Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A-Data SSD300 32 GB za 300 zł z hakiem to na tyle mało, że można się bawić i Viste 64-bit na tym stawiać pod sam system + elementarne programiki (Office itp), z niecierpiwością czekam na testy - głownie z subiektywnej oceny szybkości odpalania systemu i programików.

 

Zakładając, że bym systemu nie optymalizował, tylko NTFS zostawił i Viste 64 wgrał, to po roku by mi dane zaczęły znikać i system się wysypał?

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci licza 5 lat przy 50 GB na dzien.

 

Tak BTW te tweaki robi sie nie tylko po to zeby dysk dluzej zyl , ale po to zeby sie nie zatykal operacjami zapisu.

 

 

Przydalby sie jakis darmowy ramdisk bez ograniczen wielkosci bo ten co mam jest freewarowy tylko do 400MB :( - wiec wrzucilem w niego cache przegladarki, tempa i mini pagefile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Przydalby sie jakis darmowy ramdisk bez ograniczen wielkosci bo ten co mam jest freewarowy tylko do 400MB :( - wiec wrzucilem w niego cache przegladarki, tempa i mini pagefile.

Mozna na polski :D To w tym dysku jest cos platne i darmowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o nazwę tego programu do ram dysku? Wspiera on może wiste 64bit?

http://www.cenatek.com/product_page_ramdisk.php

 

Ja uzywam tego - licencja niekomercyjna jest darmowa do 400 MB, dziala na Viscie 64, ten akurat ma obsluge na poziomie skomplikowania kosy do zboza :)

 

Co do tego czy warto - hmm na pewno wyeliminowal niepotrzebne starty glowic dysku po przeniesieniu do niego wszelkich malych zapisow (windows temp, cache przegladarki itp) wiec chocby pod wzgledem dzwieku warto :)

 

Dalej cudow nie ma - windows bedzie sie dluzej otwieral bo te 400 MB obrazu trzeba z dysku zaladowac, jesli do tego wybierzemy zapisanie obrazu przy wylaczaniu systemu to zamykanie tez sie wydluzy, ale... jest to zapis ciagly wiec 400MB przy transferach SSD to mamy kilka sekund dluzej (nie mierzyłem , widać spowolnienie , ale nie jest dotkliwe)

 

Problem jest taki , ze czesc softu wymaga np. 1.5 GB pagefile'a niezaleznie od tego ile Ramu mamy , wiec dlatego poprobuje tego imdiska :)

 

Acha podobno niektore ramdiski obchodza 32 bitowe ograniczenie Win Xp/Visty 32 i mozna miec np 3.25 ramu w windzie i do tego 0.75 na ramdisku. Mozna tez sie tym bawic np.. w netbooku tworzac mikro ramdiska na cache przegladarki, albo mozna w niego zaladowac caly wirtualny system operacyjny (opoznienie dzialania 0ms :D )

 

Caly opis jak sie tym bawic w ostatnim poscie w tym topicu:

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...8866#post318866 <- tylko nie robcie readyboosta w nim bo to bezsens totalny jesli i tak mamy tyle ramu by go zuzywac na takie zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A-Data SSD300 32 GB za 300 zł z hakiem to na tyle mało, że można się bawić i Viste 64-bit na tym stawiać pod sam system + elementarne programiki (Office itp), z niecierpiwością czekam na testy - głownie z subiektywnej oceny szybkości odpalania systemu i programików.

 

Zakładając, że bym systemu nie optymalizował, tylko NTFS zostawił i Viste 64 wgrał, to po roku by mi dane zaczęły znikać i system się wysypał?

 

Windows 7 Ultimate (Build 7000 + wszystkie poprawki, page file 256MB, defaultowy system bez wyrzucania zbędnych skłądników), MS Office 2007 H&S, NOD32 Smart Security, Tomb Raider Underworld (6,15GB) i trochę innego drobnego badziewa zajmuje u mnie poniżej 20GB więc A-Data 32GB powinna być w miarę zjadliwa. Może w wakacje ceny nieźle spadną to dokupię drugą i postawi się RAID0 :)

 

Generalnie Win7 z założenia MS miał zajmować mniej miejsca niż Vista i radzić sobie dobrze na netbookach (Asus Eee ma wolny SSD, ale jednak) więc na SSD powinien chodzić wydajnie.

 

Na początek jak dysk do mnie dotrze to porobię testy na pustym z założoną partycją według rad z OCZ forum. A potem zobaczymy jak dogada się z siódemką po optymalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo powinienem dostać vertex'a 120 (między 10, a 12 wg zapewnień kuriera). Nie wiem tylko czy stawiać system na 0112, czy czekać na 1275 ;/ 1199 sobie odpuszczam, bo nie mogę sobie pozwolić na utratę danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po wgraniu Firmware 1275 nie utraci sie danych?

Kazde flashowanie firmwaru = pusty dysk (ale mozna najpierw system sklonowac a potem go przywrocic na dysku po flashowaniu z tego co wiem)

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Windows 7 Ultimate (Build 7000 + wszystkie poprawki, page file 256MB, defaultowy system bez wyrzucania zbędnych skłądników), MS Office 2007 H&S, NOD32 Smart Security, Tomb Raider Underworld (6,15GB) i trochę innego drobnego badziewa zajmuje u mnie poniżej 20GB więc A-Data 32GB powinna być w miarę zjadliwa. Może w wakacje ceny nieźle spadną to dokupię drugą i postawi się RAID0 :)

 

Generalnie Win7 z założenia MS miał zajmować mniej miejsca niż Vista i radzić sobie dobrze na netbookach (Asus Eee ma wolny SSD, ale jednak) więc na SSD powinien chodzić wydajnie.

 

Na początek jak dysk do mnie dotrze to porobię testy na pustym z założoną partycją według rad z OCZ forum. A potem zobaczymy jak dogada się z siódemką po optymalizacji.

Tak tylko dodam drobna uwage - systemu MSa maja to do siebie , ze po czasie zabieraja wiecej niz przy instalce. Moja V32b po 6 miesiacach nagle zajmuje prawie cala partyce C , ktorej dalem 35GB. Co tam mam? Syste , oo , pare tego typu programow , zadnych 3d smarkow , na pulpicie nic nie trzymam itd. To samo jest z XPkiem choc ten po instlce i po jakims czasie zzarl mi 20GB z 25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównym "winowajacą" zajmowania duzej ilości miejsca przez Vistę jest katalog winsxs - zawiera on m.in. biblioteki dla każdego programu, który wymaga innnch dll'ek niż defaultowe. Po to jest aby uniknąć sytuacji gdy instalujący się soft podmieniał daną dll'kę powodują niestabilność innych aplikacji lub całego systemu.

 

Można przenieść winsxs na inny dysk:

 

http://wiki.eeeuser.com/howto:vista_move_side_by_side

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Nie przecze , ale ja mam lacznie moze 20 programow , ktore naprawde wiele nie zajmuja - CDXPBurner , FF itp. , a i tak rozrasta sie w oka mgnieniu. Ostatnio czyszczac wywalilo mi chyba z 8GB smieci - nawet nie wiem z czego wiec jakos przy dyskach SSD mam mieszane uczucia i podam tutaj przyklad - taki durny GOW domyslnie instaluje ponad 10GB na C - sprytni zauwaza co zmienic by to sie gdzie indziej instalowalo , ale jednak jakos dla mnie to malo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc vertexik przyszedł z FW 1199. Skoro tak, to jednak postanowiłem nie downgrade'ować. Podłączyłem pod stacjonarny vertexa i utworzyłem dwie identyczne partycje jak na seagate (200 mb - z jakiegoś powodu win7 taką tworzy jako pierwszą; i 30000 mb) oraz jedną większą. Podłączyłem seagate i uruchomiłem ubuntu livecd. Vertex przeszedł przez kopiowanie poleceniem DD wspomnianych wyżej 2 partycji w całości i przekopiowanie paru podstawowych rzeczy (22 gb :>) z/na partycję użytkową. Zatem łącznie sobie na niego ~50 GB przefrunęło. Z wiadomych przyczyn (powolny odczyt hdd) szybkość bez rewelacji. Trudno mi sobie wyobrazić jakąś bardziej wymagającą "codzienną" czyność zapisu - tak więc mam nadzieję, że nie zgubi mi danych, a dniach zrobię update firmwaru na 1275. Podłączyłem vertex do lapka i... klapa: windows się nie chce uruchomić z powodu zmiany sprzętu. Instalator w łapki i naprawa systemu. Trwało to może sekundę i restart. Pewnie tylko identyfikator partycji się zmienił w bootloaderze. Z niewiadomych mi przyczyn zmienił się bootscreen z win7 (vistowy przelaujący pasek zamiast kwiatko-okienka)... trudno.

 

Co do wydajności: kosmos. Wspomniany wyżej pasek nie przelatuje nawet raz do końca. Wczytanie 1.5GB ramdisku trwa moment. No i ten komputer nie wydający z siebie żadnego dźwięku - bóstwo ! :)

Pozostaje mi zoptymalizować system i cieszyć się nową zabawką ;)

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atto:

Dołączona grafika

 

pcmark potem dokleję do tego posta

 

edit: PC Mark z jakiegoś powodu nie przechodzi. Nawet nie wiem który test. Nie mogę zobaczyć żadnych wyników. Może to wina win7. Wymyśl coś lepszego ;)

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka masz pojemnosc tego vertexa ? ja zamówiłem 2x 60 gb i gaśnice do raid 0 :D

 

ps.2 tyś zł a miałem to wydać na i7 :(

 

pss.facet w lokalnym sklepie myslał ze aa przyszedł kolejny i tylko pyta,dopiero jak powiedziałem "to prosze dwa" :blink: -wygląd sprzedawcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka masz pojemnosc tego vertexa ?

1x 120GB, bo 2x 60 bym do lapka nie zmieścił ;) Poza tym przy tej prędkości ssd to ja już nie widzę różnicy między ramdiskiem, a ssd, jeśli chodzi o uruchomienie gierki, nad którą pracuję, a jednak wygoda z pojedynczym dyskiem większa - można to bez problemu przenieść na inną płytę. Zrobić sobie kopię całego nośnika spod linuxa: dd if=/dev/sdxy of=./kopia.img

Firmware 1199 wycofali wogole bo jakies bledy byly. Na dniach ma byc 1275.

I to dość poważne. Z punktu widzenia vertexa "A zapalę sobię hdd led i pokasuję dane, niech się system zwiesi, a potem nie zbootuje" ;) Ciężko stwierdzić kiedy dokładnie to się działo. Jedni mówią, że przy kopiowaniu z jakiegoś wolnego medium (np pendrive / cd); inni, że jak dysk ma wszystkie komórki flash zapełnione. Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

edit: PC Mark z jakiegoś powodu nie przechodzi. Nawet nie wiem który test. Nie mogę zobaczyć żadnych wyników. Może to wina win7. Wymyśl coś lepszego ;)

Nie przechodzi bo pewnie nie masz encoderów do WNP. Ale nie o to nam chodzi - wybierz ręcznie i ustaw test wyłącznie HDD. Pójdzie na pewno.

A nic lepszego nie ma bo to jest najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Syntetyki mnie nie interesują ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przechodzi bo pewnie nie masz encoderów do WNP. Ale nie o to nam chodzi - wybierz ręcznie i ustaw test wyłącznie HDD. Pójdzie na pewno.

A nic lepszego nie ma bo to jest najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Syntetyki mnie nie interesują ;)

Ściągnąłem drugi raz, by się upewnić. Nie mogę wybrać pojedynczego testu w wersji basic. Daj link do tych codeców, które potrzebuję by przeprowadzić pełen test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

W porównaniu z testami z pcper ( http://www.pcper.com/article.php?aid=670&a...xpert&pid=8 ) na starym firmware:

 

xp startup - minimalnie lepiej

app loading - minimalnie gorzej

general usage - znacznie (niemal dwukrotnie) lepiej (ich: 38 vs mój: 64)

virus scan - sporo gorzej (ich: 203 vs mój: 155)

file write - trochę lepiej (ich: 127 vs mój: 162)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...