Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

@Klaus: wiesz może co to za pionowa zielona płytka (za co odpowiada) nad gniazdami usb na panelu przednim?

 

Nie wiem, pierwsza myśl - irda. Nie widzę jednak elementów optoelektronicznych (chyba że ten mały czarny kwadracik to przetwornik ir). Trzeba będzie przyjrzeć się temu, odczytać dane ze scalaka. Ewentualnie ekstrim - przełożyć przewody i wpiąć w usb Dołączona grafika

 

IRDA odpada, nie jest to umiejscowione za szybką tylko za nieprzezroczystą częścią frontu.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X4500 coś w ogóle może w temacie dekodowanie wideo?

 

sugerowałem się tym artykułem na benczmaku gdzie piszą, że x4500 coś tam potrafi Dołączona grafika

artykuł sprzed 3 lat może coś poprawili sterowniki

 

@klaus: odchodzący kabelek od tej płytki ma poprawną kolejność pod usb, ale krótki jest... może to i dobrze Dołączona grafika

Edytowane przez pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nabrałem na tą płytkę przykręconą tuż pod obudową, właściwy kabel gdzieś mi się zawinął - taki efekt grzebania o 2 w nocy. Wielkie dzięki Klaus za rozwiązanie problemu za mnie - wszystko śmiga.

 

Powiem szczerze,że HTPC w tej postaci póki co pupy nie urywa - głównie dlatego,że mimo wszystko jest głośne - muszę jednak zainwestować w lepszy cooler i jakoś rozwiązać kwestię obiegu powietrza w obudowie. Mam parę pomysłów jak to zrobić ale muszę znaleźć czas. Inna sprawa,że bios tej mobo której użyłem jest tak ubogi,że można zapomnieć o undervoltingu. Dla kontrastu lapek podłączony pod TV, z XBMC, i XBMC remopte ze smartfona póki co daje większy komfort.

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poleci mi ktos obudowe do htpc, chodzi mi o jak najmniejsza obudowe(na wzor netttopa tylko ze pod zestaw G530+h61 itx+ 4gb ramu + muzyka pod pci-e).

cos takiego mi sie podoba:

 

http://allegro.pl/ob...2702046582.html

 

prosze o propozycje.

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że nie musi być szybki w zapisie, nie oznacza, że nie może ;]

Zapytam jak lama, bo jestem totalnie nie na czasie: z czego wynikają dyspropocje R:W na tych dyskach? Typowo z tego, co widzę, jest 1:2, 1:3, ale >1:5? Co mam w zamian?

120MB/s liniowego zapisu to nie jest mało. Przecież to HTPC, nie instalujesz co dziennie kilkunastu programów. Poza tym najważniejszy z tego jest losowy zapis małych plików a dyski te mają go na prawdę dobry.

 

Zauważ że mój 40GB Kingston ma 200 odczytu i tylko 40MB/s(!) zapisu a sys zapier...

 

@dr.elich - ja używam bezprzewodowej klawy i myszki. Ale korzystam też z www więc się przydają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poleci mi ktos obudowe do htpc, chodzi mi o jak najmniejsza obudowe(na wzor netttopa tylko ze pod zestaw G530+h61 itx+ 4gb ramu + muzyka pod pci-e).

cos takiego mi sie podoba:

 

http://allegro.pl/ob...2702046582.html

 

prosze o propozycje.

 

Skoro Ci się podoba, to co stoi na przeszkodzie? ;) Nie leży mi to niebieskie z przodu, ale poza tym budka całkiem fajna. Możesz też przyjrzeć się Antec ISK-300 albo ISK-310, ale ta druga to już troszkę droższa impreza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na forum padła propozycja takiej obudowy. Jest większa, warto jednak rozważyć.

 

Mam tą budę na zbyciu - zakupiona 3.08.2012 - przez miesiąc używana a następnie zastąpiona przez CM Elite 120.

Jeśli macie jakieś pytania jak się spisuje to walcie - chętnie odpowiem.

A jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem to zapraszam na PM

 

Ja czaję się na Moneual 312, niestety chwilowo muszę wstrzymać się z zakupem bo mam inne wydatki (się buduje... kurde)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to źle.

 

A ja z kolei w zasadzie zakończyłem hardware'ową część swojego projektu. Proszę państwa, oto miś:

DSC_5406.JPG

 

Od lewej jadąc mamy:

- na górze napęd BD (właściwie nagrywarka, wyrwana na Allegro za przyzwoitą cenę, aczkolwiek jak nagram jedną płytę to i tak będzie dużo ;) ):

DSC_5413.JPG

- pod nim porty USB i Audio (SPDIF i Firewire są niepodłączone, bo nie mam gdzie):

DSC_5411.JPG

- Obok portów, pod wyświetlaczem, czytnik kart (jakaś tania chińszczyzna do gniazda 3.5" adaptowana nożem i pilnikiem):

DSC_5410.JPG

Z daleka wygląda dużo lepiej, aparat niestety obnaża wszystkie niedoróbki ;) Kolor się trochę nie zgadza, ale taką farbkę miałem. Wyszedł niestety trochę krzywo, a to przez port USB. PCB czytnika jest przyklejone do zaślepki, a całość zamocowana do front panelu na gorący klej. Jak mierzyłem, to wszystko niby pasowało; przy próbie włożenia do budy się okazało, że port USB zawadza i nie da się panelu założyć :mur: No nic - wydłubałem klej, oczyściłem, obróciłem o 180 stopni i przykleiłem jeszcze raz. Tym razem panel montowałem jak klej był jeszcze nieco miękki (już nie lepki, ale jeszcze elastyczny) i po wsadzeniu się okazało, że jeszcze jest lekka krzywizna, ale się zmieściło, przy okazji z prawej się klej trochę skompresował i wylazł bokiem. :( Trudno, nie chce mi się póki co nic z tym robić. A zależało mi na tym porcie USB, bo klapka pod DVD ma dorabiany zawias i jest dość delikatna, wolę ją oszczędzać.

 

Bebechy wyglądają tak:

- DSC_5398.JPG

Kable SATA jakoś ułożyłem przed zamknięciem, aczkolwiek strasznie się nie starałem, bo i tak nikt tego oglądał nie będzie.

- DSC_5400.JPG

Chłodzenie jest oryginalne od tej obudowy, montowane w otworach pod s775 (brawa dla Asrocka, że cały czas o tym myśli). Na zdjęciu widać jak HP zachodzą na sloty na pierwszy slot RAM - w drugą stronę się nie dało, kondzioł przeszkadzał. No cóż, płakał nie będę, 24GB mi starczy :P

 

Teraz czas na software.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest oryginalne od tej obudowy, montowane w otworach pod s775 (brawa dla Asrocka, że cały czas o tym myśli).

 

A przy moim coolerze z s775 przeszkadzały wystające śruby mocujące zapinkę socketu po drugiej stronie mobo - nie dolega przez nie blacha z gwintami do mocowania coolera i muszę jechać na boxowym z G550 i docelowo coś kupić, bo żeby był w miarę cichy musiałem docelową temperaturę ustawić na 60*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hint: kup podkładki i nakrętki ;) Mi też backplate nie wchodził (przykręcić się dało, ale było zbyt grube i mobo do obudowy nie dało się włożyć po bożemu), kumpel w warsztacie wybił mi z niego tulejki z gwintami i tego użyłem, ale podkładka + nakrętka sprawdziłyby się równie dobrze. Backplate już jest pod socketem, więc nie ma obawy o wyginanie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, czy tuleje nie są czasem odrębnym elementem zamocowanym w płytce backplate. Tak było u mnie, wystarczyło imadło + młotek i tulejki elegancko wyskoczyły bez uszczerbku na zdrowiu ich i backplate'a.

 

A jak nie, to odezwij się na PW, mam wolny komplet śrub od tego zestawu: http://www.xigmatek.com/product.php?productid=92 (swoją drogą, na fotce krzyżaka dobrze widać jak są tulejki zamontowane - walnięcie od drugiej strony wystarczyło, żeby je wybić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz płytę?

 

Miałeś z boku wentylator w tej obudowie?

 

Tak, mam wentyl z boku - prawego patrząc od frontu - jakieś 80-92mm, PWM, kierujący strumień powietrza na CPU.

 

Płyta mATX - http://www.asus.com/...#specifications

 

Chłodzenie - standard od Phenoma II z heatpipe - straszne głośne.

 

Obecnie wentylator boczny nie jest podłączony - miałoby to sens gdyby wentyl. na CPU był obrócony o 90st. - tak nie dmucha między finy.

 

Czyli obecnie jedynym wentylem jest chłodzenie na CPU - nie ma prawa to dobrze działać.

 

Postanowiłem więc zakupić:

 

Dołączona grafika

 

Do tego wentyl 12cm z PWM - wtedy wentylator boczny będzie wdmuchującym a 12 wyciągającym - będzie dmuchać w kierunku otworów w obudowie imam nadzieję uzyskać w ten sposób sensowny przepływ powierza z wlotem i wylotem.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem xbmcbuntu i plik testowy 'birds' tnie strasznie :/ (cpu E2200 i gpu intel x4500) i dziwinie cpu się zachowuje raz jeden rdzeń obciążony raz drugi i tak się waha (zdj)

avatar (15GB 1080p 10MB/s) też nie za ciekawie... dopiero 720p jest komfortowo, płynnie, nie gubi klatek... zbyt wiele...

instaluje winde i stery od intela może coś będzie lepiej...

windows zainstalowany, pierwsze testy i potplayer lepiej sprawuje się niż xbmc - plik testowy 'birds' na potplayerze idzie płynnie (23-24fps cpu 90~100%) na xbmc (11-13fps), na mniej wymagających plikach (wspomniany 'avatar') na potplayerze mniejsze obciążenie cpu (60-70%), większa płynność, x264 720p (najczęściej będzie u mnie odtwarzany z racji tv plazma hdready 1024x768) na obu playerach ok. Pilot działa! musiałem od razu dołożyć wentyl (na górnej pokrywie 80x80 obok zasilacza) pod sys_fan, bo na starcie kompa "sys_fan failure press f1" i nie ma opcji wyłączenia tego w biosie... tak samo nie widzę opcji zwiększenia pamięci współdzielonej z gpu - programy typu gpu-z, hwinfo wskazują że gpu ma 32MB ram... ale to chyba jest dynamiczne...

 

Brakuje mi jeszcze karty wifi. Co polecacie? tplink na usb czy lepiej coś na pci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz w biosie opcji "halt on"? Domyślnie jest zazwyczaj ustawiona na "all errors" albo "all but keyboard", ale da się to przestawić na "none" i nie powinno się rzucać.

 

No właśnie nie ma. Jest tylko "keyboard errors -> report/do not report" i na nie podłączoną klawiaturę działa, na sys_fan nie.

 

A jak z mocą tego tplinka/cisco? przez 3 ściany (z dobrym skutkiem) się przebije?

wifi usb vs pci - które mocniejsze? czy to raczej od anteny zależy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB lepiej- Przynajmniej ja na takie się przerzuciłem już dość dawno. W zasięgu będzie tak samo jak w tych na PCI - z tym że lepszy efekt uzyskamy wystawiając go na przedłużaczu USB niż kupując jakieś antenki do kart PCI.

Przez 3 ściany nic się (porządnie) nie przebije - jak już to poleci dookoła - drzwiami/oknami etc ;) no chyba że to jakieś z płyty gipsowej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wifi to największa kupa jaka istnieje, jedynie do laptopa pod neta i do smartfonów sie nadaje gdzie marne prędkości i średnio stabilny sygnał nie jest tak wciach!iający.

Właśnie przesiadłem się na PLC zamiast wifi i transfery mój komp - htpc wzrosły niemal trzykrotnie + super stabilny sygnał i niemal zerowe opóźnienia. Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologia dostępna jest od dobrych kilkunastu miesięcy. Jednak z tego co wiem najtańszych urządzeń w ogóle nie warto kupować.

Obecnie najnowszym i najszybszym standardem jest 500Mbps (85 toż to będzie wolniejsze od wifi g) a i tak nie wszystkie urządzenia zapewniają dobre transfery w realnym życiu.

 

Ja kupiłem Zyxel 4205 i 4225 (4 portowy switch). Cenione są też urządzenia Devolo (drogie) i w miare TP Link (nawet testowane na purepc ostatnio).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej pociągnąć kabel. Wifi oczywiście jest przyzwoitym rozwiązaniem ale kabel daje większe transfery. Dlatego ja mam lan przy tv a więc i przy htpc.

Po co w htpc 24GB ram?

 

Po nic, to był tylko taki żarcik odnośnie utraty slotu.

 

Wifi to największa kupa jaka istnieje, jedynie do laptopa pod neta i do smartfonów sie nadaje gdzie marne prędkości i średnio stabilny sygnał nie jest tak w[ciach!]iający.

Ja tam nie narzekam, do streamowania HD wystarcza. Ale ja mam nieduże mieszkanie i N300 wyrabia full prędkości wszędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

windows zainstalowany, pierwsze testy i potplayer lepiej sprawuje się niż xbmc - plik testowy 'birds' na potplayerze idzie płynnie (23-24fps cpu 90~100%) na xbmc (11-13fps), na mniej wymagających plikach (wspomniany 'avatar') na potplayerze mniejsze obciążenie cpu (60-70%), większa płynność, x264 720p (najczęściej będzie u mnie odtwarzany z racji tv plazma hdready 1024x768)

 

To wygląda, jakby dekodowanie szło na CPU, a nie integrę. W XBMC są opcje w system->wideo->odtwarzanie, i tam masz auto|DXVA|shaders|software pod windows, pod nixem nie pamiętam dokładnie, jedna z opcji to napewno VDPAU. Poptarz, co masz ustawione. Ustaw DXVA/VDPAU i przede wszystkim sprawdź, czy jest włączone (opcja niżej)

 

Przy odtwarzaniu przez GPU CPU powininno mieć <10%, a E2200 chyba nie ma na tyle powera, żeby odtworzyć 1080p, więc wszystko by się zgadzało.

 

Nie jestem do końca pewien, ale zdaje mi się, że pod windows, jeżeli podczas odtwarzania filmu wejdziesz z OSD w opcje wideo (tam, gdzie jest jasność, kontrast etc), to jeżeli są tam dostępne opcje dla rescalingu (bicubic, bilinear, lanczos etc), oznacza to, że decoding idzie przez CPU. Jeżeli świeci się tam DXVA, idzie przez GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...