Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czekam na dalszą częśc testów na aplikacjach ale widać że Intel wie lepiej gdzie poprawiać wydajność niż konkurencja.

Mysle że teraz zacznie się na prawde mocny wyścig przy tych "poprawionych" cenach. Ciekawe że Summit tak nie lubi małych plików?!.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden i drugi to to samo z tym, że w vertexie zastosowano szybsze komórki pamięci :) pzdr

Agility ma 64mb cache a vertex w wersji 30Gb ma chyba 32. To chyba agility wytrzyma dłużej?

Nie wiem który wybrać? Bardzo mi zależy na żywotności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt małe przeoczenie, ale cache nie wpływa na żywotność :wink: Ogólnie z tą żywotnością to nic nie wiadomo, niby się zużywa, walniesz regenerację i jest jak nowy. Jeśli jesteś przewrażliwiony na punkcie żywotności to taki mały dysk pożyje krócej niż wersja większa niezależnie czy Agility czy Vertex :)

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Vertexy mają po 64MB cache :)

 

http://www.ocztechnology.com/products/soli...sata_ii_2_5-ssd

 

Ktoś kiedyś podał w sieci, że Vertex 32GB ma mieć 32MB cache i tak się utarło.

 

Cache redukuje stuttering i zapobiega szybkiemu spadkowi żywotności komórek pamięci - cache'owane dane są w RAMie dysku SSD, a nie tak jak w SSD bez cache'u zapisywane w wolnych komórkach (a, że tych zapisów cache'u jest bardzo dużo to komórki pamięci szybciej tracą żywotność).

 

Natomiast spadek osiągów (postępująca degradacja wydajności) zapisu danych można korygować poprzez użycie narzędza Wiper.exe dla Vertexa lub zaopatrzenie się w Windows'a Seven, który wspiera operację TRIM :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że vertex i agility to w sumie to samo <_< . Teraz juz nie wiem na którego sie zdecydować. Brać który tańszy czy jednak vertex będzie lepszy?

A system jaki będę instalował na nim to na pewno seven także spoko. I zapełniony na fula też nie będzie to myśle że troche pożyje :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że vertex i agility to w sumie to samo

Vertex posiada pamięci MLC Samsunga (podobno lepsze ;) ), a Agility nie i stąd odrobinę słabsze osiągi ale to nie aż takiego znaczenia w przypadku SSD. Liczy się czas dostępu :D Poza pamięciami to są te same dyski.

 

Jeśli chciałbyś Vertexa ale w dobrej cenie to przyjrzyj się GSkill Falcon, Patriot Torx - to te same dyski, różnią się tylko ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Cache redukuje stuttering i zapobiega szybkiemu spadkowi żywotności komórek pamięci - cache'owane dane są w RAMie dysku SSD, a nie tak jak w SSD bez cache'u zapisywane w wolnych komórkach (a, że tych zapisów cache'u jest bardzo dużo to komórki pamięci szybciej tracą żywotność).

(...)

Zaraz chwila to jak to jest, zapisujesz dane na dysk z cache i to dysk (a raczej cache) w magiczny sposób decyduję które to dane są dobre i ma podać dolej, a które nie? A czy nie jest tak, że różnica pomiędzy dyskami z cache a bez jest tylko taka, że cache powoduję brak stutteringu (zapychania się), a dysk podane dane zapiszę i tak w komórkach więc ilość zapisów będzie taka sama jak w dyskach bez cache :? pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marasmmm

bierz vertexa, ma lepsze wsparcie. W najnowszym firmware bodajrze ma juz dzialac lepiej idle garbage collection czy laundry costam jak to nazywaja w vertexach (czyszczenie sie dysku podczas idle). O agility i fw duzo nie slychac.

 

@dyskusja cache

to ja jeszcze pytanko dorzuce, bo zapomnialem a o tym pewnie bylo

Device Manager->SSD->Policies->Write-caching policy. Mam zaznaczone Enable write catching on the device. To ma tak zostac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie

 

jak wiadomo win7 ma wbudowaną obsługę SSD (trim itd) - wszystko jest ok przy jednym dysku - wykrywa go sobie po id urządzenia i spoko, ale co gdy zrobimy macierz ?

 

przecież wtedy win7 nie zobaczy ID urządzenia tylko to co dostanie z kontrolera RAID więc potraktuje go jak zwykły HDD, druga sprawa kontroler RAID nie rozróznia SSD a HDD - może stąd tyle padów SSD w macierzach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam aktualnie 2x 250gb 7200.10 raid 0 i generalnie mógłbym się obejść na 200-250gb bo jedynie czasami potrzebuje wiecej miejsca zeby pracowac z bazami danych (wtedy potrzebuje jakies 300gb). Czy

-zmienić swoje 2 Barki na 2x WD 6400AAKS i ograniczyć im obszar do 2x 200gb

-czy też może dokupic sobie do tego co mam tylko 64gb na system w SSD np vertex

-dokupic 2 x 64gb kingstona value na system i czesc baz danych

- inne? jakie ?

 

Jak się bedzie sprawował 1 ssd i raid 0 hdd albo 2xssd i 2x hdd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło poczytać troche ten temat i ten o Vertexie + popatrzeć w sygnaturki ;) ehhh lenistwo

 

SSD na system + HDD to najlepsze połączenie. Dwa raid'y są jeszcze lepsze :)

 

EDIT

Kolejny klon Samsunga?

LINK >>> 10 Year Warranty <<< I co teraz powiecie? :D

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam problem co wybrac:

- 1x 32gb z cache i chyba najtanszy jest OCZ OCZ Agility SSD 2,5" 30GB 185 MB/s 100 MB/s 0,1ms 64MB za 535 zł chyba ze znacie cos lepszego

 

- 2 x 32gb najtansza Adata

 

- 1x 60gb kingston value

 

wszystko jest w tej samej cenie tj do 600zł

 

jeżeli system ma dostawać czkawki przy wiekszej ilosci (IE, outlook, moj program ksiegowy, SQL serwer, total commander, winamp, skype, gg antywirus) aplikacji to takie rozwiazanie odpada!

 

co radzicie ?

 

jeżeli na dysku bedize tylko system bo na 32gb nie zmiesci sie duzo wiecej to czy jest sens przechodzic na ssd ?

Edytowane przez wampir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ocz solid 60gb? można go dostać za lekko ponad 600zł. jeden dysk odczyt 155 zapis 90 czasami wychodzi w testach więcej czasami mniej.

 

EDYTA:

a właśnie ktoś może mi wyjaśnić czym się różnią solid i core v2? mają tą samą cenę więc nie bardzo wiem ocb.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli system ma dostawać czkawki przy wiekszej ilosci (IE, outlook, moj program ksiegowy, SQL serwer, total commander, winamp, skype, gg antywirus) aplikacji to takie rozwiazanie odpada!

Na dysku z cache nie dostanie czkawki - na Vertexie nie dostaje :)

 

Co do rozpoznawania SSD pracujących w RAID przez Siódemkę to nie mam okazji tego przestesować - ale faktycznie może być z tymproblem. Zapytam u źródła :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli system ma dostawać czkawki przy wiekszej ilosci (IE, outlook, moj program ksiegowy, SQL serwer, total commander, winamp, skype, gg antywirus) aplikacji to takie rozwiazanie odpada!

 

co radzicie ?

 

jeżeli na dysku bedize tylko system bo na 32gb nie zmiesci sie duzo wiecej to czy jest sens przechodzic na ssd ?

Na dyskach z cache nie ma czkawek przy wielu operacjach. Mimo wszystko, w tej chwili najlepiej kupować dysk z cache. Oczywiście że jest sens przechodzenia na SSD jako dysk systemowy. IMO rozwiązanie typu: SSD - dysk systemowy + HDD reszta to najlepsza opcja z możliwych. Na Hdd trzymasz sobie filmy, gry i inne ciach!ły, które zajmują spore ilości GB, a na SSD masz system, który dostaje niesamowitego kopa dzięki praktycznie zerowemu czasowi dostępu do danych. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ocz solid 60gb? można go dostać za lekko ponad 600zł. jeden dysk odczyt 155 zapis 90 czasami wychodzi w testach więcej czasami mniej.

 

EDYTA:

a właśnie ktoś może mi wyjaśnić czym się różnią solid i core v2? mają tą samą cenę więc nie bardzo wiem ocb.

Taniej wyjdzie AData albo Team Group będące tym samym Solidem. Jednak chodzi o dysk z cache.

Seria Core to praktycznie to samo z troche szybszymi pamięciami na płytce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha ok i dzięki za wyjaśnienie. ile ten agility kosztuje? w okolicach 900zł za 60gb? widziałem że corsair ma też coś w ten deseń tylko że 300 dolarów to kosztuje w stanach... a supetalent serii ultradrive? zapewne w Polsce nie dostępne...

 

EDYTA:

i dziwne, jednak mają w Polsce hurtownię i jakoś kompletnie ich sprzętu nie widać.

 

a patrząc na cenę i osiągi to zwyczajnie za głowę się łapać dlaczego tego nie ma.

 

swoją drogą nie rozumiem jednego. dlaczego producenci w topowych seriach ograniczają osiągi w najmniejszej pojemności. coś jest na rzeczy że inaczej nie idzie czy to jest typowo marketingowy zabieg?

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

czy ktos przebadal juz rynek gdzie mozna kupic najtaniej w stanach 160Gb intela 34nm(gen2) ?

jesli tak to prosze o linka

kolezka jedzie do stanow za kilka dni i za kilka dni wraca .. ominalbym koszty cla

 

Intel X25-M Postville 160GB, 2.5", SATA II (SSDSA2MH160G2C1)

 

z gory dziekuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Agility to Vertex na ciut wolniejszych kościach (nie są to kości Samsunga) poza tym to po prostu Vertex. Summit w odróżnieniu od Agility ma 128MB cache (Vertex/Agility ma 64MB) i funkcję Auto Garbage Collection. Agility/Vertex ma też GC ale w wersji manualnej tzn. jeśli nie posiadasz Windows'a 7, który wspiera procedurę TRIM będziesz musiał raz na jakiś czas użyć program wiper.exe, który przywróci maksymalne osiągi. Wraz ze wzrastającą ilością zapisów komórek pamięci spadają osiągi zapisu na innych systemach niż te, które obsługują procedurę TRIM np. Windows 7.

Vertex/Agility jest zarządzany przez kontroler Indilix, Summit przez kontroler Samsunga.

 

Wraz z najnowszym firmwarem Vertex ma obsługiwać GC automatycznie. Ale tego na 100% nie wiem, jak pojawi się firmware to się przetestuje :)

 

Nie ważne, który model wybierzesz - będzie zadowolony. Polecam przeczytanie tego wątku i zaimplementowanie optymalizacji systemu pod SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No taniej aż o 6€ (303 a 297) :D

 

@nowy57 - jak nie ma ich jeszcze na ebay i na newegg.com (a nie ma bo sprawdzam) to nie ma ich jeszcze w sprzedaży. Vertex Turbo już teoretycznie miesiąc temu był a w sklepach pojawił się kilka dni temu więc...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się w sprzedaży 3334732[/snapback]

może ocz solid 60gb? można go dostać za lekko ponad 600zł. jeden dysk odczyt 155 zapis 90 czasami wychodzi w testach więcej czasami mniej.

 

EDYTA:

a właśnie ktoś może mi wyjaśnić czym się różnią solid i core v2? mają tą samą cenę więc nie bardzo wiem ocb.

 

Mam już pół roku OCZ SOLID 60G. Prze pierwszą instalacją XP naczytałem się o sławetnym JMicronie602b. Ale na forum OCZ dowiedziałem się jak przygotować dysk i system. Pierwsza sprawa w XP to przesunięcie offsetu partycji systemowej z 63 na 64 lub 128. Potem instalacja XP i wyłączanie nie potrzebnych usług. Generalnie u mnie to się sprowadziło do uruchomienia program SSDTweaker (ktoś z forum OCZ go napisał). Wyłaczyłem SWAP'a zrobiłem Ramdisk na 750M (niewidziana pamięć przez XP powyżej 3,25G) - na Ramdisku katalog systemowy TEMP oraz Cache FF oraz IE.

 

Wrażenia z pracy na SSD w porównaiu do HDD to tak jak pracować na XP z 256M ramu i dołożyć 1giga, czy przesiąść się z celerona 600 na Core. Owszem HDD działa fajnie do tygodnia po instalacji systemu, dopóki nie obłoży się systemu aplikacjami itd.... A SSD działa nadal tak samo. Poraziła mnie szczególnie prędkość instalacji aplikacji, jednoczesne skanowanie antywirusowe i wyszukiwanie plików.

 

Jednak czasami zdarzało się, że system zastygał mi na kilka sekund. Okazało się że COMODO AVIR+FWALL strasznie kosił dysk przy codziennej aktualizacji (doszedłem do tego obserwując liczbę zapisów we/wy w menedżerze urządzeń) - wywyaliłem COMODO wrzuciłem AVIRĘ (chyba najskuteczniejszy free AV) i od tego czasu bomba.

 

Ale ostatnio zainstalowałem 7mkę. Nie wiem czy ta wersja co mam jest jakoś zoptymalizowana pod SSD (przypominam mam SOLIDA na JMicronie602b i 16kB cache'u) - zainstalowałem tyle samo aplikacji co w XP. System uruchamia się zauważalnie szybciej niż XP. I nie miałem dotąd żadnego zacięcia.

 

Jeślibym kupował coś na JMicronie602b to teraz KINGSTON V-SERIES (~580PLN za 60G) - kontroler JMicron602B ale zmieniony firmware, dysk przetestowany na zagranicznych portalach, praktycznie nie ma objaw "stutteringu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycięcia mogą być, ale dopiero jak konkretnie obłożysz dysk robotą. Na hdd nie było możliwości odpalenia 2 bardzo obciążającyh dysk zadań, bo system dostawał czkawki. Reakcje na polecenia odbywały się po kilku sekundach mielenia. Na ssd różnic prawie nie ma, minimalnie wolniej ale i tak różnica ogromna.

 

malkovich jak ustawić Ramdisk, żeby widział tą resztę ramu? Ja jak mu ustawiam, to mi zabiera z tych 3.25GB które widzi system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...