Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

zawadza kondensator o koszyk napędu.

 

Wytnij ten kawałek koszyka Dremelem :)

 

 

Co do małej obudowy to może Silverstone Sugo

 

http://silverstonetek.com/products/p_spec.php?pno=SG07&area=usa

 

http://silverstonetek.com/products/p_photo.php?pno=SG06-450&area=usa

 

- przy czym zasilacz ATX tam nie wejdzie - ale te 450 czy 600W są wystarczające.

 

 

Te też są ciekawe:

 

- na tą namawiam kolegę, który chciałby zamienić swojego obecnego peceta na coś bardziej zminiaturyzowanego i pasującego do salonu:

 

http://silverstonetek.com/products/p_photo.php?pno=SG05-450&area=usa

 

- a tu propozycja pod MicroATX z możliwością instalacji standardowego zasilacza ATX i kart:

 

http://silverstonetek.com/products/p_photo.php?pno=SG02-F&area=usa

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy moi drodzy, czego to może być przyczyna. Bardzo często, jak włączam htpc, to mi nie wykrywa tv ( sony bravia 46w5500 ). Nawet jak odpalam ccc ( zdalnie przez vnc się łączę ) i robię wykryj monitory, to mi za chiny nie znajduje. Czasem nawet po resecie dalej nie ma. Dopiero jak włącze tv zanim uruchomię kompa, to wtedy wykryje ( ale też nie zawsze ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy moi drodzy, czego to może być przyczyna. Bardzo często, jak włączam htpc, to mi nie wykrywa tv ( sony bravia 46w5500 ). Nawet jak odpalam ccc ( zdalnie przez vnc się łączę ) i robię wykryj monitory, to mi za chiny nie znajduje. Czasem nawet po resecie dalej nie ma. Dopiero jak włącze tv zanim uruchomię kompa, to wtedy wykryje ( ale też nie zawsze ).

 

sprubój używać trybu standy na telewizorze.

oprócz tego - używasz karty dedykowanej ? może ustawienie w biosie "init display first" na PEG

jeśli integra - ustaw "onboard"

 

jeśli telewizor nie jest wykrywany to komputer bierze pierwsza lepszą karte i ją uruchamia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że na jakiś rok wypadłem z obiegu (drugie dziecko) to proszę o propozycje htpc (obudowa, płyta, procek, zasilacz):

Wymagania:

Mała, płaska obudowa

Płyta najlepiej mITX (pewnie ze wszystkim na pokładzie-video i audio)

TYLKO I WYŁĄCZNIE multimedia (film-płynne 1080p, muzyka, zdjęcia).

Cisza (najlepiej pasywny zestaw)

HDMI i dobre wyjście dźwięku na amplituner

Sterowanie pilotem

 

Pewnie będzie XBMC (chyba, że wyszło coś ciekawszego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprubój używać trybu standy na telewizorze.

oprócz tego - używasz karty dedykowanej ? może ustawienie w biosie "init display first" na PEG

jeśli integra - ustaw "onboard"

 

jeśli telewizor nie jest wykrywany to komputer bierze pierwsza lepszą karte i ją uruchamia.

 

Ostatnio nawet włączałem tv zanim uruchamiałem kompa, losowo wykrywał. Grafę mam 5450, muszę zajrzeć do biosu i sprawdzić kolejność. Przełożyłem z wejścia hdmi na dvi->hdmi i zobaczymy. Trzeba wykluczyć po kolei wszystkie rzeczy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- przy czym zasilacz ATX tam nie wejdzie - ale te 450 czy 600W są wystarczające.

 

Czemu zasilacz ATX nie wejdzie  :blink: ?? Jedyną różnicę jaką zauważyłem to mniejsza ilość kabli z molexami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura HTPC

 

Często pojawia się pytanie jaka klawiatura? Może pilot? Jakaś mysz?

W weekend byłem w odwiedzinkach u mojego kolegi i zobaczyłem takie coś Buy wireless mouse keyboard, wireless mouse, mini keyboard, Mini 2.4G wireless keyboard mouse HTPC remote control keyboard at Aliexpress.com

Posiada to wymiary średniej wielkości pilota, funkcjonalność klawiatury oraz myszy. Po naciśnięciu środkowego przycisku "Mouse area" można poruszać kursorem jak wskaźnikiem, boczne przyciski w Mouse area to PPM i LPM. Obsługa wymaga odrobinę wprawy. Po chwili potrafiłem obsługiwać odtwarzacz wideo :) Więcej o zabawce się nie wypowiem, informacje na stronie są w trudno przystępnym dla mnie języku :(

 

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Planuje złożenie zestawu HTPC. Głównym jego zadaniem będzie odtwarzanie filmów. Będzie podłączony do plazmy 50" Full HD i zestawu Genius HF-SW 5005.

Chcę wykorzystać również części, które posiadam, a nie korzystam z nich tzn. dysk 3,5" Seagate 500GB SATA, napęd optyczny 5,25" Lite ON SATA (czarny) i kartę Xonar DX.

Potrzebuje kupić obudowę, zasilacz, mobo, procek, ram. W przyszłości może jakaś karta telewizyjna lub sat.

 

Główne czynniki wyboru dla mnie to: cena, cisza, energooszczędność, wygląd i rozmiar, nie potrzebuje mega wydajności.

 

Oto moja propozycja

 

Obudowa + zasilacz:

HuntKey H921 Z ZASILACZEM TFX Huntkey HK 350-63GP 240W PSU ~ 250zł

 

Mobo + procek:

ASUS E35M1-M PRO ~ 370zł

 

RAM:

GoodRam 2GB DDR3-1333 CL9 ~60zł

 

Łącznie około 700zł

 

Co sądzicie o tym zestawie? Największą zagadką jest dla mnie zasilacz, a zwłaszcza jego głośność. Dwa giga ramu do takiego zestawu jest chyba wystarczające?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie pytanie-chcę kupić płytę ZOTAC IONITX-A-E mini ITX ATOM HDMI i nie wiem, czy dokupić do niej zew, kartę dźwiękową.Miałem na uwadze Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 oraz Creative Sound Blaster X-Fi HD.Zależy mi na tym, by mieć dobrej jakości dźwięk stereo i możliwość odsłuchu,powiedzmy pseudoprzestrzennego w słuchawkach.Dolby Headphone czy Silent Cinema-coś w tym guście.Krótko mówiąc dobre stereo i dobre kino w słuchawkach.Na razie mam HD 555,ale jeśli będzie gra warta świeczki to w przyszłości jakiś wyższy model.Ale potrzebne najpierw jakieś źródło dźwięku.

Można prosić o jakąś poradę?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podepnę się pod temat.

Też zastanawiam się nad htpc do domu - głównie odtwarzanie filmów hd + serwer plików, dostep zdalny, backup z 2 laptopów, klient torrent.

Zastanawiałem się nad gotowym rozwiązaniem:

1. Asrock Vision 3D

2. Dell Inspiron Zino HD

lub np czymś takim:

Nettop i5-2500 3.7GHz 8GB DDR3 1TB Bluray WIFI Krk (1926150728) - Aukcje internetowe Allegro

 

Gotowe rozwiązania przede wszystkim konsumują mniej energii, są ciche i przypuszczam że są mnie awaryjne, minusem jest oczywiście cena.

Nettop wydaje się ok jeżeli chodzi o parametry ale czy 300W wystarczy dla i5? plusy - cena, wydajnosc/hardware. minusy - pewnie zużycie energii, głośność i wykonanie.

Klawiatura z touchpadem w zupełności rekompensuje brak pilota.

 

Ps. Jaka wersja systsemu będzie optymalna W7 Ultimate Media Center?

 

Dzięki z góry za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO i5 jest bez sensu do media center - będzie wykorzystany w 10% góra - po prostu szkoda pieniędzy. Poza tym co to znaczy 'gotowe rozwiązania rzede wszystkim konsumują mniej energii'; czy fakt, że ktoś za Ciebie dobierze podzespoły i skompletuje je wpływa na prawa fizyki? ;]

 

IMHO do takiego kompa w tym momencie brazos - np.coś takiego, co spokojnie wystarczy do full HD i jednocześnie serwerów plików, www, torrenta etc. Proc ma 18W. Pogooglaj, a znajdziesz testy. Druga alternatywa - używane C2D/DC, które kupisz już za kilkadziesiąt złotych plus płyta itx na s775 od powiedzmy 150zł do 550zł za full wypas z wifi etc (np. taka). Naprawdę, nie ma sensu i5, mój E7300 w HTPC przez większość czasu pracuje na najniższym mnożniku pod obciążeniem nie większym, niż 60%. 8GB podobnie bez sensu - nie będziesz na tym renderów 3D robił, a czas podnoszenia się z hibernacji będzie niepotrzebnie długi. 4GB jest optymalne.

 

Obudowy itx do HTPC są dostępne w wielu wariantach, przedziałach cenowych, kilka najbardziej polecanych było omawiane w tym temacie, jak również bez problemu znajdziesz w necie recenzje. Całość wyjdzie Cię przynajmniej 40% taniej od tego nettopa,

 

Co do systemu - media centrer jest już w Home Premium, nie potrzebujesz ultimate. Inna sprawa, że poczytaj trochę i potestuj - w win7 microsoft rozwinął względem visty media foundation, czyniąc korzystanie z zewnętrznych kodeków w ich MCE bardzo problematyczne. A na samym Media Foundation raczej nie da się komfortowo korzystać z MCE - brak poprawnej obsługi niektórych kontenerów A/V, kodeków A/V, problemy z osadzonymi napisami. Przez jakieś 3 lata używałem MCE - najpierw na viście, później na win7 i jakiś czas temu po prostu wymiękłem - przesiadłem się na XBMC i jestem bardzo zadowolony. A ponieważ XBMC jest również na linuxa, tak na prawdę windows jest zbędny.

 

Co do pilota - korzystanie z media center jest z nim w/g mnie dużo wygodniejsze, niż na klawiaturze. Co nie jest problemem, zważywszy na to, że pilota X10 z odbiornikiem kupisz za 20zł. Na windowsie w zasadzie konfiguracja nie jest potrzebna, jeżeli chcesz korzystać z MCE i banalnie prosta dzięki Event Ghost - jeżeli chcesz używać innych programów (XBMC, VLC). Na linuxie jest trochę zabawy z LIRC. Klawiatura z touchpadem/trackballem jest fajna, jak chcesz szybko sprawdzić coś w necie, przerzucić torrenty etc, ale do samej obsługi media center nie jest ani wygodna, ani szybka.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętam, jakiegoś KB trzeba było doinstalować, ale w SP3 zdaje się jest.

 

Natomiast przypomniało mi się, że na XP w XBMC nie będziesz miał przyspieszenia sprzętowego przy dekodowaniu zawartości HD, czyli 1080p zapomnij, a za pewne 720p też będzie szarpać (na jednordzeniowym sempronie @3GHz ledwie dawało radę, a przy dekodowaniu 5.1 nie dawało rady - były framedropy)

XBMC for Windows specific FAQ - XBMC

 

Czyli jak pisałem - nie warto. XP to niemłody system, za 2.5 roku koniec aktualizacji, producenci 3rd party już dawno leją na sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami co do takiego zestawu jako HTPC:

 

Procesor: Intel Core i5 2500K - 835zł

Płyta główna: ASRock P67 PRO3 B3 - 390zł

RAM: GoodRam 4x2GB 1333MHZ - 150zł

Grafika: Vertex3D Radeon HD 6850 X Edition [2xDVI/HDMI/DP] - 599zł

Dysk HDD: Samsung F4 2TB HD204UI - 429zł

Dysk SSD: Crucial M4 64GB - 439zł

Chłodzenie: Scythe Big Shuriken - 149zł

Zasilacz: XFX Core Edition Pro 550W - 290zł

Napęd: Nagrywarka LG BH10LS30 Blu-Ray - 365zł

Obudowa: Thermaltake DH-101 VF7001BNS - 900zł

Klawiatura bezprzewodowa: Logitech Wireless Keyboard K360 - 94zł

Mysz bezprzewodowa: Logitech Marathon M705 - 135zł

RAZEM: 4775zł

 

Jest to zestaw, który stoi w salonie i służy jako komputer do odtwarzania płyt w formacie BluRay, słuchania muzyki we wszystkich formatach muzycznych (w tym bezstratnych FLAC i APE), oglądania filmów na telewizorze FullHD 46" jak również grania w najnowsze gry w natywnej rozdzielczości 1080p.

Po wymianie wentyli w obudowie (na SilentiumPC Zephyr 120mm + 2x 60mm) oraz odpowiednim (minimalnym) ustawieniu ich obrotów - komputer jest praktycznie niesłyszalny z odległości 2-3 m. Czyli możemy posłuchać tak samo muzyki klasycznej jak i muzyki rockowej czy elektronicznej.

Wbudowana karta dźwiękowa jest wystarczająca, gdyż dźwięk w tym przypadku odtwarzany jest tylko poprzez kabel cyfrowy, czyli PCM w utworach FLAC i np. DTS czy DD w filmach MKV / M4V.

 

Jeśli chodzi o gry - pogramy w najnowsze pozycje takie, jak BF3, Crysis 2, COD: MW3 czy NFS Shift 2 w najwyższych detalach (mierzone FRAPS'em - ilość klatek = 30+) na wielkim ekranie 46" przy dźwięku Dolby Digital. Tutaj jednak wzrasta głośność wentylatorów, gdyż w moim przypadku temp. komputera wzrasta powyżej ustalonych ok. 55 stopni Celsjusza i wentyle wchodzą na wyższe obroty. Jednak przy graniu to nie przeszkadza.

 

Czas odpalania systemu na dysku SSD to jakieś +- 10 sekund, gdzie po uruchomieniu od razu odpala się XBMC, którym możemy sterować pilotem dołączonym wraz z obudową Thermaltake (iMon).

W komplecie Crucial'a nie ma adaptera z 2.5" na 3.5", dlatego trzeba taki zakupić.

 

Obudowa posiada wyświetlacz LCD, który możemy odpowiednio zaprogramować za pomocą dołączonego oprogramowania, np. wyświetlanie wiadomości, gdy komputer jest w stanie Idle, lub np. wyświetlanie informacji o filmie, który akurat oglądamy.

Obudowa idealnie pasuje do salonu i podzespołów kina domowego, czyli amplitunera, tunera satelitarnego, itp.

 

Do takiego zestawu najlepiej zaopatrzyć się w myszkę i klawiaturę o dużym zasięgu, co by nie było z nim problemów (przynajmniej 10m). Ewentualnie możemy przedłużyć nadajnik i powiesić go na ścianie, niedaleko kanapy.

 

Natomiast, gdy zabraknie nam mocy zestawu - procesor możemy zawsze podkręcić, a grafikę np. po roku, dwóch wymienić, w zależności kto co lubi.

 

Także HTPC to nie tylko oszczędzanie na podzespołach i energii. Można także stworzyć optymalny, cichy zestaw, który będzie służył do grania w najnowsze tytuły, słuchania muzyki oraz oglądania filmów w najwyższej aktualnie rozdzielczości.

 

Chciałbym jeszcze dodać, iż dysk mimo, że jest 5400 RPM, to nie zauważyłem spadku wydajności komputera, porównując do dysku Samsunga F3 7200 RPM (tym bardziej, jeśli komputer jest przeznaczony do takich zastosowań).

Karta Graficzna Vertex3D w stanie Idle jest cicha - wentyle działają poniżej 1000 RPM, natomiast gdy zaczynamy grać w te lepsze gry - kartę słychać dość głośno. Jednak nie przeszkadza to (w moim przypadku) w graniu.

 

1. Schemacik zrobiony na szybko w PAINT.

 

Co do schematu - fonia i wizja puszczone są dwoma torami, gdyż akurat mój amplituner (Pioneer VSX-1017AV-K) działa tylko jako przełącznik HDMI (wizji), i z amplitunera idzie jednym przewodem do TV.

W nowszych amplitunerach puszcza się tylko przewodem HDMI (wizja + fonia) ze źródła do amplitunera i z niego do TV jednym przewodem.

 

Jeśli ktoś jest miłośnikiem muzyki po analogu - zawsze można dokupić dodatkową kartę dźwiękową o bardzo dobrych parametrach / przetwornikach. Takimi kartami są, np. Audiotrak Prodigy 7.1 HiFi czy ESI Juli@.

Mając taką kartę - możemy podłączyć kino domowe po kablu optycznym, natomiast gdy będziemy chcieli posłuchać muzyki w formacie analogowym, np. w formacie bezstratnym FLAC - podłączamy dobrym kablem analogowym (chinch-chinch, np. firmy Profigold) z karty dźwiękowej do amplitunera i delektujemy się dźwiękiem analogowym.

 

Możemy także dokupić monitor, np. jakiś LG 23", postawić na ławie, koło kanapy i podłączyć go do drugiego wyjścia karty graficznej. Dzięki temu możemy oglądać filmy, grać w gry, itp. na TV LCD 46", natomiast sterować wszystkim, konfigurować, korzystać z programów graficznych, itp. - wygodnie, na monitorze, obok kanapy.

 

Oczywiście, jeżeli ktoś posiada PlayStation3, to nie musi kupować napędu BluRay, gdyż jest on wbudowany w PS3. Wtedy do HTPC wystarczy tylko najtańszy napęd DVD. Ja zakupiłem napęd BluRay do HTPC ze względu na nagrywanie płyt 25 i 50 GB.

 

Jeśli ktoś posiada PS3 Move - będzie mógł używać kamerki PS3Eye, jako zwykłej kamerki internetowej. Wykrywalna jest przez system Windows 7 64-bity, jako PS3Eye - zero problemów ze sterownikami. Kompatybilna z komunikatorem Skype, itp.

 

Powyższy zestaw HTPC nie posiada czytnika kart. Jeżeli chcemy takowy mieć - trzeba go zakupić (np. 23 w 1):

- albo podpinany pod USB - czytnik zewnętrzny,

- albo zamiast napędu DVD/BR - czytnik wewnętrzny.

Istnieją również obudowy z dwoma kieszeniami 5.25" (np. Antec NSK2480-EC), wtedy możemy umieścić i DVD/BR i czytnik kart wewnętrzny, aby to ładnie wyglądało. A najlepiej wybrać obudowę z wbudowanym czytnikiem kart, wyświetlaczem oraz wolną kieszenią 5.25" na DVD/BR, np. - Silverstone Lascala LC-16MR :-)

 

Dodam, że lepiej dołożyć te 100zł do zasilacza Seasonic M12II-620W i mieć odpinane kable, wtedy będzie lepsza wentylacja obudowy i dodatkowo lepszy zasilacz. Bo z tym XFX mam poupychane kable w zatokach 5.25" i ciężko nimi manipulować - jedyny podzespół, który bym aktualnie wymienił ;-)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez brt32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wreszcie mam HTPC jakie chciałem - obsługiwane tylko pilotem, działające bez zawiechy, bez grzebania pod maską.

Rozwiązanie? Linux Openelec, czyli specjalnie zrobione distro z XBMC na pokładzie. Co w nim jest specjalnego? To distro skrojone od podstaw pod jednym kątem: obsługi multimediów, i tylko tego. Takie rozwiązanie typu "magic box" - włączasz i nic więcej nie musisz robić. Jest malutki (100MB po instalacji), wstaje błyskawicznie (ok. 15 sekund z dysku laptopowego 5400rpm), cały system jest na partycji squashfs (read-only), więc nie da się go popsuć (oczywiście foldery, do których coś jest na bieżąco zapisywane, typu /var czy profil użytkownika, są na normalnej partycji).

Od startu jest postawione udostępnianie przez SMB (łącznie z folderem, w którym są montowane dyski USB), ew. konfiguracji Wifi dokonuje się z poziomu pluginu do XBMC, a aktualizacja to kwestia wgrania dwóch plików do katalogu update (też dostępnego via SMB) i restartu. Perfect.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy da się to wrzucić na pendrive'a 2gb?

Swoją drogą to jestem ciekaw, czy obsłuży mojego pilota (sapphire theatrix, był dodawany do tunera) - windows ma problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie jestem na wyboru elementów do mojego pierwszego htpc. Komputer który chcę zbudować ma być:

  • cichy, czyli ledwie słyszalny z drugiego końca pokoju
  • tani, okolice 1000-1500 zł
  • energooszczędny
Głównym zadaniem komputera będzie odtwarzanie multimediów na telewizorze oraz praca jako serwer plików dla sieci domowej. Nie planuję grać w gry.

 

W chwili obecnej jestem jestem zdecydowany że komputer będzie oparty o płytę ASRock H61M-ITX. W chwili obecnej zastanawiam się nad tym czy inwestować w jakiś procesor z TDP 35 W, np.: Intel Pentium G620T czy po prostu w najtańszą opcję czyli Celeron G530. Na chwilę obecną obstawiam opcję tańszą, różnica w taktowaniu nie powinna mocno wpłynąć na pobór energii. Według Was warto dokładać do literki T? Jedyny plus jaki teoretycznie widzę to nisko profilowy wiatrak w takich zestawach, jednak planuję w przyszłości zmienić boxowy wiatrak na jakiś cichszy.

Edytowane przez andrewm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś na Atomie z IONem albo na najtańszym APU? Np. coś takiego: ASUS AT5IONT-I, NM10,+ Procesor Atom D525 (2100898460) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. do tego tylko obudowa, dysk i RAM. DO zastosowań jak potrzebujesz w sam raz, stawiasz na tym XBMC i masz święty spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś na Atomie z IONem albo na najtańszym APU? Np. coś takiego: ASUS AT5IONT-I, NM10,+ Procesor Atom D525 (2100898460) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. do tego tylko obudowa, dysk i RAM. DO zastosowań jak potrzebujesz w sam raz, stawiasz na tym XBMC i masz święty spokój.

 

Rozważałem tą opcję, ale dla mnie wychodzi za drogo. Kupiłem już najtańszego Celerona z dwoma rdzeniami G530. Za różnicę w cenie dorzucę jakieś lepsze od boxowego.

Przy okazji przeoczyłem inną ciekawą opcję czyli Atom D2700: http://allegro.pl/intel-d2700dc-atom-d2700-2x2-13-ghz-nastepca-d525-i2105972110.html

Edytowane przez andrewm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wreszcie mam HTPC jakie chciałem - obsługiwane tylko pilotem, działające bez zawiechy, bez grzebania pod maską.

 

Dzięki, na pewno przetestuje - zapowiada się bardzo fajnie. Przejściówka flash-IDE, karta 4gb i jechane.

 

Samba, albo pilotem z poziomu eksploratora plików w XBMC.

 

Albo putty, jak ktoś nie boi się terminala, bo już doczytałem że iksów nie ma ;]

 

 

A jak jest z NTFS - jest obsługa, czy trzeba dociągnąć? Montuje wszystko, co znajdzie automatycznie, czy trzeba grzebać? Jest jakaś wtyczka przeglądarki internetowej do XBMC? Co to za linux, bo nie mogę doczytać? Masz pilota zgodnego z MS? Bo widzę, że jest to jedyny na liście kompatybilnego sprzętu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

- jest obsługa NTFS, read/write, działa bez żadnych problemów (zresztą problemy z NTFS pod Linuxem to raczej przeszłość)

- montuje automatycznie wszystkie napędy USB, z poziomu eksploratora plików jest opcja "Usuń bezpiecznie", jak ktoś potrzebuje. Jeśli chodzi o automontowanie dysków wewnętrznych w przypadku bootowania z pena/karty pamięci to nie wiem, musiałbym sprawdzić (mam zainstalowane na dysku z Revo)

- ogólnie jest (tzn. jest wtyczka umożliwiająca odpalanie różnych aplikacji), ale w openelec raczej nie zadziała z racji braku możliwości instalacji programów.

- openelec to autorski pomysł, nie bazuje na żadnym dużym distro

- używam pilota MS, co do kompatybilnego sprzętu, to stroną się nie sugeruj, bo lista kompatybilności jest mocno nieświeża (jeśli w ogóle kiedykolwiek była świeża). Najlepiej zapytać się na ich forum.

 

Ogólnie jak potrzebujesz rzeczy typu przeglądarka czy mniej standardowy sprzęt, a chcesz mieć coś lekkiego, to zapoznaj się z XBMC Eden Beta3, czyli XBMCbuntu - tak jak kiedyś LiveCD, tak i teraz jest to na bazie Ubuntu, tylko zrobione dużo bezpieczniej (dawniej aktualizacje potrafiły rozsypać instalację Live), dodano też środowisko graficzne LXDE, więc w razie potrzeby można się wylogować z XBMC i odpalić sesję LXDE (pewnie zdalna sesja X-ów też jest możliwa). Za xbmc.org:

On top of the many bug fixes though, we are pleased to officially announce the first beta of XBMCbuntu. With this beta release, we have chosen to slightly shift the focus of the pre-built XBMC Live install. In the past, XBMC Live was optimized for a pure set-top box experience. In the switch to XBMCbuntu, we are pushing to a more traditional ‘buntu approach that emphasizes first trying and then ultimately installing XBMC onto the local machine.

 

There are many benefits to this approach. In particular, XBMC is now built upon a full LXDE desktop environment, which has a web browser (Chromium) with a fully updated (and updatable) version of Flash built-in and a GUI package manager ready to install and update all of the normal Ubuntu programs a typical Linux user might use. The user may now toggle between XBMC, which auto-starts, and a normal desktop if he or she chooses. And, perhaps most exciting for many users, XBMC will now be upgradeable, both from command line and from the GUI package manager, without fear of crashing the XBMC experience.

Ja już przywykłem do openelec i raczej z niego nie zrezygnuję, ale nowe Live wygląda sensownie. W dotychczasowej implementacji wkurzała mnie właśnie zabawa z update'ami - robiło się update i nagle coś zaczynało się dziwnie zachowywać albo przestawało działać (np. aktualizacja lirc powodowała cyrki z pilotem...). Jeśli w nowej wersji to poprawili, to chwała im za to.

 

Openelec jest specyficzny - założeniem jest zrobienie z komputera set-top boxa, służącego tylko i wyłącznie do multimediów. Stąd brak menedżera pakietów, system read-only, niemożność instalacji aplikacji (nie licząc kilku przewidzianych przez twórców narzędzi), wycięte wszystko, co niepotrzebne itp. Jeśli komuś to odpowiada, to sprawuje się bardzo dobrze. Natomiast osoby, które chcą mieć komputer, którego głównym zastosowaniem będą multimedia, ale chcą na nim odpalać też coś innego, zamknięty charakter systemu będzie irytować. W tym wypadku lepiej wybrać XBMC Live.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...