Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawości wyłączyłem cachowanie we właściwościach swojego SSD i niestety jest gorzej.

 

Z jednej strony bez cache jest większa żywotność na dysku bez tego ale zapis jest około 10% gorszy i nierówny w ATTO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vertex 120 + najnowszy firmware.

 

Dołączona grafika

 

Pewnie glupie pytanie, ale czy przy malych plikach to normalne, ze zapis jest wiekszy niz odczyt?

 

Vertex 30gb przez pare dni za 150euro LINK

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwny wynik uzyskałem na W7 RC w porównaniu z Betką. Tradycyjnie dysk A-Data SSD 300 Series 32GB na JM602B.

 

Dołączona grafika

 

Jeszcze powalczę z nowszymi driverami ale biorąc pod uwagę optymalizacje i wsparcie operacji TRIM w Win7 RC - może to jest powód i to całkiem normalne zachowanie.

 

Tak czy inaczej Winda 7 chodzi jak szalona - w ogóle to szybki system :)

 

UPDATED:

 

Mam wrażenie i po wynikach testów w ATTO, że wydajność mojego SSD na prawdę wzrosła - albo wzrasta z czasem i dobija do maxa (do parametrów zadeklarowanych przez producenta) :)

 

Dołączona grafika

 

 

Jak sprawdzić czy TRIM jest aktywny w Windows 7 RC?

 

- uruchomić konsolę w trybie Administratora: cmd.exe

- wpisać polecenie: fsutil behavior query DisableDeleteNotify

 

Prawidłowym wynikiem jest 0.

 

post-1790-1241909019_thumb.png

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trim dotyczy tylko Vertexów bo jak na razie tylko one mają wsparcie dla tej technologii!

 

@ilear - nie wiele się zmieniło w tej materii więc raczej te same co wcześniej czyli klony OCZ solid a jak chcesz wydać więcej kasy to Vertex i jego nowe klony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vertex 60 juz na system do desktopu biore, mysle jeszcze nad ssd 30 do lapka sonowki z syga, mam w nim 2x160 5400 nawet nie w raidzie, taka ssd 30 zamiast jednej 160 duzo by mi dala :) No wlasnie co do klonow Solida - to moglbym prosic o jakies konkretniejsze przyklady? Naczytalem sie tylko o vertexach do tej pory, chcialbym wiedziec co mam googlowac :)

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o plik wymiany . Czy macie na swoich SSD całkowicie wyłączony , czy może ustawiony na sztywno jakiś rozmiar np. 1024-1024 ?? Obecnie na swoim Vertexie wyłączyłem ,ale zawsze byłem zwolennikiem ideologii że plik wymiany (nawet jakiś małych rozmiarów) powinien na partycji systemowej występować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem zmuszony go włączyć jak najnowszy Warhammer II nie chciał się bez niego uruchomić. Ale ustawiłem go na HDD. 2048-4096

 

@ilear - nie musisz googlować w tym wątku o tym mówilismy. http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3244795

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze byłem zwolennikiem ideologii że plik wymiany (nawet jakiś małych rozmiarów) powinien na partycji systemowej występować...

Niekoniecznie na partycji systemowej, może być na dowolnej innej. Ba, właśnie z racji że masz SSD to swap na drugim, normalnym dysku a nie na SSD byłby wyjątkowo wskazany, z racji eliminowania zbędnych zapisów na SSD.

Osobiście nie wyłączam swapa, kiedyś wyłączałem i chodziło dobrze, do momentu odpalenia jednocześnie dwóch pamięciożernych aplikacji :-)

System się nie wykrzaczył, ale parę godzin pracy komputera poszło w las :-/

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po instalacji Visty + programow + robienie partycji + optymalizacja Vertex zjechal do odczytu w granicach 180 i zapisu do ok 90....takze odpalilem Trima...teraz znow Vertex pociska na pelnej predkosci. Jedyny minus to czas potrzebny na zrobienie tego....cos kolo 30 - 32 godzin :mur: :blink:

 

Tak przy okazji...coraz wieksze grono producentow oferuje ssd z pamiecia cache: OCZ, G.SKILL, Samsung, A-DATA, PATRIOT....tylko czekac, az ceny pojda w dol :)

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa, bo coraz więcej producentów kopiuje urządzenia OCZ :D

 

EDIT

My tu sobie gadu gadu a Corsair wprowadził MLC (jakiejś drugiej generacji), na razie tylko w modelu 256MB ale parametry są bardzo przyjemne.

128MB cache i cena jak za to nawet nie przesadzona a juz na pewno sporo niższa niż za Vertexa!

http://www.komplett.ie/k/ki.aspx?sku=449948

Kości jak i nowy kontroler od Samsunga.

 

Tylko czekać aż wprowadzą to do mniejszych modeli to wstrząsną konkurencją :)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ten to nie rzuca na kolana osiągami:

 

http://www.legitreviews.com/article/949/1/

 

 

Co do swapa to ustawiłem na zalecane minimum 200-200MB.

4GB RAM i z uruchomionymi dwiema maszynami wirtualnymi spokojnie wyrabiam się. Jak braknie to dorzuci się drugie 4GB.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o plik wymiany . Czy macie na swoich SSD całkowicie wyłączony , czy może ustawiony na sztywno jakiś rozmiar np. 1024-1024 ?? Obecnie na swoim Vertexie wyłączyłem ,ale zawsze byłem zwolennikiem ideologii że plik wymiany (nawet jakiś małych rozmiarów) powinien na partycji systemowej występować...

Wyłączyłem swapa 3 miechy temu i wszystko chodzi OK. Mam 4GB ramu, SSD OCZ SOLID 60GB (JMicron 602b). Co do SSD to jestem bardzo zadowolony i już nigdy nie wróćę do HDD. Wrażenie robi szybkie otwieranie menedżera urządzeń, natychmiastowe zapełnianie listy Dodaj/Usuń Programy (~30 programów, system ma kilka miechów), obliczanie pojemności katalogu Windows (czy Program Files, Document and Settings) po naciśnięciu spacji w Total Commanderze w mniej niż sekundę. Far Cry 2 ładuje zapamiętany poziom w kilka sekund (nie wiem jak na HDD ale tu jest szybko).

 

Jednak zauważyłem po pewnym czasie oznaki tzw stuttering... Jak mam otwartych kilka zakładek w FOXIE i otwieram kolejne (śródklik na linkach)m wiele naraz, to czasem zdarza się że system zawiśnie na kilka sekund (widać po diodzie na obudowie że HDD pracuje).

 

Na forum OCZ jest temat o RAMDISK'u. Polecany do SSD (poleciłem kumplowi do HDD i odczuł duże przyspieszenie - praca z wieloma zakładkami w FOXIE), ale nie miałem czasu sprawdzić bo wszystko chodziło szybko.

 

Jednak dałem próbę i nie żałuję. Teraz nie czuję, że FIREFOX coś otwiera, a dysk SSD pracuje jeśli otwiera firefoxa, albo doczytuje jakąś wtyczkę. Przeprowadziłem stress-test otwierając wiele zakładek z myspace.com - gra i buczy!

 

Ja stosuję darmowy program, który uruchamia się wybiera się literę dysku, pojemność ramu jaką się chce poświęcić na ramdisk i tyle. Należy wybrać fixed disk w opcjach. W menedżerze urządzeń instaluje się urządzenie ramdisk.

 

W firefoxie w abou:config należy dodać ustawienie typu łańcuch browser.cache.disk.parent_directory i jako wartość dać katalog na ramdisku gdzie bedzie cache firefoxa. Można tam też umieścić cache IE. Ja umieściłem jeszcze systemowy TEMP.

 

Oczywiście po restarcie komputera dysk S: (u mnie mam taką literę) jest czysty.

 

Jest rozwiązanie komercyjne Ramdisk PLus 9.0 - potrafi wykorzystać pamięć pomiędzy 3.25GB a 4GB nawet w XP. I do tego daje możliwość zapisywania ramdisku przy wylączaniu komputera do pliku obrazu. Także przy ponownym włączeniu, cache foxa jest wczytywany z pliku do ramu. Ale dla mnie nie potrzebne.

 

Polecam Ramdisk :wink:

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz od niego? Całkiem przyzwoity a cena 200€ niższa od Vertexa!

Tylko tyle, że nie jest tak szybki jak Vertex - jeśli to czysty Samsung, a tak przynajmniej wygląda na zdjęciach to powinien być szybszy niż Vertex na Indilix'ie. W końcu producent używa wszystkich komponentów własnej produkcji i może tak je zoptymalizować by wycisnąć z nich 100%.

 

Cena przyzwoita to prawda, z uwagi na to, że to nowość to zapewne niedługo spadnie i będzie jeszcze atrakcyjniejsza.

 

Całkiem możliwe, że OCZ wypuści swoją wersję tego SSD z firmwarem pozwalającym na takie osiągi jak Vertex :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu producent używa wszystkich komponentów własnej produkcji i może tak je zoptymalizować by wycisnąć z nich 100%.

Gdyby to było wystarczającym lekarstwem to np monitory samsunga byłyby dominujące jakościowo na rynku.

Mysle że problem jest bardziej złozony i zalezy od wielu czynników np firmware.

 

W kazdym razie podoba mi sie, że zaczyna się coraz lepsza walka na rynku a to oznacza że spadek cen powinien przyspieszyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsumie stwierdzilem, ze napisze w tym temacie, bo mam od paru dni dylemat :P

Zastanawiam sie czy nie kupic jakiegos SSD do lapciaka i pojawia sie "ale"....na laptopie sciagam torrenty (laps chodzi przez noc) i nie wiem czy dysk SSD mi nie padnie dosc szybko. Odrazu zaznacze, ze opcja ssd + normalny dysk w kieszeni mi nie odpowiada :P :)

Edytowane przez czolo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czy na świeży SSD (już sformatowany i utworzona partycja) mogę przywrócić system z obrazu utworzonego przez Ghost-a/Acronis True Image ?? Może mieć to jakiś negatywny skutek ? Czy lepiej wszystko instalować od początku... ?

Edytowane przez hyper_2002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...