Skocz do zawartości
ath

Amd Phenom II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Deneb | Heka | Calisto

Rekomendowane odpowiedzi

musisz tez pamietac ze BE nie znaczy ze zmieniasz mnoznik i wszystko chula z palca

niektore plyty/proce ( nie wiem od czego to zalezy ) nie lubia pewnych mnoznikow

i tak dla przykladu :

mam 555 BE x2@x4 i dziala spokojnie na 3,8 Ghz jak lece szyna , jak lece mnoznikiem to ni chu chu nie da sie go ustabilizowac na niczym wyzszym niz doyslny mnoznik :/

 

magia i tyle ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To po co to Black Edition? Jakby miało nie działać to bym pewnie brał modowalnego Athlona, no ale teraz to już za późno. Mam nadzieje że tylko jednak ty miałeś jakieś problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz tez pamietac ze BE nie znaczy ze zmieniasz mnoznik i wszystko chula z palca

niektore plyty/proce ( nie wiem od czego to zalezy ) nie lubia pewnych mnoznikow

i tak dla przykladu :

mam 555 BE x2@x4 i dziala spokojnie na 3,8 Ghz jak lece szyna , jak lece mnoznikiem to ni chu chu nie da sie go ustabilizowac na niczym wyzszym niz doyslny mnoznik :/

 

magia i tyle ;]

 

Nigdy bym nie wpadł na to :) Bardzo mnie zdziwko wzięło jak to przeczytałem i zaraz zabrałem się na testy u mnie bo: na 3600 przy kręceniu mnożnikiem jest wszystko złoto, ale na 3800 mnożnikiem musiałem dziwnie wysoko podnieść Vcore o ponad 0,1v czyli powyżej 1,4v dla tych 200mhz a i tak OCCT po ok 20 minutach resetował kompa. Pomyśłałem, że sekcja płyty nie daje rady, w końcu niechłodzona.

Więc zostawiłem mnożnik jak dla 3,6ghz a o te 200mhz podbiłem szyną i chodzi póki co na 1,385v (z biosu). Czyżby Twoje słowa się i u mnie sprawdziły? Nabrałem ochoty na OC i zaraz jadę wyżej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się do dyskusji o podkręcaniu. Dawno, dawno temu (tuż po premierze) kupiłem PII 940 X4 - w tamtym czasie to był najszybszy PII (3.0 GHz). Właśnie zmieniłem chłodzenie z boxa na coś bardziej cywilizowanego i zabrałem się za O/C (podkręcam mnożnikiem). O ile 3.4 GHz zrobiłem bez problemu, to już do 3.6 GHz musiałem zapodać aż 1.415 V by OCCT nie wywalał mnie do niebieskiego ekranu. I teraz pytanie - ile można dać max napięcia jeżeli temperatury są w normie (49'C podczas katowania OCCT)? Musi on pochodzić jeszcze około roku więc jakoś oszczędzać go nie warto. W tamtych czasach ludzie robili między 3,7 a 3,9 GHz, więc procesor po ostrym dovoltowaniu może jeszcze trochę zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To ciekawe historie z tym mnożnkiem. Porównam 200x20 i 250x16 (domyślny), zakładając że uda sie 4 GHz. Ta druga opcja w sumie niezła, NB i HT dalej wyjdzie 2 GHz po obniżeniu, a ja lubie ładne liczby. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Jest jeszcze jakieś "CPU/NB Voltage", w instrukcji nie ma podanych przedziałów (nie wiem czy to odpowiednik Intelowego VTT/IMC, czy coś innego?).

 

 

CPU/NB Voltage - to właśnie kontroler (m.in. ram) w procku. polecam podbić V przy wyższym OC, np. gdy procek jest "prawie" stabilny. sprawdzone m.in. na kilku unlockach i to się sprawdza :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jakieś sterowniki do płyty/chipsetu to sie instaluje? Bo nie moge znaleźć nic na ich stronie.

 

EDIT.

 

W sumie ważniejsza sprawa. Na aktywnych 4 rdzeniach dostaje BSoD-a przy ładowaniu Windowsa, kilka różnych komunikatów było.

 

Na trzech rdzeniach ok, i LinX kilkanaście minut przeszedł.

 

Sprawdzałem takie opcje:

- 3rd core on, 4rd core off - tak działa

- 3rd core off, 4rd core on - BSoD

- wszystko on - BSoD

 

Proc kupiony jako selekt X4, więc nie wiem czy ja coś źle robie, czy gość mi dał złego proca, czy też może specjalnie wcisnął kit. Sprawdzałem w komentarzach, ma świeży pozytyw z podobnej aukcji i gość napisał że działa jako X4 i na 4.2 GHz.

 

Będę się oczywiście z nim kontaktował, tylko chciałbym wiedzieć czy na pewno nie ja coś źle robie (choć nie wiem co, nie ma żadnych opcji poza włączeniem rdzeni).

 

 

 

Jeszcze pytanko co do temperatury. Po unlocku tempy rdzeni pokazują 0, normalna jest tylko ogólna temperatura (chyba zgodna z BIOS-em). Zakładam że nią się należy sugerować, tylko jakie granice są bezpieczne na AMD?

Póki co na trzech rdzeniach widziałem 40 stopni po kilkunastu minutach LinX.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

CPU/NB dałem 1.35 V, NB 1.3 V i 1.2 V i dalej BSoD, wróciłem do 1.2, 1.2 i 1.1.

 

 

Na razie na trzech rdzeniach dałem 4 GHz na 1.35 V (1.38 wg softu), 40 minut LinX przeszło. Dalej sie nie bawie, zobaczymy co sie wyjaśni z procem, jakąś dyskusje mailową z gościem prowadzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach upgrade'u kompa postanowiłem zakupić polecane w zestawe na marzec za 1600 zł AMD Phenom II X2 555 Black Edition C3, płytę Gigabyte 770T-D3L i pamięć GoodRam 2x2GB. Bardzo liczyłem na możliwośc odblokowania dodatkowych rdzeni, o której wspomina w zestawieniu autor. Zachęcająco wyglądały screeny wrzucane przez mnóstwo osób na forach, którzy odblokowali rdzenie. Próbowałem stosować się do różnych poradników w necie, ale natrafiam na 1 problem, którego nie mogę pokonać, bo po prostu nie znajduję w internecie rozwiązania/odpowiedzi.

 

PROBLEM

Przy ustawieniu Hybrid, a AAC na Auto, zapisaniu ustawień i reboocie komputer uruchamia się, a CPU-Z pokazuje tylko 2 rdzenie. Restartuję kompa, wchodzę do BIOSu - a tam AAC zmieniło się samo na Disabled.

 

Rozumiem, gdyby komputer miał problemy ze wstaniem - po prostu nie da się odblokować żadnego rdzenia. Ale gdy nic się nie dzieje, tylko BIOS zmienia samoistnie ustawienia - o co chodzi? W necie czytałem o tym, by upgrade'ować bios. Tylko, że przy płycie Gigabyte 770T-D3L jest na stronie Gigabyte'a tylko 1 bios, który jest wgrany domyślnie na tych modelach płyty. Sprawdzałem BiosAgentem i właśnie tę wersję mam wgraną. Czyli powinno działać wszystko. Próbowałem też zwiększać napięcia na Vcore i Vcpu-nb do zalecanych w poradnikach maksimów - nic z tego. Wciąż bios wie lepiej i wyłącza auto na disabled. Tak samo, gdy ustawiłem All Cores i Per Core - wracały na Disabled po reboocie.

 

Czy ktoś może mi doradzić co powinienem zrobić? Czy to oznacza, że 2 dodatkowe rdzenie są uwalone i nic nie zrobię? Czy jest jakaś możliwość, by odblokować chociaż 1 dodatkowy rdzeń? Co zrobić, żeby mobo nie przestawiała Auto na Disabled?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte 770T-D3L umożliwia ponoć odblokowanie rdzeni w EasyTune6. Wiem że takie podejście od pupy strony ale możesz sprawdzić możliwości i zachowanie przy próbie odblokowania rdzeni tam właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ET przy odblokowaniu po prostu "przestawia" ACC w BIOS-ie, więc pewnie nic to nie da.

Spróbuj przestawić EC Firmware na Hybrid oraz ACC na 0% lub +2% dla wszystkich rdzeni.

Prawdopodobnie jednak BIOS nie pozwala na odblokowanie tego proca i pewnie będziesz musiał napisać maila do GB w tej sprawie...

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ustawiałem na Hybrid tak jak polecali we wszystkich poradnikach. Napięcie również wg poradników zwiększałem stopniowo aż do 1,4 Vcore i 1.35v Vcpu-nb. Robiłem to wg wskazówek stąd - [Official]AMD K10.5 Core & Cache Unlocking Guide - Overclock.net - Overclocking.net

Spróbowałem też wg Twojej porady, Luk, ACC ustawić na +2% na każdym rdzeniu - niestety nic to nie dało, wróciło na disabled samo. Teraz bawię się wg rady Klausa EasyTune 6. Dam znać jakie będą efekty. Zastanawiam się tylko czy z tą płytą i tym biosem są jakieś problemy przy odblokowywaniu rdzeni? Zestawienie na marzec PurePC polecało ją z adnotacją, że można odblokować na niej rdzenie. A tu taki klops.

PS. Jeśli to jest istotne - mam zamontowane chłodzenie SilentiumPC Fortis, więc raczej kwestia zbyt wysokiej temperatury odpada.

 

Niestety, używając EasyTune i po włączeniu CoreBoost wciąż tylko dwa rdzenie. Core0 i Core1 widzi Core Boost. I ani jednego więcej. Co teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam mały problem, mój zestaw

 

Amd Phenom II X2 @ X4 955 BE

Gigabyte 880GM-UD2H Rev. 1.4 (najnowszy bios) - używam grafiki zintegrowanej Radeon HD4200

2 x 2 GB Kingston hyperx blu DDR3 1600 CL9

Bequiet L7 Purepower (nowy) 430W

 

 

 

Sprawa jest następująca, podkręcam PCta i odblokowuje rdzenie. Podkręcam go szyną szyną ze względu na fakt, aby mnożnik obniżał mi się sam bez obciążenia i dalej był energooszczędny w miarę, bo zostawiam kompa na noc, i tak...

 

szyne podrzucam do 225, przy def. mnożniku daje to 3,6 GHz

NB Freq daje na 2700

HTT obniżam do 2025

Mnożnik zostaje na 10% AUTO

PCI-E ustawiam sztywno na 100

Grafika na 900 MHz

 

 

Napięcia daje na auto (płytka sama ustawia 1,36 V na CPU), gdyż ustawienie manualnego napięcia na procesorze zablokowałoby funkcje C&Q. I teraz zaczyna się zabawa:

 

Katuje dziada OCCT, orthosem, prime95 przez wiele, wiele godzin - cały dzień chodzi stabilnie.

 

Raz na pięć razy chce rano skurczybyka odpalić, a płyta w ogóle nie odpowiada, muszę wyłączyć listwe, odczekać kilkanaście sekund, włączyć listwe i wtedy włącza się jako Phenom II X2, wtedy trzeba zrestartować kompa, i dopiero włącza się jako Phenom II X4.

 

Miał ktoś podobną przypadłość? Zrezygnowałbym z tego O/C gdyby płyta była niestabilna pod obciążeniem, ale ten przypadek jest dość dziwny. Zauważyłem, że gdy grafika była na 800 MHz prawdopodobnie tych zwiech nie było, czy ktoś borykał się z czymś takim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro domyślasz się, że problem tyczy się integry, to dlaczego nie wrócisz do niższych ustawień?

Jeśli to nie to, to podobnie może się objawiać nieco zbyt niskie napięcie CPU-NB. Podbij o 0,025 V i sprawdź, czy pomoże.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To coś masz nie tak, zobacz w opcjach czy Number of Worker jest na 2, lub czy masz którąś z nowych wersji Jak masz 64-bitowy system to zassaj x64 prime. Generalnie wszystkie programy obciążają co najmniej 2 rdzenie, nawet orthos z 2006 roku. Polecam OCCT, lub jak masz dobre chłodzenie to najbardziej wygrzewa LinX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko:

Czy dla 955BE(C3), NB Clock na poziomie 2600 (gdzieś wyczytałem że Phenomy II "oficjalnie" wspierają maksmalny mnożnik 13 dla NB) może znacząco wpłynąć na żywotność CPU i czy traktowanie HT Link'a na podobnym poziomie może zaowocować szybszym zgonem CPU lub MOBO? Znalazłem linka phenom_ii_oc_list a tam "pasjonaci" zapodają nawet powyżej 2800, natomiast interesuje mnie trwałość takiego rozwiązania. Dla przykładu Asus M4A77D z 955BE (x17) 3800MHz z pamiątkami 4x1Gb (900MHz 4-4-4-12 CR2) NB 2475/HT 2250, hula już kilkanaście tygodni i jest wszystko cacy - full stable (Orthos'y, Prime'y SuperPI, Memtest'y OCCT i inne "zapychacze" typu 3DMark'i) bo już pojeździłem po sprzęcie i mniej więcej wiem gdzie są granice czego, ale gwarancje się pokończyły na ten sprzęt i może by już nie przeginać jeśli takie czary miały by go mocniej zużywać! Za opinie będę wdzięczny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Co ma taktowanie do żywotności? Istotne jest napięcie. Podkręcając NB/HT trzeba podbić napiecie, im wyżej podbijasz tym krótsza żywotność. Nie wiem ile jest bezpiecznie, ale takie 1.5 V czy więcej to pewnie nawet do benchów nie jest zalecane, przynajmniej w dodatnich temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma taktowanie do żywotności? Istotne jest napięcie. Podkręcając NB/HT trzeba podbić napiecie, im wyżej podbijasz tym krótsza żywotność. Nie wiem ile jest bezpiecznie, ale takie 1.5 V czy więcej to pewnie nawet do benchów nie jest zalecane, przynajmniej w dodatnich temperaturach.

 

Dzięki za bardzo konkretną-merytoryczną i wiele wyjaśniającą odpowiedz (od razu stałem się mądrzejszy i rozwiałem wszystkie swoje wątpliwości)! Teoretycznie to pijani nie powinni wsiadać za kółko, ale to tylko teoretycznie... Chyba jednak coś tam ma (i nie tylko podpowiada mi to "nikłe" wykształcenie w tematyce elektroniki) skoro przez extremalne próby kręcenia pierwszych AMD64 (AMD64 3000+(s939)) wywaliłem (i nie tylko ja) kilka DFI LanParty (NF4) oraz Asusowych A8N'ów, jednego Rzygabajta i Mikroshita. Najczęściej padały podczas badania góry FSB i na lepszych mobasach (DFI i Asus które na początku rodziny AMD64 były nie pobicia) często można było przekroczyć 300 MHz bez podnoszenia napięcia dla "enforsa" (oczywiście przy testowaniu ramy, mnożnik proca i ht na sam dół). Cewki piszczały jak nastolatki w BMW z kierowcą w dresie adidas'a ale w wielu przypadkach nie było mowy o zminie V dla mobo. Zwiększanie napięcia często nie nie miało znaczenia. Mimo tego płyty padały przy długotrwałym testowaniu z wysokimi częstotliwościami(mimo naprawdę dobrej wentylacji na mostek i sekcję zasilania)! Natomiast do dzisiaj działa kilka procesorów 3000+ (2550MHz 1,5v bez C&Q) FX-51 (2925MHz 1,55v) i dziwny Manchester x2 3600+ (2000@2675Mhz 1,525v (taki dziwoląg z objechanym cache'm) i 2 pierwsze działają non-stop (z drobnymi przerwami na przykład na wymianę dysków, wentyli czy odkurzanie) od ładnych paru lat i to w ciężkich warunkach bez super wentylacji (ten 3000+ działa w piwnicy jako serwer plików, poczty i dsl'a dla około 40 user'ów i czasem ma sporo więcej niż 55 stopni). To samo ( a bynajmniej bardzo podobnie) tyczy się np kart graficznych, często padają przy mocno podkręconych rdzeniach (nawet bez v-modów, ołówkowych, czysto elektronicznych, bios'owych czy bez jakiegokolwiek podkręcania Vcore'a) z bardzo dobrymi systemami chłodzenia na rdzeń (bez zbliżania się np: do granicy 80 czy 90 stopni) sekcję zasilania czy stabilizatory. Na jednym z poczytniejszych forów mr.X napisał że dla PheII 955 i 965 gwarantowane CPU-NB to właśnie 2600MHz (bazując na biuletynach, technicznych datashit'ach i mocno fachowych informacjach ze stajni AMD oraz na podstawie parametrów elektroniki "wspomagającej" czyli po prostu chipsetów niezależnie czy od NV czy AMD oraz na podstawie własnych doświadczeń i kolegów oraz szeroko rozumianej wiedzy internetu). Natomiast wiadomym jest (ponoć) że AMD i producenci płyt nie zalecają HyperT więcej jak 2000MHz,..........będzie tego lania wody!

 

Na co dzień 955BE(c3)-4000MHz(mnożnikiem, max temp 52 stopnie przy OCCT 24h) vc 1.450v,cpuvdda 2.50v, vddnb 1.25v, HTov 1.20v, cpu/ht 200MHz, cpu/nb x13(2600), htlink 2000 lub 2600 i te dwa ostatnie parametry są dla mnie ważne (bardzo miło podnoszą współprace procesora z pamięcią).

 

Reasumując, o ile CPU/NB jestem dość mocno przekonany że mogę zostawić na poziomie 2600 to byłbym bardzo wdzięczny za rady i opinie (nie muszą być aż tak błyskotliwe i pomocne jak kolegi) odnośnie doświadczeń z częstotliwościami Hyper Transportu. (oczywiście to że jestem przekonany że mogę mieć więcej niż częstotliwości referencyjne nie oznacza wcale że coś mi się nie może "zwalić" z jakiegoś tam powodu (bo przecież psuje się tylko od gorąca i prądu a częstotliwość pracy układu to pikuś (Pan Pikuś))).

 

Dzięki za odpowiedz co jest istotne i sorry za tyle bezsensownych liter. :blink:

Edytowane przez Brutalus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Moje doświadczenia są takie że zysk z podkręcania NB jest znikomy, z HT raczej żaden. Nie robiłem żadnych pro testów, tylko testowałem LInX (gigaflopy) i gry, bo to mnie interesuje. Chwile sie pobawiłem i wróciłem do 2 GHz dla obu parametrów.

Nie mówie oczywiście że nic to nie daje, ja po prostu nie lubie wyciskać ostatnich potów ze sprzętu dla jakichś ułamków procentowych wydajności. Szkoda mi i czasu i sprzętu, szczególnie jak platforma jest przejściowa, bo na tej za długo nie planuje siedzieć. Czekam na rozwój sytuacji i najbliższy krok AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, rozumiem! Nie chce mi się się (nawet teraz nie siedzę na kompie z AMD'kiem) wrzucać screen'ów np: z Sandry czy Everest'a (obecnie znowu AIDA64), ale małe przykłady podam (tak dla ciekawości bo pamiętam dwa testy z AIDA'y a czasy mam spisane do teiksteka). Przy ustawieniach jak Pan Bóg przykazał(default): CPU 3200(bez C@Q, Virtualizacji, LLC-Off, ACC-Peer Core), NB 2000, HT 2000, ram 800(4-4-4-12 BankINT-AUTO, ChannelINT-OFF, DualGanged MODE) Pierwszy test z AIDA -> Odczyt z Pamięci 7800 do 7900 (zależy jak się kliknie) po podniesieniu NB i HT na 2600 rezultat 9200 do 9300 (zależy ja się kliknie), każdy kolejny test wykazuję poprawę i to nie koniecznie o ułamkowe procenta (chyba w najbliższym czasie jednak zrobię trochę screenów i wy-edytuje posta). Jeśli komputer jest dla Ciebie przeważnie edytorem tekstu, maszyną do zciągania torrentów lub do giercowania to zaiste powiadam Ci rację masz że ni jak różnicy nie poczujesz! Ale! Zwróć uwagę na ten przykład: przygotowanie do "podglądu" czterech zdjęc (dla przykładu 2 moje ryje, banda meksów i znana aktorka,)z matrycy 14 mln pikseli (RAW) poprzez uruchomienia makra z kilkunastoma "filtrami i efektami" na ustawieniach 2000/2000 trwa (i tu sprawdzę bo mam spisane z ciekawości) w programie Adobe Photoshop CS4 -> 3 minuty i 11 sekund! I uwaga to samo ale na 2600/2600 -> 2 minuty i 36 sekund! Reasumując. W pewnych sytuacjach (powtarzalnych lub dość specyficznych) jak obróbka obrazu, wideo, kompresja archiwów i jeszcze kilka innych. Można z kilku godzin spędzanych przy "pracy" z komputerem zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut i wykorzystać je na solarium, depilację okolic bikini....ŻARCIK TAKI!!! Albo teraz już na serio na co kto tam woli.. Fakt niezaprzeczalny że w gierkach nic się nie zyskuje: ani w 3DMark'ach ani w realu (Fraps'y i Bulit-Bench'y).

 

Dzięki za opinie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...