Skocz do zawartości
jacool

Asus Rampage Formula / Extreme X48

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta już trochę czasu jest na rynku ale do tej pory nie doczekała się oddzielnego wątku na PPC.

Czas to naprawić :)

Mam tą płytę od kilku dni i powiem, że sprawuje się wyśmienicie. 

Wcześniej miałem maximusa z biosem od RAMPAGE. Zysk był ale RAMAPGE to zupełnie inna jakość pomimo tego, że płyty mają to samo PCB. Widać to między innymi po osiąganym stabilnym FSB.

Na maximusie udało mi się wydusić stabilne FSB koło 500.  Powyżej 500 już zaczynała się jazda.

Oto pierwsze testy stabilnego FSB. Uparłem się na PL=9 i tutaj max stabilne to 550. Jak dla mnie rewelacja.

 

post-147211-1215435376_thumb.jpg

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawosci zapytam czy robiłeś tutaj pencil moda? i jezeli nie to czy bedziesz robic? :) bo pencil moda robi sie bodajze identycznie jak na zwykłym maximusie :)

 

(ceneo)

maximus zwykły 600zl

rampage na ceneo 690zl

 

Niezły wynik :)

Edytowane przez Wyspa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawosci zapytam czy robiłeś tutaj pencil moda? i jezeli nie to czy bedziesz robic? :) bo pencil moda robi sie bodajze identycznie jak na zwykłym maximusie :)

Nic nie robiłem. Wyjęta z pudełka robi FSB=550. Można jescze testować do około 560. Później to już ciemność. Nie wiem czy mój proc się nie kończy przypadkiem. Niektórzy na tym forum pokazali lepsze wyniki :) U mnie testy trwają. Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postanowiłem przetestować jak płyta daje sobie radę w konfiguracji pamięci 4x1GB.

Do testów wybrałem 2x1GB crucial 1066 oraz 2x1GB OCZ REAPER. obydwa zestawy na kościach D9.

Ustawiłem 493x8.5 i pamięci na 1184.

Timingi ustawiłem na 5-5-5-15-42. PL=7 okazało się być niestabilne. Zmiana PL na 8 dała systemowi pełną stabilność. Napięcie dla pamięci ustawiłem na 2.24V. Pozostałe parametry biosu odpowiedzialne za taktowanie pamięci były na AUTO lub domyślnie. Zapodałem test everest i odczyt pamięci uzyskałem 9700. Teraz pytanie .... Ile można zyskać bawiąc się pozostałymi ustawieniami w biosie? Wyniki poniżej opisane w kolejnych krokach jakie wykonałem

 

KROK 1: DRAM CLK Skew Channel A/B = ADVANCED +300 (Wcześniej AUTO) - odczyt pamięci wzrósł do 9784

 

KROK 2: STATIC READ CONTROL = ENABLED (wcześniej AUTO) - odczyt pamięci nie wzrósł.

 

KROK 3: AI CLOCK TWISTER = MODERATE (wcześniej AUTO) - odczyt pamięci wzrósł do 9860

 

KROK 4: Pull-In of CHA/CHB PH1 = ENABLED (wcześneij DISABLED) - odczyt pamięci wzrósł do  9920

 

KROK 5: Pull-In of CHA/CHB PH2/PH3/PH4 = ENABLED (wcześneij DISABLED) - odczyt pamięci 10100

 

 

Po każdym kroku sprawdzałem stabilność systemu testem OCCT. Po kroku piątym OCCT chodził ponad 1h i nie wysypał się.

Jak widać z przeprowadzonych testów zabawa pozostałymi ustawieniami w biosie może przynieść spore korzyści.

Początkowo 9700 a po dostrojeniu 10100  :-D :-D :-D

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Też się zacząłem dziś bawić. Mówisz że przynosi ta zabawa spore korzyści. Owszem niby w EVEREST liczby ładniejsze, ale w Super PI 1 M zyskałem 0.015 sekundy po przestawieniu z PL 10 i Clock Twister Lighter na PL 8 i Clock Twister Stronger.

 

Przy napięciu NB 1.25 V max PL to 9, w następnym kroku dałem 1.45 V i PL 8 chodził, PL 7 nie chciał wstać nawet na 1.49 V, raczej nie widzę sensu dalszego zwiększania napięcia. Wrócę chyba do 1.25 V i PL 9, przynajmniej nie musze wtedy stosować nawiewu na chipset. Popróbuję za to pozmieniać tesztę ustawień, która chyba nie wymaga podbijania napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy napięciu NB 1.25 V max PL to 9, w następnym kroku dałem 1.45 V i PL 8 chodził, PL 7 nie chciał wstać nawet na 1.49 V, raczej nie widzę sensu dalszego zwiększania napięcia. Wrócę chyba do 1.25 V i PL 9, przynajmniej nie musze wtedy stosować nawiewu na chipset. Popróbuję za to pozmieniać tesztę ustawień, która chyba nie wymaga podbijania napięcia.

SPI nie testowałem. Między 9700 a 10100 różnica jest i to spora. odczuwalna podczas pracy nie tylko na podstawie liczb everest.

jeżeli masz 2x1GB to powinno bez problemu wskoczyć PL7 ale to jeszcze zależy od ustawień.

Co do V na NB to Twój wybór :)

 

Ja mam aktualnie 1.55V na NB i 4x1GB, 493x8.5 i pamięci 592MHz.

Mierzyłem VDIMM w slocie. To co ustawione w biosie jest na mierniku :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jak włączysz Loadline Calibration to prawie nie ma, tyle że jak AnandTech udowodnił ogólnie napięcie i zużycie prądu jest wyższe niż gdy się tą funkcję wyłączy, i przy każdej okazji zalecają ustawić ją na Disabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak włączysz Loadline Calibration to prawie nie ma, tyle że jak AnandTech udowodnił ogólnie napięcie i zużycie prądu jest wyższe niż gdy się tą funkcję wyłączy, i przy każdej okazji zalecają ustawić ją na Disabled.

Rzeczywiscie takie są zalecenia odnośnie LLC a zwłaszcza dla proców 45. Ja jednak póki co mam enabled.

VDropów prawie brak. Jak na razie nie mam większych problemów z Mobo. Śmiga aż miło :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacekcze: a moglbys porownac Twoje osiągi na zwykłym maximusie takie maxymalne a na rampage? chyba ze wciąż prowadzisz testy ;-)

Właściwie prawie wszystko zostało już powiedziane.

 

 

Pozostał tylko test pamięci 2x1GB. Oto on:

 

1)Crucial ballistix 1066, 2.2V real

 

http://forum.purepc.pl/index.php?act=attac...st&id=22212

 

2)cellshock 9200, 2.35V real

 

http://forum.purepc.pl/index.php?act=attac...st&id=22268

 

Śmiało można stwierdzić, że płyta prowadzi pamięci bardzo dobrze :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć czy kondensator przy górnym PCI-E nie będzie przeszkadzał przy instalacji GTX280 jak to miało miejsce w serii P5Q?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko w sprawie biosu 0308 ktory sie pojawil na stronce asusa - ktos go moze juz obadal ? Bo widze ze cos im sie chyba pomylilo w numerologii byl 0403 a tu nagle 0308. Ktos cos wie na ten temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko w sprawie biosu 0308 ktory sie pojawil na stronce asusa - ktos go moze juz obadal ? Bo widze ze cos im sie chyba pomylilo w numerologii byl 0403 a tu nagle 0308. Ktos cos wie na ten temat ?

A jak sciagales bios do Asusa Maximus Formula to nie wiem czy widziales, ze najpierw jest bios 1201 a potem 1102, takze to samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sciagales bios do Asusa Maximus Formula to nie wiem czy widziales, ze najpierw jest bios 1201 a potem 1102, takze to samo...

To chcialem wiedziec, jutro odbieram wlasnie rampage i ciekawilo mnie czy ladowac ten bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

0308 jest od dawna na stronie, sam go używam od paru tygodni. Tyle że tam są dwie kategorie z BIOS-ami, w jednej 04xx są oznaczone jako BETA, dlatego 0308 jest na górze jako ostatni oficjalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ramki prowadzi na biosie 408 sprawdziłem wszystkie

Co to znaczy "najlepiej"? jakie robiłeś testy?

 

taaa... super bios!

Zapodałem go ....... niestety. Komputer przy wcześniejszych ustawieniach stabilnych na biosie 308 tutaj całkowicie odmawiał współpracy.

Zrobiłem flash EZ-tem do wersji 308 i płyta nie wstała - CIEMNOŚĆ!!! NA wyświetlaczu DET DRAM. CLR CMOS i inne nie pomagają. jedzie na serwis.

Dzięki za takie biosy. Nigdy więcej.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A jak włączysz kompa z podłączonym pendrivem zawierającym plik z BIOS-em to nie da się go przeflashować jeszcze raz? Bo teoretycznie taka funkcja jest, tylko być może ona działa wyłącznie po nieudanym flashu gdy pojawia się BIOS Checksum Error, ale spróbować można.

 

A może rzeczywiście coś z pamięciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...