Skocz do zawartości
jacool

Asus Rampage Formula / Extreme X48

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam szybkie pytanko - bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź bo szczególnie zależy mi na czasie ponieważ chce zienić zamówienie tylko muszę sie upewnić.

 

Czy na płycie rampage formula x48 - jak zdejmę mostek chłodzenie z mostka północnego i południowego to autoamtem zejdzie też to z mosfetów i ogólnie cała góra??

Pytam ponieważ chce zamówić bloczek na NB - na południowy dałbym jakiś radiator - jeśli jednak cała góra też jest konieczna do demontażu to kicha bo nie mam już kasy aby dokupić chłodzenie na góre.

 

Ładnie proszę o odpowiedzi - pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator na mosfetkach przy CPU zostanie na swoim miejscu. Jest on sklejony (albo raczej delikatnie trzyma się reszty) jakąś szarą gumą z resztą heatpipe'a. Widać to jak przyjrzysz się od strony wyprowadzonych portów gdzie od spodu widać chińską miedź, a u góry chińskie aluminium :lol2:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie troszki lamerskie pytanie ale za cholere nie mogę tego wyczaić.

Oczywiście nie ma problemu żeby ta płyta obniżała mnożnik procesora gdy nie ma potrzeby targania na full, ale jak jest z napięciem wtedy?? Na mojej starej MSI p45 obniżało się także napięcie - ktoś może podpowiedzieć??

 

Generalnie teraz jadę na ustawieniach 502x8 ale udało mi się ustabilizować 527x8 ale już na napięciu 1,44V stąd moje pytanie odnośnie napięć.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowal ktos HR-09?

 

Montaz HR-05 na mch/ich pozwolil mi uzyskac bardzo duza roznice temperatur oczywiscie na plus.

MCH: idle 40/stress 44 - przy 1.41v

ICH: idle 32/stress 34 - przy def v

 

Na okolice MCH i pamieci mam wrzucona 120 na jakies 700rpm + komp narazie nie jest w budzie. Mysle ze ostatecznie po wsadzeniu do budy temp na MCH przy tym napieciu wzrosnie do ~50* co i tak jest duzym skokiem bo wczesniej na stock chlodzeniu i def V mialem w stresie do 60*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dwoch tygodniach od zakupu wreszcie mialem czas na montaz nowej plyty. I stanalem przed niezlym problemem. Po podlaczeniu pojawia sie informacja "cpu init". TUTAJ znalazlem podobno dzialajace rozwiazanie. Jestem przy punkcie 5 i zostalo mi jeszcze 1,5h czekania. Jednak wczesniej sprobowalem przejsc przez te kroki nie czekajac 2 godzin. Nie pomoglo.

 

Nie laduje sie POST, wiec nie mam mozliwosci upgrade'u biosu. Starszego procesora tez nie posiadam. Co moge zrobic, jesli nie zadziala wspomniane wyzej roziazanie? Oddac plyte na gwarancje? Czy sa moze jeszcze inne sposoby?

 

Dodam tylko, ze reszta elementow systemu dziala na starym gigabyte.

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ze nie dziala, ale watpie w jej zadzialanie.

Watpie zeby taki zabieg pomogl skoro jest to fizycznie niemozliwe przez nieodpowiedni bios, chyba bedziesz musial jakies inne cpu wymyslec, albo wogole sprawdzic na innym cepie czy mobo nie padniete.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapakowlem juz i jutro odddaje na gwarancje. Czytalem, ze dzial na starszych CPU (65nm). Jednak wydawac pieniadze (nie istotne - jak duze) tylko po to, by sprawdzic, czy to bios, czy cala plyta? Trudno, poczekam te pare tygodni. Akurat Windows 7 wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie :( A w szczegolnbosci jakiegos celerona... NIkt juz takiego badziewia nie kupuje.

 

Udalo mi sie disiaj zamienic plyte. Wczesniej sprawdzili z innymi prockami - ewidentnie uwalone mobo. Jednak byli na tyle nierozgarnieci, ze dorzucili mi druga dzwiekowke :D Jak komus sie zepsula, moge odsprzedac :)

 

Zobaczymy dzisiaj wieczorem, czy to jedna plyta byla walnieta, czy cala seria :P

 

 

Edit.

Dziala :D

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burdoror - co zrobiles ze dziala?

 

Da sie jakos zmodowac bios aby parametr tREF od razu przy boocie juz byl ustawiony na taka wartosc jaka chce? Potrzebuje potestowac memtestem a nie da rady zmienic tego parametru w biosie. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może jak Rampage Extreme kręci ramy? Mam tą płytę i ramy 2x2gb i przy dzielniku 1:2 i powyżej 900 mhz to już jest ciężko wejść do windowsa, niezależnie od timingów. A 900 latały stabilnie przy 7-8-7-21. :P

Procek raczej nie ogranicza mnie bo właśnie policzyłem superpi przy fsb 480 na niższym dzielniku pamięci.

 

Dobra już sobie sam odpowiedziałem:

Dołączona grafika

Edytowane przez lyzkov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ten pierwszy bios jako jedyny mial ustawiony tREF na 16k. A wlasnie na tej wartosci tego parametru chcialem porobic testy memtestem dosowym. Kazdy inny juz ma tREF na poziomie 3120T, a mam jakos wrazenie ze moze mi to pomoc. :P

 

Co do zakladki CPU to tez tam tego nie ma. :( W tej zakladace jest tylko informacja jaki mnoznik jest aktualnie wybrany, no ale oczywscie nie da sie tego zmeinic. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cel: FSB=533, ramy 1:1

potestuj.

 

DRAM CMD Skew on Channal A AUTO

DRAM Timing Control [Manual]

1st Information

CAS# Latency [5]

RAS# to CAS# Delay [5]

RAS# PRE Time [5]

RAS# ACT Time [15]

 

DRAM Static Read Control [DISABLED]

Ai Clock Twister [LIGHTER]Ai Transation Booster [MANUAL]

pl=9

CPU Voltage [???]

CPU PLL Voltage [1.5v]

North Bridge Voltage [1.55v] - pewnie z zapasem.

DRAM Voltage [???]

FSB Termination Voltage [1.24v] - max 1.3V

South Bridge Voltage [1.10v]

SB 1,5V Voltage [1.55v]

Loadline Calibration [Enabled]

CPU GTL Voltage Reference [Auto] lub x63

NB GTL Voltage Reference [Auto]lub x67

DRAM Controller Voltage REF [AUTO]

DRAM Channel A Voltage REF [AUTO]

DRAM Channel B Voltage REF [AUTO]

 

CPU Spread Spectrum [Disabled]

PCIE Spred Spectrum [Disabled]

CPU Clock Skew [Auto]

NB Clock Skew [Auto]

 

CPU Ratio Setting [???]

C1E Support [Disabled]

CPU TM Function [Disabled]

Vanderpool Technology [Disabled]

Execute Disable Bit [Disabled]

Max CPUID Value Limit [Disabled]

 

 

Ja rowniez dziekuje za podpowiedz i te ustawienia. Od poniedzialku bede walczyl z Q9550, jednak do tego czasu poznaje te plyte z C2D. Myslalem ze da rade z tego procka wycisnac wiecej, niz na poprzedniej plycie. Mylilem sie. Przez te mnogosc kombinacji nadal nie moge wejsc do Windowsa przy napieciu 1.31 (BIOS) oraz wyzszym od 450 FSB. Przy poprzedniczce stabilnosc mialem przy FSB 9x445 i napieciu 1.31. Teraz proboje wyzszych FSB z mnoznikiem 8 i system odmawia wspolpracy. Bede katowal tego procka jeszcze przez 3 dni :)

 

Czy przy podanych wyzej ustawieniach moge cos jeszcze kombinowac z V na NB, czy PPL? Czy lepiej zostawic je tak, jak sa i szukac stabilnego FSB + mnoznik +V CPU? A potem probowac schodzic nizej z napieciami podijajac np. V na NB?

 

BTW, zauwazylem tez ze ta plyta ma gigantyczny Vdrop w porownaniu do Gigabyte.

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW, zauwazylem tez ze ta plyta ma gigantyczny Vdrop w porownaniu do Gigabyte.

Jakiś tam jest, ale żeby od razu gigantyczny?

U mnie na GB EP-35-DS3 był sporawy, więc od razu po przesiadce na ARF też ją potraktowałem "zaczarowanym ołówkiem" :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RE i przy ustawionej opcji loadline callibration mam totalny brak vdroopa. Płyta na prawdę dobra, z jednej strony pozwala na długą zabawę w grzebanie się z opcjami w biosie a z drugiej strony ma bardzo rozsądne i działające ustawienia auto. Do tego plusy za powtarzalność danych ustawień - gdy po tygodniu ustawiam te same opcje tak samo, płyta się zachowuje zupełnie tak samo i powtarzalnie - jeśli wcześniej się wywalała w 2 min orthosa później jest to samo, inny przykład jeśli dana opcja pomagała i pozwalała na bootowanie do windowsa to później też to pomaga.

Płyta nie ma kaprysów, znosi pokornie wyższe napięcia i temperatury (commando też była świetna ale cóż z tego skoro umarła mi na rękach po 2 tygodniach zabawy w ac i kręcenie ramek :D ).

Jedyny minus to fakt, że sobie nie radzi za dobrze w 2x2gb (ddr3) ale ponoć na s775 to norma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Moje obecne pamieci hamuja rzwoj procesora na tej plycie :) Max stabilne FSB to 450 (dla pamieci 1:1 900MHz). Wyzej Mem test zawiesza system :(. Dlatego mam prosbe o porade. Jakie pamieci 8500 moglibyscie mi polecic? OZC, Corrsair, czy moze Transcend. Wszystko 2x2GB. A moze 9600? Tylko nie mam pewnosci, czy plyta uciagnie 1200MHz. Wedlug dokumentacji 1200 moze byc tylko po OC. (O ile dobrze rozumiem, np 1066@1200?)

 

Z gory dziekuje za wszelkie wzkazowki. Pamiatek na rynku jest jak mrowkow i mozna latwo sie pogubic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta 1200 ciągnie spokojnie. Prześleź wątek to zobaczysz wyniki.

 

@bartiszon

W jakim celu ten pencil mod? Przecież VDROP jest minimalny na tej płycie.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bartiszon

W jakim celu ten pencil mod? Przecież VDROP jest minimalny na tej płycie.

Komp jest u mnie włączony co najmniej przez kilkanaście godzin dziennie, a często i całą dobę, więc większość dostępnych napięć w biosie ustawiona jest na ich minimum.

Loadline Calibration - chyba najbardziej kontrowersyjna funkcja ostatnimi czasy, u mnie wyłączone (stąd też prawdopodobnie vdrop)

 

Przy tych minimalnych napięciach E8500 jet lekko oc. do 366*9.5 (3477 na 1.1000v=BIOS, 1.0800v=CPU-z bez zmian podczas IntelBurnTest), a ramki chodzą sobie na 1100 przy PL=5.

 

1.Po pencil modzie wskazania w bios (nie ustawienia w BIOS) w pełni pokrywają się z CPU-z i Everest.

2.Nie ma spadku z BIOS: 1.1125v, bios: 1.0880v, CPU-z: 1.0800v, podczas IntelBurnTest CPU-z: 1.0600v

(przy 1.1000v z BIOS IntelBurnTest lubiał sypnąć błędami)

3.Bardzo stabilne C1E nawet po mocniejszym oc. podczas gdy wcześniej jednak były problemy.

 

Wiem, wiem "... napięcia mierzymy miernikiem, a nie programami...", ale jeśli CPU-z jak i Everest wykazują spadek, a soft się wiesza lub sypie błędami to chyba jednak jakiś vdrop jest.

 

Na zakończenie: nikogo nie zachęcam do pencil moda, ale też i nie zrażam. W moim przypadku sprawdza się wyśmienicie.

No i w końcu przecież to tylko ołówek :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...