Skocz do zawartości
ath

Amd Phenom II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Deneb | Heka | Calisto

Rekomendowane odpowiedzi

...

i teraz skad ma przecietny zjadacz chleba wiedziec ktory procek jest chlodniejszy ? ;/

Jeśli kupuje cały komputer powinien iść do sklepu z watomierzem i zrobić pomiar :)

Jeśli składa sam to powinien zainteresować się od czego zależy wynik pomiaru.

W szczególności jak wpływa na pobór prądu:

Zasilacz, płyta główna, CPU, funkcje oszczędzania energii, HDD, pamięć i.t.d.

Dość łatwo jest porównać procesory działające w tej samej podstawce ale w przypadku

różnych podstawek trzeba porównywać komplety płyta+CPU lub nawet płyta+CPU+RAM.

Właściwie to płyta+CPU+RAM+karta graficzna+soft bo energochłonność karty graficznej

może zależeć od płyty i oprogramowania.

Nawet taki niepozorny element jak radiator może wpłynąć na wynik pomiarów bo wentylator

też pobiera prąd zależnie od obrotów(zależnych od temperatury) i sprawności wentylatora.

Podobnie obudowa komputera ma wpływ na wyniki pomiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przewiew ?

 

jak jest ciasna i kable nie poukładane to może być cieplej a jeśli buda większa i kable lepiej ułożony to i przepływ powietrza może być lepszy ;)

 

Michaelius ubiegł ;)

Edytowane przez FatAlbert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak obudowa wpływa na wynik pomiarów ?? :>

Postaram się bardziej łopatologicznie niż poprzednicy:

Od konstrukcji obudowy zależy jej zdolność do pasywnego rozpraszania ciepła.

Jeśli wewnątrz obudowy jest cieplej to szybciej będzie wirował wentylator CPU (pomijając inne wentyle)

Szybciej wirujący wentylator to większe napięcie na wentylator, większy opór powietrza na łopatkach wentyla

czyli konieczna większa moc na silnik wentylatora.

Radiator CPU podobnie będzie miał wpływ na obroty wentylatora CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie trochę klapa z ta premiera, choć OC i temperatury są ok, to wydajność i cena pozostawia wiele do życzenia bo majac do wyboru to http://www.allegro.pl/item516131036_intel_...2mb_oem_e0.html i to http://www.allegro.pl/item523511467_proces..._125w_45nm.html chyba nie mamy wątpliwości co lepiej zakupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponoć sb750 nie daje tyle przy oc już.

 

@Nicolass

 

4ghz na powietrzu (nawet na true) będzie cieżko na co dzień. Imo nawet selekty czy już raczej superselekty nie wiele zdziałają, ac po prostu jest za słabe. co innego wc, myśle, ze tu będzie większe pole do popisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poczekać, aż wyjaśni się sytuacja z działaniem ACC i ewentualnymi różnicami w oc na SB600/700/750.

Poczekać poczekam, bo teraz sesja idzie, ale jestem ciekaw co polecacie do O/C w przyzwoitej cenie. Tak patrzyłem sobie na skąpcu to drogie te płyty z chipem 790, myslałem czy może MSI DKA790GX Platinum dobre, ale z tego co piszą, to maly zakres napieć na CPU. W ogóle do 400 zł coś fajnego sie kupi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Mobo pod P II są tańsze.

Umiarkowanie tansze - Asusy P5Q mozna dostac po 350-400 pln a to dobre mobo na P45 jest.

Nie wnikajac nawet ile mozna z quada wycisnac na wszelkich P35 po 300 zeta (uczciwie powiem , ze nie wiem).

 

Taniosc plyt pod AMD to na chwile obecna mit ze starych dobrych czasow bo ceny sie wyrownaly.

 

 

Hmm ja bym widzial Phenoma albo jako cala platforme czyli 4850+mobo na 7x0+proc jesli ten soft bedzie fajny albo na plycie od nvidii z pasujaca karta graficzna obslugujaca hybrid power (wylaczanie zewnetrznej grafy i przelaczanie na integre dla malo wymagajacych zadan).

 

Tylko z ta nvidia to cholera wie czy to dobrze dziala bo spotkanie kogos z mobo na 750a czy 8200/8300 z grafa pokroju 9800gt lub lepsza , ktory by sie w to bawil graniczy z cudem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ptys

 

1. Linki są "tendencyjne cenowo"

2. Q9550 to oem (12 msc. gwarancji)

3. Mobo pod P II są tańsze.

 

Poza tymi szczegółami zgadzam się :wink:

 

nie są tendencyjne tylko takie jakie znalazłem w danym momencie (do Q9550 specjalnie podałem bo rewizja E0 a to daje nam praktycznie gwarancje 4ghz lub wiecej przy rozsądnym napięciu), co z tego że 12 miesięcy gwary skoro i tak prawie co roku sie procka zmienia, proszę o cenę do w miarę taniego i dobrego mobo pod PII. bo do tego Q9550 wystarczy płytka za 300zł i już można w oc się pobawić, tylko nie posądzajcie mnie o fonboystwo, e6300 w sigu to mój pierwszy w życiu intel, chciałem w końcu zmienić na amd w związku z premierą PII ale nie widzę sensu, poza temperaturą amd nic ciekawego nie zaprezentowało, a patrząc na wydajność te proce powinny się pojawić jak Q6600 wyszedł, w cenie max 700zł PHENOM II 940, byłby fajną propozycja, za 1040zł wolę kupić Q9550 który bije na łeb phenoma praktycznie w każdej dziedzinie, choć z drugiej strony do biura lub HTCP nadaje się idealnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie wspominałem o kręceniu.

Dla zwykłego user`a wystarczy to http://www.shift.sklep.pl/index.php?t=w&am...6105&idk=38

A pisząc o krótkiej gwarancji myślałem o problemach ze sprzedażą (za rok) proca bez gwary.

Ogólnie chodziło mi o zbudowanie w miarę taniej platformy.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez suchyjastrzab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie są tendencyjne tylko takie jakie znalazłem w danym momencie (do Q9550 specjalnie podałem bo rewizja E0 a to daje nam praktycznie gwarancje 4ghz lub wiecej przy rozsądnym napięciu), co z tego że 12 miesięcy gwary skoro i tak prawie co roku sie procka zmienia, proszę o cenę do w miarę taniego i dobrego mobo pod PII. bo do tego Q9550 wystarczy płytka za 300zł i już można w oc się pobawić, tylko nie posądzajcie mnie o fonboystwo, e6300 w sigu to mój pierwszy w życiu intel, chciałem w końcu zmienić na amd w związku z premierą PII ale nie widzę sensu, poza temperaturą amd nic ciekawego nie zaprezentowało, a patrząc na wydajność te proce powinny się pojawić jak Q6600 wyszedł, w cenie max 700zł PHENOM II 940, byłby fajną propozycja, za 1040zł wolę kupić Q9550 który bije na łeb phenoma praktycznie w każdej dziedzinie, choć z drugiej strony do biura lub HTCP nadaje się idealnie

Ceny z pierwszego dnia sprzedaży rzadko kiedy utrzymują się dłużej niż tydzień i spadają wraz ze wzrostem

ilości sprzedawców a potem w wyniku ograniczonego popytu. Przykładowy wykres:

http://www.nextag.com/AMD-Phenom-9850-Desk...ce-history-html

Z oceną wydajności trochę przesadzasz bo są zastosowania w których 940 jest szybszy od Q9650 o Q9550 nie

wspominając:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showd...i=3492&p=14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ceny.

Duzo stuffu po allegro i necie kreci sie jeszcze po starych cenach dolara wiec sa nieco (i na krotko) nierealne.

Cena z actiona.

PROCESOR CORE 2 QUAD Q9550 2.83GHz LGA775 BOX 36MG 965,11 PLN

PROCESOR AMD PHENOM II X4 940 (AM2+)(125W,45NM) PROMOCJANOWOŚĆ 36MR 864,00 PLN

 

Pozatym kupujac PII 920 dostajemy w zasadzie ten sam procek a nie obciety o cache jak Q9300.

Oczywiscie wiem ze wydajnosciowo to nowe P2 zadna rewelacja, ale procki sa ok.A biorac pod uwage cene DDR2 i plyt to naprawde dobra oferta.Wiekszosc testow na necie porownuje niestety yorkfieldy z ddr3 na swietnych plytach z Phenomami II na DDR2 i plytach przecietnych (niektorzy nawet puszczajac ram na 800)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne testy zwracają różne wyniki - ale ogólnie jak cena 940 spadnie to będzie ok - ja już mam swój procesor na najbliższych kilka lat :) Teraz tylko uzbierać kase i kupić MOBO + P2 940.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo do tego Q9550 wystarczy płytka za 300zł i już można w oc się pobawić, tylko nie posądzajcie mnie o fonboystwo, e6300 w sigu to mój pierwszy w życiu intel, chciałem w końcu zmienić na amd w związku z premierą PII ale nie widzę sensu, poza temperaturą amd nic ciekawego nie zaprezentowało, a patrząc na wydajność te proce powinny się pojawić jak Q6600 wyszedł, w cenie max 700zł PHENOM II 940, byłby fajną propozycja, za 1040zł wolę kupić Q9550 który bije na łeb phenoma praktycznie w każdej dziedzinie, choć z drugiej strony do biura lub HTCP nadaje się idealnie

Widzę, że niektórym naprawdę ciężko zrozumieć, że to są ceny dla "niecierpliwych", którzy muszą mieć procka już. Reszta poczeka dwa, trzy tygodnie na normalne ceny lub na X3 i wolniejsze X4, które premierę będą mieć za miesiąc.

Co do mobo, to coraz bardziej prawdopodobne jest, że wystarczy przyzwoite mobo na AMD 770 lub 780G, które można kupić poniżej 300zł.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niektórym naprawdę ciężko zrozumieć, że to są ceny dla "niecierpliwych", którzy muszą mieć procka już.

Gadasz ja marketingowiec AMD na pclol...

 

Reszta poczeka dwa, trzy tygodnie na normalne ceny lub na X3 i wolniejsze X4, które premierę będą mieć za miesiąc.

Co do mobo, to coraz bardziej prawdopodobne jest, że wystarczy przyzwoite mobo na AMD 770 lub 780G, które można kupić poniżej 300zł.

Żartujesz??

Skoro PII nie radzi sobie z Q9550 to ludzie mają czekać na jeszcze słabsze modele??

To jaki był sens czekania, skoro teraz sugeruje się, aby kupiono procesor, który pewnie ledwo dorówna Q6600??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto poczekać choćby po to, żeby kupić płytę z porządnym BIOSem pod K10.5 - np. na A7DA-S pierwszy BIOS pod obsługę 45nm okazał się taką padaką (problemy z działaniem części funkcji oc), że szybko zdjęli go ze strony.

Poza tym, jak już pisałem w temacie o Denebie, warto poczekać na wyjaśnienie kwestii wpływu mostka południowego na OC, bo po co brać drogie mobo, skoro istnieje spora szansa, że nawet na proc AMD700+SB600 nie będzie się kręcił wyraźnie gorzej HTT niż na AMD790FX+SB750?

Na koniec dochodzi kwestia tego, że w razie przesiadki na DDR3 w przypadku 940BE/920 obudzisz się z ręką w nocniku.

Ale rozumiem - dopiero co zarejestrowałeś się na tym forum i chcesz pokazać wszystkim, że wiesz lepiej ;).

BTW: wystarczy pojedynczy znak zapytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz??

Skoro PII nie radzi sobie z Q9550 to ludzie mają czekać na jeszcze słabsze modele??

To jaki był sens czekania, skoro teraz sugeruje się, aby kupiono procesor, który pewnie ledwo dorówna Q6600??

Po to , ze model 2.6 Ghz powinien się krecić tylko nieznacznie słabiej niż 920 czy 940 jeśli mobo wyrobi z magistralą a cena byłaby zapewne na poziomie q8200 czy q6600.

 

 

 

 

Inna sprawa, ze wyniki po O/C nie powalaja optymizmem:

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4722-20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to , ze model 2.6 Ghz powinien się krecić tylko nieznacznie słabiej niż 920 czy 940 jeśli mobo wyrobi z magistralą a cena byłaby zapewne na poziomie q8200 czy q6600.

Tzn. tak - z jakiegoś powodu nie udało się mi podkręcić Phenoma I wyżej niż HTT jakieś 280 MHz niezależnie od płyty - na kilku sprawdzałem. MOżliwe, że teraz coś się w tej kwestii zmieniło i będę chciał to sprawdzić - mam dwa mobacze i zbadam sprawę czy przy mnożniku 13 idzie wytargać coś sensownego z tego procka. Mowa o Phenomie II oczywiście. Edytowane przez focus_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. tak - z jakiegoś powodu nie udało się mi podkręcić Phenoma I wyżej niż HTT jakieś 280 MHz niezależnie od płyty - na kilku sprawdzałem. MOżliwe, że teraz coś się w tej kwestii zmieniło i będę chciał to sprawdzić - mam dwa mobacze i zbadam sprawę czy przy mnożniku 13 idzie wytargać coś sensownego z tego procka. Mowa o Phenomie II oczywiście.

Fajny bylby artykul co mozna wycisnac krecac tylko FSB na plytach am2+ na roznych chipsetach 790gx, 790fx, 770, 780g, nv 750a czy nv 8200. Bo to w sumie niezbadany i dziewiczy rejon wiedzy , a bedzie istotny juz wkrotce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem - dopiero co zarejestrowałeś się na tym forum i chcesz pokazać wszystkim, że wiesz lepiej ;).

BTW: wystarczy pojedynczy znak zapytania.

A co ma piernik do wiatraka?!

Zarejestrowałem się na forum pół roku temu właśnie po to aby pisać, komentować (w szczególności papkę) i w razie potrzeby uzyskać pomoc...

Gdzie niby chce pokazać wszystkim, że wiem lepiej??

Bo na razie nie zachwycam się zbytnio nowym cepem ze stajni AMD??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii HTT ludzie na xtremesystems robili juz 360 wiec to nie bedzie problemem.Potrzeba ACC tez znikla, koles o nicku hondaguy poprowadzil 940tke na plycie z SB600 do 4.8ghz na wodzie.

Wiec taki X4 910 AM3 daje nam pelny procek z nieobcietym keszem ,mozliwosc pelnego krecenia korzystajac z HT nawet ponad 4ghz.I na dodatek mozna go wrzucic do starej plyty na sb600,po czym za kilka miesiecy wymienic plyte i ram i ten sam procek wrzucic do nowej plyty na SB800.Ja tu widze same zalety, pozatym ceny w polsce sa zaporowe poki co, za miesiac / dwa zapewne bedzie mozna kupic X4 910 za 600 z hakiem a to juz bedzie cena bardzo atrakcyjna jak na procesor ktory mozna wsadzic w am2 i am3.A za jakis czas na am3 wrzucimy sobie 6 corowego instanbula.Innymi slowy BARDZO wygodna droga upgrejdowania dla nowych phenomow 2.

Ogolnie oczywiscie jak ktos sra keszem, I7 pod kazdym wzgledem bedzie lepsze, ale pakowanie sie w yorkfielda z obcietym keszem na dzien dzisiejszy wydaje mi sie nieco bez sensu ,chyba ze ktos zaklada ze 2 lata nie bedzie robil upgrejdu.

Jasne ze zachwycac sie nie ma czym, ale jest to pierwszy procek od amd od dwoch lat ktory ma naprawde sporo sensu.

Osobiscie tez mysle ze X3 z pelnym keszem ktory wyjdzie za miesiac wydaje sie byc BARDZO ciekawa alternatywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...