Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek co to jest w ogóle HTPC...

 

Home Theater Personal Computer (w skrócie HTPC) lub Media PC - komputer pełniący rolę centrum multimedialnego.

 

Wyglądem przypomina zwykły sprzęt HiFi. W zależności od konfiguracji, łączy w sobie kilka urządzeń: nagrywarkę DVD lub CD, tuner satelitarny, tuner telewizji naziemnej (analogowej i cyfrowej), cyfrowy magnetowid, posiada możliwość odtwarzania plików muzycznych, jak i przeglądania plików graficznych w różnych formatach. Komputery HTPC pracują pod kontrolą systemu Microsoft Windows Media Center lub pod specjalnie przygotowanymi dystrybucjami Linuksa.

Stworzyłem ten temat jako zbiorczy, jako, że coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego HTPC, więc warto tutaj podyskutować na ten temat a także o nowych płytach gł. , kartach graficznych do budowy naszego media PC.

 

---

 

Przegląd kart graficznych low-profile:

 

S3 Graphics Chrome 440 GTX

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Firma S3 Graphics poinformowała o wprowadzeniu do oferty najnowszych kart graficznych S3 Graphics Chrome 440 GTX przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych. Obecnie karty są dostępne w internetowym sklepie GStore, a wkrótce trafią także do wielu sklepów detalicznych w Europie i Azji. Chrome 400 GTX to najnowsza karta z serii S3 Graphics Chrome 400, oferująca wyjątkowy realizm grafiki i niezwykłą wydajność w multimediach HD w zoptymalizowanych, stacjonarnych komputerach PC. Oparte na niskoprofilowej specyfikacji PCI Express® drugiej generacji, karty Chrome 440 GTX to doskonały produkt dla użytkowników chcących rozbudować swoje pecety o funkcję dwustrumieniowego odtwarzania dysków Blu-ray w trybie 1080p z funkcją obraz-w-obrazie (PiP) oraz obsługę zunifikowanej architektury jednostek cieniujących DirectX 10.1 / OpenGL 2.1. W Chrome 440 GTX zastosowano najnowszą pamięć GDDR3 dla optymalizacji przepustowości i pełnej obsługi najnowszych wyświetlaczy ze złączem HDMI. Według wstępnych testów model ten wydajnością dorównuje kartom AMD radeon HD 3470.

 

S3 Graphics Chrome 440 GTX jest o ponad 15%(1) lepsza od aktualnego rynkowego lidera w tej klasie produktów w programach testujących wydajność 3D i liczbę ramek generowanych na sekundę w najpopularniejszych grach DX10 i DX9.

 

‘Firma S3 Graphics kolejny raz wprowadza na rynek wydajny produkt uzupełniający nasz rozwijający się portfel wiodących technologii graficznych i wideo,” powiedział Dr Ken Weng, dyrektor generalny S3 Graphics. “Karta Chrome 440 GTX to produkt o ogromnej wartości dla ‘cyfrowych konsumentów’ gier i multimedialnych rozrywek.”

 

Nowa definicja wydajności Hi-Def

S3 Graphics Chrome 440 GTX zapewnia użytkownikom doskonale zrównoważoną wydajność w DirectX 10.1 3D, wysokiej jakości, dwustrumieniowe odtwarzanie dysków Blu-ray oraz obsługę zaawansowanych wyświetlaczy dzięki szybkiej i energooszczędnej, 64-bitowej magistrali pamięci DDR3. Karta obsługuje HDMI z audio, podwójny DVI (DVI-D/DVI-I) i opcjonalnie monitory kineskopowe, co umożliwia różne konfiguracje wielu ekranów jednocześnie.

 

Chrome 440 GTX zawiera wydajniejszy procesor wideo ChromotionHD™ 2.0 (VPU) z zaawansowanymi funkcjami filtrowania i obróbki, zapewniającymi doskonale płynne dekodowanie MPEG-4/AVC (H.264), MPEG-2, VC-1, WMV-HD, i AVS z dysków Blu-ray™. Dla jeszcze lepszego dostosowania do wymagań kina domowego, Chrome 440 GTX wyposażono w technologię PowerWise™ maksymalizującą rozpraszanie ciepła bez kompromisu po stronie wydajności czy funkcji.

 

Ceny i dostępność S3 Graphics Chrome 440 GTX

Karty S3 Graphics Chrome 440 GTX w cenie 69 USD są dostępne w sklepie internetowym GStore należącym do S3 Graphics, pod adresem: https://s3gstore.s3graphics.com/.

 

Więcej informacji o S3 Graphics Chrome 440 GTX na witrynie S3 Graphics: http://www.s3graphics.com/en/products/chrome_440gtx/.

 

Radeon HD 3450

 

Dołączona grafika

 

 

GeForce 8400 GS HDMI

 

Dołączona grafika

 

 

---

 

Przegląd płyt głównych:

 

-

 

-

 

-

 

---

 

 

Planuję budowę w miarę taniego i w miarę wydajnego HTPC, nie będzie to co prawda standard pico, nano ani nic w tym przedziale wymiarowym, tylko mATX - ze względu na cenę no i z drugiej strony nie musi się to mieścić w małej kostce. ;]

 

Priorytety to:

 

-możliwie najmniejszy pobór energii przy zachowaniu przyzwoitej wydajności (biorę pod uwagę 2-rdzeniowego celerona, albo pdc, obniżone napięcie i/lub taktowanie)

-cisza - w miarę możliwości wszystko pasywnie

 

Cel:

 

-jak to htpc, czyli używanie do wszystkiego (i niczego ;), tuner tv, radio, mp3, dvd/divix/hd etc. etc.

-działanie 24/7

 

Jako, że pod uwagę biorę tylko platformę intela mam wstępnie ułożony taki zestawik:

 

-GA-G31M-S2L

-e1200 / e2140

-2x1gb

-dvd-rw

-hdd + quiet drive

-FOXCONN DH-841 + FSP250-50GLV (PF)

-tuner

 

I teraz mam dylemat co do karty graficznej, ważne, aby miała sprzętowe wspomaganie filmów hd no i hdmi.

 

Całkiem ciekawa, nową i tanią kartą jest S3 Graphics Chrome 440 GTX:

http://www.gry.gildia.pl/news/2008/06/s3_c...a_hi_def_70_usd

 

Jednak to s3 i nie wiem jak w przyszłości z supportem/sterownikami, więc nie wiem, czy nie lepiej coś od ati - koniecznie low profile.

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj @ath. Gdy wyszedł nowy procesor-intela atom i zobaczyłem jego rozmiary postanowiłem sobie złożyć HTPC. Po krótkim czasie zrozumiałem, że raczej nie spełni on moich wymagań, głównie ze względu na grafikę, procesor mi wystarcza, gdyż HTPC nie służy do obliczania PI w jak najkrótszym czasie ;) . Złożyłem sobie wstępny zestaw HTPC, ktróy zaraz przedstawię, ale dzisiaj na tym portalu przeczytałem TEGO newsa. Ucieszyłem się, że pod pci, które oferują płyty z atomem na pokładzie mogę podłączyć lepszą kartę graficzną, na dodatek low profile, dzięki czemu sprzęt mógłby mnie w pełni usatysfakcjonować. Na dodatek jeszcze dowiedziałem się, że niedługo wyjdzie wersja płyty z atomem (zrobiona chyba przez ecs ), która posiada pci oraz pci-e. Wtedy mógłbym podłączyć grafikę albatrona i kartę muzyczną. Czyli wszystko czego chcieć można (przynajmniej w moim przypadku). A co do drugiego zestawu, to postanowiłem sobie złożyć coś na AMD, na integre nie patrzałem, gdyż i tak długo nie pochodzi, bo rozejrzę się za jakąś Low profile (ta co podał @ath całkiem ciekawa jest).

 

A więc tak

 

4050e (ze zmniejszonym współczynnikiem TPD równym 45)

GA-M61SME-S2

1gb kingmax (ponoć kozackie pamięci, oczywiście z tych najtańszych)

dysk jakiś cichy 2,5

do tego jakaś grafa low profile

zasiłka, jakiś modecom, na którego czeka fan swap

do tego karta muzyczna (myślałem nd asusem xonarem DX)

 

Wszystko planowałem upchnąć w jakiejś budzie ze starego COMBO. Bo nie barcho chcę wydawać 300zł na obudowę, gdyż i tak nie będzie stała w salonie.

 

Edit

 

Która dystrybucja linuxa jest stosowana jako Media Center? Pobawił bym się takim, lecz jest obawa, że klawiatura BT nie pójdzie pod tym systemem.

Edytowane przez ogir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych kart albatrona to pewnie cena będzie kosmiczna jak kiedyś takich rarytasów jak gf5200 na pci itp. ;]

Poza tym te pierwsze atomy są imo trochę za słabe do HTPC, on i tylko jedno pci... starczy albo na tuner, albo na dobrą dzwiękówkę a ja mam w planach i to i to. ;]

Poza tym może dopiero wersje 2-rdzeniowe i z liczbą pci w ilości 2 będą godne uwagi...

 

Najgorzej będzie upasywnić zasiłkę, bo jednak trudno będzie obyć się bez chociaż jednego wentylatora w budzie.

A co do dysku, to w zależności od miejsca w budzie można 3,5" + jakiś wyciszacz, bo dlaczego tracić wydajność. ;]

 

Jakie jeszcze ciekawe grafiki low profile z hdmi i akceleracja HD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych kart albatrona to pewnie cena będzie kosmiczna jak kiedyś takich rarytasów jak gf5200 na pci itp. ;]

Poza tym te pierwsze atomy są imo trochę za słabe do HTPC, on i tylko jedno pci... starczy albo na tuner, albo na dobrą dzwiękówkę a ja mam w planach i to i to. ;]

Poza tym może dopiero wersje 2-rdzeniowe i z liczbą pci w ilości 2 będą godne uwagi...

 

Najgorzej będzie upasywnić zasiłkę, bo jednak trudno będzie obyć się bez chociaż jednego wentylatora w budzie.

A co do dysku, to w zależności od miejsca w budzie można 3,5" + jakiś wyciszacz, bo dlaczego tracić wydajność. ;]

 

Jakie jeszcze ciekawe grafiki low profile z hdmi i akceleracja HD ?

Jak spojrzałem na cenę 5200 na pci, to... mimo lat karta chodzi w okolicach 150zł. Chyba na gf8600 na pci stać by mnie nie było. Co to karty low profile, to z tego co wiem geforce 7300 i ati HD3450. Nie wiem czy 7300 będzie wspierał odtwarzanie HD, ale wiem, że karty ATI bardzo dobrze sobie z tym radzą. Słyszałem, że obraz ATI w filmach dzięki technologii AVIVO jest bardzo dobry w porównaniu do NVidii (kiedyś wyczytałem na forum, że do oglądania filmów pewien user wyciąga GF9800 i wkłada starego radeona, ale to tylko taka anegdota).

 

Jeszcze co do atoma i hd. Nie wiem jak HD3450, ale ta karta S3 ma układ, który pomaga dekodować HD z minimalną pomocą procesora. To samo mają karty graficzne ATI (choć z tym HD3450 to głowy nie daję) wiem, że nawet wrzucili takie rozwiązanie do chipsetu 780g, które pomagało oglądać filmy HD w laptopach, bez obciążania CPU, co przekładało się na długość pracy na baterii.

 

Co do dysku to być może 2,5'' jest mniej wydajne, ale gdzie w małej obudowie zmieścić bitumboxa? A cisza w HTPC to chyba konieczność. Jeśli chodzi o pasywny zasilacz, to tylko rozebrany poza obudową, oczywiście z duża ilością aluminium. Z tego co wiem, to chyba fortony nadają się do "zewnętrznej i pasywnej" pracy.

 

Aha, jeszcze nie dostałem odpowiedzi a bardzo mnie to ciekawi. Który Linux może służyć jako media center?

 

Edit.

 

Jaką karte TV zamierzasz wsadzić na płytę? Czy to może będzie karta DVB lub HD DVB? Bo jeśli chodzi o tę drugą, to z reguły potrzebna jest duża moc obliczeniowa (z tego co pamiętam chyba 3 GHz), więc trzeba by pomyśleć nad czymś więcej niż celek e1200 BTW jakie on ma TPD?

Edytowane przez ogir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do hd 3450 to znalazłem takie foto:

 

Dołączona grafika

 

tylko nie mogę namierzyć jakiego to producenta, bo jak znajduje już 3450 to albo nie low profile, albo bez hdmi...

 

też myślę, że karta S3 będzie dobrym rozwiązaniem

 

 

Co do tunera to na razie wrzucam mojego xp2000 expert'a, tv mało oglądam, ale jak się nieraz zachce to niech te naziemne podstawowe będą, poza tym radio.

 

Celek ma tdp 65W, ale skręcony do 1,2ghz i 1v już tylko 30W (pewnie da się mniej zjechać z napięciem, mój pdc 1,6ghz spoko śmiga na 1v...) np. 0,8v i tdp - 20W.

 

Jaki system zastosuję to jeszcze nie wiem, z linuxem za dużej styczności nie miałem, wiec puki co chyba zostane przy windows media center...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już na ibaju trzeba polować. ;]

 

---

 

Mam teraz takie pytanko dla zorientowanych... powiedzmy, ze chce rzucić obraz na dwa lcd'ki, powiedzmy na jednym będzie smigała tv z tunera na drugim ktoś będzie pracował. Chcę przy tym mieć rozdzielona fonie, tzn. mieć możliwość słuchania np. muzy, przy czym nie będę słyszał odgłosu tv. Jak mi wiadomo takie coś jest tylko możliwe przy zastosowaniu dwóch kart dźwiękowych np. jedna stacjonarna na pci druga np. na usb i wtedy chyba wszystko powinno być w porządku ?

 

Myślałem jeszcze nad czymś do dzwonienia, przez skype oczywiście - jako substytut telefonu. ;]

Interesuje mnie coś na wzór słuchawki do tel. (bo to jednak najwygodniejsze) i oczywiście bezprzewodowe. Czyli w gre wchodzi bluetooth.

 

Czy jedyną metodą komunikacji jest taki adapter ?

 

Dołączona grafika

 

No tak, tylko ona transmituje sam dźwięk do słuchawek czy do mikrofonu też ?

 

I znowu tutaj też by się przydała osobna karta dźwiękowa na us, tak aby nie słyszeć osoby dzwoniącej i rozmawiającej w "systemie".

 

Na szczęście takie najprostsze k. dźwiękowe (bo po co do skype jakaś skomplikowana, ma być tylko wejście na mikrofon i słuchawki) kosztują kilkanaście zł.

 

 

Dobra na razie tyle, jak mi się coś przypomni to napiszę. ;]

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do s3 to rzeczywiście chyba najlepszy wybór, ja tam osobiście nie potrzebuje hdtv, lecz TV out, gdyż planuje do starego telewizora podłączyć mojego HTPC. Dlatego doszedłem do wniosku, że nawet stary radeon x300 low profile za 30zł spełni moje oczekiwania. Szukając wydajności raczej poejechał bym jakiś czas na integrze, aż do czasu premiery HD4450. Coś mi się zdaje, że wydajność powinna stać na wysokim poziomie. Swoją drogą s3 przy teraźniejszym kursie dolara okazała by się zapewne tańsza, lecz ile by wyniosła taka "międzykontynentalna" wysyłka?

 

Z tym rozdwojonym ekranem, oraz dźwiękiem to ambitny plan. Słyszałem, że można mieć odpalone 2 systemy naraz na jednym kompie, ale to chyba wymaga mocnego procesora i dużo ramu. Chyba, że istniała by możliwość posiadania 2 wirtualnych pulpitów, z którego każdy byłby wyświetlany na innym monitorze, ale z tym dźwiękiem to już totalnie nie rozumiem. Nie lepiej puścić film dzieciakom na jednym LCD, a na drugim pracować z ipodem na uszach. I proszę... mamy muzykę niezależnie od tego co dzieje się na komputerze.

 

Ale czy czasami od HTPC nie wymagamy za dużo? Filmy HD, dwa LCD osobno, rozdwojona fonia i telefon internetowy.

 

Co do linuxa to wyczytałem sobie, że do zwyczajnego ubuntu instaluje się program i wtedy jest... na prawdę pięknie :) choćby z ciekawości zainstaluje sobie na moim HTPC ubuntu wraz z "Elisa Media Center" Jeszcze kwestia pilota. @ath kupujesz oryginalny microsoftu? czy za 30zł mniej zwyczajny pilot do PC?

 

Wiem, jestem natrętny z tymi pytaniami, ale taka moja natura i nie mogę się powstrzymać przed zadaniem jeszcze jednego: Jak skręcisz procesor puścisz go pasywnie? Bo słyszałem, że wentylator na boxie z celerona nie ma kontroli obrotów, i pewnie cichy nie będzie, więc masz jakieś alternatywne chłodzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do s3 to rzeczywiście chyba najlepszy wybór, ja tam osobiście nie potrzebuje hdtv, lecz TV out, gdyż planuje do starego telewizora podłączyć mojego HTPC. Dlatego doszedłem do wniosku, że nawet stary radeon x300 low profile za 30zł spełni moje oczekiwania. Szukając wydajności raczej poejechał bym jakiś czas na integrze, aż do czasu premiery HD4450. Coś mi się zdaje, że wydajność powinna stać na wysokim poziomie. Swoją drogą s3 przy teraźniejszym kursie dolara okazała by się zapewne tańsza, lecz ile by wyniosła taka "międzykontynentalna" wysyłka?

 

Z tym rozdwojonym ekranem, oraz dźwiękiem to ambitny plan. Słyszałem, że można mieć odpalone 2 systemy naraz na jednym kompie, ale to chyba wymaga mocnego procesora i dużo ramu. Chyba, że istniała by możliwość posiadania 2 wirtualnych pulpitów, z którego każdy byłby wyświetlany na innym monitorze, ale z tym dźwiękiem to już totalnie nie rozumiem. Nie lepiej puścić film dzieciakom na jednym LCD, a na drugim pracować z ipodem na uszach. I proszę... mamy muzykę niezależnie od tego co dzieje się na komputerze.

 

Ale czy czasami od HTPC nie wymagamy za dużo? Filmy HD, dwa LCD osobno, rozdwojona fonia i telefon internetowy.

 

Co do linuxa to wyczytałem sobie, że do zwyczajnego ubuntu instaluje się program i wtedy jest... na prawdę pięknie :) choćby z ciekawości zainstaluje sobie na moim HTPC ubuntu wraz z "Elisa Media Center" Jeszcze kwestia pilota. @ath kupujesz oryginalny microsoftu? czy za 30zł mniej zwyczajny pilot do PC?

 

Wiem, jestem natrętny z tymi pytaniami, ale taka moja natura i nie mogę się powstrzymać przed zadaniem jeszcze jednego: Jak skręcisz procesor puścisz go pasywnie? Bo słyszałem, że wentylator na boxie z celerona nie ma kontroli obrotów, i pewnie cichy nie będzie, więc masz jakieś alternatywne chłodzenie?

Z dwoma systemami to nie jest za dobry pomysł, myślę, że dwie karty dźwiękowe rozwiążą problem. ;]

Na jednym ekranie powiedzmy zapuszczę tv a nagle zachce mi się zadzwonić/obejrzeć coś na YT i wtedy problem, bo ja nie chce słyszeć tv a inni nie chcą słyszeć mojej rozmowy. ;]

 

A od HTPC wymagam maksymalnie dużo, chce zastąpić co tylko się da, żeby mieć all in one. ;]

Co do pilota, to widziałem na allegro piloty od MS, tylko nie wiem, czy to nie podróbki...

http://allegro.pl/item396990352_microsoft_...fv_gw_24mc.html

 

Poza tym pilot od tunera + odpowiedni soft i można wszystko obsługiwać z jednego kontrolera.

 

 

 

Co do procka to na początku myślałem o ninja mini, ale nie wejdzie do tej budy (sic!), bo ma 11cm wysokości a to na budę foxconna za dużo. Faktycznie na pasywnym radiatorze może być ciut za gorąco nawet jak się skręci procka w dół (mając w uwadze praktycznie zerowy obieg powietrza) więc zacząłem przeczesywać czeluści internetu w poszukiwaniu jakiegoś zamiennika.

 

W miarę płaski jest Scythe Shuriken, nawet na opakowaniu zachwalają jego użyteczność w "płytkich" budach...

 

Dołączona grafika

 

http://allegro.pl/item397240474_chlodzenie...dia_center.html - 99zl

 

Coś tańszego - Arctic Cooling Freezer 7 LP (low profile) 53mm wysokości

 

http://allegro.pl/item393194070_arctic_coo...sc_gwa_fv_.html - 46zl

 

http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=159&disc=

 

Oczywiście mowa tutaj o pracy w pełnym pasywie, wentylek idzie w odstawkę. ;]

 

 

 

Co do natrętności to ogir pytaj nie ma sprawy, na pewno coś wspólnymi siłami wymyślimy. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o AC fryzjera 7 LP to szczerze powiedziawszy nie miałem pojęcia o jego istnieniu. Pierwsze moje skojarzenie - wycięty kawałek accelero s1 z pojedynczym turbo module :) Ale oczywiście to tylko moje subiektywne odczucie gdy zobaczyłem go z góry. Co do shurikena, to rzeczywiście na forum gdzieś czytałem o użyciu go do htpc, ale to było HTPC z Q6600, więc do skręconego celka powinien wystarczyć. Lecz nie wiem jak to będzie z pracą pasywną. Zazwyczaj jest w środku zasilacz który wymusza minimalny obieg powietrza wysysając ciepłe powietrze. Jeżeli więc ty planujesz mieć pasywny zasilacz na zewnątrz to coś musi nawiewać do tej budy. Ten wentylator 100x100 na shurikenie pewnie do najcichszych należał nie będzie, choć nie wiem, nie miałem. Jeśli w budzie miałbyś otwory z góry (jeśli buda będzie leżeć) to wrzucić tam np. acutake 120 na 5v grzechem by nie było. Szeleścić raczej nic nie będzie z racji "średniego" przepływu powietrza wytwarzanego przez ten wentylator, a shuriken powinien się tym zadowolić. Ja właśnie planuje z boxa usunąć wentylator, puścić z góry acutake i zobaczyć co się będzie działo z temperaturami. Gdy będą za duże to: a) zwiększę obroty, b) wrzucę lepszy wentyl, c) zmienię radiator.

 

Jeśli mówimy o pilocie to najtańszy na allegro http://allegro.pl/item397381981_nowy_pilot_do_pc_.html. 20zł zaoszczędzę, a przecież na logo Microsoftu mi nie zależy. Te 20zł dorzucę do lepszej klawiatury na BT i powinno być ok. Różnicy w funkcjonalności nie widzę, gdyż pilot to tylko pilot.

 

Co do zasilania to wg. mnie nada się http://allegro.pl/item394731394_zasilacz_f...ata_pci_e_.html. 300W dla HTPC to chyba wystarczająco. Do tego można go przystosować do pracy pasywnej, lub tak jak moim przypadku fan swap z 120 acutake w roli głównej. Ewentualnie można kupić BeQuieta najtańszego, będzie cicho choć kilka razy drożej.

 

Edit.

 

Właśnie przeglądając allegro trafiłem na pewną ciekawostkę. Obudowa TRACER ELEGANT MEDIA CENTER 169zł za taką budę i zasilacz? I do tego wejdzie tam normalna karta grafiki. Brzmi kusząco.

 

Dołączona grafika

 

Co o tym myślicie?

Edytowane przez ogir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest seryjnie w budzie, która zamierzam użyć, fortron 250W z linia 12V - 15A, czyli 180W, myślę, że z palcem starczy. ;] Z wentylatorem to faktycznie lepiej zostawić jakiś niskoobrotowy w zasilaczu, tak na wszelki wypadek.

 

A Ty jaką chcesz zastosować obudowę ?

 

---

 

Ta buda, co podałeś wyżej jest prawie 50% grubsza od tego foxconn, o któym pisałem. Poza tym nie potrzeba mi pełnowymiarowej grafiki, htpc to nie komp do grania a i jakoś nie bawi mnie 100W idle w nowych k. graficznych. ;]

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam HTPC do grania raczej używać nie będę. Od tego jest normalny komp na HD4850. Łatwiej jest chyba kupić normalną kartę niż niskoprofilową. Myślałem może nad gf 6600, który posiada VIVO. Trzeba zgrać te kilka lat kaset VHS na dysk twardy, a potem na płyty :). Co do budy, to z początku myślałem nad zepsutym DVD, lub combo. Lecz teraz spojrzałem na tego tracera i urzekła mnie myśl, że nie muszę się martwić o to czy karta dźwiękowa wejdzie bez problemu. No i do tego mogę wziąć średniej klasy grafikę. Prawda 14 cm to trochę gruba, ale jak już to mówiłem, że mnie na wyglądzie aż tak nie zależy, gdyż w salonie stać nie będzie. Właśnie przyjrzałem się twojej budzie i z boku wentyl akurat może wiać na procesor, więc z tą 120 nie było by problemu raczej. BTW w jakim sklepie kupujesz foxconna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro kilka razy go widziałem akurat sprzedawały go sklepy w wawie, które są niedaleko mnie. ;]

Btw sprawdziłem tego "intercoma" co mi po głowie chodził. Mam audigy i zintegrowana dźwiękówkę. No to myk do biosu i włączyłem tego realteka, instalacje sterów, poustawiałem, żeby w systemie na def. był audigy a np. w skype realtek i działa, można niezależnie rozmawiać na skype i np. na team speaku bez konfliktu z jednego kompa. :) Genialna sprawa.

 

Dołączona grafika

 

No i dorzucenie każdej następnej dźwiękówki (nawet takiej na usb za 10zl z allegro) sprawia, że można równocześnie robić kilka rzeczy na raz na jednym kompie bez wchodzenia sobie w drogę (praca w systemie, oglądanie tv, radio, skype) - to tylko tak dla przykładu, bo myślę, że u mnie się zakończy właśnie na 2ch kartach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego tracera mogę mieć bez zasilacza za 150zł z wysyłką. Bo wiadomo, że tracer robi "bombowe" zasilacze. Niestety brakuje mi real foto, lub zdjęć wnętrza, nawet na google nie znalazłem. Napisze do gościa na allegro czy ma real foto wnętrza. Gdy zobaczę, to może się skusze. Bez tego raczej nie, wolę już sobie upolować DVD za 30zł i wsadzić tą low profile za 30zł. Wszystko będzie grało i... grało :). Z tymi dźwiękami to naprawdę świetna sprawa, nie miałem pojęcia, że tak można zrobić. Z tym, że trzeba w każdym programie ustawiać z której karty ma korzystać. Twoja obudowa jest ciekawa, ale szkoda że nie ma jej już w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego tracera mogę mieć bez zasilacza za 150zł z wysyłką. Bo wiadomo, że tracer robi "bombowe" zasilacze. Niestety brakuje mi real foto, lub zdjęć wnętrza, nawet na google nie znalazłem. Napisze do gościa na allegro czy ma real foto wnętrza. Gdy zobaczę, to może się skusze. Bez tego raczej nie, wolę już sobie upolować DVD za 30zł i wsadzić tą low profile za 30zł. Wszystko będzie grało i... grało :). Z tymi dźwiękami to naprawdę świetna sprawa, nie miałem pojęcia, że tak można zrobić. Z tym, że trzeba w każdym programie ustawiać z której karty ma korzystać. Twoja obudowa jest ciekawa, ale szkoda że nie ma jej już w sklepach.

No tak, ale raz ustawiasz i już. Masz np. urządzonko, które wygląda jak telefon bezprzewodowy z baza (m. in. do radiowej łączności i ładowania), podłączony do jednej z k. dźwiękowych w miejsce mik. i gł. i chcesz gdzieś zadzwonić (bo przez skype można dzwonić na stacjonarne i odwrotnie, czyli po co komu zwykły telefon ;) to nie musisz nic wyciszać w systemie jak ktoś coś słucha/ogląda tylko sobie gadasz bez problemu. No i właśnie muszę poszukać na necie takiego "telefonu" i bazy z łącznością radiową do kompa, bo nawet nie wiem, czy takie coś jest. :)

 

A buda:

 

http://lms.pl/index.php?mod=przedmiot&id=209991 - na zamówienie

http://www.fotoexpert.pl/aparaty-cyfrowe-produkt-7750.html

http://e-fabryka.com/foxconn-dh841-fsp2505...ny-p-14942.html

 

W wielu sklepach w necie jest - http://www.radar.pl/Produkt/2404238/Czesci...-Pf-Czarny.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w ofercie sklepów, lecz gorzej z dostępnością. W tych 3 sklepach nie ma i musiał bym się popytać, ale jeszcze zobaczymy, może komuś w rodzinie się DVD popsuło. Trzeba czekać na czyjeś imieniny :). Co do telefonu to przykładowo TAKI można podłączyć i pod stacjonarny poprzez RJ11 i pod skype przez USB. Niestety jest kabelek, ale samego telefonu można używać bezprzewodowo. Tu jest np. TAKI dużo tańszy, bo używany tylko do VoIP.

 

edit.

 

Dzięki za przypomnienie o radar.pl, ostatnio tak często używałem Ceneo, że o nim zapomniałem. Aż wstyd.

Edytowane przez ogir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam coś taniego i bezprzewodowego. :)

 

http://allegro.pl/item393311591_super_tele...e_promocja.html

 

Zwykłej linii tel. raczej nie przewiduję więc ten model będzie wystarczający.

Poza tym chyba wszystkie telefony internetowe do skype itp. to są tak na prawde urządzenia ze zintegrowaną k. dźwiękową... podpinamy na usb, instalujemy stery, w skype ustawiamy co trzeba i już. Ale ta druga dźwiękówka i tak zostaje p. do tv. ;)

 

---

 

A jednak i wejście na analogową linię też posiada... :>

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

...

Jako, że pod uwagę biorę tylko platformę intela mam wstępnie ułożony taki zestawik:

 

-GA-G31M-S2L

-e1200 / e2140

-2x1gb

-dvd-rw

-hdd + quiet drive

-FOXCONN DH-841 + FSP250-50GLV (PF)

-tuner

 

I teraz mam dylemat co do karty graficznej, ważne, aby miała sprzętowe wspomaganie filmów hd no i hdmi.

 

Całkiem ciekawa, nową i tanią kartą jest S3 Graphics Chrome 440 GTX:

3044601[/snapback]

...

4050e (ze zmniejszonym współczynnikiem TPD równym 45)

GA-M61SME-S2

1gb kingmax (ponoć kozackie pamięci, oczywiście z tych najtańszych)

dysk jakiś cichy 2,5

do tego jakaś grafa low profile

zasiłka, jakiś modecom, na którego czeka fan swap

do tego karta muzyczna (myślałem nd asusem xonarem DX)

 

Wszystko planowałem upchnąć w jakiejś budzie ze starego COMBO. Bo nie barcho chcę wydawać 300zł na obudowę, gdyż i tak nie będzie stała w salonie.

 

Edit

 

Która dystrybucja linuxa jest stosowana jako Media Center? Pobawił bym się takim, lecz jest obawa, że klawiatura BT nie pójdzie pod tym systemem.

Nie ma po co kombinować z oddzielną kartą graficzną jeśli są płytki z odpowiednią integrą przykładowo GIGABYTE GA-MA78GPM-DS2H

http://www.kombo.krakow.pl/index.php?g_id=...KBPLYGIGAM20042

Są też płytki oparte o GF 8200 i 8300.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dać linka do tego telefonu co ty podałeś, lecz z rozpędu wkleiłem ten sam link. Ogólnie wystarczy napisać gdziekolwiek telefon skupe, lub VoIP i wtedy wiadomo o co chodzi. Śledząc ten temat nachodzi mnie pytanie. Skoro szukasz HTPC do filmów HD to nie lepiej wydać 120zł więcej na płytę ze zintegrowaną dobrą grafiką? Niż sprowadzać ze stanów specjalną kartę Low profile? Dopiero gdy będziesz potrzebował większej wydajności, bo z czasem pewnie wejdą nowe standardy to może wtedy będzie czas na rozejrzenie się za grafiką na pci-e. TUTAJ jest dostępna nowa płytka za niecałe 200zł. Działa na GF7100 więc powinna wystarczyć. A co najważniejsze posiada HDMI. Co o tym sądzisz?

 

 

EDIT.

 

Akurat @dwaIP zaczął pisać o tym co ja. Wybacz, ale jak zaczynałem pisać jeszcze nie było twojego postu.

 

Jeśli chodzi o mój zestaw to niestety @dwaIP płyta z tą integrą odpada. Wiem że 780G to najlepsza jak na te czasy integra, lecz niestety niestety nie posiadam na razie nowoczesnego telewizora, więc muszę zdać się na TV-out który jest już nawet w najtańszych kartach graficznych. Dlatego postanowiłem wydać mało na płytkę, by potem zakupić kartę.

Edytowane przez ogir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam w planie zlozenie HTCP z tym, ze zastosowanie bedzie bardziej ogolne.

 

Plytke rzeczywiscie wziac lepiej z integra, tak jak napisal dwaIP, Gigabyte GA-MA78GPM-DS2H powinna byc bardzo dobra plyta. Integra mysle, ze bedzie stac na poziomie 6600GT, wiec nie bylo by zle.

Do tego X2 4850e, ktore malo jje, 2GB RAMu i jakas niezbyt mocna zasilka i jest HTCP.

 

Co do obudowy bardzo podoba mi sie Tacens Theca. Swietny wyglad, wentyle odrazu w zestawie, dlugie karty tez powinny wejsc i jakies chlodzenie typu Ninja Mini tez. Test: http://www.mod-planet.com/index.php?module...&pageid=812

 

ogir, to nie mozna kupic przejsciowki z VGA na TV-OUT?

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogir, to nie mozna kupic przejsciowki z VGA na TV-OUT?

Można, ale z integrami to słyszałem, że raz zechce działać, a raz nie. Musiał bym się zapytać sprzedawcy czy będzie działać na 780G bo o tą grafikę się jeszcze nie pytałem. Co do GF 6600 to i tak muszę go kupić, ze względu na VIVO gdyż muszę przegrać VHS, a chyba szkoda by karta się marnowała. Tak poza tym świetna buda. Muszę się jeszcze rozejrzeć za nimii, bo coś czuje, że mój HTPC długo podziała "na pająka".

Edytowane przez ogir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dać linka do tego telefonu co ty podałeś, lecz z rozpędu wkleiłem ten sam link. Ogólnie wystarczy napisać gdziekolwiek telefon skupe, lub VoIP i wtedy wiadomo o co chodzi. Śledząc ten temat nachodzi mnie pytanie. Skoro szukasz HTPC do filmów HD to nie lepiej wydać 120zł więcej na płytę ze zintegrowaną dobrą grafiką? Niż sprowadzać ze stanów specjalną kartę Low profile? Dopiero gdy będziesz potrzebował większej wydajności, bo z czasem pewnie wejdą nowe standardy to może wtedy będzie czas na rozejrzenie się za grafiką na pci-e. TUTAJ jest dostępna nowa płytka za niecałe 200zł. Działa na GF7100 więc powinna wystarczyć. A co najważniejsze posiada HDMI. Co o tym sądzisz?

 

 

EDIT.

 

Akurat @dwaIP zaczął pisać o tym co ja. Wybacz, ale jak zaczynałem pisać jeszcze nie było twojego postu.

 

Jeśli chodzi o mój zestaw to niestety @dwaIP płyta z tą integrą odpada. Wiem że 780G to najlepsza jak na te czasy integra, lecz niestety niestety nie posiadam na razie nowoczesnego telewizora, więc muszę zdać się na TV-out który jest już nawet w najtańszych kartach graficznych. Dlatego postanowiłem wydać mało na płytkę, by potem zakupić kartę.

Płytka całkiem spoko, nie dość, że hdmi to jeszcze ma dvi i d-sub, czyli do sklonowania obrazu na 2xlcd jak znalazł. To hd to już bardziej tak na przyszłość myślałem, może i macie rację, że to z czasem można zmodernizować/dokupić...

I z tego co wiem, to seria 7xxx (nie wiem, czy 7100 się na to łapie) obsługuje technologie video pure a 8xxx już wideo pure hd. :)

 

Poza tym obecnie czysto teoretyzujemy i może się okazać, że jak już przyjdzie co do czego, to z tych naszych zaplanowanych akcesoriów nic nie zostanie. :D

 

---

 

Czyli ja ta w/w płytka posiada aż trzy złącza - hdmi/dvi/d-sub, to oznacza, że mogę obraz podać na 3 wyświetlacze i na każdym mieć inny obraz, czy źle kombinuje ?

 

A i znalazłem na necie recke Topcom Butler 4012 - http://www.dzikie.net/index.php?art=voip_p...p=3&cpage=1

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

...

Czyli ja ta w/w płytka posiada aż trzy złącza - hdmi/dvi/d-sub, to oznacza, że mogę obraz podać na 3 wyświetlacze i na każdym mieć inny obraz, czy źle kombinuje ?

...

Niestety nie.

GIGABYTE GA-MA78GPM-DS2H ma możliwość wyświetlenia tylko

na 2 monitory i to z ograniczeniem że jedno cyfrowe drugie analog.

Można dokupić oddzielną kartę przykładowo HD3470 i wtedy będzie więcej monitorów.

Któraś z płytek do Htcp ma integrę o większych możliwościach ale

nie pamiętam która i jaka integra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie.

GIGABYTE GA-MA78GPM-DS2H ma możliwość wyświetlenia tylko

na 2 monitory i to z ograniczeniem że jedno cyfrowe drugie analog.

Można dokupić oddzielną kartę przykładowo HD3470 i wtedy będzie więcej monitorów.

Któraś z płytek do Htcp ma integrę o większych możliwościach ale

nie pamiętam która i jaka integra.

No tak, ale ja pisałem to odnośnie P5N-EM HDMI - http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&amp...amp;modelmenu=2 , czy ma możliwość wyświetlania co najmniej dwóch, różnych obrazów obrazów na 2xlcd - np. na jednym leci tv na drugim www ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

No tak, ale ja pisałem to odnośnie P5N-EM HDMI - http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&amp...amp;modelmenu=2 , czy ma możliwość wyświetlania co najmniej dwóch, różnych obrazów obrazów na 2xlcd - np. na jednym leci tv na drugim www ?

Tu jest podobnie (dwa monitory ale ograniczenie że jeden analog drugi cyfra)

Z HDCP zgodne jest tylko wyjście DVI lub HDMI czyli filmy

puszczamy przez HDMI a WWW z D-sub.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych monitorów, to czytałem, że w sterownikach nVidii jest funkcja, która pozwala wyświetlić obraz na 2 monitory niezależnie. Wygląda to tak, że są 2 osobne pulpity. Na drugi można "wjechać" myszką najeżdżając na krawędź monitora. Ciekawe rozwiązanie.

 

Z racji odrobiny wolnego czasu postanowiłem poszukać sobie na internecie różnych propozycji jeśli chodzi o obudowy. Z ciekawszych znalazłem:

Aerocool m40

Dołączona grafika

 

Opis TUTAJ

 

Obudowa podobna budową do poprzedniej czyli bTacens Theca, do której link podał już @jaQs

 

Dołączona grafika

 

Idąc dalej Acutake mIII.B tak, to ten acutake, którego dobrze znamy. Bardzo ładna obudowa, mogę zaryzykować stwierdzenie, że piękna, ale minus: wchodzi tylko zasilacz mATX.

 

Dołączona grafika

 

Bardzo ładna obudowa NOX htpc

 

Dołączona grafika

 

Thermaltake LAN BOX

 

Dołączona grafika

 

 

Ja osobiście skłaniał bym się ku m40, bo niestety jak będę kupował budę do HTPC to tego acutake już nie będzie.

 

Piszcie o innych budach do max 300zł. Może znajdzie się coś ciekawego co umknęło mej uwadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych wszystkich bud ktore podal ogir dalej zostane przy swoim. Tacens Theca jest moze nie tyle co ladniejszy (bo o gustach sie nie dyskutuje), ale wszystko sie w nim zmiesci, a w dodatku jest dobrze wentylowany. Jest po prostu bardziej uniwersalny niz Acutake M.III.B C103 czy NOX HTCP, ktory jest w takiej samej cenie. O Aerocool M40 nawet nie mowie, bo ta obudowa jest jak dla mnie bardzo brzydka. Jedynie Thermaltake LAN BOX wydaje sie byc lepszy, ale i prawie 100zl drozszy.

 

Te obudowy ze starych Amplitunerow fajne, ale przez taki balagan to o niskich temperaturach to mozna zapomniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...