Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy właśnie na tym napięciu zarówno orthos jak i prime95 wysypują się przy pierwszej pętli... Słabiutko :/ Ten graficzny Linpack tak samo.

Podniosłem do 1,19* i błędy przy 7-8 pętli. Jedziemy wyżej :/

Przy 1,225 w biosie mam zmienne 1,168/1,184 w CPUz. Temperaturka przy chodzącym w tle LinX dochodzi do 64 stopni, ale to chyba jeszcze normalne przy boxowym chłodzeniu?

I czy to zwyczajna sytuacja, że zegar oscyluje od 2999,7MHz do 3000,2MHz? Czy powinien być 'stabilny jak skała'?

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar zawsze się troche waha, te 0,5 MHz (lub 500KHz, jak kto woli ;) ) to nic takiego, u mnie V-droop (tak sie to pisze?) to ok 0,037V i jakoś mi to nie przeszkadza a procek jest stabilny (tzn musze go jeszcze mocniej LinXem pomęczyć).

Dokładne napięcie rdzenia poda Ci tylko miernik, programom nie można do końca ufać.

 

Puściłem teraz 50 rund LinXa, procek rozgrzewa sie do 64*C, rdzenie mają 53-55*C (wg Speedfana)

Dołączona grafika

 

Poza tym u mnie jest chyba cos nie tak z czujnikiem, "rdzeń 0" ma cały czas 53-55*C a "rdzeń 1" od 27*C w spoczynku do 55* podczas LinXa

Edytowane przez Chemik4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniłeś mnożnik z 12 na 13? Na moim gigabajcie nie widzę takiej opcji

Na razie napięcie bios 1,325V, napięcie CPUz 1,280-1,296V, FSB 266, CPU 3,33GHz, temperatury do 67 stopni. Próbowałem 3,5GHz ale nie chciał pójść nawet na 1,4V więc chyba poszukam niższego a stabilniejszego taktowania...

Pamięci musiałem ręcznie ustawić na 5-5-5-15, bo domyślnie było 5-7-7-20.

 

Jeśli ta konfiguracja okaże się stabilna, myślę że na tym można poprzestać...

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wróżymy. Lecisz na auto. Czysto teoretycznie poszedł mnożnik 4.00. Tyle by przy 200 FSB było 800MHz na memkach. Podocowałeś FSB do 266. Mnożnik został a więc teraz masz 1066 na memkach.

 

Lecisz dalej -> 280*12.5=3500 na cepie i 1120 na memach. Chyba nie muszę pisać co to oznacza?

 

Nie wiem ile robią Twoje memki. Sprawdź to a potem tak żongluj mnożnikiem pamięci byś nie przekraczał ich możliwości przy OC cepa. Wówczas wyciśniesz więcej z procka. Bo na ten czas na pamięciach się wyłożyłeś.

 

Napięcie na memki też trza ustawić ręcznie. Ile to na stronę producenta i zobacz jakie masz widełki a potem próbuj. Do testowania pamięci fajnie sprawdza się golmemory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sęk w tym że nie wiem kiedy kończą się możliwości pamięci, a kiedy procka lub płyty. Dziękuję za pomoc, ale skorzystam dopiero jeśli wymienię chłodzenie. Przy obecnej konfiguracji dobija do 75*C i zastanawiam się czy nie wrócić do 3.0GHz i niższych napięć/temperatur.

Z tego co producent podaje, memorki powinny pracować na 2V. Jest jakiś program pokazujący napięcie na nich?

 

EDIT:

Windows dzisiaj już nie wstał. Obniżyłem FSB do 240, wstał. Linx sypie błędami w całym chyba zakresie napięć biosu 1,1V-1,35V. Wiem że to marny miernik, ale cpuz bez względu na napięcie w biosie pokazuje 1,120/1,136V - nie powinien czasem zareagować?

Teraz nie robię nawet 3GHz :/

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam dość dziwny problem z E5300. Wcześniej było 2160. Wszystko było ok.

 

Mianowicie temperatura jak na screenach, utrzymuje się niezależnie od temperatury otoczenia. Przy 2h w orthosie nadal taka sama (bez OC).

 

Przy OC jak na drugim screenie z CPU-Z, temperatura wzrasta o jakieś 10' na kazdym z rdzeni.

 

według czujnika z procesora (z płyty w everest) mam ok 24' w normalnym trybie, po 2h orthosa miałem ok 50' (na OC)

 

 

Pasta Artic Silver (2 razy nakładałem myślać ze tu pojawił się problem - płyta wygrzewa się juz 4 dzień)

 

 

 

Płytka: p5q

zasilacz: tagan 500W

cooler: ninja 2 z jednym wentylem na 800RPM

obudowa: sharkoon rebel 9 - przewiew w środku na tyle ze pasywny 3850 OC ma ok 55-60 w czasie maksymalnego obciazenia, temperatura mobo: 34'

 

 

odczyty w coretemp, jak na screenach, realtemp pokazuje to samo, everest ok 2' mniej, speedfan podobnie jak everest....

post-131397-1269109695,56_thumb.png

post-131397-1269109700,54_thumb.png

Edytowane przez thomascamel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze moglby ktos zajrzec do tematu Abit Ip35-e, Ip35 "dark Rider", Ip35-pro "snake" - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 119 w ktorym opisuje moj przypadek krecenia E5200?

 

Te FSB 400MHz na E5200 na pewno nie pójdzie bo większość E5200 ma FSB walla w okolicy 350MHz. Ale spróbuj jeszcze takie ustawienie:

CPU 9x 333MHz, RAM 1:1

Jeśli to nie FSB wall to powinno pójść. Ale gdyby nie poszło to sprawdź jeszcze coś takiego:

CPU 6x 310MHz i napięcie poniżej domyślnego (np. 1,15V), wiatrak na CPU na max obroty, RAM 1:1.

Jeśli to wcześniejsze nie pójdzie a to tak, to masz FSB walla na ~300MHz

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatecznie moje 5300 robi 4GHz :) na 1.45V

 

Nie chcę jednak mieć takiego napięcia. Na razie pozostanę na 280MHzx13@1.35V.

 

Temperatura max jaka mam w linX czy orthosie po ponad 2h to ok 58' (ninja 2 + stabilizer - na kołkach 60 przekraczałem ok 250x13)

 

i teraz odnośnik mojego problemu. gdy temperatura z czujnika przekracza 42 stopnie to zaczyna na rdzeniach rosnąc. temperatury idą w miarę podobnie (z płyty i rdzeni). Obstawiam że czujnik z płyty pokazje prawdę. po dotknięciu radiatora znajdującego się na stopce ninja, temperatury są realne (punktem odniesienia jest działający 2140 na którym wcześniej sprawdzałem).

 

 

Poszukałem dobrze w necie, rzeczywiście chińska wersja 5300 miewa problemy z temperaturami. niestety często ma duży rozrzut kolejnych egzemplarzy pod względem OC.

Edytowane przez thomascamel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te FSB 400MHz na E5200 na pewno nie pójdzie bo większość E5200 ma FSB walla w okolicy 350MHz. Ale spróbuj jeszcze takie ustawienie:

CPU 9x 333MHz, RAM 1:1

Jeśli to nie FSB wall to powinno pójść. Ale gdyby nie poszło to sprawdź jeszcze coś takiego:

CPU 6x 310MHz i napięcie poniżej domyślnego (np. 1,15V), wiatrak na CPU na max obroty, RAM 1:1.

Jeśli to wcześniejsze nie pójdzie a to tak, to masz FSB walla na ~300MHz

 

 

Nie chce wstac w zadnym z tych ustawien. Jednak po drugim ustawieniu wyciagnalem na chwile wtyczke, wstal ale CPU-z pokazywal 6x200 zamiast 6x310. Przy jakichs ustawieniach wyciagalem wczesniej wtyczke i tez odpalal jednak zawsze FBS sie zmniejsszalo do tylu bym mial 2,5GHz. Wiec FSB Wall zapewne przy 300. Dobre i te 3,7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wstac w zadnym z tych ustawien. Jednak po drugim ustawieniu wyciagnalem na chwile wtyczke, wstal ale CPU-z pokazywal 6x200 zamiast 6x310. Przy jakichs ustawieniach wyciagalem wczesniej wtyczke i tez odpalal jednak zawsze FBS sie zmniejsszalo do tylu bym mial 2,5GHz. Wiec FSB Wall zapewne przy 300. Dobre i te 3,7.

 

A z 305MHz? Gdyby odpalił z tym 305MHz x6 to sprawdź to jeszcze na nieco wyższym mnożniku i wyższym napięciu czy też odpali. Choć wydaje mi się że to jednak fsb wall. Jednak najlepiej gdybyś miał możliwość przetestowania albo tego procka w innym kopmie albo w Twoim innego procka. Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale cudow juz raczej nie zdzialam z tym prockiem, a wiesz, o te 50Mhz nie chce mi sie juz nawet walczyc... Dobre i te stabilne 3,7Ghz'a :) A z przelozeniem do innego kompa sprobuje w wakacje, jak juz zawioze swoja bude do domu, gdzie stoi ten drugi komp z sygnaturki. Dzieki :)

Edytowane przez kaykay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja z takim malym pytaniem.

Z racji, ze wypadlem troche z obiegu, temat podkrecania zrobil sie dla mnie troche obcy.

Kiedy wiecej czasu to i wieksze mozliwosci.

Wiec mam kilka pytan

czy dzielniki pamieci wplywaja na wydajnosc? bo wiele osob pisze, ze warto trzymac sie 1:1 ale tutaj oczywiscie mamy mniejsze FSB wiec tez jestem ciekaw, coz jest wazniejsze

poki co lece na e5200 12.5 x 280 co daje ladne 3500mhz, ram leci na 933 5-5-5-15

macie jakies sugestie, bo kiedys tez slyszalem, ze lepiej trzymac sie pelnych mnoznikow ale to chyba bylo przy amd, zastanawia mnie czy ustawienie, ktore podalem jest rownie wydajne przy np. pelnym mnozniku 12 ale wyzszy FSB

wszelkie sugestie mile widziane

Edytowane przez chris_gd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze masz ustawione. Dodatkowe MHz na pamięciach są bardzo przydatne... w benchmarkach syntetycznych, podczas normalnej pracy nie uświadczy się jakieś super zmiany, ale skoro można podkręcać ramy to kręcimy. Jak przechodzi LinX'a, Orthossa, Memtest, Super Pi to jest git. Jakie V na ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mnoznikiem polowkowym przejmowac sie nie musze?

co do V to poki co procek na 1.4 ale to tylko na czas testow, jak bede mial pewnosc, ze jest ok lece w dol

pamieci na 2.1 ale tu tez mam zapas bo to sa G.skill 1000mhz 2.1V wiec przy 933 mysle, ze mozna im troche zabrac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie niższy mnożnik a wyższe FSB będzie wydajniejsze. Bo MCH bardziej agresywnie ustawiony, wyższa przepustowość FSB. Z drugiej strony to nie takie oczywiste. Bo może się strap przełączyć i na wyższym FSB stracisz. Np. na GA było za wczasu tak że po przekroczeniu 416 FSB zmieniał się strap i wydajność leciała na pysk:

 

Dołączona grafika

 

Gigabyte P35C-DS3R (Intel P35 + ICH9R) rev. 1.1 - Test płyt głównych dla Core 2 Duo LGA775 - Tygodnik Komputerowy Elektro-Giełda & Info-Giełda elektrogiełda infogiełda egiełda e-giełda

 

Tylko że zauważ że widać to jedynie w przepustowości pamięci w syntetyku. Normalnie nie będzie to odczuwalne ;)

 

To samo tyczy się dzielników. One wywodzą się z danego strapa. I czysto teoretycznie powinny wymuszać określone nastawy dla MCH. Dlatego jeden dzielnik może być mniej/więcej wydajny niż inny. Ale to również wyjdzie co najwyżej w tak sterylnych warunkach jak testy syntetyczne ;) Bardziej bym się obawiał tego że na danym dzielniku może być mniej stabilnie lub w ogóle nie odpalać przy danym FSB niż tego jaka będzie wydajność. Więc jeżeli sprzęt masz stable to jest ok i się nie przejmuj wydajnością w zależności od dzielnika pamięci, FSB czy mnożnika procesora ;)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, sorry ze pytam w tym temacie, ale sledze go bo stalem sie posiadaczem e5200. Mozecie mi doradzic jakas paste na procesor, niekoniecznie z najwyzszej polki jak Coollaboratory Liquid MetalPad ale raczej cos tanszego, za to zeby starczylo na wiecej niz raz (na razie mam cos bialego co z Karakorum przyszlo). Mam Karakorum i ma on wg mnie dosyc slaby docisk. Moze cos zle robie, ale po zalozeniuu moge tak z 1cm przesunac radiator po powierzchni proca. Pamietam ze w box (chyba z 2 lata temu zakladalem) dociskalo sie tymi czarnymi zapinkami, w socket A(?) byl tez inny patent polegajacy na tym ze po zapieciu dociskalo sie taka wajcha, a tu nic takiego nie ma.

Proc zrobil jak na razie 3,33 na napieciu auto z BIOS - reczne ustawianie niestety nie pozwolilo wstac. Na wiecej braklo mi czasu, dopiero czytam temat, ale mysle ze zalozenie Karakorum jest kluczowe.

 

Znalazlem chwile i tak (jak nie pisze tzn ze sprawdzalem tylko czy sie bootuje):

CPU FSB V memory

6 360 1,187 720 2160

8 340 1,187 680 2720

10 340 1,2 680 3400

11 340 1,3 3740

11 340 1,35 3740 orthos blad

11,5 340 1,35 3910 windows reset

12 330 1,35 3960

12 340 1,4 4080

12,5 300 1,35 3750 orthos blad

12 280 1,35 3360 stabilny

 

Jakies propozycje co do dalszego postepowania? (pamieci mam 660 wiec powyzej 360 FSB juz nie daja rady)

 

Najwyzej co udalo mi sie uzyskac to 10,5 x 340 przy 1,35V. W stresie dobija do 65 st C.

Edytowane przez marx2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pasty to ja od lat lece na Arctic Silver 5, cena odpowiednia a i starczy na dlugo

e5200 "robia" w wiekszosci 3.5ghz wiec jesli V Ci nie straszne podciagnij do 1.4 zacznij testowac i systematycznie dawaj nizej

ja poki co osiagnalem full stable ale martwia mnie wysokie napiecia wiec systematycznie obnizam i czekam na moment kiedy sie zatrzymam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam to co w podpisie i jest stabilnie, daję 295 czyli 60 pare mhz więcej i już BSODy w Windowsie.

Nawet jak mu dam papu powyżej 1.3v. Na NB dałem profilaktycznie 1.2V, nie wiem co by przestawić, żeby bestia jeszcze poszła do góry, bo w tempach zapas jest... Ramy lecą poniżej 800mhz wiec to nie one na pewno.

Edytowane przez fuxmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za wysokie mam temperatury tego E5200? Chłodzenie to Thermalright Ultra-120A + Acutake 120 ~600rpm.

Zastanawiam się czy nie jest zwalony czujnik, bo wyświetlacz na płycie pokazuje 10 stopni mniej.

Jeżeli chodzi o O/C to tylko początek na poprzedniej płycie robił (MSI P35 Neo2-FR) 3,6GHz@1,3V ale coś z tym Biostar'em nie mogę się dogadać. Jak ktoś miał tą płytę i wie jak ja zmusić do O/C to chętnie wysłucham podpowiedzi.

 

Dołączona grafika

 

No i żeby nie było to jest w pełni stabilne ale zapomniałem wcześniej po dwóch godzinach zrobić screena.

U was też Core Temp czasem pokazuje dziwne taktowanie w idle mam 4655220MHz :)

Edytowane przez emilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze ja to co w podpisie i nawet do 60st na boxie nie dobija.... Wydaje mi się więc, że za duże masz te temperatury. Ten z płyty co pokazuje 10st mniej to już bliżej świata. Szkoda, że nikt mi nie może pomoc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...