Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

To że wolfdale mniej się grzeje, to prawda, tyle, że na standardowych ustawieniach. Po OC wolf to prawdziwy piec, jak stary presshot.

Ty chyba Pressshota nie miales...

 

Przy nim to kazde c2d wymieka... zwlaszcza przy extreme oc gdy temperatura procesora na suchym lodzie potrafila czasem dojsc na plusowe temperatury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ty chyba nigdy nie miałeś 45nm wolfdale'a jak piszesz, że procki się mniej grzeją od 65nm...

 

OT: Cytowanie się popsuło ? :mur:

 

Polecam lekturę na temat E8x00 i E7200 na portalu egiełda. Sam się zdziwiłem, jak przeczytałem, że E7200 w stresie pobiera 25W.

Swoją drogą, ciekawe czy z powodu mniejszej ilości "kaszy" :razz: (dla niekumatych :wink: chodzi o pamięć cache)

ten nowy PDC będzie brał jeszcze mniej W :?:

P.S Wykasowałem niektóre posty na temat Karakorum, żeby nie zrobić z tego temtu śmietniku.

kolego, kogo jak kogo ale Lanc'a raczej nie pouczaj, bo lekture na ten temat to on sam moze sobie napisac. Widze ze dolaczyles do forum 8 lipca takze masz w sumie prawo nie orientować się kto to się na czym zna. Z czasem zauwazysz.

 

Wracajac do tematu, mialem tylko raz kastrata i to byl E2180 (w sumie nie byl zly) ale jakos teraz nie mam przekonania do nowych jego nastepcow czyli E5X00, 45nm pelne sie grzeja, 7200 sie bardziej od nich grzeje, wiec przypuszczam ze seria E5X00 bedzie jeszcze cieplejsza, i oc bedzie w kolejnosc E8XXX>E7XXX>E5X00, ale badz co badz jesli bedzie w dobrej cenie to i tak go ludzie bede brali jak świeże bułeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ disaster3

Powiedz mi jakim sposobem coś co pobiera mniej prądu bardziej się grzeje :?: Wg mnie to jest wbrew prawom fizyki, chyba że jest gorszy transfer ciepła między rdzeniem a IHS, z powodu innej pasty lub gdy jest jej za dużo/za mało.

Jak się mylę to mnie olśnijcie ;)

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3557-6

Tu wyraźnie pisze, że E7200 mniej prądu pobiera niż E8x00 :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

@ disaster3

Powiedz mi jakim sposobem coś co pobiera mniej prądu bardziej się grzeje :?:

Bo ma wiecej tranzystorow w sobie? Bo rdzen ma wieksza powierzchnie? Bo wiecej masz kaszy?

 

(of koz nie pisze o konkretnym procu , ale o zasadzie)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym Sector19 gdzies juz o tym pisalem, a "przelecial" tyle prockow ze masakra, jesli zle pisze to mnie poprawcie.

 

Ze te "kastraty" rowniez maja tyle samo np. "keszu" co procki wyzsze (E7XXX, E8XXX) tyle ze jest on "zje*any" i przez to rowniez moze sie bardziej grzac, poza tym produkcja prockow np serii E8XXX a niskobudzetowych E5XXX jesli chodzi o jakosc tez moze dawac wiele do myslenia. Konkretnie nie pisze o tych ale taka byla zasada w 65nm. Pelne C2D mialy dobrze przykleiony IHS, dobre czujki, w miare proste czapki a seria E2XXX to byla pod wzgledem masakra.

 

To tak w skrocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

jesli chodzi o jakosc tez moze dawac wiele do myslenia. Konkretnie nie pisze o tych ale taka byla zasada w 65nm. Pelne C2D mialy dobrze przykleiony IHS, dobre czujki, w miare proste czapki a seria E2XXX to byla pod wzgledem masakra.

Cos jeszcze. PDC nie maja jakiejs normalnej pasty miedzy ihs'em , a rdzeniem. To jest jakis glut , widzialem sciagniete czapki , to wyglada jak zaschnieta wieki temu pasta jaka mozna na grafach zobaczyc. To tez wplywa na tempy itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

@ disaster3

Powiedz mi jakim sposobem coś co pobiera mniej prądu bardziej się grzeje :?: Wg mnie to jest wbrew prawom fizyki, chyba że jest gorszy transfer ciepła między rdzeniem a IHS, z powodu innej pasty lub gdy jest jej za dużo/za mało.

Jak się mylę to mnie olśnijcie ;)

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3557-6

Tu wyraźnie pisze, że E7200 mniej prądu pobiera niż E8x00 :rolleyes:

Większa powierzchnia rdzenia sprzyja niższej temperaturze.

Prosta ilustracja: dwa CPU pobierające po 45 W każdy pobierają razem 90W

mimo to będą miały temperaturę mniejszą niż trzeci CPU po lekkim OC pobierający 65W.

(dzięki 2 razy większej łącznej powierzchni rdzeni niż jedynego CPU) :)

E7200 pobiera mniej prądu od E8400 (co wynika z pomiarów miernikiem)

ale z doświadczenia Sector19 przy selekcji CPU wynika

że temperatura E8400 jest niższa niż E7200.

Można spekulować że pobór prądu E5200 <= E7200

Jak będzie z temperaturami to wyjdzie w praktyce bo dzisiaj nie wiemy

jaka będzie powierzchnia rdzenia i jakość połączenia z czapką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka będzie powierzchnia rdzenia i jakość połączenia z czapką.

Zważywszy na to że będzie to swoistego rodzaju low end to może być różnie ;] Podobnie jak było PDC E21xx>>C2D E4xxx>>C2D E6xxx to niestety te ostatnie jak już było wspomniane cierpiały pod tym względem a seria E6xxx była OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pobór prądu-wydzielanie ciepła to trochę inny pomiar niż temperatura bo inne jest rozpraszanie ciepła.

Teoretycznie i praktycznie przy identycznych ustawieniach E5200 będzie wydzielał mniej ciepła niż E7200 a E7200 mniej niż E8400.

Co rzeczywiście nie oznacza że będzie zimniejszy w sensie temperatury a może być nawet cieplejszy.

"

 

za to stwierdzenie nalezy sie nobel....

 

 

teoretycznie i praktycznie bedzie to samo bo intel z tego co zauwazylem co kolejna seria to gorsze procki

 

ale i tak polales wode tak ze sam sobie zaprzeczasz albo tworzysz nowe dziwaczne teorie

 

ja to chce zeby wreszcie wprowadzili sensowne oszczedzanie energii - zmiana mnoznika z 8 na 6 w e8200 to zwykly debilizm - rownie dobrze moglo tego nie byc....no i niech to dziala po podkreceniu to bedzie pozytek

miloby bylo gdyby na idle jechal na 1 ghz a na full na 3.5/.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie ma dokładnej daty premiery, tylko Q3 :-|

 

P.S: Tak wygląda "rozkład jazdy" Intela na najbliższy okres:

Dołączona grafika

Jak widać, E5200 zastąpi E2200, który TERAZ kosztuje 200-220zł :D Pozostaje nam nic innego, jak tylko "uzbroić się w cierpliwość" :wink: i poczekać na premierę.

Edytowane przez anonymouse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie ma dokładnej daty premiery, tylko Q3 :-|

 

P.S: Tak wygląda "rozkład jazdy" Intela na najbliższy okres:

Dołączona grafika

Jak widać, E5200 zastąpi E2200, który TERAZ kosztuje 200-220zł :D Pozostaje nam nic innego, jak tylko "uzbroić się w cierpliwość" :wink: i poczekać na premierę.

Szkoda, bo właśnie teraz jestem na etapie kupna procka na Asusa P5K i zastanawiam się czy czekać na E5200 czy brać E7200 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo właśnie teraz jestem na etapie kupna procka na Asusa P5K i zastanawiam się czy czekać na E5200 czy brać E7200 :P

Chyba lepiej poczekać na PDC niż brać teraz E7200. Zawsze to wyższy mnożnik jest i po o/c stawia mniejsze wymagania dla płyty i pamięci (FSB 320Mhz przy 4Ghz :D), a w idle jest bardziej energooszczędny (2 razy mniejsze taktowanie ;)).

Ja sam czekam na tego proca, bo nie uśmiecha mi się wydanie 300PLN na E7200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Chyba lepiej poczekać na PDC niż brać teraz E7200. Zawsze to wyższy mnożnik jest i po o/c stawia mniejsze wymagania dla płyty i pamięci (FSB 320Mhz przy 4Ghz :D), a w idle jest bardziej energooszczędny (2 razy mniejsze taktowanie ;)).

Ja sam czekam na tego proca, bo nie uśmiecha mi się wydanie 300PLN na E7200.

Zapomniales o jednym. Ten nowy "pdc" bedzie mial tez mniej kaszy niz E7200 , do tego jest to jakby kolejny low end , a wiec moze i gorszy ihs , moze gorsza pasta pod czapka i nie jest pewna sprawa oc. Moj PDC stanal na 2.6 ... to zas nie jest konkurent dla E7xxx wiec poza sama kasza moze tez nizej sie krecic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniales o jednym. Ten nowy "pdc" bedzie mial tez mniej kaszy niz E7200 , do tego jest to jakby kolejny low end , a wiec moze i gorszy ihs , moze gorsza pasta pod czapka i nie jest pewna sprawa oc. Moj PDC stanal na 2.6 ... to zas nie jest konkurent dla E7xxx wiec poza sama kasza moze tez nizej sie krecic.

Takie gdybanie do niczego nas nie doprowadzi. Pożyjemy, zobaczymy, jaka bedzie różnica w cenie, jakie OC, a jakie wykonanie i temperatury ;)

 

A wracając do kwestii tempertatur procków, to WSZYSTKIE E8x00, E7x00 czy E5x00 (E5200) są oparte na rdzeniu Wolfdale. Więc przy tym samym napięciu, takim samym taktowaniu i takiej samej jakości połączenia między rdzeniem a IHS, E5200 będzie miał niższe temperatury i pobór prądu od E8200, bo w E5200 część 'keszu' jest wyłączona.

Myślę że mnie zrozumiecie, bo nie wiem jak inaczej "przelać myśli na papier" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do kwestii tempertatur procków, to WSZYSTKIE E8x00, E7x00 czy E5x00 (E5200) są oparte na rdzeniu Wolfdale. Więc przy tym samym napięciu, takim samym taktowaniu i takiej samej jakości połączenia między rdzeniem a IHS, E5200 będzie miał niższe temperatury i pobór prądu od E8200, bo w E5200 część 'keszu' jest wyłączona.

Myślę że mnie zrozumiecie, bo nie wiem jak inaczej "przelać myśli na papier" icon_wink2.gif

Nie wiadomo jak z tym będzie, bo jeśli i tu intel zaoszczędzi to mimo mniejszej kaszy ten procek może być dość gorący. Historia z PDC. A oszczędność jest już widoczna u E7200 względem np E8200/E8400 gdzie E7200 mimo mniejszej ilości keszu bardziej się grzeje (gorsze połączenie z IHS-em?)...więc u E5xxx niema się co spodziewać rewelacji IMO. Ale zobaczymy :wink:

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

:blink: To na poważnie?O tym IHSie i paście?Tak niby oszczędzają?Nie na krzemie?

Powaznie. To samo przeca bylo z PDC. Zobacz ile ludzi skarzylo sie na wysokie temperatury , na krzywe* czapki itd. Sam zas widzialem "paste" spod ihs'a. Na czyms trzeba zaoszczedzic.

 

Nie wierzysz? To prosta sprawa. Poczytaj o pelnych C2D i ich czujkach , pozniej to samo o PDC :P

 

 

 

* wypuklenia dla przykladu , gdzie czapka nie jest prosta ale ma wybrzuszenie wiec cooler nie styka cala powierzchnia.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....W sumie sam IHSy zdejmowałem(a raz nawet założyłem z musu!)* ale tylko na AMD.Pasta tandeta...

Krzywe czapki tez znam ale myślałem raczej o sensie IHS raz taki ,raz inny.Nie precyzja wykonania zależna pewnie od zakładów czy zmiany i dnia tygodnia(na kacu czy bez :wink: ) lecz w sensie materiałowym.Pasty dają innej jakości pod PDC i te wyższe?W gruncie rzeczy nie byłbym zdziwiony -nie takie rzeczy się widuje czy czyta :razz:

Sorry za "odejście" ale w temacie się póki co dzieje nic -e52 nie ma.

 

*wyjaśnię ,bo gdzieś czytałem ,że się "nie da".U mnie na bloczku Brisbane bez czapki.Sprzedałem kumplowi razem z DFi i...BOX coolerem ,któremu zabrakło około 1mm do rdzenia po założeniu :wink: .Więc IHS + Zalman STG1x2 + 4xsilikonowy bobek na rogach pod czapką =działa do dziś po lekkim OC."Nie da" to się baranowi w zad dmuchnąć coby mu rogi wyprostowało :razz: .Wolałem sprostować ,bo kiedyś mi już kłamstwo zarzucono ,a przecież nie jest to jakaś wielka filozofia :rolleyes:

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Mnie ciekawi czy serio jest sens zmiany na E52xx w momencie , gdy ma sie PDC , czy czasem nie lepiej jednak doplacic do E72xx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...pytasz o coś na co możesz tylko Ty sobie odpowiedzieć.Każdy ma inną definicję sensu :wink: Nie wspominając o "U"(od "uposażenie" hihi).No i kwestie OC -jak dołożysz np.140 PLN do proca ,który "no nie idzie nawet na 3kę" sprzedając takiego co spoko stawał na 3.4....Hipotetyczna sytuacja ale się zdarzają.Kolega sprzedał z innego forum zestaw z mocno chodzącym AMD x2(nie pamiętam szczegółów) i wykosztował się wówczas niekiepsko na Intela z PDC..i wyszło "D" na maxa :sad: .OC mizerne mimo walki -sztuka "na złość" się trafiła przekorna.A ceny wtedy nie były takie lajtowe jak teraz.Inna sprawa ,że miał rozwój na Intelu zamiast zastój na AMD :wink:

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wymiana PDC który robi te - powiedzmy - 3.2GHz jest bez sensu w tej chwili.

Taka wydajność do większości aplikacji wystarcza, a z czasem wymieni się na Lynnfield'a / Havendale'a lub E8000 który na pewno będzie dużo tańszy po wyjściu Nehalema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Moim zdaniem wymiana PDC który robi te - powiedzmy - 3.2GHz jest bez sensu w tej chwili.

Taka wydajność do większości aplikacji wystarcza, a z czasem wymieni się na Lynnfield'a / Havendale'a lub E8000 który na pewno będzie dużo tańszy po wyjściu Nehalema.

Problem w tym , ze moj kosmiczny E2140 w ogole nie idzie na 3GHz. Ba , ten procek nie robi 2.7 , max stabilny to 2.68 co mnie denerwuje. Z tym , ze znajac moje szczescie znowu trafie na jakiegos slabego , badz moje mobo nie wyrobi z takim FSB dlatego tez pisalem o sensie , ale w moim przypadku. Na pewno E7200 na defie z 2.53 bedzie szybszy od 2.68 PDC bo miedzy innymi 3x wiecej kaszy.

 

Zas czekanie do grudnia itd. na E52xx tez jest po czesci bezsensem z racji tego , ze w grudniu ceny podskocza o te 15 czy 20% z racji swiat , prezentow i wiekszej sprzedazy kompow , wiec okaze sie ,ze mogl byc 7200. :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...