Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

No i powstał;

 

budżet so far 600zł

 

Intel DH67CF 300zł

Intel Celeron G530 155zł

GoodRam 4GB 1333 9CL 80zł

Fortron FSP350-60HLN 50zł

 

no i tam jakieś wysyłki etc.

 

Posiadałem już

 

Samsung HD103SJ (3,5 1Tb)

Samsung HM641JI (2,5 640GB)

 

Pomiary na szybko, pod Ubuntu 12.04.

 

Temperatura procka: 33-34 *C

Pobór energii:

idle (dysk 2,5) - 22W

idle (dysk 3,5) - 25W

idle (oba dyski) - 28W

 

ściąganie przez chrome, sufrowanie etc (oba dyski, praca dysku 3,5) - 31-32W

 

Jestem mega zadowolony, stockowy wentylator to aż za dużo, dlatego sprzedaje Xigmatek Gaia która mi została :-)

Jest mega cicho i energooszczędnie, tylko wymienie te oba dyski na jakiegos jednego 2TB i będzie super.

 

Może wrzucę dłuższą recenzję ze zdjęciami jak się dorobię obudowy i reszty sprzętu.

 

Ah, dla ciekawych, chrome @ youtube 1080p bez zająknięcia na wbudowanym GPU.

 

Ah2: Najmniej zadowolony jestem w sumie z zasilacza, tzn jego sprawność zdaje się faktycznie być na wysokim poziomie ale wydaje z siebie takie jakby lekkie popiskiwania (na razie leży mi przed twarzą na biurku, więc może dlatego go słyszę). Mam nadzieję, że po zamknięciu w obudowie ucichnie.

Edytowane przez Atais

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 1: jaka mała (22.6 x 17.3 cm) płyta pod G530 (musi być taka, większa nie wejdzie do obudowy DIY)? Będą jakieś poważne różnice, czy po prostu brać najtańszą? Mam dysk SSD (ale SATAII), trzecia wersja USB na chwilę obecną niepotrzebna. Do tego wspomniany Celeron G530, GT520 ("1GHz edyszyn" Dołączona grafika) i jedna kość 4GB. Brakuje płyty.

Moją uwagę przykuła MSI H61M-P20, bo czarna :)

 

Pytanie nr 2: wydajność 3D. Rozdzielczość niska, bo HD Ready (plazma, rzadko kiedy monitor 1600x900). Taki GT520 wystarczy do komfortowego grania w Dirt3/GRID, przy średnich detalach? (to jedyne nowsze gry, które będą odpalane, reszta to starocie).

 

---

Przy okazji, w temacie zasilaczy do niewielkich komputerów. Trafiłem na takiego Fortrona:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

8x4x15cm, 180W (+3.3V-14A / +5V-16A / +12V-14A), wentylatorek 40mm.

Całkiem cicha i efektywna bestia. Zasilacz mniej zachłanny od PicoPSU* o ok. 2W w spoczynku i 4-5W pod obciążeniem. Ma zasilać wyżej wspomniany zestaw, z czym nie powinien mieć żadnych problemów (także w przypadku ewentualnej wymiany k. graficznej). Jedyna modyfikacja to będzie próba upchania wentylatora o średniy sześciu, może siedmiu centymetrów.

 

---

* PicoPSU 80W (12-25V) + asusowa 'kostka' 90W/19V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka mała płytka do Q6600? Dołączona grafika

 

mini ITX czy microATX?

 

Myślałem nad Zotac GF9300-I-E (mini ITX) a ZOTAC GF9300-A-E (micro ATX + obsługuje SLI) . Są tez jakieś ciekawe asusy.

 

Pytanie w co to obudować, czym zasilić i schłodzić?

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zasilacz TFX?

LC Power TFX 350W LC400TFX V2.3

http://lc-power.pl/i...=231&Itemid=326

 

czy może be quiet! TFX Power 300W

http://www.bequiet.c.../powersupply/49

 

Obudowę myślę nad In Win BP 655 a Chieftec BT-02B, z czego do In Win BP 655 wejdzie jakieś chłoidzenie a w Chieftecu nie wiem ile jest miejsca nad procesorem gdy wejdzie napę 5,25".

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka podstawka bardziej przyszłościowa pod ITX? LGA 1156 czy LGA 1366 czy może LGA 1366 lub LGA 1155?

 

Na LGA 1155 niby mniejszy pobór mocy (co z ciepłem) tylko pytanie jaką płytę dobrać, moze też jakiś zotac? Jest gdzieś jakaś lista proicesorów na LGA 1155 w formei tabelki?

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na co ci "przyszłościowość" w HTPC ?

1155 + celeron G530

lub

jakieś APU od AMD jeżeli planujesz w coś na tym grać.

 

liste procesorów masz na wikipedii i stronie producenta danej płyty głównej.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy chcą sobie po prostu zmontowac mała konsolkę PC do grania, teraz gry sa tak proste że wystarczą 4 przyciksi do przechdozenia.

 

Ttuaj znalazłem porównanie chipsetów pod Ivy Bridge:

http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1155#Ivy_Bridge_Chipsets

 

 

Ciekawa plytka: ZOTAC Z77-ITX WiFi tylko, że nie ma jak zamontować porzadnego chłodzneia bo karta nie wejdzie.

 

Jest jeszcze P8Z77-I DELUXE ale sporo drożższa i lepiej rozmieszona podstawka CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe płyty mini-ITX pod LGA 1155:

 

Na chipsecie H77:

Na chipsecie Z77 (jest jakaś różnica między Z77 a H77 dla ITX?):

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz lista energooszczednych procesorów pod LGA 1155 (max TDP 65W, prawie wszystkie z grafiką Intel HD 2000):

w nawiasach [rdzenie (wątki)]

Sandy Bridge

  • Intel Core i7-2600S 2.8 GHz 65W [4 (8)] Cena: ~1200zł

    -

  • Intel Core i5-2500S 2.7 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~900zł
  • Intel Core i5-2500T 2.3 GHz 45W [4 (4)] Cena: ~850zł
  • Intel Core i5-2405S 2.5 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~850zł (Intel HD 3000)
  • Intel Core i5-2400S 2.5 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~750zł
  • Intel Core i5-2390T 2.7 GHz 35W [2 (4)] Cena: ~750zł

    -

  • Intel Core i3- 2120T 2.6 GHz 35W [2 (4)] Cena: ~500zł
  • Intel Core i3- 2100T 2.5 GHz 35W [2 (4)] Cena: ~500zł
  • reszta core i3- 65W,

    core i3- 2125 3.3 GHz oraz 2105 3.1 GHz z grafiką Intel HD 3000 i 65W

    -

  • większość Intel Pentium 65W
  • Intel Pentium Dual Core G630T 2.3 GHz 35W [2 (2)] Cena: ~300zł
  • Intel Pentium Dual Core G620T 2.2 GHz 35W [2 (2)] Cena: ~300zł

    -

  • 2 celerony 65W
  • Intel Celeron G530T 2.0 GHz 35W [2 (2)] Cena: ~200zł
  • Intel Celeron G460 1.8 GHz 35W [1 (2)] Cena: ~150zł
  • Intel Celeron G440 1.6 GHz 35W [1 (1)] Cena: ~150zł
Ivy Bridge

prawie wszystkie z grafiką Intel HD 2500

  • Intel Core i7-3770S 3.1 GHz 65W [4 (8)] Cena: ~1300zł (Intel HD 4000)
  • Intel Core i7-3770T 2.5 GHz 45W [4 (8)] Cena: ~1200zł (Intel HD 4000)

    -

  • Intel Core i5-3570S 3.1 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~850zł
  • Intel Core i5-3570T 2.3 GHz 45W [4 (4)] Cena: ~870zł
  • Intel Core i5-3550S 3.0 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~850zł
  • Intel Core i5-3475S 2.9 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~850zł (Intel HD 4000)
  • Intel Core i5-3470S 2.9 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~840zł
  • Intel Core i5-3470T 2.9 GHz 35W [2 (4)] Cena: ~780zł
  • Intel Core i5-3450S 2.8 GHz 65W [4 (4)] Cena: ~820zł
  • Intel Core i5-3330S 2.7 GHz 65W [4 (4)] brak premiery

    -

  • Intel Core i3- 3240 3.4 GHz 55W [2 (4)] brak premiery
  • Intel Core i3- 3225 3.3 GHz 55W [2 (4)] brak premiery (Intel HD 4000)
  • Intel Core i3- 3220 3.3 GHz 55W [2 (4)] brak premiery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko że nie warto kupować "T" - nie dość że kosztują więcej to mają tylko niższy mnożnik i ustawione minimalnie niższe napięcie. Dowolny procek można tak ustawić na każdej płycie z h61 Dołączona grafika tak samo z i7 można zrobić i5/i3 czy pentiuma ;p Na tdp nie ma co patrzyć

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawy staje się i3-2125, tylko czy da radę obniżyc napięcie bo ma lepszą grafikę zintegrowaną ;)

 

albo poczekać na i3-3225, tlyko kiedy premiera i jak cena? zintegrowana HD 4000 :)

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie sam mam dylemat, ale nim zacznę to do kolegi Tosika - na [H]ardzie ktoś miał zarówno Asusa jak i ASRocka i uznał, że ten drugi jest konstrukcją lepszą, a jest przy tym zauważalnie tańszy. Oczywiście do wielu osób to nie trafia, bo Asus to Asus, ale dwie znalezione przeze mnie recenzje ASRocka Z77 ITX potwierdziły opinię, że to płyta bardzo solidna i dobra jakościowo. Do tego za 600 zł masz WiFi i ciekawie umieszczone złącze mSATA - gdyby jeszcze Crucial sprzedawał swoje M4 mSATA w cenie dysków 2.5-calowych to byłoby bajecznie. Natomiast Zotac ma najlepszy marketing i chyba najwięcej testów, ale wszyscy wskazują na durną politykę marki, która klepie ITX'y z byle chipsetem w wielu odmianach i potem zapomina o wsparciu.. Był błąd na Z68, ale nie naprawili, bo już wydali Z77. Tutaj znowu błąd, bo większość tych płyt nie pozwala na zmianę mnożnika, a chyba po to ludzie kupują Z77 od nich za blisko 800-900 zł by kręcić. Także można przyjąć, że po kupnie Zotaca niedoczekasz się żadnego upgreadu BIOSu, a jeśli już to trochę na niego poczekasz.

 

Teraz czas na mój problem. Otóż mam dwa dyski HDD, 4GB DDR3 i dwie obudowy oraz dwa zasilacze - Array R2 i PC-A70 oraz ATX 550W i SFX 350W. Planowałem złożyć gamingową skrzynkę we Fractalu, ale zasilacz ma tylko jedną wtyczkę 6pin (choć pewnie dałby radę HD7850), karta musiałaby mieć 14cm długości, a chłodzenie procesora 9. Wprawdzie mogę wyjąć koszyk na dyski, ale nie uśmiecha mi się układanie dwóch Seagate .12 500GB na "podłodze". Koszyk ma gumowe podkładki i oparty jest na gumowych listwach (właściwie bez śrubek trzyma się identycznie..), a całość owiewa 140-milimetrowy NoiseBlocker z 700RPM, więc całość nastawiona niejako na ciszę.

Stąd idea stworzenia w Arrayu komputera do przeglądania internetu i oglądania filmów. Dyski byłyby jakotako wyciszone, a całość oszczędna. Pierwszy pomysł APU - jest SATA 6Gb/s, USB 3.0 i CPU z GPU pozwalającym na komfortowe przeglądanie internetu oraz odtwarzanie materiałów HD przy niskim poborze energii. 350 zł to nie majątek, ale te wentylatorki.. I chyba nawet nic nie da odpięcie i odkręcenie tego 40mm dziadostwa, bo wolnoobrotową 120'tką takiego radiatorka nie schłodzę. Może LGA1155? B75 ITX + Celeron G540 w morele.net to koszt rzędu 458 zł czyli 100 zł drożej, za tą samą funkcjonalność. Plusem takiego rozwiązania byłaby możliwość bezproblemowej zmiany chłodzenia i co ważniejsze pełna kompatybilność z "większym bratem".

W Lian Li zapakowałbym także LGA1155 i w razie ewentualnych problemów mam zawsze drugą platformę na której mogę sprawdzić co działa, a co nie. Z drugiej strony mając już malucha do szeroko pojętego "idlowania" mógłbym kupić używaną platformę LGA1366 i jakiegoś GTX'a 480, bo pobór energii nie stanowiłby problemu, gdyż to sprzęt tylko do grania. Przeglądając allegro ciężko jednak znaleźć dobrą ofertę - sensowne używane płyty X58 są w cenie nowych P67 czy Z77, a i skatowany i7-920 za 600 zł ma niewiele sensu przy nowym i5-3450 za 700 zł - w grach miałbym to samo pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prolog fakt, ASUS jest 300zł droższy od Asrocka.

 

Tylko ASUS jako jedyny ma w miarę normalnie gniazdo procesora osadzone, reszta jak zamontujesz jakieś niskoprofilowe to zasłonisz pcie, są jakieś testy chłodzeń na tym asrocku?

 

Złącze msata na Asrocku robi za normalny dysk czy jakiś cache?

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem. Zależy od chłodzenia. Przy SR1 Topflow wygląda na to, że udałoby się go zamontować z powodzeniem, bo heatpipe są "na jednej linii" z zapinką - link. Da się zamontować także konstrukcje typu tower choć większość decyduje się na pseudoLC. Na pierwszy rzut oka wygląda to źle, ale jak widać można zamontować tam niektóre chłodzenia. Samuel 17 niestety mógłby sprawiać problemy.

 

To normalne złącze, ale niestety SATA 3Gb/s czyli osiąga takie wyniki - link.

 

@Costi

Talerzowcom nie pomoże, ale jedno złącze dla SSD musi być obowiązkowo. Ponadto jak widać powyżej, byłoby fajnie gdyby mSATA w ASRocku także pozwalało na osiąganie większych prędkości, bo to pozwoliłoby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca gdyby wpakować tam systemowy SSD.

Edytowane przez Prolog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T w końcu ta mSata w Asrocku do czego służy?

 

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1 m,a chyba 10cm wysokości, za dużo do małych obudów max 6 może 7cm

 

Wodne kompatkowe odpada, nie ma gdzie chłodnicy wsadzić chyba, że ma wymiary napędy 5,25 albo 3,5.

 

Big Shuriken ładnie wszystko zakrywa ;( W asusie przeszkadzałaby chyba sekcja zasilana na tej dodatkowej karcie.

http://tube.7s-b.com/video/3cQz8fB-I-0/Loki-Part-2.html

 

 

PS szykuje się kolejny model: EVGA Z77 ITX, może ceny pospadają.

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podpinania dysków mSATA :P Ot taki minimalistyczny standard o którym większość niesłusznie zapomina w rozwiązaniach tej wielkości. Mając dysk SSD na mSATA można zbudować naprawdę malutką maszynkę, bo poza obrysem płyty byłby już tylko zasilacz (można kupić pico i dalej zewnętrzny choć to drogie albo obudowę gdzie elementy zasilacza są nieosłonięte i rozlokowane wzdłuż front panelu, a ma chyba taką Antec).

 

Chciałbym dorwać SR1 i spróbować zamontować wentylator pod radiatorem. W obudowach typu qube wysokość chłodzenia nie jest już takim problemem jak w typowych HTPC. Swoją drogą jest jakiś standard wielkości odtwarzaczy DVD, BR, tunerów, dekoderów, wzmacniaczy itp? Miło jest gdy w salonie wszystko pasuje i jest pod wymiar jedno na drugim.

 

Śledzę forum EVGA od pierwszych przesłanek i chłopaki wpadli przez głupi pomysł mocnej sekcji. Z czegoś trzeba zrezygnować, więc trzeba było albo nie szaleć jak ASRock albo pozbyć się części USB i poukładać jak najwięcej złącz piętrowo na tylnym I/O co pozwoliłoby zlokalizować tam VRM z dobrym chłodzeniem wystającym nawet poza płytę. A tak utknęli, bo na PCB nie mają miejsca na pierdyliard faz, a osobna płytka jest piekielnie problematyczna ze względu na straty, skoki itp. Na niską cenę też nie ma co liczyć.. Oby zrobili ją w całości czarną to jeszcze znajdą klientele poza wiernymi fanboyami marki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem ten topic z [H]arda, ale zdjęcia coolera na forum coolinga sugerują, że jest to raczej niemożliwe, bo heatpipy powinny sporo wystawać poza otwory montażowe chłodzenia. Z drugiej strony gość użytkuje to chłodzenie dokładnie na tej płycie i w slocie siedzi HD6870 - widać jest to możliwe. Problem tylko w dostępności AXP-140 z systemem montażu dla LGA1155.

 

Nadzieję na bezproblemowy montaż daję także Gemin II SF524 - link.

Edytowane przez Prolog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...