Skocz do zawartości
ath

Amd Phenom II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Deneb | Heka | Calisto

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

 

Czyli nie tak całkiem daleko premiera nowych procków. ;] Wyczytałem, że to będzie październik/listopad.

 

Pierwsza generacja procesorów Phenom nie miała najmniejszych szans, aby nawiązać jakąkolwiek walkę z najwydajniejszymi produktami konkurencji. AMD jednak nie poddaje się i pracuje architekturą K10.5, z której wywodzą się układy Deneb. Firma poinformowała, że w jej laboratoriach nowe procesory osiągnęły niedawno taktowanie zegarów przekraczające 3.2 GHz. Jeśli AMD zdoła wydać tak szybkie procesory przed końcem czwartego kwartału, istnieje szansa, że firmie uda się odzyskać choć część straconego rynku.

 

W ostatnim kwartale roku, Intel zamierza wydać procesory bazujące na architekturze Nehalem. Taktowanie zegarów nowych procesorów tej firmy nie powinno znacznie przekroczyć 3 GHz. Jeśli tak się stanie, AMD Deneb 3.2 GHz będzie mógł powalczyć o koronę wydajności. Choć Nehalem zapowiada się niezwykle obiecująco, AMD wciąż ma szansę przynajmniej zaostrzyć konkurencję.

http://nvision.pl/news.php?extend.9794

http://www.amd.com/us-en/0,,3715_15503,00.html?redir=45nm01

 

AMD pozostawiając projekt wprowadzenia dwurdzeniowych wersji procesorów opartych na architekturze K10 wykonanych w 65nm technologii, całymi siłami próbuje skupić się nad nowymi czterordzeniowymi układami Deneb. Oparte będą one na unowocześnionej architekturze K10.5 (wywodzącej się z K10), produkowane w 45nm technologii, co powinno przełożyć się na mniejsze zapotrzebowanie na prąd oraz wyższy overclocking, natomiast fabryczne taktowania skalowało się na poziomie 3GHz.

 

Deneb ponadto będzie wyposażony w 6 MB pamięci podręcznej L3 (Phenom X4 posiadał jej 2MB). Debiut procesorów opartych na ów architekturze odbyć się ma na przełomie października/listopada. Na początku 2009 roku planowane jest wprowadzenie na rynek układu Propus, który będzie pozbawiony takowej pamięci. Oczywiście takie zamierzenie będzie miało na celu obcięcia kosztów produkcji oraz końcowej ceny a także faktycznie zmniejszenie powierzchni rdzenia (tzw. większy uzysk z wafla).

http://hard-pc.pl/czytaj/news/amd-deneb-k105-w-drodze.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzysz w to? Wiarzysz ze dadzą podwójny kontroler? Bo ja nie.

Ja wierzę, że dadzą pojednynczy z obsługa dwóch rodzajów pamięci, tak jak miało być od początku. A swoją drogą kontroler DDR3 mają już co najmniej od roku gotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wierzę, że dadzą pojedynczy z obsługa dwóch rodzajów pamięci, tak jak miało być od początku. A swoją drogą kontroler DDR3 mają już co najmniej od roku gotowy.

tylko, ze nie jest aktywny ;)

 

a mnie to bez różnicy ile i jakich kontrolerów bedą mieli, nie mam w planach przejsc na ddr3.

Edytowane przez FatAlbert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej niech pierw zrobią dobry kontroler DDR2 i później dalej pracują, mnie nie interesuje co oni mają tylko co ja moge mieć w sklepie

Mają dość dobry kontroler DDR2... ale w K8. Szkoda że zmienili jego koncepcje dla K10 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Wierzysz w to? Wiarzysz ze dadzą podwójny kontroler? Bo ja nie.

Nie widzę w tym problemu Intel od dawna robi kontrolery obsługujące DDR2 i DDR3 (P35 i.t.p.)

Tak naprawdę to jest istotne tylko dla AMD bo użytkownik i tak jeśli będzie zmieniał płytę na AM3 to nie po to by włożyć tam stare CPU

 

Może lepiej niech pierw zrobią dobry kontroler DDR2 i później dalej pracują, mnie nie interesuje co oni mają tylko co ja moge mieć w sklepie

Jeśli obecny nie jest najlepszy to chyba dobrze że będzie nowszy może będzie lepszy (DDR3 są wyżej taktowane to taki który radzi sobie

z DDR3 powinien być mocniejszy zwłaszcza do DDR2).

O DDR3 słyszę przynudzanie od ponad roku a i tak prawie wszyscy kupują DDR2 do CPU Intela. Dopóki DDR3 są droższe i nic ciekawego

nie dają to tak pozostanie. Jak będzie tańsze od DDR2 DDR3 i taktowane 2000 MHz oraz zasilane 1.5v to zacznie być interesujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obecny nie jest najlepszy to chyba dobrze że będzie nowszy może będzie lepszy (DDR3 są wyżej taktowane to taki który radzi sobie

z DDR3 powinien być mocniejszy zwłaszcza do DDR2).

No nie koniecznie, jeśli technologia DDR3 jest rozwiązana podobnie jak DDR2, jeśli, nie wiem na pewno bo nie sprawdzałem (DDR2 wcale w rzeczywistości nie są taktowane wyżej jak DDR1, tylko operacje odbywają się na 4 zboczach, mamy dodatkowy sygnał zegara przesunięty o połowę fazy, jedne bufory działają z podstawowym sygnałem, drugie z tym przesuniętym).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

No nie koniecznie, jeśli technologia DDR3 jest rozwiązana podobnie jak DDR2, jeśli, nie wiem na pewno bo nie sprawdzałem (DDR2 wcale w rzeczywistości nie są taktowane wyżej jak DDR1, tylko operacje odbywają się na 4 zboczach, mamy dodatkowy sygnał zegara przesunięty o połowę fazy, jedne bufory działają z podstawowym sygnałem, drugie z tym przesuniętym).

To wygląda troszkę inaczej DDR ( skrót od Double Data Rate) ma też podwojone taktowanie efektywne w stosunku do rzeczywistego

podobnie DDR2 i DDR3 , stare SDRAM nie miało podwojenia).

Zasadnicza różnica siedzi w buforze:

DDR SDRAM's prefetch buffer width 2-bit.

DDR2 SDRAM's prefetch buffer width 4-bit.

DDR3 SDRAM's prefetch buffer width 8-bit.

Reszta to różnice w częstotliwości i standardowym napięciu zasilającym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale częstotliwość rdzenia pamięci DDR1 400 = DDR2 800 = DDR3 1600, oblicza się tylko częstotliwość efektywną, rzeczywista we wszystkich trzech przykładowych przypadkach jest identyczna, więc raczej nie da rady, żeby z powodu wprowadzenia obsługi DDR3 wzrosło samo OC DDR2.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

No ale częstotliwość rdzenia pamięci DDR1 400 = DDR2 800 = DDR3 1600, oblicza się tylko częstotliwość efektywną, rzeczywista we wszystkich trzech przykładowych przypadkach jest identyczna, więc raczej nie da rady, żeby z powodu wprowadzenia obsługi DDR3 wzrosło samo OC DDR2.

Z rzeczywistymi częstotliwościami na przykładach to jest tak:

SDR 133 = 133 MHz

DDR 266 = 133 MHz

DDR 400 = 200 MHz

DDR2 400 = 200 MHz

DDR2 533 = 266 MHz

...

DDR2 800= 400 MHz

DDR2 1066 = 533 MHz

DDR3 1066 = 533 MHz

DDR3 1333= 667 MHz

 

Brak liniowego wzrostu wydajności razem z taktowaniem wynika głownie z pogarszania

się innych parametrów takich jak CL które rośnie razem z taktowaniem.

Tu jest dobre porównanie wydajności DDR2 i DDR3 w aplikacjach wrażliwych na wydajność RAM

http://www.behardware.com/articles/674-3/i...3-and-ddr3.html

W kartach graficznych przyrost wydajności jest bardziej efektywny bo GPU

nie wykonują istotnej ilości operacji na małych porcjach danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co dyskutować o wyższości jednego standardu nad drugim bo w swoim czasie (myślę, że już za ok. 1 rok) mało kto będzie kupował przestarzałe DDR2. Ceny DDR3 będą topnieć, już przecież widać różnicę w cenach w porównaniu z czasem ich wchodzenia na rynek. A parametry będą coraz lepsze. Już nawet zaczynają wychodzić sensowne "trójki" lecz ich cena, z powodu małej konkurencji i niezbyt dobrze zoptymalizowanych procesów produkcji jest kosmiczna.

Jak Intel wypuści Nehalemy, to producenci pamięci zaczną się mobilizować co polepszy konkurencję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

...

Jak Intel wypuści Nehalemy, to producenci pamięci zaczną się mobilizować co polepszy konkurencję.

Nie jest to pewne bo może być i tak że Intel zostanie zmuszony do rezygnacji

z forsowania DDR3, na jakiś czas, podobnie jak to było w przypadku RIMM.

Obecnie wysokie ceny DDR3 wynikają z opłat patentowych.

(a opłaty patentowe będą blokowały spadek cen bo jest zbyt mały obrót na DDR3)

Kiedy DDR3 zostaną powszechnie zaakceptowane przez nabywców trudniej

przewidzieć niż datę kolejnej hossy na giełdzie nowojorskiej.

AMD nie wprowadzi na rynek platformy z DDR3 dopóki jest drastyczna różnica

w cenach DDR2 i DDR3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rzeczywistymi częstotliwościami na przykładach to jest tak:

[...]

Ty, weź mi pokaż coś na potwierdzenie swojej teorii, bo wg mnie jest jednak tak jak na obrazku poniżej ;)

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Ty, weź mi pokaż coś na potwierdzenie swojej teorii, bo wg mnie jest jednak tak jak na obrazku poniżej ;)

...

Ten obrazek to jakoś słabo opisany i nie mogę doszukać się w nim sprzeczności z tym co napisałem.

Nie wiem co będzie przekonywające ale spróbuję.

1.Broszurka od Elpidy http://www.elpida.com/pdfs/E0876E40.pdf

i starsza broszurka od Elpidy zawierające jesze opis SDR http://www.elpida.com/pdfs/E0474EC0.pdf

2. Od ponad 30 lat obserwuję co się dzieje z technologią związaną z komputerami.

3. Jeśli poprzednie nie starczają to może coś ciężkiego kalibru wystarczy ?

http://www.patentstorm.us/patents/7366052/description.html

4. Jeśli poprzednie nie wystarczą to może coś literackiego:

Wszystkie dotychczasowe DDR czyli DDR1,DDR2, DDR3, DDR4 mają w nazwie double (podwojenie)

Przy poczwórnym by była literka Q czyli QDR a przy ośmiokrotnym ODR :)

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Double odnosi się do operacji wyzwalanych na zboczach zegarowych zarówno opadającym jak i narastającym. Te wielkie częstotliwości dla ddr2 i ddr3 nie są 'rzeczywiste', one opisują tylko prędkość przesyłania danych z buforów.

 

Jak nie możesz się doszukać, to dlaczego się kłócisz z "częstotliwość rdzenia pamięci DDR1 400 = DDR2 800 = DDR3 1600"? Coś chyba słabo się interesujesz.

 

---------

Ja wiem, że ty śledzisz i jesteś wielkim znawcą, nie musisz o tym pisać, na tym forum wszyscy to wiedzą, my się z tobą tak droczymy specjalnie, żebyś to mógł pochwalić się ugruntowaną wiedzą i doświadczeniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy 45nm od AMD

 

Serwis itocp miał okazje przetestować pierwsze wersje inżynieryjne 45-nanometrowych quadów od AMD. Procesory posiadają nazwę kodową Deneb, a taktowanie 2.2 i 2.3GHz. Wyposażono je w zintegrowany kontroler pamięci DDR2 i prawdopodobnie DDR3 oraz 6MB pamięci L3 cache. Do testów użyto programu SuperPI i wykonano próbkę 1M po podkręceniu na 2.8, 3.0, 3.2 i 3.4GHz. Najlepszy rezultat miał miejsce oczywiście przy taktowaniu 3.4GHz i wynosił 20.515s.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

http://www.purepc.pl/sprzet_pc/procesory/p...sty_45nm_od_amd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No OC stoi nadal po stronie intela, ale ogólnie takt w takt w większości zastosowań wcale AMD nie stoi aż tak strasznie z tyłu. Największa różnica jest właśnie w SPi.

 

A czy Nahalem zmiecie... zobaczymy jak to to się będzie kręcić :P

 

I nie zaczynajcie tutaj znowu rozwijania czarnych wizji na temat przyszłości AMD, bo jak wiemy i jak już się przekonaliśmy w przeciągu ubiegłego roku nie tak łatwo ich "zmieść" ;]

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No OC stoi nadal po stronie intela, ale ogólnie takt w takt w większości zastosowań wcale AMD nie stoi aż tak strasznie z tyłu. Największa różnica jest właśnie w SPi.

 

A czy Nahalem zmiecie... zobaczymy jak to to się będzie kręcić :P

 

I nie zaczynajcie tutaj znowu rozwijania czarnych wizji na temat przyszłości AMD, bo jak wiemy i jak już się przekonaliśmy w przeciągu ubiegłego roku nie tak łatwo ich "zmieść" ;]

I w smarkach :). No co do Nehalema to Intel może się przejechać - to się okaże ;). AMD Się nie da :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak nie bedzie toto jakoś drastycznie wolniejsze od Nehalema i będzie się podobnie do Nehala kręcić to fanboye kupią :P ciekawi mnie co AMD w swoich laboratoriach szykuje jako następcę 45 nm Phenomów. Bo 45 nm Deneb nie ma szans z Nehalemem, to jest jasne i AMD będzie walczyć ceną. Heh, może dzięki dobrej passie w GPU będzie ich stać na badania i wymyślą coś fajnego, a Intel się poczuje kozakiem i oleje rozwój jak w czasech Pentiumów :P I dostanie po [gluteus maximus] jak NVIDIA dostala :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...