Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zależy jaki ramdisk - jak komercyjny Ramdisk Plus 9.x to w menu File -> Memory zaznacza się opcję Unmanaged Memory

 

jeśli darmowy Gavotte (ja używam, należy przed uruchomieniem wprowadzić klucz do rejestru plik RAM4G.reg bodajże) i potem uruchomić exe (nic się nie instaluje...) wybrać literę dysku, pojemość, fixed i po zainstalowaniu się w systemie jest widoczny jako dysk R: (na przykład) a w opisie ma Ramdisk+PAE (Physical Address Extension), bez tego klucza w rejestrze Ramdisk zabierał pamięć widoczną przez XP

 

będę w domu to wieczorem napiszę więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki malkovich! :razz:

 

Miałem dokładnie tą wersję, ale jedynie co musiałem zrobić, to tak jak pisałeś, dodać do rejestru.

I już jest ok. I takie pytanko jeszcze, jakbym dołożył 4 GB to mógłbym ze wszystkich 4.5 GB nie widzianych przez system korzystać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toms83

 

Tak mi się wydaje, że jeżeli w rejestrze ramdisk ma wpis, że może korzystać z PAE (obszaru pamięci niewidocznego dla systemów 32-bit) to wykorzysta 4750MB jeśli jest 8GB i WinXP 32-bit.

 

Zresztą na 99% potwierdzam widziałem podobne posty na forum OCZ.

 

Tylko po dołożeniu RAMU musiałbyś jeszcze raz założyć RAMDISK od nowa i wskazać mu nowy rozmiar, a w tym Gavotte chyba można wybrać z listy definiowane rozmiary (32M, 64M, 128M, 256M itd.......), choć na 99% widziałem w rejestrze wpis o pojemności....

 

Pozdrawiam

T

Edytowane przez malkovich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z darmowych RamDisków które pod systemem 32bitowym widzą RAM powyżej 3,25GB można wypróbować

- Vsuite od http://www.romexsoftware.com

- RamDisk z http://www.dataram.com. Z opisu producenta i instrukcji wynika, że ten wytwór może wykorzystać niewidziany RAM, ale dopiero gdy ma się go w komputerze więcej niż 4 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EMC2 w DMX4 ma mozliwosc wykrzystania SSD zamiast dyskow FC. Ciekawi mnie tylko, jak poradzili sobie se Slutteringiem oraz jake SSD pakuja do tych macierzy. Jak zakladam nie sa to nasze "szare" desktopowo-laptopowe dyski.

W poniedzialek sproboje wyciagnac jakies info od EMC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EMC2 w DMX4 ma mozliwosc wykrzystania SSD zamiast dyskow FC. Ciekawi mnie tylko, jak poradzili sobie se Slutteringiem oraz jake SSD pakuja do tych macierzy. Jak zakladam nie sa to nasze "szare" desktopowo-laptopowe dyski.

W poniedzialek sproboje wyciagnac jakies info od EMC :)

Trudno powiedzieć czy "przyznają się" od kogo biorą SSD poza tym, że to SLC ;) Może to Mtron, może Intel, a może produkcja własna - poza NAND Flash :)

 

http://www.emc.com/dmx4

 

 

HP już od jakiegoś czasu proponuje serwery i biblioteki z dyskami SSD:

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF...28-3418595.html

 

 

Fajne ceny na SSD mają - przy nich koszt Vertexa to taka pchełka :wink:

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF...97-3832986.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiegnalem informacji na temat Enterprisowych dyskow SSD.

Zarowno HP, jak i EMC korzystaja z tych samych dyskow firmy Stec

http://www.stec-inc.com/products/zeus/Zeus...State-Drive.php

 

Sa to oczywiscie dyski SLC, jednak ani HP,a ni EMC nie korzysta ze swoich roziazan. Co ciekawe, oferta SSD jest obecnie slabo oplacalnym wydatkiem. Patrzac na wydajnosc SSD waskim gardlem sa kontrolery, no i cana. Jak a razie slyszalem o jednej firmie, ktora zainwestowala w SSD, ale pracuja one w polaczeniu ze standartowymi FC.

Obenie kazde Enterprisowe macierze, takie jak DMX. czy XP12K, 24K, 1024 wykorzystuja Cache. Biorac pod uwage cene FC a SSD, to drugie rozwiazanie mija sie z logika :)

 

HP do akceleracji IO wykorzystuje karty http://www.fusionio.com/Products.aspx.

 

Zostalo nam poczekac, az pojawia sie wydajniejsze kontrolery - wtedy bedzie mozna myslec o SSD w macierzach. na razie traktuje to jako ciekawostke. :)

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku SSD instalowanych w serwerach projektanci powinni zmienić koncepcję z SAS/SATA na rzecz dysków komunikujących się z serwerem poprzez magistralę PCIE (nowy backplane ze złączami dla SSD do PCIE). Poza tym kontrolery RAID powinny zostać zaprojektowane od nowa tak by całkowicie były zoptymalizowane pod kątem SSD: maksymalizacja transferów i minimalizacja opóźnień oraz buforowanie/kolejkowanie danych.

 

Co do zewnętrznych macierzy to Fibre channel teorytycznie wyposażony w zoptymalizowane kontrolery pod SSD powinien dawać radę oczywiście w zależności od ilości zainstalowanych dysków w macierzy i ich łącznej wydajności :)

 

Generalnie poza systemem i bazami danych SSD ma raczej słabe zastosowanie np. tak serwer plików, drukarek, sms czy webserver (zakładając, że bazy obsługują inne serwer) na tym nie skorzystają - ponieważ magazynują tylko dane. W przypadku sporych data center może to owocować sporą oszczędnością prądu. Co do trwałości to trudno powiedzieć przy tak ogromnej ilości zapisów.

 

Przy RAID 10 nie obawiałbym się postawić SQL Servera do obsługi kilku czy kilkunastogigowych baz jeśli producent zagwarantowałby wymianę uwalonego dysku w ciągu 4h od awarii przez jakieś 3 lata ;) Już kiedyś miałem akcję z RAID1 gdy padły dwa dyski w odstępie kilku godzin zanim drugi dysk zdążył zreplikować się na dysk spare'owy.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Generalnie poza systemem i bazami danych SSD ma raczej słabe zastosowanie np. tak serwer plików, drukarek, sms czy webserver (zakładając, że bazy obsługują inne serwer) na tym nie skorzystają - ponieważ magazynują tylko dane. W przypadku sporych data center może to owocować sporą oszczędnością prądu. Co do trwałości to trudno powiedzieć przy tak ogromnej ilości zapisów.

Chyba cos nie tak. SSD to tylko system , nikt tego nie da na serwerowa baze danych bo to bedzie zdychac w przeciagu paru miesiecy ostrej serwerowej pracy. To nadaje sie jeszcze na magazyn jesli nie korzystamy z tych danych za czesto. Nitk tez tego nie wstawi do serwerowni. Tam nie liczy sie tyle oszczednosc pradu co pewnosc , niezawodnosc w czasie pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba cos nie tak. SSD to tylko system , nikt tego nie da na serwerowa baze danych bo to bedzie zdychac w przeciagu paru miesiecy ostrej serwerowej pracy. To nadaje sie jeszcze na magazyn jesli nie korzystamy z tych danych za czesto. Nitk tez tego nie wstawi do serwerowni. Tam nie liczy sie tyle oszczednosc pradu co pewnosc , niezawodnosc w czasie pracy.

Google zamierza użyć SSD i to właśnie pod bazy :)

 

http://www.informationweek.com/news/storag...cleID=207602745

 

Storage można różnie rozumieć - czyli np. serwer plikowy. Ale jeśli to ma odnieść zysk w postaci oszczędności energii to z pewnością nie będzie tylko pod system czy pliki/dokumenty. Nie wykluczone, że użyją też SSD do baz, pewnie w niewielkim procencie ale kto wie ;) Google ma kilka tysięcy serwerów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba cos nie tak. SSD to tylko system , nikt tego nie da na serwerowa baze danych bo to bedzie zdychac w przeciagu paru miesiecy ostrej serwerowej pracy. To nadaje sie jeszcze na magazyn jesli nie korzystamy z tych danych za czesto. Nitk tez tego nie wstawi do serwerowni. Tam nie liczy sie tyle oszczednosc pradu co pewnosc , niezawodnosc w czasie pracy.

Jeszcze nikomu żaden dysk SSD nie padł, a za to wiele HDD padło moment po kupnie. Jaki wniosek, a no taki, że pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jeszcze nikomu żaden dysk SSD nie padł, a za to wiele HDD padło moment po kupnie. Jaki wniosek, a no taki, że pożyjemy zobaczymy.

Jeszcze nikomu? Czekaj , co sie stalo z SSD Ileara? A...padl sobie. Zas jesli TY mowisz o HDD w kontekscie kilku padajacych od nowosci przez forum to co na to serwerownie , ktore tylko uzywaja HDD? Kilka osob kupilo , ok - tylko jaka jest specyfika HDD , dzialajacych? Taka , ze one jesli sa sprawne moga byc katowane latami. Zreszta , moje od kupna dzialaja , ale czy to jest meritum? Moja 160 ma ponad 8000h pracy , systemowy dysk. Wytrzyma SSD ciagle zgrywanie , kopiowanie itd? Zreszta , juz nie mowie o tym , ze WY SSD bedziecie oszczedzac odpowiednia konfiguracja oesa czy nawet pomijajac programy p2p , ktore buforuja zapis... Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk Ileara, heh, o ile wiem była to kwestia zasiłki? Nie wiem, niech sam zweryfikuje bo nie jestem w 100% pewien. A taki problem mógłby załatwić też zwykłego Hdd. Więc dla mnie to nie jest żaden przykład, podaj inny, bo ja osobiście na tym forum o takim nie słyszałem. Serwerownie mnie nie interesują, bo takie google czy inne molochy mają kasę to sobie mogą i ssd zapodać, które to "padają jak muchy". :wink: Nie wiem, może faktycznie się okaże, że ssd to ciach!o mało warte i rzeczywiście szybko zdychają. Na chwilę obecną nie ma żadnej takiej informacji, żeby ktoś zakatował taki dysk.

 

Skoro Ty opierasz swoją opinię na temat ssd i ich padania biorąc pod uwagę domysły żywotności komórek ( bo powtarzam do znudzenia, nikt jeszcze faktycznie dysku nie zajechał, więc są to domysły ) to ja mogę brać pod uwagę padanie hdd opierając się ana opiniach osób z tego forum. I jakby nie patrzeć, to hdd'ki padają jak muchy. :wink:

 

Sdd wytrzyma zgrywanie, kopiowanie, pytanie tylko ile czasu. I po raz kolejny, bez testów lub chociażby wielomiesięcznego użytkowania, to jest jak wróżenie z fusów.

Co do optymalizacji, to osobiście nie zrobiłem nic więcej, aniżeli przy hdd: plik stronicowania, jakiś cache procka dopisałem w rejestrze, który ponoć nic nie daje :lol2: i nawet nie wyłączałem indeksowania, bo mam partycję w fat32. Z tego co wiem, kilka osób też się nie grzebało w super optymalizację.

 

Chętnie bym włożył jakąś 160-200 GB do Wind'a na torrenty, ale niestety cena to nadal jeden z wielkich minusów ssd ( choć zmienia się to dosyć szybko ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie denerwuj się tak Firekage...

Ilearowi padł dysk, ponieważ bawił się w podkręcanie maszyny - resety, zmiana napięcia, niestabilność i takie rzeczy mogą się dziać, nawet ze zwykłym dyskiem, więc nie ma żadnej pewności na razie - ani w jedną stronę , ani w drugą...

 

Mnie się nie chce wierzyć, że te dyski, przy nawet ostrym użytkowaniu, będą padać po 3,4 latach, po prostu to było by samobójstwo dla tej technologii, ale pożyjemy zobaczymy... Używam ponad rok bez żadnego ograniczania się słabego (pod względem osiągów) SSD w EEEPC i wszystko ok.

Niedawno postawiłem Windowsa na kartach Compact Flash i powtarzam: pożyjemy, zobaczymy...

Edytowane przez karols2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Bedzie mogl powiedziec jesli ewentualnie padnie , bo jesli nie padla to rowniez czas dzialania jest na chwile obecna w sferze domyslow ;)

 

Jesli mnie pamiec nie myli to wyzej dawano screeny z testu w crystalmarku , po czasie dysk nagle byl wolniejszy.

 

EDIT

 

Toms , zglos sie jak na liczniku bedzie 8000h ;)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest spadek wydajności ale nie jest on związany z "zużyciem" dysku a z problemem nie "oczyszczonych" komórek. Stan pierwotny idzie przywrócić, a taki Win7 robi to nawet z automatu. :razz: Szczerze powiem, to sam jestem bardzo ciekawy prawdziwej żywotności ssd. Jak będzie na rozsądnym poziomie, to z chęcią wyeliminuję hdd do zbędnego minimum. No ale, trzeba cierpliwie czekać. :razz:

 

----------

 

Ja od siebie mogę dodać, że Vertex na razie zdołał przeżyć jakieś 420 godzin. :lol2:

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi padl jak karols2 dobrze ujal - przez zabawy z oc :) przyczyna byl jak sie okazalo kabelek przedluzajacy 8-pin ale to nie na temat ...

Zywotnosc spada, ale chyba z tego co sie orinetuje piate przez dziesiate, Win7 sam nie przywraca dyskowi wydajnosci, w Vertexie w 1.30 fw zaimplementowano GC niby, ale dzis tak przejrzalem watek na forum i cos slabawo to dziala, wiper natomiast przywraca wydajnosc dysku do 90 ilus tam procent. Z kolei np. Summit mial miec wlasnie automatyczne GC - a jak dziala przetestuje jak samsung zrobi tego updatera do firmware, Tony juz go ma u siebie :]

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszajmy dwoch rzeczy. Dyskow do macierzy, ktore mialyby zastapic obecne FC, a tych naszch desktopowych szaraczkow :) HP gwarantuje 5 letnia nieprzerwana prace SSD BEZ SPADKU WYDAJNOSCI i przy przewalce 5TB dziennie. (To osotatnie zweryfikuje, bo moglem cos pomieszac z czasem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo to do zastosowań profesjonalnych są dyski SLC - przypominam o 10 (!) krotnie większej żywotności komórek...

 

Po drugie primo to chyba ktoś nie czytał newsa którego nie dawno podawałem...gdzie dają 10 letnią gwarancje na mainstreamowy dysk MLC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Po drugie primo to chyba ktoś nie czytał newsa którego nie dawno podawałem...gdzie dają 10 letnią gwarancje na mainstreamowy dysk MLC...

Sigejt do niedawna dawal 5 lat, dzis 3. Dyski potrafia padac im po tygodniu. Do czego zmierzam? Przeliczenie kosztow produkcji do placonej ceny za taki SSD z gwara 10 lat. Moze sie okazac, ze jak Ci wymienia kilka razy to i tak sa do przodu. Caly czas obracamy sie w sferze domyslow. Dla mnie jakims tam wyznacznikiem bedzie ten temat , to Forum za powiedzmy rok nieprzerwanej pracy czyjegos SSD , z tym ze tutaj pewnie nikt nie zapoda SSD tak jak sie wpina hdd i konczy robote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno postawiłem Windowsa na kartach Compact Flash i powtarzam: pożyjemy, zobaczymy...

 

Witam, powiedz mi coś na ten temat, jakich CFów użyłeś, jak wyglądają transfery z takiego SSD mierzone w HD Tune oraz jak zachowuje się Windows na takim dysku. Jak taki SDD-CF o parametrach np 30mb/s ale 0.1ms access time prezentuje się przy HDD 90mb/s ale 15.0ms access time :)

 

Ogólnie chętnie poczytam o wszystkim co masz do powiedzenia nt. adaptacji CF jako SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zglos sie jak na liczniku bedzie 8000h ;)

Oczywiście dam znać, w zależności czy dojdzie do 8 000 godzin czy najpierw padnie ( zobaczymy co będzie pierwsze ). :razz:

 

Sigejt do niedawna dawal 5 lat, dzis 3. Dyski potrafia padac im po tygodniu. Do czego zmierzam? Przeliczenie kosztow produkcji do placonej ceny za taki SSD z gwara 10 lat. Moze sie okazac, ze jak Ci wymienia kilka razy to i tak sa do przodu. Caly czas obracamy sie w sferze domyslow. Dla mnie jakims tam wyznacznikiem bedzie ten temat , to Forum za powiedzmy rok nieprzerwanej pracy czyjegos SSD , z tym ze tutaj pewnie nikt nie zapoda SSD tak jak sie wpina hdd i konczy robote.

Tutaj się zgadzam w 100%. Sama gwarancja nie jest wyznacznikiem, że dysk faktycznie pociągnie tyle lat intensywnej pracy. Cena w momencie zakupu może być odpowiednio wysoka ( w stosunku do wyprodukowania danego egzemplarza ) że będzie im się opłacać wymiana 2 lub 3 sztuk w ciągu tego okresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, powiedz mi coś na ten temat, jakich CFów użyłeś, jak wyglądają transfery z takiego SSD mierzone w HD Tune oraz jak zachowuje się Windows na takim dysku. Jak taki SDD-CF o parametrach np 30mb/s ale 0.1ms access time prezentuje się przy HDD 90mb/s ale 15.0ms access time :)

 

Ogólnie chętnie poczytam o wszystkim co masz do powiedzenia nt. adaptacji CF jako SSD

 

Witaj.

 

Użyłem takich jakie mi podano, czyli jakieś dwie no name'owe 8GB karty, które to mają odczyt 16 MB/s i zapis 9 Mb/s

Zastosowałem przejściówkę IDE -> 2xCF, dwie karty do przejściówki i ją całą do ATA, widziane są dwa dyski po 8 GB.

 

Ogólnie nie polecam słabych kart CF na system, ponieważ instalacja systemu trwała 3 godziny :rolleyes:

A po instalacji, praca na systemie wymagała cierpliwoooości... Tak być nie mogło....

 

Znalazłem programowy bufor zapisu, zainstalowałem uruchomiłem ponownie system i diametralna zmiana... System zaczął działać normalnie, jak na zwykłym dysku, z ewentualnymi b. rzadkimi przycinkami.

 

Tutaj HDTACH:

post-117368-1249761924_thumb.jpg

 

ATTO przed zainstalowaniem bufora:

post-117368-1249761949_thumb.jpg

 

ATTO po zainstalowaniu bufora:

post-117368-1249761976_thumb.jpg

 

CRYSTAL przed ... :

post-117368-1249761987_thumb.jpg

 

CRYSTAL po ... :

post-117368-1249761998_thumb.jpg

 

Przy kupnie karty, należy zwrócić uwagę czy karta obsługuje tryb UDMA...

 

W moim wypadku komputer który robiłem, nie musi być demonem prędkości, ma tylko działać w niskich temperaturach.. Dyski HDD padają jak muchy, zobaczymy jak będzie z flash'em w zimę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...