Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam to co w podpisie i jest stabilnie, daję 295 czyli 60 pare mhz więcej i już BSODy w Windowsie.

Nawet jak mu dam papu powyżej 1.3v. Na NB dałem profilaktycznie 1.2V, nie wiem co by przestawić, żeby bestia jeszcze poszła do góry, bo w tempach zapas jest... Ramy lecą poniżej 800mhz wiec to nie one na pewno.

 

Zmniejsz mnożnik na 6x i ustaw FSB na 300MHz a resztę pozostaw tak jak jest. Jeśli nadal nie będzie stabilnie to prawdopodobnie blokuje Cie FSB wall. Ewentualnie możesz jeszcze spróbować z niższym dzielnikiem pamięci ale skoro mówisz że to nie wina pamięci to pewnie nic to nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz mnożnik na 6x i ustaw FSB na 300MHz a resztę pozostaw tak jak jest. Jeśli nadal nie będzie stabilnie to prawdopodobnie blokuje Cie FSB wall. Ewentualnie możesz jeszcze spróbować z niższym dzielnikiem pamięci ale skoro mówisz że to nie wina pamięci to pewnie nic to nie da.

 

Zrobiłem tak, i jak narazie nie ma złych objawów....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc dawaj wyższe FSB a niższy mnożnik cepa ;)

 

Np. 333*10.5 i masz 3.5GHz (jeżeli oczywiście FSB Wall nie będzie niżej dla Twojej sztuki).

 

 

A co do temp. Programy dla e5200 raczej ustawiają się z automatu na 100. Może jednak chłodzenie coś nie tak założone? Ja bym zdjął i jeszcze raz założył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie orthos leci na 340x6 i nie ma BSODOW :)

Dałem mu 340x10 i zobaczymy, system załadował i liczy, nie wiem jak będzie z temperaturami 1.288v dostał, na pewno minie 60st

 

edit

Do ilu st w orthosie mogę go grzać? Wiadomo, że żadna gra go tak nie zapnie jak on, głównie patrząc na moją grafikę...

 

 

edit 2

333x11 1.3v tempa około 68st, system teraz 32 bit i proc lepiej się kręci chyba na nim...

Edytowane przez fuxmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

67C w stresie przy Othosie podkręcony do 3,5GHz z Arctic Freezer Pro7. Czy to nie za dużo?

Jak ustawić w biosie VTT i NB (MSI P35 Neo-F)? Zostawić na Auto czy dać najniższe możliwe?

I jak dokładam papu (obecnie 1,315) nawet do 1,35 żeby osiągnąć coś ponad 3,5GHz (chciałem 3,75 i myślałem, że jest to lekko osiągalne) to Orthos się zawiesza. Czyli mój max to 3,5? A może te wartości NB, VTT mają znaczenie?

liczę na grad odpowiedzi, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takie upały jak teraz te 67*C pod orthosem jest ok. Ja mam VTT ustawione na auto, natomiast NB ustawia się wtedy gdy płyta nie daje sobie rady z wysokim FSB. Ale na tej płycie na domyślnym napięciu powinno pójść nawet 400MHz, których na E5200 raczej nie ma szans osiągnąć. Więc najlepiej pozostawić domyślną wartość.

I jak dokładam papu (obecnie 1,315) nawet do 1,35 żeby osiągnąć coś ponad 3,5GHz (chciałem 3,75 i myślałem, że jest to lekko osiągalne) to Orthos się zawiesza.

A czym podnosisz taktowanie? Tylko za pomocą FSB? jeśli tak to możliwe że trafiłeś na FSB walla, albo pamięci nie dają rady. Najlepiej zmniejsz dzielnik pamięci i spróbuj podnieść FSB, jeśli nadal nie będzie się dało to zmniejsz mnożnik i wtedy spróbuj podnieść FSB. Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E5200@3.83Ghz :) FSB333x11.5 :) napięcie 1.4V, ale mobo ma dużego vdropa, dodatkowo podniosłem o 0.1V napięcie mostka. Tak czy siak jest w 100% stabilny i nie grzeje się za bardzo. Chłodzony Freezerem 7 Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko Panowie. Jak to jest z tym VTT i Vcore. Niby jest zasada by VTT nie było wyższe niż Vcore tylko że bardzo mi to jest nie na rękę. Min. na neo2 VTT jakie mogę ustawić to 1.175V z BIOS, natomiast cepa mógłbym puścić min. na 1.1375V z BIOS przy odpowiednim taktowaniu (nawet 3.2GHz). Chciałbym zejść z taktowaniem i napięciem procka bo gram raz na ruski rok a do siedzenia w necie, słuchania muzyki i innych takich starczy mi def taktowanie. Ale obawiam się tego że cep będzie voltowany poniżej VTT.

 

Z drugiej strony gdy działa EIST i C1E to i tak po obniżeniu napięcia cep chodzi prawdopodobnie na niższym Vcore jak VTT. Więc w końcu jak to jest z tą zależnością obu napięć?

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E5200 - 2,5 Ghz, 2 MB Shared, 45nm, 65W Malayasia, Slay 7

Batch : Q827B249 (post nade mna ma podobny batch, ten E5200 z 4Ghz @ 1,25 v ;x)

Chłodzenie - Ninja.

Wcześniej skurczybyk ledwo co wstawał na 3,2 Ghz @ 1.4125v

Kupiłem Arctic Silver'a 5, zaaplikowałem (cieńka warstwa, lekko zetrzeć aby "wypukłości" były wypełnione" oraz horyzontalna linia).

Jestem zszokowany wynikami. 3,3Ghz @ 1.385v, w obciążeniu mam aktualnie mniej niż wcześniej na 2,5 Ghz - wczesniej 65C, a teraz 3,3Ghz ma 61-62 stopnie, nie mówiąc o tym że odczyt temperatur na obydwoch jądrach "wyrównał się" i różnica sięga maksymalne 3 stopni.. na niedługo.

Jeszcze będę walczył - mam nadzieję na 3,6 Ghz.

W każdym bądź razie : PCI Drive i CPU Drive na 1000mV | CPU Skew - 100ps, MCH Skew - 150ps

napiecia lekko podbite no i vcore 1,385v (odczyt diod to 1,365v - HWInfo) - katowałem go Linpackiem (OCCT) - jestem zadowolony.

Myślę że 3,6Ghz dobiję jutro - bo jak na razie śmigam 300x11 - a maksymalny mnożnik to 12,5.

BTW I ten P2D który wyciąga 4Ghz @ 1,25 realnego odczytu diod - też mam FSB Wall w granicy 334-330 ;]

Wracam do O/C-enia!

Jutro wrzuce zdjecia BIOS-u z ustawieniami. Olałem prędkość ramu, i timingi, nie robii mi to AŻ takiej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie o co chodzi z System memory multipler na płycie gigabyte. Mam różnie wartości np. 2,66c różnią się końcową literą. Niby jak zmienię na 2,66D czy a lub b to komp nie wstaje pomimo takiej samej częstotliwości pamięci jak na 2,66c.

 

Poniżej to co udało mi się na razie osiągnąć. Może ktoś doradzić co zmniejszyć/zwiększyć żeby wyciągnąć więcej lub podobnie ale na mniejszym napięciu proca. Aha i co pokazuje dobrze napięcie cpu-z czy bios ? Różnica sporawa....

Edytowane przez sPiDeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie o co chodzi z System memory multipler na płycie gigabyte. Mam różnie wartości np. 2,66c różnią się końcową literą. Niby jak zmienię na 2,66D czy a lub b to komp nie wstaje pomimo takiej samej częstotliwości pamięci jak na 2,66c.

 

Zapewne określa strap mostka północnego.

 

Może ktoś doradzić co zmniejszyć/zwiększyć żeby wyciągnąć więcej lub podobnie ale na mniejszym napięciu proca. Aha i co pokazuje dobrze napięcie cpu-z czy bios ? Różnica sporawa....

 

DRAM Timing Selectable -> powinno się dać na manual i wklepać te pierwsze timingi samemu czyli tCL-tRCD-tRP-tRAS

 

Dalej -> nie widzę sensu podbijania napięć innych niż samego procesora i pamięci.

 

Co do napięcia procka -> prawdziwe to tylko miernik pokarze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie nikt nie pobije :] Mój E5200 zwany też super selektem wyciąga... 2,5 GHZ !!!!! zwane też 2,500 MHz hehe. Przestał lubić inne ustawienia i 1,41V nie starcza mu na 3 GHz :) A kiedyś chodził na 3,6 GHz... Na Karakorum podchodzi pod 55*C przy standardowych ustawieniach i około 40*C w idle przy pełnym oszczędzaniu energii (1200 MHz@1,1V).

Jak myślicie zmieści się tow gwarancje? Na boxie pewnie by się przegrzewał nieźle... Tutaj działa bo chłodzenie jest dużo wydajniejsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie powinny być temp. E5200 na stocku (default taktowanie i boxowe chłodzenie) ?

Jakie napięcia są dla tego procesora granicznie niebezpieczne - tzn. przy którym pomimo, że jest stabilny nie powinien pracować ?

 

Co to są za temperatury w speedfanie

Core 0

Core 1

Core

?

Edytowane przez Kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie powinny być temp. E5200 na stocku (default taktowanie i boxowe chłodzenie) ?

Jakie napięcia są dla tego procesora granicznie niebezpieczne - tzn. przy którym pomimo, że jest stabilny nie powinien pracować ?

 

Co to są za temperatury w speedfanie

Core 0

Core 1

Core

?

 

Zależy czy masz dobrze wentylowana budę, jak jest prawidłowy przewiew to w/g mnie jakies 30-33st.

Intel podaje, że maksymalne napięcie z jakim mogą pracować procesory w technologii 0,45nm to 1,45v.

 

Na box'ie nie poszalejesz za bardzo, więc powyżej 1,4v bym w ogóle nie dawał, ogólnie monitoruj temperatury, jak podkręcasz to odpalaj intel burn test na 32 wątki i 10 loopów, tym sposobem zobaczysz jak maksymalnie może rozgrzać się procek.

 

Core 0 i 1 to temp. rdzeni, reszta to mogą być jakieś diody z socketa, wentylatora albo otoczenia.

Polecam core temp 0.99.7

 

ps. e5200 to dual-core a nie core 2 duo ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy masz dobrze wentylowana budę, jak jest prawidłowy przewiew to w/g mnie jakies 30-33st.

Intel podaje, że maksymalne napięcie z jakim mogą pracować procesory w technologii 0,45nm to 1,45v.

 

Na box'ie nie poszalejesz za bardzo, więc powyżej 1,4v bym w ogóle nie dawał, ogólnie monitoruj temperatury, jak podkręcasz to odpalaj intel burn test na 32 wątki i 10 loopów, tym sposobem zobaczysz jak maksymalnie może rozgrzać się procek.

 

Core 0 i 1 to temp. rdzeni, reszta to mogą być jakieś diody z socketa, wentylatora albo otoczenia.

Polecam core temp 0.99.7

 

ps. e5200 to dual-core a nie core 2 duo ;p

 

Dziękuję za wszystko.

Mam coś nie tak bo u mnie zaraz po odpaleniu 40st/44st

Edytowane przez Kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ładnie linx grzeje, tam gdzie orthos miał ~75, w linxie jest >90 :o

 

Ogólnie to mam chyba jakiś dziwny czujnik albo krzywego proca, bo grzeje się bardziej niż E2160.

 

Ibt jak i LinX wykorzystują biblioteki linpaka to wygrzewania.

 

 

Dziękuję za wszystko.

Mam coś nie tak bo u mnie zaraz po odpaleniu 40st/44st

 

To troszkę przy dużo, ale niebezpieczeństwa nie ma. :] Zobacz ile w stresie z ibt, ew. popraw cyrkulację, zmniejsz napięciu z biosu, tak w okolicach 1v (+0,1v) powinien śmigać na default.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś odnosi takie samo wrażenie jak ja, że mój procek ma TJMax na poziomie 85*C, a nie tak jak wykrywają programy na 100*C?

Dołączona grafika

Mój ULV :D

W pokoju 19*C.

Bios wyświetlał CPU TEMP 21*C. Coretemp minimalnie 15 stopni więcej. W RealTemp manualnie zmieniłem tjmax. Wyniki wyglądają "realniej".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To troszkę przy dużo, ale niebezpieczeństwa nie ma. :] Zobacz ile w stresie z ibt, ew. popraw cyrkulację, zmniejsz napięciu z biosu, tak w okolicach 1v (+0,1v) powinien śmigać na default.

 

Podejrzewam, że glut którym posmarowałem (Arctic Silver 3) jet już za stary i stracił swoje właściwości i zamiast odprowadzać ciepło on je trzyma.

Przy zapuszczeniu Orthosa (czy jak mu tam) po @3600Mhz temp w kilka sekund idzie pod 75st. i dalej nawet nie próbuję badać stabilności procka :)

Sprawdzę jeszcze to chłodzenie ponieważ cyrkulacje i nadmuch powietrza z zewnątrz mam odpowiednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile v do tych 3,6ghz ? Jakbyś zapuścił intel burn test to 80*c by chyba przekroczyło. :]

Poza tym chyba w prockach 0,45nm to boxowe chłodzenie jest jeszcze skromniejsze niż przy starszych dual-core.

Przynajmniej ja takie miałem przy swoim e3200.

 

Dołączona grafika

 

Przy jego rozmiarach to cieszyć się w ogóle, że to chłodzi. :D

 

Pewnie nie bierzesz pod uwagę wymiany chłodzenia ? Nieraz można tanio wyrwać to co mam w podpisie - pentek hp-100, u mnie ładnie współpracował z Q6600@3ghz i teraz z Q9400, ewentualnie karakorum. Teraz i tak chłodniej już, jak jest wiosna/lato to musisz dorzucić te "kilka" stopni więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze do opchnięcia trochę sprzętu.

Jeżeli wyciągnę z tych aukcji tyle ile faktycznie chcę to nazbieram na dodatkowe chłodzenie i z pewnością zainwestuję w coś porządnego.

Przy 3600Mhz mam z tego co pamiętam (dlatego, że tylko raz to ustawiałem i temperatura mnie odstraszyła) ok 1,2500 albo 1,2750 (na pewno poniżej 1.3V)

 

Ale tak jak mówię. Gdy smarowałem AS3 to nie pamiętam aby to był glut jak plastelina gdy go kupowałem z 5 lat temu, a ten niestety już taką konsystencje ma :)

Mam jeszcze w zanadrzu jedną pastę też Arctica ale Silicon i jest zdecydowanie młodsza więc pobawię się dzisiaj. :)

 

 

Edit.

Niestety, pomimo wymiany pasty temp się nie zmieniła.

40-42st zaraz po odpaleniu windowsa.

 

Edit 2

Sprawa chyba wyjaśniona.

Speedfan zawyża temp o 5`C

Vcore 0.99.7 i temp już są normalniejsze.

Edytowane przez Kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie jest źle z tym procem aczkolwiek czuję pewien niedosyt z powodu niestabilności w Orthosie.

Podejrzewam, że temp. go powoduje niestabilnym.

Podczas gier jest rock ale w nich się grzeje do ok 55-60st.

W Orthosie w minutę mam 75-77stC i wtedy przerywa test.

Ustawienia na razie 12,5x300 = 3750Mhz

Stabilności nie zmienia Vcore. Od 1,2500V do na razie ponad 1,31V stabilność ma taką samą przy tych ustawieniach.

Lepsze chłodzenie i może pod 4Ghz podejdę ale to w późniejszym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...