Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem misie kolorowe ;-)

 

Jako, że nadszedł czas aby podmienić poczciwego raspberry pi na coś ciut mocniejszego, a ja wypadłem kilka lat temu z rynku, zwracam się do was z tym pytaniem ;-)

 

Założenia:

- HTPC do filmów, 1080p, DTSy, sresy, bajery, generalnie bez kompromisów i cięcia ;-)

- filmy składowane na serwerze plików, więc Gigabit Ethernet + WiFi w standardzie n na wypasie

- jako, że platforma będzie najprawdopodobniej działać pod linuksem, zatem zdecydowanie coś ze stajni nvidii niż AMD

- jako taki dysk twardy nie jest potrzebny, mogę system postawić na pendrivie albo karcie SD

- cena raczej nie gra roli, ale też bez kosmosu

- mile widziany moduł CEC, ale i tak pewnie trzeba będzie dokupić pudełko od pulse eight.

 

Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem misie kolorowe Dołączona grafika

 

Jako, że nadszedł czas aby podmienić poczciwego raspberry pi na coś ciut mocniejszego, a ja wypadłem kilka lat temu z rynku, zwracam się do was z tym pytaniem Dołączona grafika

 

Założenia:

- HTPC do filmów, 1080p, DTSy, sresy, bajery, generalnie bez kompromisów i cięcia Dołączona grafika

 

A to Pi sobie nie radzi z 1080p dts?

 

W necie czytam że nie radzi a kolega który go montował komuś mówił mi że wszystko hula, to jak to jest z tymi filmami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem misie kolorowe Dołączona grafika

 

Jako, że nadszedł czas aby podmienić poczciwego raspberry pi na coś ciut mocniejszego, a ja wypadłem kilka lat temu z rynku, zwracam się do was z tym pytaniem Dołączona grafika

 

Założenia:

- HTPC do filmów, 1080p, DTSy, sresy, bajery, generalnie bez kompromisów i cięcia Dołączona grafika

- filmy składowane na serwerze plików, więc Gigabit Ethernet + WiFi w standardzie n na wypasie

- jako, że platforma będzie najprawdopodobniej działać pod linuksem, zatem zdecydowanie coś ze stajni nvidii niż AMD

- jako taki dysk twardy nie jest potrzebny, mogę system postawić na pendrivie albo karcie SD

- cena raczej nie gra roli, ale też bez kosmosu

- mile widziany moduł CEC, ale i tak pewnie trzeba będzie dokupić pudełko od pulse eight.

 

Co polecacie?

 

Intel na linuksie jest chyba najmniej problemowy, jakkolwiek jak się ostatnio dowiedziałem w tym temacie ma słaby deinterlacing, czego nie doświadczyłem, bo nie oglądam TV przez DVBT. Co z kolei prowadzi do konstatacji, że każdy nowy celeron od sandy bridge w górę wystarczy, bo nawet jak coś zakodowane jest jakimś egzotycznym kodekiem i iGPU nie działa poprawnie, to przy dekodowaniu programowym z jednoczesną programową konwersją AAC 5.1 -> AC3 5.1 CPU jest zazwyczaj >60% nawet na celku z mojego podpisu. 

 

XBMC, rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta obudowa akasy ma jedno wyjście na antenę, drugie można dorobić.

Do płyty thin itx dochodzi jeszcze kupno zasilacza, ale na alledrogo jest sporo tanich adapterów 19V, np. DELL'a.

Co do pamięci to tak jak Klaus pisze, 2GB w dualu powinno wystarczyć, najlepiej coś z microna na kościach D9, bez problemu się je ustawi na 1600mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wlasnie spalil mi sie laptop i jutro chcialbym zamowic jakis maly komputer do mieszkania. Nie wiem za co sie zabrac, a lektury jest tyle, ze nie przerobie tego chyba przez caly weekend..

Zalozenia:

 

- jednoczesnie rzutnik/tv przez HDMI.

- ogladanie filmow w 1080i bez scinek itp

- 2x 1tb w raid 1, chyba, ze opcja raid 3 z dyskiem ssd na windows 8

- utorrent w tle, 20 zakladek w chrome, aimp i jakis film, tak mniej wiecej wyglada moj pulpit caly czas wiec troche ramu trzeba

 

Jakies propozycje? Nie wiem czy sam skladac, czy gotowca czy nuc. Jesli chodzi o koszta to cena/jakosc bez kosmosu. Bez SSD mysle, ze z 1200zl, z SSD 1500zl. Lece do pracy..

 

Mam UPC 250mbit z modemem wiec chyba pod niego podlacze "media serwer", a modem UPC bedzie sluzyc jako WIFI. Choc chcialbym miec w laptopie zony widoczny serwer zeby mogla male pliki jakies przegrywac, ale to chyba nie bedzie jakims wiekszym problemem.

Edytowane przez Crash Zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej napisałeś że chciałbyś "mały komputer do mieszkania", teraz piszesz że na miejscu specjalnie Ci nie zależy :>

 

Moja propozycja:

 

Obudowa - Chieftec IX-01B-OP

MOBO - GA-H87TN

CPU - i3-4130(TDP 65W) lub i3-4130T (35W)

RAM - na alledrogo są tanie (używane lub nie) SO-DIMM'y 2x2gb

 

W obudowie masz możliwość zamontowania dwóch dysków 2,5" - do macierzy (np. WD RED?).

Jeżeli chcesz SSD, to na płycie głównej możesz zamontować taki dysk na złącze mSATA.

Do płyty głównej trzeba dokupić zasilacz 19V - na alledrogo zasilacz 90W, który jak najbardziej wystarczy, kupisz za jakieś 50zł (HP lub DELL, i to i to produkuje Delta Electronics o ile się nie myle). Obudowa ma chyba zamontowany jakiś transformatorek, więc rozsądnie będzie go wymontować.

Możliwe ze fabryczny cooler się nie zmieści, więc trzeba będzie dokupić jakieś chłodzenie lowprofile - np. AKASA ma kilka w swojej ofercie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi sensownie, pamieci mam z uszkodzonego laptopa 2x2GB DDR3. A jakis mobas z dwoma wyjsciami HDMI? Jeden kabel bedzie do TV, a drugi do rzutnika. Garderoba jest miedzy pomieszczeniami wiec kable nie beda dluzsze jak 3m.

 

Mowilem, ze maly bo chcialem go upchac w szafke :) to co zaproponowales jest OK, wezme poprostu dyski 2.5 :) Pewnie normalny PC wyszedlby taniej, tylko czy duzo taniej? Jeden dysk 2.5 1TB juz mam. WD Blue. Wiec chyba sila rzeczy z powodu posiadanych juz przezemnie czesci zlozenie malego media serwera wyjdzie taniej niz wiekszy PC. Dysk SSD dokupi sie po wyplacie. Drugi 2.5 cala rowniez. Wiec na dzien dzisiejszy mam do zamowienia:

 

Obudowa - Chieftec IX-01B-OP

MOBO - GA-H87TN

CPU - i3-4130(TDP 65W) lub i3-4130T (35W)

+ zasilacz.

 

Wiec finansowo calkiem niezle.

 

Jesli chodzi o procka to chyba nie ma co oszczedzac pradu, co? Jakie jest Twoje zdanie? Jesli komputer bylby wlaczony codziennie 5h, roznica bedzie 1-2zł miesiecznie czy mniej?

http://www.cpu-world.com/Compare/489/Intel_Core_i3_i3-4130_vs_Intel_Core_i3_i3-4130T.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy w opłatach za prąd nie brałem pod uwagę, bardziej temperatury. Tym bardziej jeżeli PCet będzie obudowany dookoła szafką...

Wybierając zasilacz możesz rzucić okiem jaką ma klasę sprawności, obecnie najczęściej spotykane to IV lub V, gdzie V to chyba 87%. Lektura: LINK

Chociaż to bardziej jako ciekawostka, bo oszczędność na prądzie w skali poboru mocy przez taki komputer jest prawie żadna.

 

Co do płyty to poleciłbym ASUS Q87T, ale droga jest pieruńsko, a H81T (którą kupię jak tylko pojawi się w polskich sklepach, czyli pewnie po weekendzie Dołączona grafika) nie ma RAID.

 

Dodatkowo zwróć uwagę na to, że płyty GB mają maskownię tylnych portów tylko do obudów Thin-ITX, a ten chieftec to zwykły ITX.

Płyty ASUSa mają obie maskownice w zestawie (możesz to zobaczyć na fotkach w sklepie newegg.com).

W moim odczuciu płyty ASUSa mają też lepsze UEFI i szybciej bootują (szybciej przechodzą przez POST Time)

Edytowane przez czarekku
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to zasilacz to taki zwykly jak do laptopa, mam w domu kilka ze sprawnoscia V, wiec moze cos dopasuje.

 

No plyta glowna troche droga.. Nie wiem co z tym fantem zrobic, brat ma kompa za 3 kapcie i plyte za 160zl dwa lata i smiga. Wiec tutaj nie jestem fanem drogich zabawek. Ma miec potrzebne funkcje i dzialac, jak dla mnie wiekszy wzrost wydajnosci daje procek czy lepsza grafa. Ale jesli w tych tanszych mobasach nie ma 2x hdmi oraz raidu no to wracamy do tego co napisales. Jakbym wiedzial jeszcze, ze ten mobas posluzy z 5 lat, a pewnie za 2 lata to bedzie przezytek :D

 

Maskownice to maly problem, moze byc i bez ;)

 

Szafka jest taka pod sufitem, mam taka belke 50cm na 4 metry. Szafka na komputer jest otwarta w te przestrzen wiec komputer bedzie mial te cale powietrze na wymiane. Mysle, ze nie bedzie problemu z grzaniem. 

 

To radz kolego co z tym mobasem, ja zaraz mam ksiedza i zabieram sie za lekture. Jutro znow do roboty a po niedzieli chcialem miec gotowe bo wtorek wyjezdzam na miesiac i zona zostanie bez komputera ;/

 

Ogolnie to dzieki za pomoc, rozjasniles mi wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być RAID to ten gigabyte jest jedynym wyborem przy jako tako rozsądnej cenie, ewentualnie możesz wziąć Pentiuma zamiast i3 i kupić droższego asusa.

do dwóch HDMI będziesz musiał dokupić adapter DisplayPort - HDMI.

 

Co do zasilacza, to napięcie musi być 19V (+/- 10%) a wymiary wtyczki 5.1/7.4 mm

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam sie do złożenia HTPC i mam dylemat z wyborem podzespołów

 

Założenia:

Małe zużycie energii

Płyta musi mieć wyjście audio cyfrowe i hdmi

Ma się nie dławić przy oglądaniu / obsłudze

 

 

rozważałem intel NUC, ale niestety za tanio nie wychodzi i trzeba dokupić DACa coby podłączyć z amplitunerem – więc odpada.

 

ASRock H81M-ITX + CELERON G1820 / PENTIUM G3220

GIGABYTE GA-H81M-HD3 H81 + CELERON G1820 / PENTIUM G3220

AD2550-ITX -tylko nie wiem czy atom wszystko pociągnie

 

pozdrawiam

Edytowane przez Sloth997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrał bym bramkę numer 2 jesli rozmiar nie ma znaczenia, atoma odradzam, miałem Dual-core Atom D525 od gigabyta i multimedia nie działały idealnie.

 

Lub nowszy celeron http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-c1037un-eurev_10/

Testowany tu

i tu

http://www.bodnara.co.kr/bbs/article.html?D=7&cate=2&d_category=1&num=104883&mn=2

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o stworzeniu tematu typu "galeria HTPC"?

Wiem, że podobne tematy można znaleźć w sieci, ale nasze forumowe grono ma pewne doświadczenia z wykorzystaniem komponentów bardziej trafiających w "polskie realia". Gdyby każdy wrzucił fotki swojego konfigu oraz listę komponentów - byłoby to bardzo ciekawe myślę.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...