Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q8200 | Q8xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Wkrótce na rynku pojawi się nieplanowany dotychczas czterordzeniowy procesor Intela. Core 2 Quad Q8200 wyposażony zostanie w 4 lub 6MB pamięci podręcznej i taktowany będzie zegarem 2.33GHz przy magistrali FSB o wartości 1333MHz. Głównym argumentem skłaniającym do jego nabycia ma być atrakcyjna cena - w sprzedaży hurtowej cena układu wyniesie 203 USD, czyli zdecydowanie mniej od innych czterordzeniowych procesorów Intela. Wprowadzenie nowego procesora związane jest z brakiem konkurencji dla tanich trój i czterordzeniowych procesorów AMD z serii Phenom.

 

http://twojepc.pl/news_wiecej.php?id=16964

Mnożnik co prawda 7, ale 3ghz na niskim napięciu może być bardzo ciekawą sprawą. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ciekawi mnie czemu 45 nm quady się zwą Q9xxx a nie właśnie Q8xxx, jak to było z 65 nm procami (E6 i Q6). W końcu to to samo co dwurdzeniowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quad-core Q8200 to launch on August 31st

 

Intel works on a new Quad core called Core 2 Quad Q8200 and this 2.33GHz CPU is planned for 31st of August (31 sierpień) introduction.

 

We are talking about a CPU with FSB 1333 and 4MB of cache memory and according to Intel’s plan, this CPU should be selling at a wholesale price of $224. This price is actually only valid if you buy thousand(s) of these CPUs.

 

Q8200 will be the cheapest 45nm quad-core to date and Q9300 with its 2.5GHz clock and Q9400 with 2.66GHz clock will remain selling at $266.

 

So if you are still interested, for 45nm Q8200 you will have to wait for at least one more month.

 

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8622&Itemid=1

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W locie 3,2GHz na DFI Blood Iron P35 i Freezer7, która de-facto niezbyt czuje się pod quadem (brak chłodzenia na mosfetach) Piekliła się przy tym niemiłosiernie ale prime wytrzymała.

 

Dołączona grafika

 

 

Jakby ktoś chciał to stoi mi jeszcze jeden nie otwarty Q8200, mogę potestować i jak będzie dobra sztuka to wystawię na sprzedaż. Jak coś to piszcie.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad jakims quadem

 

Problem w tym ze na uwadze mam rowniez pobor mocy i na necie znalazlem taka o to dziwna rzecz.

 

Wg tego linku moj e2160 bierze nawet ponad 100W e2160 przy 0 O/C i nawet 150W przy O/C

 

Za to wg tego optymistycznego linku q6600 niekrecony q6660 zbiera 60W, natomiast stokowy q8200 ok 45W. Dziwi mnie to troche, ale mam mala wiedze nt technologii procesorow. Dlaczego 4 rdzeniowy procesor zabiera mniej mocy niz dwurdzieniowy z 512KB cache na rdzen? Do tego to ta sama tchnologia 65nm.

 

Idac dalej, nawet przy mocnym OC q6600 pobor mocy bedzie w okolicach 100-120W?

 

---

 

Znalazlem rowniez to q6660 & e8200 na ktorym widac ze q6600 bez oc moze brac nawet 100W co jest podobne w e2160 wg w/w linku. Ale badz co badz nadal to 2 rdzenie vs 4 a pobor taki sam.

 

Prosze o pomoc, bo juz nie wiem komu ufac. Roznica w cenie q8200 a q6660 to zdaje sie jakies 50pln. Jak myslicie, na czym sie skupic? Jesli to prawda ze moj e2160 ciagnie 150W to mozliwe zeby podkrecony q6600 na dajmy 3.2Ghz ciagnal porywnywalna ilosc pradu? Jesli tak to coraz bardziej nakrecam sie na q6600, pewniejsze oc, wiekszy mnoznik, wiecej cache ...

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Q8200 @ na 2800 - na Box chłodzeniu, efekt jest taki, że temperatury wzrosły o 10C na każdym rdzeniu. Więcej raczej na BOX nie ma sensu dawać...

 

Na razie temperatury pod obciążeniem Rosetta@home to:

 

69 64 71 72

 

Odnośnie samego chłodzenia BOX....

 

Przeklinam Intela za taki sposób dociskania.... Boxowego wentylatora.

TRAGEDIA. Wystarczy mocniej stuknąć w budę aby docisk odskoczył. PARANOJA...

Edytowane przez TomaszPaweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

Mam właśnie przed sobą tego Q8200 BOX @ 2.8GHz bez zmiany napięcia na jakiejś budżetowej płycie Gigabyte.

Szkoda, że nie mam tu pod ręką swojego ASUS'a z TRUE-120 i moich OCZ 1200MHz to bym się pobawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szczególnie dziwne, że cały czas tak jest nawet przed podkręcaniem, ta różnica 400MHz zmieniła wszystkie temperatury o 1-2 stopnie oprócz tej wysokiej. A żeby było jeszcze śmieszniej, to taką temperaturę raz ma rdzeń 2, a raz 3. A jeszcze do tego te temperatury w stresie się wyrównują i trzymają się na poziomie 65-70 st.

 

Właśnie uzmysłowiłem sobie, że mój Athlon XP, był w jednej dziedzinie o wiele lepszy - mnożnik 12,5 :banana:

Edytowane przez Krzychu95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba czujnik walnięty, bo teraz pokazuje, że trzeci rdzeń ma 51st, a czwarty 29st. Chyba 2. i 3. rdzeń mają czujniki zwalone. Cały procesor ma 27 st.

 

 

EDIT

Czy ten procesor ma jakieś inne wydania? http://bachcomp.pl/2216,produkt,CORE-2-QUA...LGA775-BOX.html

Edytowane przez Krzychu95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że te procesory nie są zbyt popularne wśród forumowiczów :) Można jednak je czasem dość tanio "wyhaczyć" na allegro (jeśli ktoś z Was ma na zbyciu... wiem, to nie giełda ;)). Czytałem test na frazie modelu Q8300 i zegar-w-zegar wypada on lepiej w grach od E5200 o identycznym taktowaniu - zdaje się więc, że te 4MB potrafi dość dobrze wykorzystać, mimo, że wydawać by się mogło, że zastosowanie ma zasada "1MB na rdzeń".

 

W związku z tym postanowiłem coś o nim poczytać tutaj... a tu praktycznie cisza ;) Mam kilka pytań:

1) czy każdy Q8200-Q8300 poleci z FSB 448MHz (max moich pamięci), niezależnie od steppingu (M1 lub R0)? Przy Q8300 uzyskałbym wtedy 3360MHz, co wcale źle nie wygląda

2) czy kupując taki procesor od niewiadomo-kogo na allegro (zakup w sklepie nówki jest totalnie nieopłacalny) można trafić na sztukę tak wymęczoną, że ledwo default robi na standardowym napięciu?

 

Jestem zainteresowany tym procesorem z kilku względów - podejrzewam, że wreszcie zaczną pojawiać się gry potrafiące ładnie użyć czterech rdzeni i wydaje mi się, że ten quad poradzi sobie wtedy lepiej niż nawet E8xxx, przynajmniej przy zbliżonych taktach. Jak bardzo się mylę, pokaże czas ;) Komputera chcę jednak używać też m.in. do kompresji wideo h264, a w tym przypadku cache ma dość małe znaczenie i liczą się suche megaherce i oraz liczba rdzeni.

 

To by było tyle w tym i tak przydługim poście ;) Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój z rewizją M1 ledwo poszedł na 3GHz na 1.36V i nie chciał iść dalej nawet na 1.41, pewnie to wina płyty głównej bo tylko 4 fazy, lecz sądzę, że jakby to ktoś lepiej znający się na rzeczy ustawiał to poszedłby na jakieś 3.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podkręcaniu nie o fazy zasilania chodzi! Dobra płyta 4-fazowa będzie lepsza niż słaby 16-fazowy potwór. Miałem jednego 8-fazowego Asusa i wolę mojego 4-fazowego Foxconna za stabilne napięcie dla Q9550.

 

Poza tym wóz lepiej ciągną 4 woły niż 16 kaczek. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q8300 SLGUR, bez zmiany vcore poszedł na 3GHz bez zająknięcia, ale moje chłodziwo nie daje rady - Pentagram Alpaya jest chyba za "miętki" ;) Chociaż po prostu muszę chyba porządnie w stresie zwiększyć obroty wentylatora.

Temperatura jednego rdzenia dochodzi do 72*, podczas gdy pozostałe trzy mają ledwo 60... walnięty sensor pierwszego, czy pozostałych trzech? :P

 

edit - minimalnie zwiększone obroty wentylatora i temperatura nie przekracza 70* dla pierwszego rdzenia. Zwiększone FSB i mamy 3300MHz na def vcore, bez dalszego wzrostu temperatury :) Niestety, powyżej 448MHz moje pamięci nie dają rady, niezależnie od napięcia i timingów, także wyżej już nie kręcę. Czy takie ustawienia i temp do 70* mogą zostać 24/7?

 

edit 2 - co ciekawe, mimo wyłączonego SpeedStep w BIOSie, on dalej działa :P Co jeszcze ciekawsze, z włączonym SpeedStep system Windows 7 x64 zachowuje się przedziwnie: użycie wszystkich rdzeni skacze w granicy 20-30% i kursor myszy bardzo mocno rwie. Pod XP to się nie dzieje. Co to może oznaczać? Problem ten występuje również przy domyślnym taktowaniu.

Edytowane przez soulburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zmianą procesora z pentium dual core 1mb cache 65nm ,kręconego do 3,5Ghz na jakiegoś quada pod socket 775. Czy będzie w miarę spory wzrost wydajnosci do poprzedniego procesora? Czy lepiej wymienić na c2d cos z seri e8xxx w 45nm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stanął. Ma ktoś Q8300 R0? Ciekawy jestem jak z fsb wallem i ogólnie osiągami na innych egzemplarzach. Na necie czytam, że tą rewizje puszczają na 3500 - 3600mhz a moja sztuka ledwo co idzie na 3400, i wydaje mi się, że powyzej 450 fsb mam ścianę bo musze strasznie zwiększać pap a i tak nie jest chyba stabilny. Na 3,3ghz fryka z EISTem na 1,25v w biosie a 1,21v wg cpu-z w stresie. Czyli wydaje mi sie że niestety mam tego walla bo do 1,35v daleko i by mógł iść wyzej... :( Vid to 1,10v

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...