Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo, czytam sobie właśnie jeszcze starsze posty i tam pada połowa z tego.

Tak tylko dla przykładu, bo trochę sprzętu mi się nazbierało :)

Płyta ITX, na niej Core i3-4130, do tego 2x 4GB/1.35V, 2x SSD, osobna grafa wyjęta, idle:

* Pico120 + kostka 12V: 17W

* Fortron 200W/80+ brąz: 18W

* Seasonic G360/80+ złoto: 20W

* Enermax 525W/80+ brąz: 28W

 

Edycja: zapomniałem o najciekawszym. Tu ukłon w stronę osób myślących, że zasilanie kompa poprzez Pico to sprawność > 90%. Otóż wystarczy do wyżej wspomnianego zestawu dołożyć GTX750 (z obniżonym napięciem), włączyć Unigine Valley albo np. Wiedźmina2 i już Pico przegrywa ;) Im wyższe obciążenie, tym przegrywa bardziej.

Przegrywa z 200-watowym Fortronem i 'złotym' Seasonikiem 360W. Nie jest to duża różnica, rzędu 3-4W przy poborze "ze ściany" na poziomie ~80W, ale jest i to na niekorzyść wydawało by się super-sprawnego rozwiązania.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edycja: zapomniałem o najciekawszym. Tu ukłon w stronę osób myślących, że zasilanie kompa poprzez Pico to sprawność > 90%. Otóż wystarczy do wyżej wspomnianego zestawu dołożyć GTX750 (z obniżonym napięciem), włączyć Unigine Valley albo np. Wiedźmina2 i już Pico przegrywa ;) Im wyższe obciążenie, tym przegrywa bardziej.

Przegrywa z 200-watowym Fortronem i 'złotym' Seasonikiem 360W. Nie jest to duża różnica, rzędu 3-4W przy poborze "ze ściany" na poziomie ~80W, ale jest i to na niekorzyść wydawało by się super-sprawnego rozwiązania.

 

Jesteś pewien że to picoPSU 'przegrywa' a nie adapter którego użyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lepszych adapterów niż klasa piąta (Class V) = 87-88% sprawności.

 

A że matematyka nie kłamie, to sprawność dla linii 3.3V czy 5V to np. 92% Pico * 87% adapter = 80% łącznie. Czyli nie tak dużo jak na dzisiejsze standardy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałeś że pico przegrywa w sytuacji gdy jest duże obciążenie na linii 12V, w którą pico nie ingeruje.

Edytowane przez czr-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczesne sprzęty obciążają najbardziej linię +12V, więc siłą rzeczy obciążenie (np. wymagająca gra) to ampery lecą głównie z 12V. Masz więc np. 87% z adaptera minus 1-2% na połączeniach. Gniazda/wtyki są w większości takie sobie, dobre jakościowo są drogie i mało kto z nich korzysta.

Dochodzi do tego trochę poboru z linii 3.3V i 5V, i okazuje się, że zwykły zasilacz 200W/80+ brąz jest nieco sprawniejszy, podobnie jak Seasonic 360W/złoty.

Po prostu. Pico to przecież żadna rewelacja, układ/schemat przetwornic jako taki znany i stosowany od nastu lat, więc nie dziwne, że nie jest super-sprawny. Mógłby taki być, ale cena na przykład razy dwa. Kupi to ktoś? Nie ;)

 

Pico owszem nie ingeruje w linię 12V, ale ;) Spadek napięcia wtyk <-> gniazdo w obudowie + spadek napięcia płytka Pico <-> wyjście molex/p4 i wynikowo dostajesz mniej niż 87%. Prawie nikt nie zwraca na to uwagi, a to błąd.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko dla przykładu, bo trochę sprzętu mi się nazbierało :)

Płyta ITX, na niej Core i3-4130, do tego 2x 4GB/1.35V, 2x SSD, osobna grafa wyjęta, idle:

* Pico120 + kostka 12V: 17W

* Fortron 200W/80+ brąz: 18W

* Seasonic G360/80+ złoto: 20W

 

Dzięki za ten przykład, takie wartości mi odpowiadają. Z tego co udało mi się na szybko wyszukać, i3-4130 jest lepszy niż Q9550, więc chyba powinno mi to wystarczyć :)

 

A sprawdzałeś może zużycie podczas oglądania filmów/twitch.tv na XBMC?

Edytowane przez Uhorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś może zużycie podczas oglądania filmów/twitch.tv na XBMC?

Nie, nie sprawdzałem XBMC. Ogólnie mało co sprawdzałem przy korzystaniu z integry ;)

Mogę jedynie napisać że z włożonym GTX750 pobór mocy przy jutubie to okolice 30W. Czasem trochę mniej, czasem się pokaże np. 32W by zaraz znów spaść do 29-30W. Z integrą podejrzewam z 5-10W mniej.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, skompletowałem coś takiego (http://www.morele.net/inventory/info/mh4JGl/):

- Płyta główna ASRock B85M-ITX

- Procesor Intel Core i3-4130

- Dysk SSD Samsung SSD840 EVO 120GB
- Pamięć Kingston DDR3 1333 2x8GB CL9

- Obudowa Cooler Master Elite 130
 

Mam jeszcze do Was trzy pytania:

1/ czy ten ASRock B85M-ITX może być (http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85m-itx-b85-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-mini-itx-b85m-itx-585572/) ?

2/ czy mogę do zasilania zaprzęgnąć Chieftec GPS-350EB-101A 350W, czy trzeba będzie coś kupić?

3/ jakie chłodzenie na CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Płyta może być, dodatkowo ma całkiem sporo opcji odnośnie napięć, prawie wszystkie będziesz mógł obniżyć, tak jak jest to u mnie na H81M-ITX ;) (zysk niewielki, ale zawsze parę W do przodu)

 

2) Możesz, aczkolwiek nie jest to jakiś bardzo sprawny zasilacz.

 

3) Cokolwiek, nawet spowolniony BOX będzie wystarczający. Jak chcesz coś lepszego to mniejszy Spartan (z wentylatorem 92mm) lub masa innych podobnych konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki rzymo. Zobaczę ile mi będzie zużywać W na tym zasilaczu, może będzie akurat.

Spartany udało mi się znaleźć tylko powyżej 65mm, a w tej budzie niestety jest tylko tyle miejsca na chłodzenie CPU. Także pewnie pójdzie box albo może http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-silvretta-84000000096-585600/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem na poprzedniej stronie planuje złożyć coś takiego:

 

Płyta:         Asus H81T
Procesor:   i3-4330 (54W)
Obudowa:  Chieftec IX-01B / 03B
Zasilacz:    90W (zewnętrzny)
RAM:         2x4GB sodimm
Dysk:         Samsung 840 Evo 250GB

 

Pytanie do osób, które składały coś na tej płycie - czy wejdzie tam pamięć z radiatorami, cos w stylu Kingston HyperX, Corsair Vengeance?

 

Mam pozytywne doświadczenia z płytami Asusa, ale może warto rozważyć inne w tej kategorii:

Gigabyte GA-H81TN
ASRock H81TM-ITX

 

Te trzy płyty są względnie tanie i z wejściem zasilania, czy możecie coś poradzić.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza - są lepsze i gorsze firmy, czy brać najtańszy, aby tylko wtyczka i parametry prądowe się zgadzały?

 

I co z chłodzeniem, boxowe pewnie za wysokie, jakie maksymalnie wysokie wejdzie do tego chiefteca?

Ktoś mi polecał Noctua NH-L9i, ale chłodzenie za 170zł do względnie budżetowego zestawu to trochę overkill. Co myślicie o prostych typu  Akasa K25 czy SilverStone Nitrogon NT07-115X?

 

Dzięki.


 

Edytowane przez giman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Gigabyte GA-H81TN, obecnie mam ASRock H81TM-ITX.

Polecam tą drugą.

Lepsza jakość wykonania, bios/uefi ze wszystkimi funkcjami (w H81TN brak bardzo wielu funkcji).

Na płycie ASRocka da się obniżyć obroty BOXowego chłodzenia do niesłyszalnego poziomu, nastomaist na płycie GB nie.

 

Na Twoim miejscu, jeżeli nie potrzebujesz slotu PCI-E, wziłąbym ASUSa H81T. Ja wziąłem ASRocka bo używam zewnętrznej karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza - są lepsze i gorsze firmy, czy brać najtańszy, aby tylko wtyczka i parametry prądowe się zgadzały?

Podpinam się pod pytanie, możecie polecić coś konkretnego do płyt z gniazdem 19V? Z tego co już tu pisaliście, potrzebny jest zasilacz z bolcem 7,4x5,1mm lub 7,4x5,0mm. HP ma taki (między innymi do "Pavulonów" DV6, DV7). Na allegro oczywiście zalew zamienników, ciężko też trafić żeby był V klasy efektywności. Nie wiem, czy szukać po prostu oryginalnego od HP (choć widzę, że głównie ma klasę IV), czy może polecicie coś innej firmy (Delta? FSP? LiteOn?). Konkretne linki mile widziane, okolice 90W powinny w zupełności wystarczyć (G1840, H81TM-ITX, 3GB, SSD + 3,5" 3TB WD Green). Oczywiście stosunek cena/jakość dość istotny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bym kupował dla siebie, to właśnie taki HP. Klasa czwarta vs piąta to 2 punkty procentowe różnicy. Dla sprzętu pobierającego z zasilacza np. 60W byłoby to ok. półtora wata różnicy w poborze "ze ściany".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz mam inny dylemat ;) No zasilacza do HP o mocy 90W czy używany HP 150W? Cena praktycznie ta sama. Jest sens brać mocniejszy zasilacz do tego zestawu: G1840, H81TM-ITX, 3GB, SSD + 3,5" 3TB WD Green?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komp nie będzie regularnie pracował pod maksymalnym obciążeniem to raczej nie ma sensu. Z drugiej strony sprawność będzie i tak bardzo zbliżona (różnica w watach z gniazdka). Większy powinien służyć dłużej ale jeśli był używany to pytanie jak długo. Kondensatory itp nie są wieczne. Wtedy zaleta większego w sumie znika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sens brać mocniejszy zasilacz do tego zestawu: G1840, H81TM-ITX, 3GB, SSD + 3,5" 3TB WD Green?

Zobacz co mam obecnie w sygnaturce - całość zasilana przez 'kostkę' Fortron 75W.

 

90W wystarczy w zupełności, nawet uwzględniając zwiększony pobór mocy przy starcie (dyski talerzowe).

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję złożenie małej maszynki pod telewizor. Chłodzona pasywnie, małe rozmiary. I fajnie byłoby się zmieścić też tak do 500 zł, chociaż to nie jest wymóg najważniejszy. Wymóg konieczny to gniazdo HDMI, odtwarzanie 1080p, gniazdo LAN. Dysk twardy jakieś małe SSD na system tylko. Filmy będą odtwarzane po sieci z komputera stacjonarnego. Zrobiłem mały research i najfajniej cenowo i technologicznie wychodzi mi AMD Kabini, niestety nie znalazłem testów porównawczych do platformy intela. Stąd prośba do was:
http://www.morele.net/plyta-glowna-intel-thin-canyon-board-blkde3815tybe-933136-e3815-ddr3l-1333-1600-hdmi-vga-blkde3815tybe-640344/ czy http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-q1900-itx-j1900-bay-trail-2ddr3-usb3-mit-q1900-itx-q1900-itx-642382/
a może jednak: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-am1h-itx-am1-ddr3-4xsata3-hdmi-dvi-d-dp-matx-635571/ + Sempron/Athlon AM1 Kabini. (113-170 zł)
lub http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-am1i-am1-ddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-vga-mitx-am1i-638587/ z tym samym procesorem? Ostatnie płyty różnią się tylko gniazdem zasilania, nie wiem czy warto dokładać do płyty z gniazdem zasilacza zewnętrznego czy taniej będzie z zasilaczem wewnątrz obudowy?
I jaka obudowa? Im mniejsza tym lepsza, do tego koniecznie czarna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję złożenie małej maszynki pod telewizor. Chłodzona pasywnie, małe rozmiary. I fajnie byłoby się zmieścić też tak do 500 zł, chociaż to nie jest wymóg najważniejszy. Wymóg konieczny to gniazdo HDMI, odtwarzanie 1080p, gniazdo LAN. Dysk twardy jakieś małe SSD na system tylko. Filmy będą odtwarzane po sieci z komputera stacjonarnego. Zrobiłem mały research i najfajniej cenowo i technologicznie wychodzi mi AMD Kabini, niestety nie znalazłem testów porównawczych do platformy intela. Stąd prośba do was:

http://www.morele.net/plyta-glowna-intel-thin-canyon-board-blkde3815tybe-933136-e3815-ddr3l-1333-1600-hdmi-vga-blkde3815tybe-640344/ czy http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-q1900-itx-j1900-bay-trail-2ddr3-usb3-mit-q1900-itx-q1900-itx-642382/

a może jednak: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-am1h-itx-am1-ddr3-4xsata3-hdmi-dvi-d-dp-matx-635571/ + Sempron/Athlon AM1 Kabini. (113-170 zł)

lub http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-am1i-am1-ddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-vga-mitx-am1i-638587/ z tym samym procesorem? Ostatnie płyty różnią się tylko gniazdem zasilania, nie wiem czy warto dokładać do płyty z gniazdem zasilacza zewnętrznego czy taniej będzie z zasilaczem wewnątrz obudowy?

I jaka obudowa? Im mniejsza tym lepsza, do tego koniecznie czarna.

 

 

Zerknij na http://www.aliexpress.com/store/product/2014-NEW-Intel-Celeron-C1037U-aluminum-fanless-dual-core-living-room-HTPC-Barebone-Mini-PC-with/800900_1638834276.html (kilka stron wczesniej jest wiecej informacji o tym cudzie, sa tez wersje z 1 lanem kilkanascie dolcow taniej). Kupilem dwa, jeden jako htpc drugi jako zamiennik pentiuma4 dla babci do skajpa ;), i oba dzialaja znakomicie. Jedyne co musisz zrobic to wrzucic kostke ramu i dysk (u mnie jest 4gb ramu i 60gb ssd kingstona na msata).

Pradu zuzywa ekstremalnie malo, a wydajnosc ma akceptowalna. Generalnie duzo bardziej sensowna opcja na komputer biurowy niz cale pudla w tej samej cenie.

Edytowane przez tukamon
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś wydajniejsza karta low profile od HD 7750?

 

Jeśli nie to czy jest gdzieś jakaś lista obudów do mini itx ze slotem na normalne karty graficzne? (i ewentualnie miejsce na chłodznie wodne lub mocowania na zewnątrz)

 

Aktualnie mam obudowę In Win BP655.

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym kupic klawiaturo myszke do htpc. Nie chce normalnych wielkosci klawiatur z touchpadami, idealne byloby lenovo n5901 lub 02 , ale cos nie chca sie pojawiac w uzywce. Czy macie moze jakies inne propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie to tylko sama klawiatura ale uważam że przynajmniej warto na nią rzucić okiem: microsoft arc keyboard

Bardzo poręczna i estetyczna.

 

 

Przy okazji, zrobiłem upgrade mojego HTPC, H55 + i5-650 zamieniłem na H97M-G43 + Pentium G3420.

Głównie poprawa szybkości uruchamiania i zamykania systemu. Pomiary poboru prądu dorzucę w późniejszym czasie.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam od dłuższego czasu klawy z trackballem Medion MD86413 (qwertz). Za ok 80zł nie znalazłem nic ciekawszego. Bliżniaczy model Della (us) kosztuje niemal dwukrotnie drożej.

Edytowane przez Derdi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz przemyśleć czy aż taka miniaturyzacja nie będzie komplikować Ci życia. Przed zakupem analizowałem klawo-piloty z airmousem (Mele, Measy, itp) i odpuściłem. Sprawdzałeś czy masz ma płycie złącze CIR? Mógłbyś wtedy podpiąć nadajnik podczerwieni  i używać pilota uniwersalnego, np. z lidla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...