Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy trafił mi się dziś e5200 w okazyjnej cenie. Jego oznaczenia: MALAY/2M/800/06 Q833B160

Obsadzę go w P5B PREMIUM z pamiątkami Kingstona KVR667D2N5/2G x2 (micron D9 FTB)

Chciałbym uzyskać do pracy na co dzień 3,5 GHz . Czy da rade coś wywnioskować już teraz z tych oznaczeń? aha chłodzić będę karakorum 120 i pastą Acutake Silver Trerm. Jak dojedzie mobo to zdam relacje jakie VID itp :) pozdro

Ocena potencjalnego oc po oznaczeniach procka to trochę wróżenie z fusów, tym bardziej że e5200 są bardzo różne. Po VID będzie wiadomo coś więcej, chociaż też nie koniecznie :wink:

Chłodzonko masz dobre i da radę nawet przy wysokim napięciu na procku.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki Stanko. pozostaje czekać na mobasa. Ja chyba delikatnie przeszlifuję podsatwe karaka bo ma jakies rysy i od razu procka tez. Czy się tym nie przejmować?

To norma, że podstawa Karakana nie jest idealnie gładka jak lustro. Szlif może obniży temp. o 2 *C. Jak dla mnie gra niewarta świeczki, tym bardziej że po szlifie przepadnie gwarancja. To samo dotyczy procka. Po to jest pasta, żeby te nierówności zakryć. Zabawa dla kogoś, kto lubi ręczne robótki. Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stałem się posiadaczem E5200, czym prędzej przystąpiłem do podkręcania proca. Uzyskałem stabilną częstotliwość 3,6GHz przy teoretycznym napięciu 1.4V, ale jak wiadomo P5B ma VDropa. Wskaźnik napięć w biosie pokazuje napięcie rzędu 1.365V. Czy tym wskazaniom można ufać ?? Miernika niestety nie posiadam :(

Edytowane przez Marvin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stałem się posiadaczem E5200, czym prędzej przystąpiłem do podkręcania proca. Uzyskałem stabilną częstotliwość 3,6GHz przy teoretycznym napięciu 1.4V, ale jak wiadomo P5B ma VDropa. Wskaźnik napięć w biosie pokazuje napięcie rzędu 1.365V. Czy tym wskazaniom można ufać ?? Miernika niestety nie posiadam :(

No niestety, wskazania napięć w biosie, tudzież programach nie są dokładne i tylko miernik powie Ci prawdę.

Jak bym zjechał trochę z napięciem, kosztem niższego taktowania, bo nawet 1.365V, nie mówiąc 1.4V, to już sporo. 3,5GHz, czy coś w tych okolicach, pewnie uzyskasz stabilnie poniżej 1.35V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

1.3625 VID to górna granica zalecana przez Intela, a wiadomo że musi to mieć jakiś margines. Oczywiście to jest to co ustawiamy w BIOSie, a nie realne napięcie które się waha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.3625 VID to górna granica zalecana przez Intela, a wiadomo że musi to mieć jakiś margines. Oczywiście to jest to co ustawiamy w BIOSie, a nie realne napięcie które się waha.

w dokumentacji intela pisze o napięciu 1.45v na stronie 17 tejże dokumentacji w tabeli: Table 3. Absolute Maximum and Minimum Ratings vid to zupełnie inna sprawa służy do identyfikacji i dynamicznej zmiany napięcia. (VID-Voltage Identification - patrz ta sama dokumentacja rozdział 2.3 str 14) VID jest identyfikowany na 8 bitach.

EDIT: teraz powinien działać.

dokumentacja E5x00

Edytowane przez mieciop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie działa twój link.

 

EDIT.

 

Bawię się trochę moim E5200, no i raczej jak zawsze trafiłem marną sztukę.

 

3675 - 1.3625 BIOS - przechodzi 25 testów LinX, niższego napięcia nie testowałem

3850 - 1.4000 BIOS - LinX szybko wywala błąd

3500 - 1.3000 BIOS - przeszedł póki co 61 minut LinX (12 testów)

 

Lipa z temperaturami. Mam Ultimę-90, dzielnie radziła sobie nawet z Q6600 @ 3.2 GHz 1.4 VID BIOS, no a E5200 na tym ustawieniu 3675 przekracza lekko 80 stopni. Przy 3500 jest ciut ponad 70.

Przyczyny myslę możliwe są trzy - krzywy IHS/za dużo pasty/niedokładnie wyczyszczenie proca i podstawy radiatora.

 

Jak mi się będzie nudzić to może zamontuję jeszcze raz chłodzenie, choć nie wiem czy jest sens się bawić bo i tak będę używał 3500 do nowszych gier, a na codzień 2100.

 

Proc nie wstaje też na FSB 400 MHz (na dwóch płytach), trochę lipa no ale cóż. Wystarcza mi w zupełności te 350x10. Pamięci to zwykłe Kingstony low-profile 800-tki, wydają się chodzić stabilnie na 420 MHz i 1.8 V.

 

EDIT2.

 

Te proce nie obsługują SSE4?

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działa twój link.

 

EDIT.

 

Bawię się trochę moim E5200, no i raczej jak zawsze trafiłem marną sztukę.

 

3675 - 1.3625 BIOS - przechodzi 25 testów LinX, niższego napięcia nie testowałem

3850 - 1.4000 BIOS - LinX szybko wywala błąd

3500 - 1.3000 BIOS - przeszedł póki co 61 minut LinX (12 testów)

 

Lipa z temperaturami. Mam Ultimę-90, dzielnie radziła sobie nawet z Q6600 @ 3.2 GHz 1.4 VID BIOS, no a E5200 na tym ustawieniu 3675 przekracza lekko 80 stopni. Przy 3500 jest ciut ponad 70.

Przyczyny myslę możliwe są trzy - krzywy IHS/za dużo pasty/niedokładnie wyczyszczenie proca i podstawy radiatora.

 

Jak mi się będzie nudzić to może zamontuję jeszcze raz chłodzenie, choć nie wiem czy jest sens się bawić bo i tak będę używał 3500 do nowszych gier, a na codzień 2100.

 

Proc nie wstaje też na FSB 400 MHz (na dwóch płytach), trochę lipa no ale cóż. Wystarcza mi w zupełności te 350x10. Pamięci to zwykłe Kingstony low-profile 800-tki, wydają się chodzić stabilnie na 420 MHz i 1.8 V.

 

EDIT2.

 

Te proce nie obsługują SSE4?

Teraz działa

E5x00 dokumentacja

 

nie obsługują i nie obsługują Virtualizacjii.

Edytowane przez mieciop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę lipa z SSE4, zastanawiam się mocno nad E5200, ale nie wiem, czy nie lepiej sprzedać mobo i cpu z siga i przejśc na AMD Phenoma X4+ Asrock'a ;]. Pamięci nie sprzedam, bo to Elpidy, robią 1080MHz na CL5-5-5-15 2.1V, więc nieźle, a teraz tak na dobrą sprawę nie wiadomo co pójdzie na te ~1100MHz, Kingmaxy 1066 robią tylko tyle ile mają i nic ponad to, nie wiem, czy jest sens ryzykować w jakieś OCZ.

Edytowane przez Spylon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę lipa z SSE4, zastanawiam się mocno nad E5200, ale nie wiem, czy nie lepiej sprzedać mobo i cpu z siga i przejśc na AMD Phenoma X4+ Asrock'a ;]. Pamięci nie sprzedam, bo to Elpidy, robią 1080MHz na CL5-5-5-15 2.1V, więc nieźle, a teraz tak na dobrą sprawę nie wiadomo co pójdzie na te ~1100MHz, Kingmaxy 1066 robią tylko tyle ile mają i nic ponad to, nie wiem, czy jest sens ryzykować w jakieś OCZ.

trudno powiedzieć, jesli chodzi o OCZ ja mam takie co podkręcilem z 1066MHz do 1194MHz (SuperPi 32M) a 1200MHz na Superpi 1M , wszystko przy napieciu ok 2v, trzeba mieć troche szczęścia co do pamieci moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę lipa z SSE4, zastanawiam się mocno nad E5200, ale nie wiem, czy nie lepiej sprzedać mobo i cpu z siga i przejśc na AMD Phenoma X4+ Asrock'a ;]. Pamięci nie sprzedam, bo to Elpidy, robią 1080MHz na CL5-5-5-15 2.1V, więc nieźle, a teraz tak na dobrą sprawę nie wiadomo co pójdzie na te ~1100MHz, Kingmaxy 1066 robią tylko tyle ile mają i nic ponad to, nie wiem, czy jest sens ryzykować w jakieś OCZ.

A na h... ci to sse4 , wirtualizacja to jeszcze by się przydała. Prócz emulatorów ps2 i divixa przy kodowaniu to nie widziałem programu , który wykorzystywał coś powyżej sse2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od 22 listopada pracuje na 3440 mhz na napięciu 1.391. Nie widzę, żadnych problemów. Podobno na zachodzie pracują na V do 1.5 standard.

niektórzy na zachodzie pracują na 1.7v,

mój 3600MHz stabilnie robi na napięciu 1.29v a 4100MHz na napięciu 1.45v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój e 5200 robi 3,8gHz przy 1.3V ale mam dziwna sytuacje: cpuz, coretemp, orthos raz pokazują że mam 3800mHz - 305x12,5 a pozniej na parę sekund że jest 1800mHz 6x305 i tak w kółko. O co chodzi zwykly błąd pomiaru czy coś spaprałem? Dzięki za odpowiedzi.

post-172143-1242419093_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Za obniżanie mnożnika odpowiada C1E a nie EIST. EIST obniża napięcie, pod warunkiem że zarówno VID i mnożnik ustawimy na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj pierwszy e5200 (VID 1,225) udalo sie wykrecic na 3500Mhz przy 1,375v stabilne (tylko 1h Orthosa wiec moglby sie wysypac jeszcze)

Tempy 37C IDLE / 58 STRESS przy KARAKORUM / AS5

 

 

Niedawno lasce kupilem kompa i zamontowałem jej sztuke do siebie:

 

Dołączona grafika

 

Nizszy VID, wyzsze tempy przy o wiele nizszych napieciach Oo Tu mam juz 61C w stresie przy 1.275v (BIOS), na poprzednim byly 58C przy 3,75v.

 

Czytalem ten wątek juz kilka razy i widze ze bardzo roznie z temperaturami jest z e5200, powinienem przypisac 5-6 stopni wyszą temperatuję jako przypadłość danej sztuki? Czuje ze ten by pogonil wyzej ale moze sie okazac ze tempy mnie ograniczą :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na P5Q3 DLX moje E5200 leci 333x10 @ 1.225. Narazie wyżej nie sprawdzałem. Ustawiłem, bo chciałem mieć nieco wyższe FSB, a że chłodzenie się zmieniło na w miarę uczciwe no to :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie,jeśli płyta nie obsługuje mnożnika połówkowego to które wskazania sa prawdziwe,biosu płyty czy cpu-z oraz orthos które pokazuje tak jakby ten mnożnik połówkowy tam był.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO zależnie od chłodzenia. Jak masz coś dobrego do 1.4V chyba będzie git :)

Karakorum,tylko mam pewno obawy czy czujnik nie jest walniety,przy napieciu 1.310V w orthosie temp skacza do 79-80 stopni :blink: .a w idlle jest ok 43-45 stopni.Miało byc chłodniej niz 65mn a jest :zonk:. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne, że e5200 podkręcony do 4GHz przy napięciu 1.3625

ma temperaturę w stresie około 80*(mierzone speedfanem, w core temp jest 3-4* mniej)

Chłodzenie to Ultima 90 + 120mm + arctic silver 5.

 

Napięcie nie jest za wysokie? Według intela powinno być ok :damage_wall:http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLAY7#

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne, że e5200 podkręcony do 4GHz przy napięciu 1.3625

ma temperaturę w stresie około 80*(mierzone speedfanem, w core temp jest 3-4* mniej)

Chłodzenie to Ultima 90 + 120mm + arctic silver 5.

 

Napięcie nie jest za wysokie? Według intela powinno być ok :damage_wall:http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLAY7#

U mnie jest podobnie 4.0Ghz,identyczne napiecie jak twoje i temp po 78-8-stopni a radiator letni,chłodzenie Karakorum.Według mnie mamy walnięte czujniki bo w iddle jest ok (44) Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie 4.0Ghz,identyczne napiecie jak twoje i temp po 78-8-stopni a radiator letni,chłodzenie Karakorum.Według mnie mamy walnięte czujniki bo w iddle jest ok (44)

A jaką masz płytę główną bo to może też od niej zależeć, ja mam ep45-ds3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...