Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakies szczegolne optymalizacje w kierunku SSD?

Wszystko było w tym temacie :)

 

- w BIOS'ie ustawiłem tryb pracy kontrolera SATA w trybie Native IDE

 

W Windows'ie 7:

 

- instalator W7 jak i ten z Visty i Windows Server 2008 czyli WinPE udający instalator ustawia prawidłowy sektor startowy dla pierwszej partycji czyli po podzieleniu przez 4 dający liczbę całkowitą np. 64 lub 128. W/w systemu ustawiają pierwszy sektor partycji na 1024 kilobajcie co jest prawidłowym ustawienie. Windows XP ustawia na 63 co też jest niby prawidłowe bo system liczy od zera i 63 jest dla niego 64 kilobajtem ale dla kontrolera dysku SSD już nie i po podzieleniu 63 przez 4 wychodzi liczba niecałkowita co powoduje spadek wydajności SSD.

 

- usługi do wyłączenia: Windows Search i Superfetch - konsola services.msc. Wszelkie narzędzia indeksujące pliki celem szybszego wyszukiwania są zbędne jak Google Desktop Search etc.

 

- wyłączenie indeksowania we Właściwościach dysku (PPM na ikonce dysku w oknie "My Computer") i odfostaszkować "Indeksuj w celu szybszego wyszukiwania"

 

- wyłączenie hibernacji (z oszczędności miejsca) i pliku wymiany (wzrost wydajności całego systemu, mam 4GB więc nie praktykuję ze swapem)

 

- kilka zmian w rejestrze dotyczących kilku opcji systemu plików, Superfetcha, Prefetcha, czyszczenia pliku wymiany podczas zamykania systemu, wielkości cache L2 procka, nazwa plików - na załączonych screenshotach:

 

- sprawdziłem czy obsługa komendy TRIM działa (na razie wspiera to Vertex) - na ostatnim screenshoocie z command line'a.

 

To mniej więcej wszystko, choć może coś pominąłem :)

post-1790-1242398722_thumb.png

post-1790-1242398741_thumb.png

post-1790-1242398773_thumb.png

post-1790-1242398827_thumb.png

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

@Fire to porównanie z Kowalskim. Posadź laika przed kompem z ssd (może być jakaś miernota z 100MB/s) i pozwól podziałać (internet, podstawowe programy graficzne czy tekstowe i gry oczywiście), następnie posadź tego samego gościa do kompa z 7,2k (może być nawet raid 0). Co powie? Ale ten drugi komputer wolny! I to są fakty, czasu dostępu nie zastąpisz czytaniem i pisaniem! Już u siebie widzę masakryczną różnicę a to ogromniaste 7ms. Jak ostatnio usiadłem do kompa z barką 10'tką to sorry, ale jest to niesmaczny żart :wink: pzdr

Rzecz w tym , ze sam napisales - "laika". Taki laik nie bedzie po dluzszym czasie tego pamietac (np. po tygodniu , dwoch) zas cena do pojemnosci zostanie mu pod beretem przez co nie bedzie zwracac uwagi na inne rzeczy. Zreszta , ponownie - "laik" i programy graficzne , tekstowe? Laik to ma film , gg , www i raczej tyle ;)

 

Ah , cos jeszcze - responsywnosc systemu ma rowniez wplyw na odbior calego kompa. Zobacz , ze np. systemy linuxowe jakos potrafia lepiej zadzialac niz Windowsowe o czym sporo osob pisze. W Linuxach mozesz kompilowac jadro pod konkretnego proca by miec boosta , pod Winda masz "all in one" wiec dla mnie nie jest to jakies wielkie pocieszenie ;) bo np. zamulanie moze byc winikiem naszego dzialania. Ktos niedawno bal sie , ze mu jakis wiekszy dysk pada - na Viscie dramat , spadki , a na W7 wszystko ok ;)

 

Caly czas mowie i bede mowic - zywotnosc tego , pojemnosc na drugim miejscu.

 

Koniec z mojej strony ;)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nikt na dzień dzisiejszy ani pewnie za rok nie mówi że nalezy całkowicie zrezygnować z HDD! A wręcz przeciwnie SSD + HDD w jednym kompie to idealne połączenie! Oczywiście posiadacze laptopów mają gorzej no ale to był ich wybór kiedy kupowali.

 

Po drugie - co sie tak uczepiłeś żywotności? Wiesz coś czego my/inni nie wiedzą? Jakies testy badania wyniki? Na razie mamy tylko opinie producentów i wyliczenia że max liczba zapisów średnio wystarczy na 10lat pracy. Czy ktoś gdziekolwiek w jakimkolwiek miejscu na świecie i internetu podał wynik testu że dysk padnie po roku?

W ten sposób można równierz gdybać i przypuszczać że wytrzyma 15lat... Rozumiem pojemność, cena ale żywotność? Na jakiej podstawie wogóle można o tym rozmawiać i twierdzić że to wada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Po pierwsze - wyzej pisano o "eksteremnacji" , miedzy innymi do tego odnosilem sie.

 

 

 

 

Na jakiej podstawie? Moze na takiej , ze kazda nowosc niesie ze soba pewne ryzyko. Moze na takiej , ze wielokrotnie w przypadku np. plyt glownych to wlasnie na NAS testowano w ogole czesci oszczedzajac na R&D. Pamietam jak wyszly NF7 i to co sie dzialo z dyskami na nich. Pamietam co bylo , gdy pojawily sie w sklepach nowiutkie NF5. Pamietam co sie dzialo , gdy wychodzily np. NOWE 8600GT (tvout) , pozniej 8800GT (ramy) , nastepnie masa 48xx (ramy , zasialnie). Testy , badania sa cholernie drogie i czasem daje sie produkt stosunkowo tanio , szybko wypuszcza oszedzajac na testach. Daleko szukac? Moj 965 mial 4 rewizje , kazda poprawiala wady poprzedniej - to jest NORMA. O wiekszosci rzeczy my jako klienci w kontekscie, wlasnie, zywotnosci jak i awaryjnosci wiedziec nie bedziemy o ile nie mamy dostepu jako np. pracownicy w hurtowni - z niej mozemy wiedziec ile jest np. zwrotow na to. Uczepilem sie z tego powodu , ze jak narazie to co pokazuje ten temat - firmware dla przykladu , gdyby ktos nie pamietal - pokazuje , ze te sprzety to dopiero "rozwojowa" technologia , wiec bada sie na bierzaco ;) Wlasnie , sam updejt firmware + strata danych jest juz dosc wyraznym dowodem - to dopiero jakies tam powijaki. Nie przecze ,ze np. za 2 lata sam w to nie wejde - wtedy to bedzie jednak juz nie nowoscia , a raczej standardem - sprawdzonym i to nie przeze mnie , nie na moim portfelu. Zreszta , pamietam P35 + 45nm...ja na 965 tez mam 45nm - jaki byl sens wymiany plyty? Widzisz do czego zmierzam?

 

Tym rokiem to ja sobie dywagowalem , polemizowalem. Jednak w momencie , gdyby to zaczelo sie sprawdzac (skoro masz skonczony czas cyklii zapisow , z defragomentowaniem tez nie podchodz) tak ludzie naprawde byliby w nieciekawej sytuacji przez cene , zas producent nigdy Ci nie poda , ze to nad czym obecnie pracuje , bada , rozwija moze byc nie do konca pewne - przypomnij sobie NF5xx oraz to co prasa podawala o MSI.

 

Wydaje mi sie , ze ze wszystkim tak jest , nowosc niesie ze soba ryzyko + wysoka cene.

 

 

 

Opinie producenta to sobie mozna w tylek wsadzic tak samo jak sztuczny czas pracy okreslany mianem MTBF , ktory nic dokladnie nie mowi.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, mam teraz A-Datę i OCZ.

 

Ale będąc szczerym to dobrze zoptymalizowany Windows 7 + w miarę świeży i wydajny kontroler w southbridge'u SB750 i nie czuję wyraźnej różnicy między A-Datą, a Vertex'em poza pojemnością i szybszym kopiowaniem danych między dyskami (szczególnie małych plików) :)

 

Co innego benchmarki - tu różnicę i to sporą widać :)

No mnie benchmarki nie interesuja na szczescie tylko efektywne dzialanie. Z tego co napisales mam teraz duze watpliwosci czy rzucac sie na vertexa (bo marka i jakosc) 60gb za ~1000 czy dac te 1200 gdzies za 128gb patriota v2 czy gskilla 128 czy pqi jakiegos.

Grimlock prosba - moglbys zmierzyc czas uruchamiania sie niektorych aplikacji na a-data i na vertexie? Czy roznice beda duze? (office, przegladarki, cs3/4 jak masz :), cos co na hdd generalnie sie dlugo otwiera - tak zeby porownac. Multitasking na obu jest taki sam?

Nie potrafie ocenic czy przy moim sposobie uzytkowania z komputera (malo kopiuje z dysku na dysk np. ) sa mi potrzebne AZ takie predkosci read/write jakie oferuje vertex. Czy np. uzytkujac sam system, lazac po nim etc. to sie wogole liczy? Czy tu porownywalny czas dostepu jest najwazniejszym czynnikiem ? (tak podejrzewam, ale chcialbym takie porownanie dwoch skrajnych dyskow wlasnie w kwesti szybkosci pracy na systemie/aplikacjach miec).

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym , ze sam napisales - "laika". Taki laik nie bedzie po dluzszym czasie tego pamietac (np. po tygodniu , dwoch) zas cena do pojemnosci zostanie mu pod beretem przez co nie bedzie zwracac uwagi na inne rzeczy. Zreszta , ponownie - "laik" i programy graficzne , tekstowe? Laik to ma film , gg , www i raczej tyle ;)

 

Ah , cos jeszcze - responsywnosc systemu ma rowniez wplyw na odbior calego kompa. Zobacz , ze np. systemy linuxowe jakos potrafia lepiej zadzialac niz Windowsowe o czym sporo osob pisze. W Linuxach mozesz kompilowac jadro pod konkretnego proca by miec boosta , pod Winda masz "all in one" wiec dla mnie nie jest to jakies wielkie pocieszenie ;) bo np. zamulanie moze byc winikiem naszego dzialania. Ktos niedawno bal sie , ze mu jakis wiekszy dysk pada - na Viscie dramat , spadki , a na W7 wszystko ok ;)

 

Caly czas mowie i bede mowic - zywotnosc tego , pojemnosc na drugim miejscu.

 

Koniec z mojej strony ;)

Zgadzam się co do responsywonści. Pofragmentowany HDD niestety szuka danych tu i tam podczas gdy SSD już dawno je obsłuży. Posiadam 60GB OCZ SOLID - średnia półka generacji SSD opartej na JMicronie 602b. Jedyne co mnie spotkało (jak bardzo intensywnie używam Firefoxa = otwieram śródklikiem 10 zakładek naraz) to rzeczywiście chwilowe przymrożenie systemu. No to w końcu wziąłem się w garść i zainstalowałem najproszteszego RAMDISK'a. Panowie, czapki z głów. Cache firefoxa zapisuję w RAMIE. Tak samo zrobiłem z katalogiem TEMP systemowym, bo instalacja gdzie są bardzo małe pliki przy jednoczesnej intensywnej pracy też mogłą spowodować chwilowy zwis. Szczerze, nie robią na mnie wrażenia parametry 260/200. Ważniejszy jest zapis małych plików, pewnie VERTEX już sobie lepiej z tym radzi. Ale nawet taki OCZ SOLID z RAMDISKIEM (i standardowym SSD-tuningiem) to najlepsza inwestycja w PC'ta jaką wykonałem odkąc mam PC'ta.

 

28MB plik excela z bitmapami ładuje się natychmiast, PDF 6MB też, FAR CRY2 wczytuje szybko mapy, Cubase SX3 ładuje się z a10 wtyczkami VST ~4~5 sekund, na HDD to był koncert głowic i lepiej nie wyłączać CUBASE'a po włączeniu.

 

Tak czy inaczej nowy SAMSUNG 250GB 32MB cache leży w szufladzie i czeka na sprzedaż, nie wyobrażam sobie jak można stosować tak starą technologię. Dyskietka na szczęście już dawno zdechła.

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Po drugie - co sie tak uczepiłeś żywotności? Wiesz coś czego my/inni nie wiedzą? Jakies testy badania wyniki? Na razie mamy tylko opinie producentów i wyliczenia że max liczba zapisów średnio wystarczy na 10lat pracy. Czy ktoś gdziekolwiek w jakimkolwiek miejscu na świecie i internetu podał wynik testu że dysk padnie po roku?

W ten sposób można równierz gdybać i przypuszczać że wytrzyma 15lat... Rozumiem pojemność, cena ale żywotność? Na jakiej podstawie wogóle można o tym rozmawiać i twierdzić że to wada?

Wracajac do :

http://www.bit-tech.net/hardware/storage/2...ex-ssd-review/1

 

Tutaj troche cytatow o tym , o czym pisalem wyzej.

 

However, things weren’t perfect in the Intel camp either, and X25-M users soon reported performance issues following extended use. Intel X25-M performance was degrading overtime as data was written and then rewritten, and despite firmware updates, we have found this still persists as an issue with the drive, making it an unattractive choice for use as a operating system boot drive. This is highly frustrating as that’s what it’s been specifically built for!

If a chain is only as strong as its weakest link then the G.Skill Titan and OCZ Apex, both based on this new architecture, were still limited by their poor random write speeds and latencies, although now significantly reduced. We recommended the Titan in our buyer's guide because we felt the sheer lightening performance outweighed the chance of slight random pausing - we'd used the drive and simply not come across it in everyday use.

It’s annoying from a technological perspective. The potential of the SSD to revolutionise the way we use PCs by offering such drastically faster read, write, boot and load speeds is huge, but the first tentative steps of this new technology have been rough and unsteady. We feel that the SSD really hasn’t gotten out of the starting blocks yet, and until the technology is able to genuinely better the mechanical competition on every front at an affordable price, that mass switch isn’t going to happen.

Another interesting addition to the Indilinx drive architecture is the jumper pins placed next to the SATA data and power connections. These are used to set the drive into firmware update mode, which, when connected to a system booting from a separate drive, allows the quick and easy update of the drive’s firmware. Although this does result in the formatting of the drive, unlike Intel’s X25 series which can be updated without the loss of onboard data.

Also of interest is the Indilinx “Barefoot” chip’s claims of a more efficient mapping algorithm and more reliable wear levelling. One of the key issues we’ve found with Intel’s X25-M is that as a cell is rewritten again and again performance degrades alarmingly, so hopefully the Vertex will be able to avoid such an issue while maintaining its MTBF of 1.5 million hours

-tego to oni nie wiedza , testy. W Intelach userzy zglaszali po jakims czasie ;)

 

and our image editing suite should expose any problems in the disk controller being unable to keep up with read/write instructions - something cheaper SSDs are prone to.

Older SSDs have suffered particularly badly in random write latency department, leading to the infamous "stuttering," hard disk effect as the hard drives lags

Fast random write speed is nothing without low random write latencies though, and it's here especially where the JMicron drives have developed a bad name for themselves...It's this behaviour that causes drive "stuttering," as the SSD struggles to keep up with the constant slew of random write commands from the OS and causes the operating system to visibly lag...While the dual JMicron based G.Skill Titan greatly improved the situation,dropping average access times to just 25ms, it still lags behind conventional mechanical hard disk drives by some way, and offers worryingly high maximum latencies too

Czy ja nie mowilem o tym , ze to wlasnie Wy testujecie za wlasna kase? Dlatego podchodze do tego z ogromna rezerwa. Nie jestem przeciw , po prostu doradzam chlodne podejscie. Za rok pewnie wyeliminuja wiekszosc bolaczek , spadna ceny - dzis jednak nie zaplacilbym za to , tutaj wyraznie opisano jak i co , ot - testy ;) , a w praniu moze wyjsc pozniej to co z Intelami.

 

Jeszcze na koniec , bo to tez zywotnosc :

In comparison, the X25-M suffers from performance degradation as data is re-written, causing performance to fall sharply when we repeated tests, a problem completely absent from the Vertex which completed the random write test over twenty times without any sign of a performance dip.

A co np. po roku skoro w Intelach to dosc szybko wyszlo?

 

Na koniec by nie wyszlo , ze jestem tendencyjny :

 

Simply put, the OCZ Vertex is awesome. It’s the first MLC drive we’ve tested that’s comfortably outpaced mechanical drives in not just some, but every single test we ran and by quite significant margins too. It’s faster at reading, writing, copying, random write, random read, boot times and level loads – whichever way you choose to look at it, it’s just faster in every way we could find to test it.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że sa przyciachy i zwolnienia to każdy użytkownik SSD wie ;) do tego nie potrzeba testów.

A na temat żywotności serwisy komputerowe wiedzą tyle co użytkownicy :)

 

Nie czuje się królikiem bo kupiłem to świadomie.

 

 

@ilear - poszukaj zamienników Vertex. Może niedługo będą już dostępne. Niższe ceny a te same parametry.

Vertex nie ulega degradacji szybkości z każdym formatem. Pozatym cache wpływa na zlikwidowanie przycięć. Przemyśl to dobrze bo dyski na kontrolerze microna mają zdecydowanie więcej wad.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ilear - poszukaj zamienników Vertex. Może niedługo będą już dostępne. Niższe ceny a te same parametry.

Vertex nie ulega degradacji szybkości z każdym formatem. Pozatym cache wpływa na zlikwidowanie przycięć. Przemyśl to dobrze bo dyski na kontrolerze microna mają zdecydowanie więcej wad.

No wlasnie wrzucilem do tematu o Vertexie link do recenzji na bit-techu, ktora naprawde wiele mi wyjasnila. Pozostaje jednak przy vertexie poki co, choc w arcie wspomniano:

"Watch this space though because we’ll be looking at the somewhat cheaper (but physically identical) G.Skill Falcon in the next few weeks, to see if G.Skill have managed to pull off the same firmware wizardry as OCZ."

Mam nadzieje ze te few weeks = tydzien dwa, bo pewnie na poczatku czerwca bede musial juz kupowac ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Vertex 60 za 1000-1100 to imho slaby pomysl jak Intel 80 spadl do 1300-1400 ostatnimi czasy.

Masz na mysli tego Intela , ktorego opisywali w tej recce? Co z tego , ze to szybkie , tam wspominano o dosc powaznych jego wadach - spadki predkosci w trakcie uzywania (z czasem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie:) Do tej pory caly czas myslalem ze intel jest generalnei lepszy od vertexa - wychodzi na to ze jednak nie :) Suma sumarum vertex powinien dluzej poziom trzymac.

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak przeglądam te dyski i następnym SSD będzie prawdopodobnie G.Skill Falcon jakiś 64GB lub więcej (ze stanów oczywiście)

 

 

Windows 7 b. 7127 domyślnie wyłączył defragmentacje na SSD :] (nie widać dysku systemowego a on stoi na SSD)

Dołączona grafika

Edytowane przez bartek46op

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

 

jestem troche nowy w temacie

przeczytalem caly temat i mam pare pytan

 

zastanawiam sie nad wymiana hdd w laptopie na SSD OCZ VERTEX 30 gb

uzywam xp i mam zamiar uzywac go nadal

 

czy XP i dysk SSD ma jakis sens ? czy lepiej zostac przy starym dysku ?

 

czy moge tylko wymienic dysk na nowy, za pomoca recovery zgrac system na nowo ( laptop lenovo), czy bede musial robic te kombinacje:

 

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/sh...5221#post325221 ??

 

czy szyfrowanie calego dysku w przypadku dyskow SSD ma jakies znaczenie ?

wplywa na ich predkosc, zywotnosc ?

chodzi mi o szyfrowanie tego typu programami:

 

http://www.truecrypt.org/

 

http://www.ce-infosys.com/english/products...e_compusec.html

 

 

bede wdzieczny za pomoc :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy szyfrowanie calego dysku w przypadku dyskow SSD ma jakies znaczenie ?

wplywa na ich predkosc, zywotnosc ?

Nie wiem jak to sie przeklada na osiagi, ale najnowsza wersja truecrypt'a przyspiesza w przypadku dysków SSD o 30–50 procent. O zywotnosc nas nie pytaj - wrozki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

zastanawiam sie nad wymiana hdd w laptopie na SSD OCZ VERTEX 30 gb

uzywam xp i mam zamiar uzywac go nadal

 

czy XP i dysk SSD ma jakis sens ? czy lepiej zostac przy starym dysku ?

...

Jak najbardziej ma sens. Jeśli nie musisz kupić od razu zastanów się też nad alternatywą dla Vertexa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej ma sens. Jeśli nie musisz kupić od razu zastanów się też nad alternatywą dla Vertexa.

Może w przyszłości pojawią się Corsairy P o mniejszych pojemnościach niż 256GB, a wyposażone w 128MB cache. W cenie Vertex'a 30 będziesz mógł kupić Corsaira lub inny klon Samsunga ze 128MB cache drugiej generacji i jeszcze powinno wyjść taniej. Na tym etapie powstrzymałbym się z zakupem.

Warto też zaczekać na GSkill'a Falcon - to ten sam dysk Vertex, a przy okazji tańszy.

 

IMHO OCZ Vertex to obecnie kosztowna i nie do końca dobra inwestycja. Technologicznie ten SSD jest ok, cache wpływa na wyeliminowanie stutteringu i być może na większą żywotność ale cena to nieporozumienie.

 

Vertex wypada lepiej od mojej A-Daty w benchmarkach, ale w codziennym użytkowaniu tego nie odczuwam. Windows 7 jak i Vista Ultimate/Premium 32bit SP1/SP2 startują na obu dyskach prawie w tym samym czasie - no Vertex jest czasem 1-2 sekundy szybszy. Aplikacje z Office'a, Acrobat 9 (Reader jak i Full), skanowanie NODem32, czy uruchamianie appletów w Control Panelu. Instant Search w Outlooku, czy Search z poziomu Menu Start (Vista i Win7) działa prawie tak samo szybko, podobnie instalacja aplikacji.

 

Nie mam Photoshopa bo nie używam i nie mam potrzeby ale uważam, że będzie to ten sam poziom (całkiem możliwe, że dzięki cache'owi aplikacje złożone z wielu bardzo małych plików będą instalować się szybciej na Vertexie). Grać - gram bardzo mało ale np. w Tomb Raider Underworld nie zauważyłem różnicy między tymi dwoma SSD, a HDD. Poziomy wczytują się w podobnym czasie.

 

Tak więc zakup jakiegokolwiek SSD jak np. PQI S525 (to ta sama konstrukcja co OCZ Solid czy A-Data SSD 300 Series) da sporego kopa i wywinduje komfort użytkowania peceta (pod warunkiem optymalizacji systemu pod kątem SSD) na niespotykany w porównaniu z HDD poziom. Nie koniecznie trzeba kupować od razu Vertex'a gdzie koszt modelu 30GB to nawet 700 zł. Za tyle można spokojnie kupić PQI 64GB czy A-Datę o tej samej pojemności i jeszcze będzie taniej bez konieczności liczenia się z każdym gigabajtem zajętej powierzchni.

 

W przypadku SSD z cachem to konstrukcja Samsunga (drugiej generacji) ze 128MB cache ma na tyle atrakcyjną cenę: 299$ za 256GB, że naprawdę warto się nią zainteresować gdy pojawi się na polskim rynku. Vertex to chybiony zakup o czym miałem okazję się przekonać - jest odrobinę szybciej, ale do codziennej pracy (pracuję trochę z maszynami wirtualnymi, a poza tym sporo administruję) nie widać wyraźnie lepszych osiągów.

 

 

Falcon 64GB za około 970 zł - nieduża różnica choć w przypadku sklepów typu Komputronik widoczna gołym okiem:

 

http://www.allegro.pl/item630746831_g_skil...cache_64mb.html

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD jak np. PQI S525 (to ta sama konstrukcja co OCZ Solid czy A-Data SSD 300 Series) da sporego kopa i wywinduje komfort użytkowania peceta (pod warunkiem optymalizacji systemu pod kątem SSD)

Musze przyznać ze optymalizacje które zaleciłeś przyniosły bardzo pozytywny skutek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był zainteresowany kupnem OCZ Vertex 60GB to sprzedam swój, używany miesiąc czasu: http://allegro.pl/item638148994_ssd_ocz_ve...azowa_wawa.html

Jaki powód sprzedaży ? Czy czasem nie był kupowany w W-wie u użytkownika allegro maciejbielecki ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grimlock - anie zauważyłeś przewagi Vertexa podczas robienia kilku rzeczy na raz? Ten chache powinien byc wtedy pomocny.

 

Mnie się zdarza dość często jednocześnie coś instalować, w tle słuchac muzyki, miec odpalone 2-3 programy i myśle że na dzień dzisiejszy byłbym chętny dopłacić do tego cache...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel tydzień temu oddał swojego Vertex-a na gwarancję . Dysk chodził tydzień po czym przestał być widoczny w systemie . Co ciekawe w biosie był widoczny jako ten dysk serwisowy YATAPONG coś tam... Próby reflashowania , trim spełzły na niczym. Co więcej z 60GB pojawiło się 137GB (pod biosem i w zarządzaniu dyskami. Generalnie dobre jazdy się zaczęły dziać.

Nie mniej jednak gwarancja uznana, nowy Vertex w zamian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybor SSD na polskim rynku jest porywajacy

 

nie zalezy mi na pojemnosci, 30 GB spokojnie mi starczy

oprocz OCZ wybor mam maly, albo firma gowniana, albo cena wysoka

chcialbym sie zmiescic w 1 tys pln

 

vertex to chyba jedyne co moge w tej chwili kupic

wole zaplacic 100 czy 200 wiecej za markowego OCZ niz dac troche taniej za jakies klony firmy X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup od giziia zostanie ci jeszcze 100zł :)

 

Mnie się zdarza dość często jednocześnie coś instalować, w tle słuchac muzyki, miec odpalone 2-3 programy i myśle że na dzień dzisiejszy byłbym chętny dopłacić do tego cache...

cashe daje rade :) mimo to zdarzyło sie pare razy ujrzeć przyciecie oczywiscie nie na 2-3 programach :) na duzym ekranie mozna sie przyzwyczaić do kilkunastu okien jednocześnie :)

 

ps.szykują kolejny firmware dla vertexa wyjdzie w tym miesiącu ale nie wcześniej jak 21 :)

Edytowane przez silverato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

vertex to chyba jedyne co moge w tej chwili kupic

wole zaplacic 100 czy 200 wiecej za markowego OCZ niz dac troche taniej za jakies klony firmy X

A który z tych dysków jest nie markowy? Bo to bardzo ciekawa teoria i chętnie poczytam dalej...

 

To że lubisz płacic za naklejke 200zł to oczywiście Twój portfel ale nie szerz fałszywych opinii prosze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie szerze, nie tworze teorii

nic ciekawego nie poczytasz ...

 

dla mnie np Adata to nie jest nic markowego

PQI tez nie bardzo

a to min producenci SSD

 

wole doplacic troche do OCZa

 

i tyle z mojej herezji

 

 

OCZ z wyboru, nie z milosci :)

nic innego w zdatnej cenie poprostu w sklepach nie znalazlem

Edytowane przez osolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Dobra , ale jesli obie firmy robia na identycznym pcb + na identycznych komponentach (np. pamieci samsunga) to po kiego przeplacac? Rozumiem jesli np. wchodzilby w cene lepszy support i serwis , ale w to nie wierze. Patrzac na ramy to dla mnie OCZ nie jest "markowym" producentem bo tez mial wynalazki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...