Skocz do zawartości
ath

Amd Phenom II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Deneb | Heka | Calisto

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz jest podobnie tylko, że nie betą z 2004 roku a jakimś najnowszym prime95 x64 (o ile system 64bit) lub OCCT ;)

 

Pytanie ciut z innej beczki, posiadam phenoma x4 na rdzeniu Deneb, i mam pytanko jak wygląda faktyczny pobór prądu gdy aktywne są 4 a jak gdy aktywne są 2 rdzenie. Na codzień

nie potrzebuje 4ech i jeśli to ma jakiś sens to ze względu na oszczędności bym je zdezaktywował w biosie.

 

Dobre pytanie. Ja w aplikacji ASRock IES mam napisany aktualny pobór prądu przez CPU, i o ile jest to wiarygodne to mi X2 555 na def 3,2ghz pobierał w prime rzekomo ~40W, a po unlocku do X4 i OC ~70W. Wartości ciut niskie i nie wiem czy prawdziwe więc nie należy ich brać do serca, jednak jakiś cień na sytuację rzucają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi IES pokazuje na 2 rdzeniach max 44-45W pobór a na 4 rdzeniach 132W także jego wskazania traktuje z przymróżeniem oka i dlatego też spytałem czy ktoś wie jak wygląda faktyczny pobór mocy w tym przypadku.

 

W obu przypadkach max 1,36 napięć na rdzeniach i około 2900 mhz, obciążone occt.

Edytowane przez Stolar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ciut z innej beczki, posiadam phenoma x4 na rdzeniu Deneb, i mam pytanko jak wygląda faktyczny pobór prądu gdy aktywne są 4 a jak gdy aktywne są 2 rdzenie. Na codzień

 nie potrzebuje 4ech i jeśli to ma jakiś sens to ze względu na oszczędności bym je zdezaktywował w biosie.

 

IMHO bez sensu, jak nie potrzebujesz 4 rdzeni, to po co kupowałeś x4? Wrzuć K10stat, pobaw się ustawieniami i wyklikaj, żeby proc zrzucał zegary na np. 800MHz@0.7V (czy ile tam najniżej pójdzie), oszczędność energii będzie znacząca, a w razie konieczności masz cały power do dyspozycji w 0.2s. Zegar i napięcie każdego rdzenia możesz regulować osobno, więc na pewno wymyślisz coś sensowniejszego, niż wyłączanie jajek w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO bez sensu, jak nie potrzebujesz 4 rdzeni, to po co kupowałeś x4? Wrzuć K10stat, pobaw się ustawieniami i wyklikaj, żeby proc zrzucał zegary na np. 800MHz@0.7V (czy ile tam najniżej pòjdzie), oszczędność energii będzie znacząca, a w razie konieczności masz cały power do dyspozycji w 0.2s. Zegar i napięcie każdego rdzenia możesz regulować osobno, więc na pewno wymyślisz coś sensowniejszego, niż wyłączanie jajek w biosie.

 

Tylko, że jak odpali gierke, ktòra używa np. dwòch rdzeni, to będą wchodziły na obroty wszystkie 4 i pobòr będzie wyższy. Albo chociażby muzyke, i latanie po necie też zmusza nieraz procka do wskakiwania na maksymalny mnożnik. A ustawianie innych zegaròw i napięć dla np. 3 i 4 rdzenia jest tak samo bez sensu jak wyłaczanie ich w biosie. Mi też zależy na poborze i mając odblokowanego X2 na X4 i tak mam tylko 3 aktywne bo nawet GTA4 obciąża tylko 3 rdzenie. Jak chcę np. zdekodować film to wchodze do biosu wrzucam profil na X4 @ 3,7ghz i jazda ;)

 

PS. A jak ustawić w K10stat żeby dany profil się ładował razem ze startem systemu bez mojej ingerencji? Bo jest najniższy profil 400mhz @ 0.73v jednak za każdym razem trzeba go ręcznie włączać :/

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak odpali gierke, ktòra używa np. dwòch rdzeni, to będą wchodziły na obroty wszystkie 4 i pobòr będzie wyższy. Albo chociażby muzyke, i latanie po necie też zmusza nieraz procka do wskakiwania na maksymalny mnożnik. A ustawianie innych zegaròw i napięć dla np. 3 i 4 rdzenia jest tak samo bez sensu jak wyłaczanie ich w biosie. Mi też zależy na poborze i mając odblokowanego X2 na X4 i tak mam tylko 3 aktywne bo nawet GTA4 obciąża tylko 3 rdzenie. Jak chcę np. zdekodować film to wchodze do biosu wrzucam profil na X4 @ 3,7ghz i jazda ;)

 

PS. A jak ustawić w K10stat żeby dany profil się ładował razem ze startem systemu bez mojej ingerencji? Bo jest najniższy profil 400mhz @ 0.73v jednak za każdym razem trzeba go ręcznie włączać :/

 

Parametry dla K10stat.exe

 

-StayOnTray - Ikonka w trayu

-NoWindow - Startuje zminimalizowane.

-ClkCtrl:1 - Uruchamianie Enable Clock Control.

-loadprofile:1 - Załadowanie ustawień profilu 1.

 

clkctrl:

 

0:No Control

1:Niezależne sterowanie rdzeniami.

2:Sterowanie względem najbardziej obciążonego rdzenia.

3:Sterowanie względem średniej z wszystkich rdzeni.

4:Sterowanie względem najmniej obciążonego rdzenia.

 

 

np.

 

K10STAT.exe -StayOnTray -NoWindow -ClkCtrl:1 -loadprofile:1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardziej się zainteresowałem tym programem i przyznam, że ma przydatne funkcje.

Jednak nie działa mi jak powinien. Ustawiłem wszystko wg siebie po przeczytaniu poradnika, tzn. w P3 dałem 400mhz, a w P2 1400mhz i żeby z P3 na P2 przełączał gdy procek osiągnie 30% użycia, a on się przełącza często w stan P0 dając najwyższy mnożnik nawet gdy użycie CPU nie przekracza 20% :blink: ClkCtrl mam na 2, czyli wg najbardziej obciążonego rdzenia, ClkCtrl na 1 wogóle nie wiem z czym się je ale zegar równie dziwacznie dostosowuje, nie tak jak ustawiłem.

 

Edit:

C&Q winne, po wyłaczeniu jest ok ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardziej się zainteresowałem tym programem i przyznam, że ma przydatne funkcje.

Jednak nie działa mi jak powinien. Ustawiłem wszystko wg siebie po przeczytaniu poradnika, tzn. w P3 dałem 400mhz, a w P2 1400mhz i żeby z P3 na P2 przełączał gdy procek osiągnie 30% użycia, a on się przełącza często w stan P0 dając najwyższy mnożnik nawet gdy użycie CPU nie przekracza 20% :blink: ClkCtrl mam na 2, czyli wg najbardziej obciążonego rdzenia, ClkCtrl na 1 wogóle nie wiem z czym się je ale zegar równie dziwacznie dostosowuje, nie tak jak ustawiłem.

 

Edit:

C&Q winne, po wyłaczeniu jest ok ;)

 

IMHO ClkCtrl:1 jest najlepsze. Przy tym ustawieniu zegar każdego rdzenia dostosowywany jest niezależnie w/g obciążenia tego konkretnego rdzenia. Czyli jeden rdzeń może mieć w tym samym czasie P0, drugi P2, dwa następne np. P3. 

 

Przy ClkCtrl:2 wszystkie rdzenie podskoczą o 1 wyżej, jeżeli najmocniej obciążony rdzeń ociągnie wybrany %, i wszystkie rdzenie opadną o 1 niżej, jak najbardziej obciążony rdzeń spadnie poniżej wybranego %.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie po przesiadce z LGA755 na AM3 i Phenoma II 955 mam niemały problem z podkręceniem proca do 4Ghz.

Naczytałem się na forach ,że rev C3 powinna bez problemu osiągnąć 4GHz.

Będąc przezornym dokupiłem Mugena 2 i kicha.

Max stabilne taktowanie jakie udało mi się osiągnąć to 3,720MHz.

Sprzęt to :

Phenom II 955 BE revC3

Asus M4A77TD Pro

A-Data 1600+ 2x2Gb cl8.8.8.24

Corsair HX620W

Mobo ma zajebistego VDropa w biosie VCore 1,3815V ,a podczas obciążenia spada do 1,33V.

Jest tam opcja od kalibracji VDropa możliwość AUTO lub w % dawałem 3,..% 6,..% to wtedy zawyża napięcie do 1,41-1,45V.

W końcu nie wytrzymałem i podałem mu wiecej papu ,a mianowicie 1,45V + LLC6,625% i 16,5x240MHz.

Zapuściłem Prime95 (napięcie skoczyło do 1,52V)i po 3 min 62stopnie na rdzeniu i obniżył sam taktowanie do 960Mhz.

 

Co mam źle skonfigurowane? Czy aż taka padaka mi się trafiła?

 

Załączam screena z biosu na stabilnych ustawieniach.

post-167332-056605300 1287781222_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO ClkCtrl:1 jest najlepsze. Przy tym ustawieniu zegar każdego rdzenia dostosowywany jest niezależnie w/g obciążenia tego konkretnego rdzenia. Czyli jeden rdzeń może mieć w tym samym czasie P0, drugi P2, dwa następne np. P3. 

 

Przy ClkCtrl:2 wszystkie rdzenie podskoczą o 1 wyżej, jeżeli najmocniej obciążony rdzeń ociągnie wybrany %, i wszystkie rdzenie opadną o 1 niżej, jak najbardziej obciążony rdzeń spadnie poniżej wybranego %.

 

A widzisz, dziękówka za wyjaśnienie, takiego czegoś mi brakowało a nie wiedziałem, że to ta pierwsza opcja jest od tego ;) tylko szkoda, że jak jeden rdzeń przyspieszy do maxa to na wszystkie idzie spore napięcie :/ przynajmniej tak pokazuje OverDrive.

pzdr

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kręcenia mnożnikiem zacząłem zabawe z tym procem efekty takie same.

 

Dawałem wyższe to przy 62stopniach sam zwalniał.

Pisałem o tym.

 

Ciekawe. U mnie 69*C na rdzeniach i nie zwalnia. Ale - jeśli Cię to pocieszy  - też tych 4GHz nie mogę przekroczyć, inna sprawa, że na razie odpuszczę, bo na mosfetach ziemniaki mogę gotować.

 

 

 

 

A widzisz, dziękówka za wyjaśnienie, takiego czegoś mi brakowało a nie wiedziałem, że to ta pierwsza opcja jest od tego ;) tylko szkoda, że jak jeden rdzeń przyspieszy do maxa to na wszystkie idzie spore napięcie :/ przynajmniej tak pokazuje OverDrive.

pzdr

 

Raczej OverDrive źle pokazuje (i kilka innych programów chyba też), na karcie info w K10stat Vcore zmienia się tylko dla tego rdzenia, który zmienia p-state. Ale głowy też nie dam sobie uciąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, faktycznie, u mnie to samo, nawet jak ręcznie ustwie, że każdy rdzeń ma być w innym state, to napięcie wszystkich jest takie, jakie musi mieć rdzeń w P0. W wolnej chwili doczytam, ale pewnie takie jest ograniczenie architektury K10...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie po przesiadce z LGA755 na AM3 i Phenoma II 955 mam niemały problem z podkręceniem proca do 4Ghz.

Naczytałem się na forach ,że rev C3 powinna bez problemu osiągnąć 4GHz.

Ktoś tam pewnie miał C3 z początku produkcji i opowiada głupoty. Jak trafisz na słabe C3, to proc się kończy na 3800 MHz 1,5 V.

 

Mobo ma zajebistego VDropa w biosie VCore 1,3815V ,a podczas obciążenia spada do 1,33V.

Jest tam opcja od kalibracji VDropa możliwość AUTO lub w % dawałem 3,..% 6,..% to wtedy zawyża napięcie do 1,41-1,45V.

Lepiej, żeby było trochę więcej pod obciążeniem niż mniej. Generalnie 6,xx% powinno być ok pod X4.

 

W końcu nie wytrzymałem i podałem mu wiecej papu ,a mianowicie 1,45V + LLC6,625% i 16,5x240MHz.

Zapuściłem Prime95 (napięcie skoczyło do 1,52V)i po 3 min 62stopnie na rdzeniu i obniżył sam taktowanie do 960Mhz.

Spróbuj dać VDDNB Overvoltage na 1,2 V, choć pewnie to nie pomoże. Kiedyś miałem podobne jaja z tą płytą i widzę, że ASUS dalej tego nie naprawił. Może pokombinuj z różnymi wersjami BIOS-u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

-powalczyłem z różnymi biosami ,wybrałem taki na którym było najbardziej stabilne VCore ,teraz już nie ma takiego rozrzutu (max 0,02V)

-przy 243X16,5 ładuje winde ,wiesza się "dopiero" po minucie w linx'ie (więc jest postęp)

-uzyskałem stabilne 3840 MHz przy 1,3475V co na poprzednim biosie nie było możliwe

-więc 240X16(1,3475V)+NB 2400MHz(1,1125V) mnie zadowala ALE:

po kilku pętlach linx'a mam 54˚ i na tym biosie proc zwalnia już przy tej temperaturze WTF?

 

Załączam screen'a z linx'em proszę luknąć na wydajność w GFlopach (od razu widać kiedy mu takty spadają).

post-167332-098182000 1287859267_thumb.jpg

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak nic nie da. Jeśli żaden z BIOS-ów nie usuwa problemu ze spadającym mnożnikiem, to pozostaje ci tylko zejść z napięciem w dół (ewentualnie pobawić się jeszcze LLC i dopasować taki poziom korekcji, żeby zbytnio nie podbijał napięcia w stresie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem chyba wszystkie możliwości LLC i tak wahania napięcia są dość spore.

Pozostaje mi zadowolić się 240x15,5 bo z tymi ustawieniami wszystko gra jak należy.

Do większego O/C trzeba będzie w lepsze mobo zainwestować ,ale to trochę później.

 

Dzięki Wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO ClkCtrl:1 jest najlepsze. Przy tym ustawieniu zegar każdego rdzenia dostosowywany jest niezależnie w/g obciążenia tego konkretnego rdzenia. Czyli jeden rdzeń może mieć w tym samym czasie P0, drugi P2, dwa następne np. P3.

 

Przy ClkCtrl:2 wszystkie rdzenie podskoczą o 1 wyżej, jeżeli najmocniej obciążony rdzeń ociągnie wybrany %, i wszystkie rdzenie opadną o 1 niżej, jak najbardziej obciążony rdzeń spadnie poniżej wybranego %.

 

Jezeli c'n'q bedzie ustawione wedlug obciazenia kazdego rdzenia z osobna to moga wystapic problemy z wydajnoscia aplikacji jednowatkowych.

 

Poza tym dobra alternatywa dla k10stat jest PhenomMsrTweaker: Cool & Quiet customized - ma o wiele bardziej przejrzysty interfejs i posiada wszystkie funkcje k10stat..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam glupi problem

 

nie dzial mi c n'q

 

sytuacja wyglada nastepujaco :

 

system w7 x64

 

pierwszy proc to AII x3 435 @ phenom X3 ... c n'q dzialadoskonale

drugi proc : phenom x2 555 BE @ phenom x4 ... proc leci caly czas @ 3,2 :/

 

winny jest pewnie odblokowany mnoznik .. pytanie co z tym zrobic ?

 

narazie k10stat odpada bo nei mam czasu sie nim bawic , zalezy mi tylko zeby bylo mniej W ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam glupi problem

 

nie dzial mi c n'q

 

sytuacja wyglada nastepujaco :

 

system w7 x64

 

pierwszy proc to AII x3 435 @ phenom X3 ... c n'q dzialadoskonale

drugi proc : phenom x2 555 BE @ phenom x4 ... proc leci caly czas @ 3,2 :/

 

winny jest pewnie odblokowany mnoznik .. pytanie co z tym zrobic ?

 

narazie k10stat odpada bo nei mam czasu sie nim bawic , zalezy mi tylko zeby bylo mniej W ;]

 

 

 

 

Ja mam 955 BE i C'n'Q działało zanim je wyłączyłem, więc raczej nie odblokowany mnożnik... nie masz jakiś ustawień w biosie - które mogły by przeszkadzać - na manual?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damian2072

Witam,

 

Mój konfig:

ASUS Crosshair III Formula BIOS 1904 (CPU-z pokazuje, że ma mostek SB700 a nie SB750 o dziwo o.o)

AMD Phenom II X4 945 (chłodzenie Freezer 64 Pro PWM z AS5)

2x2GB GoodRAM 1333 MHz CL9 DDR3

Palit Sonic+ 8600GT 256MB DDR3

WD6400AACS (GreenPower 640GB SATA II)

Fortron FSP350-60HLN

Windows XP Pro 32-bit

 

Mam problem, chcę podkręcić procka tak aby uzyskać jak największą ilość MHz do valida.

Wcześniej miałem Intela 775 i uruchamiałem kompa na niższym FSB już z przygotowanymi napięciami i timingami pod valida, i sobie podbijałem przez SetFSB taktowanie i co 1 MHz robiłem valid. Bo jak wiadomo zbyt duża wartość FSB spod BIOSu może nie wystartować. Zabootowałem na 250x15 (3.75 GHz) z ustawieniami:

vCPU - 1.525v

vCPU/NV - 1.525v

LLC- enabled

vDDA- 2.75v

vNB - 1.3V

vHT - 1.3V

pamięć 1:2 ( 1000 mhz) 9-9-9-24 1T 1.55V

HT 1000 MHz

NB 1000 MHz

Testowałem te ustawienia OCCTem przez 2 minuty i było stabilnie, a kiedy chcę zmienić HTT spod AMD OverDrive lub softu Asusa TurboV o 1 MHz (z 250 na 251) to mam freeze'a i trzeba zrestartować kompa. Z BIOSu startuje nawet na 255x15, ale wywala się dopiero przy starcie Windowsa. Może coś źle ustawiłem w OverDrive albo BIOSie i nie śmiga mi zmiana HTT spod Windy?

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Damian2072

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...