwach dalej mają dual-core.

Edytowane przez cahir-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wykrakałem przyszła padlina R0 1,425v real 1,4v 3800mhz :mur: Temperatury do 65 stopni na mugenie z retention kitem,montowanym z zapięciem na socket 478 z lekko podgiętymi zaczepami dla polepszenia docisku bez dodatkowej blaszki,fander. Wszystko to pod otrhosem prio 9 smallFFT.

Edytowane przez kurczak80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie ma co kontynuować. Dostałeś tam odpowiedź. Ten temat był poruszany już setki razy, i wcale nie przesadzam. Użyj wyszukiwarki. Nie wiesz co wpisać? Metoda prób i błędów się kłania. Nikt nie będzie tego samego non stop pisał, warto czasem coś samemu znaleźć, to rozwija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Większosć tych proców ma zwalone czujniki. Często albo wogóle źle wskazują temperaturę, albo jeden rdzeń nie schodzi poniżej jakiejś wartości, lub też nie rośnie powyżej jakiejś wartości.

Mój i źle pokazuje (bo pobierający 45 W proc nie może się grzać podobnie jak ten pobierający 120 W), i jeden rdzeń nie schodzi poniżej 39.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem ze swoim E5200 ;/ Na 3,0 chodzi stabilnie bez zmiany napięcia(= 1.1875V[Vid]), a na 3,2 już wywala błędy, ramy mam Patriot 2x1Gb ELK 800Mhz CL5@4-4-4-12 2.0V ,obecnie 852Mhz. Co mam zmienić ? Orthos mi się nie chce włączyć, nawet jak rozpakuje ponownie - kiedyś działał i dlatego testuje go w OCCT i w pierwszym teście po chwili mam "Error Core 0" ;/ Znacie jakieś zamienniki programów do testowania stabilności ? Albo podajcie linka do innego Othos'a

 

Edit: temp max w stresie 55*C

Edytowane przez dav4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zluzuj ramy na 5-5-5-15 i daj więcej V prockowi, co do innego orthosa możesz użyć linx albo intel burn test, też ładnie grzeją :)

Edytowane przez czeku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wykrakałem przyszła padlina R0 1,425v real 1,4v 3800mhz :mur: Temperatury do 65 stopni na mugenie z retention kitem,montowanym z zapięciem na socket 478 z lekko podgiętymi zaczepami dla polepszenia docisku bez dodatkowej blaszki,fander. Wszystko to pod otrhosem prio 9 smallFFT.

A ja wręcz przeciwnie. Sztuka pierwsza lepsza sklepowa. Vid 1.2375 a na 1.224 robi śmiało 3.52 Ghz. Musiałeś dostać naprawdę kiepską sztukę. Tempy to przy Orthos Blend na prio 9 54 i 56 C. Chłodzę go Xigmatek HDT D1264.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja nowa zabawka od majkela :wink:

 

Dołączona grafika

 

1.34v z biosu. Na razie blend tylko, bo testuje całą platformę. Można by go więcej pocisnąć, ale te temperatury... :lol2: To leci na Karakorum + standard wentyl @ 1060 rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja nowa zabawka od majkela :wink:

 

Dołączona grafika

 

1.34v z biosu. Na razie blend tylko, bo testuje całą platformę. Można by go więcej pocisnąć, ale te temperatury... :lol2: To leci na Karakorum + standard wentyl @ 1060 rpm.

Ooo moja rewizja ;D :damage_wall: Gratuluje :rolleyes:

 

Mój obecnie na box, poszedł 3,44 1,3V i ma 71*C w stresie a ty 74*C przy 4,00 ;/ Muszę sobie Karakorum sprawić

 

 

btw: mam włączone EIST i C21 i chodzi stabilnie o orthos i OCCT. Będę jeszcze testował. Ramy mam na 732Mhz bo nie chcę ich nadwyrężać bo moje się do podkręcania nie nadają.

Edytowane przez dav4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...