Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie co możesz to sprawdzić w menedżerze urządzeń jaki sterownik jest zainstalowany lub jest w użyciu. Jak będzie napisane Microsoft coś tam to jest git i możesz spać spokojnie.

Jak będzie Intel/lub cos tam innego wtedy nalezy odinstalować urządzenie wraz z opcją usunięcia sterownika. Wtedy system po wykryciu zmian sprzętowych powinien użyć własnych sterowników.

 

Na zakładce sterownik dysku powinno być napisane: Dostawca Microsoft, Wersja sterownika: 6.1.7600.16385

dokładnie taki jest sterownik

dzięki :)

czyli o trim nie muszę się martwić...?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Dokladnie miech temu kupilem sobie dysk Intela x25M G2 80GB i w zwiazku z tym mam kilka pytan.

Wiec tak dwa zrzuty z Cristal Disk Mark:

 

Pierwszy w trybie IDE

 

Dołączona grafika

 

 

Pozniej zmienilem na AHCI

 

Dołączona grafika

 

Hmm jak widac zmiana trybu na AHCI przyniosla lepsze rezultaty B-)

 

Wiec tylko spytam czy wydajnosc jest taka jaka powinna byc dla tego dysku? Martwil mnie troche wynik na trybie IDE dlatego pytam.

 

Druga rzecz to zapis danych na dysk. Jak wiadomo aby to podejrzec nalezy uzyc w tym celu Intel Toolbox.

Ja po przepracowanych 258h mam 438,94GB. Nie byloby moze w tym nic dziwnego gdyby nie to ze zaraz po uruchminiu aplikacji mialem przykladowo 438,91 a po 10 minutach i odswierzeniu zrobilo sie juz 438,94 :blink: i tak jest za kazdym razem gigabajtow przybywa mimo tego ze nic na dysku nie robie i nic na niego nie zapisuje. Moze mi ktos to wytlumaczyc czemu tak jest :rolleyes: bede wdzieczny.

 

Kolejna rzecz to taka ze za jakis miesiac chcialbym dokupic kolejny dysk o tej samej pojemnosci i spiac je w Raid 0. Dysk bylby podzielony na dwie partycje 50 GB system a reszta przydzielona bylaby na instalacje gier. Pytanie tylko czy warto??? Jak z wydajnoscia tych dyskow w Raidzie??Podobno spora obciazaja procka :huh: szczegolnie jak korzystamy z kontrolera na plycie. Dlatego pytam jak Wy to widzicie i czy warto dokladac kolejny dysk.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Fudster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Druga rzecz to zapis danych na dysk. Jak wiadomo aby to podejrzec nalezy uzyc w tym celu Intel Toolbox.

Ja po przepracowanych 258h mam 438,94GB. Nie byloby moze w tym nic dziwnego gdyby nie to ze zaraz po uruchminiu aplikacji mialem przykladowo 438,91 a po 10 minutach i odswierzeniu zrobilo sie juz 438,94 :blink: i tak jest za kazdym razem gigabajtow przybywa mimo tego ze nic na dysku nie robie i nic na niego nie zapisuje. Moze mi ktos to wytlumaczyc czemu tak jest :rolleyes: bede wdzieczny.

 

Kolejna rzecz to taka ze za jakis miesiac chcialbym dokupic kolejny dysk o tej samej pojemnosci i spiac je w Raid 0. Dysk bylby podzielony na dwie partycje 50 GB system a reszta przydzielona bylaby na instalacje gier. Pytanie tylko czy warto??? Jak z wydajnoscia tych dyskow w Raidzie??Podobno spora obciazaja procka :huh: szczegolnie jak korzystamy z kontrolera na plycie. Dlatego pytam jak Wy to widzicie i czy warto dokladac kolejny dysk.

Pozdrawiam.

Nie wiem o jakich gigabajtach mowisz bo napisales, ze przybylo ci 30MB. A odpowiedz na to pytanie jest taka, ze robiac testy progrmami zapisujesz mase danych, stad szybkie zwiekszani sie wartosci. Opisalem to, kilka stron wczesniej odnosnie swojego Intela.

 

Zrobie po poludniu test to porownamy sobie wartosci.

 

 

Co do raid to moim zdaniem jest to zupelnie bezsensowne przy ssd. Rozumie, jakbys montowal filmy i zalezalo by ci na kazdym MB/s przy zapisie i odczycie, no ale jak ty chcesz tego uzywac o gier i systemu to jest to zupelnie bezsensu. Dzielenie na partycje tez jest dziwne, 50GB system, i 24GB gry, bo dysk ma pojemnosc 74GB. Troche malo na te gry. Ja swojego w ogole nie dzielilem, wystarczy mi porzadek w strukturze folderow i tyle.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po przepracowanych 258h mam 438,94GB. Nie byloby moze w tym nic dziwnego gdyby nie to ze zaraz po uruchminiu aplikacji mialem przykladowo 438,91 a po 10 minutach i odswierzeniu zrobilo sie juz 438,94 :blink: i tak jest za kazdym razem gigabajtow przybywa mimo tego ze nic na dysku nie robie i nic na niego nie zapisuje. Moze mi ktos to wytlumaczyc czemu tak jest :rolleyes: bede wdzieczny.

Jeśli nic nie robisz to nie znaczy, że system sobie "zasypia". Powodów może być wiele: skanujący w tle antywirus, antyspyware, indeksacja plików, swap file etc. To normalne i nie w tym nic dziwnego.

 

W zastsowaniach domowych RAID przy SSD w porównaniu do HDD przynosi mikrokorzyści - chyba, że zależy Ci na zwiększeniu wydajności zapisu/odczytu czy bezpieczeństwie. Co innego zastosowania korporacyjne-serwerowe gdzie np. RAID10 jest wyjątkowo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa danych i wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fudster - ja tylko dodam do przedmówców, na IDE nie miałeś Trim co powodowało brak regeneracji dysku poza tym pisałem też wcześniej że dyski Intela działają najsprawniej w AHCI właśnie. Z minusów raida jest też brak Trim o czym warto pamiętać - działa tylko w AHCI!

 

I jeszcze jedno odnośnie ilości danych zapisywanych na dysk bo jakoś mało lub w ogóle było o tym mówione a przypomniało mi się przy okazji testu Vertex 2.

Zapis 10GB na dysk SSD nie oznacza że tyle samo zostanie zapisane na dysku. Dysk do swojej normalnej pracy wykorzystuje więcej obszaru pamięci żeby funkcjonować. Przechowuje informacje co i gdzie jest zapisane. To powoduje zapisywanie od kilku do kilkunastu procent więcej danych niż to co my sami zamierzamy zapisać bądź system. Zjawisko nazywa się współczynnikiem amplifikacji. Przeciętnie wynosi poniżej x1.1 (standard przemysłowy to ok x10!!!), co znaczy że 10GB naszych danych wykorzysta/zużyje 11GB na dysku.

Dużo zależy od konkretnego modelu dysku, ponoć najgorsze dyski mogą mieć x10-x20! Dyski bez cache i podejrzewam że chodzi o stare ich konstrukcje.

Intel deklaruje wartości poniżej x1.1

 

A taka ciekawostka, sformatowanie dysku poniżej domyślnego klastra 4kB podnosi wartość współczynnika.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakich gigabajtach mowisz bo napisales, ze przybylo ci 30MB. A odpowiedz na to pytanie jest taka, ze robiac testy progrmami zapisujesz mase danych, stad szybkie zwiekszani sie wartosci. Opisalem to, kilka stron wczesniej odnosnie swojego Intela.

 

Zrobie po poludniu test to porownamy sobie wartosci.

 

 

Co do raid to moim zdaniem jest to zupelnie bezsensowne przy ssd. Rozumie, jakbys montowal filmy i zalezalo by ci na kazdym MB/s przy zapisie i odczycie, no ale jak ty chcesz tego uzywac o gier i systemu to jest to zupelnie bezsensu. Dzielenie na partycje tez jest dziwne, 50GB system, i 24GB gry, bo dysk ma pojemnosc 74GB. Troche malo na te gry. Ja swojego w ogole nie dzielilem, wystarczy mi porzadek w strukturze folderow i tyle.

 

Hehe troche sie nie zrozumielismy.

Napisalem ze przybylo mi gigabajtow ale ta wartosc jest wartoscia od poczatku jak mam postawiony system. Co do tych 30MB na 10 minutach to masz racje. Chodzi o to ze nawet nie robiac nic ciagle przybywa zapisu danych na tym dysku. Dysku nie dzielilem napisalem ze zrobilbym to jak postawilbym Raid0. W tej chwili mam jedna partycje na tej 80tce i jest mi z tym dobrze. :rolleyes: Sorry jezeli napisalem z niezrozumieniem ale bylem juz zmeczony po calym dniu. :lol2:

Dzieki jednak za odpowiedzi i czekam na obiecane wartosci z Twojego SSD CLAU.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Fudster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dyskach SSD tworzenie partycji nie ma większego sensu. Partycje robimy żeby uniknąć fragmentacji dysku systemowego - szczególnie ze względu na gry. Przy tak małym czasie dostępu operacja jest niepotrzebna zupełnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe troche sie nie zrozumielismy.

Napisalem ze przybylo mi gigabajtow ale ta wartosc jest wartoscia od poczatku jak mam postawiony system. Co do tych 30MB na 10 minutach to masz racje. Chodzi o to ze nawet nie robiac nic ciagle przybywa zapisu danych na tym dysku. Dysku nie dzielilem napisalem ze zrobilbym to jak postawilbym Raid0. W tej chwili mam jedna partycje na tej 80tce i jest mi z tym dobrze. :rolleyes: Sorry jezeli napisalem z niezrozumieniem ale bylem juz zmeczony po calym dniu. :lol2:

Dzieki jednak za odpowiedzi i czekam na obiecane wartosci z Twojego SSD CLAU.

Pozdrawiam.

Spoko, wszystko zrozumiane. Odnosnie raid i partycji to mowie tak na zas, jakbys to planowal.

 

 

Ja po wyciagnieciu z pudelka, wlozeniu do kompa i instalce win7 na czysto, zrobienniu kilku testow atto, mialem kolo ~240GB wiec podejrzewam, ze ponad 200GB to dysk wykazuje w smarcie juz na dzien dobry w pudelku. Testy oczywiscie obciazaja dysk zapisem i sa to duze ilosci danych, ale aby natluc 200-300 gigabajtow to trzeba by naprawde duzo czasu go meczyc. Sorry, ze tego nie napisalem bo od razu bylo by jasne.

 

Odnosnie 30MB - tu winowajca moze byc wszystko, firewall i jego log, antywirus, uslugi w tle, programy w tle etc. Moze masz jakis program dzialajacy w tle i cos oguje, oczywiscie inny niz te ktore sie wylacza przy optymalizacji ssd z 1 strony tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, wszystko zrozumiane. Odnosnie raid i partycji to mowie tak na zas, jakbys to planowal.

 

 

Ja po wyciagnieciu z pudelka, wlozeniu do kompa i instalce win7 na czysto, zrobienniu kilku testow atto, mialem kolo ~240GB wiec podejrzewam, ze ponad 200GB to dysk wykazuje w smarcie juz na dzien dobry w pudelku. Testy oczywiscie obciazaja dysk zapisem i sa to duze ilosci danych, ale aby natluc 200-300 gigabajtow to trzeba by naprawde duzo czasu go meczyc. Sorry, ze tego nie napisalem bo od razu bylo by jasne.

 

Odnosnie 30MB - tu winowajca moze byc wszystko, firewall i jego log, antywirus, uslugi w tle, programy w tle etc. Moze masz jakis program dzialajacy w tle i cos oguje, oczywiscie inny niz te ktore sie wylacza przy optymalizacji ssd z 1 strony tego tematu.

Dziwne bo ja miałem 200 Giga w Kingstonie nabite dopiero po wielokrotnej instalce windowsa, kilku przebiegach benchmarka i kilku dniach używania.

 

 

Btw: dysk 80 giga *1000 zapisów na komórke przy zużyciu 20 giga na dzień to wychodzi jakieś 4000 dni żywotności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test po powrocie do domu, w tle dzialajace programy oraz sciagajace sie i instalujace aktualizacje windowsa.

 

Dołączona grafika

 

 

Ciekawostka: najpierw odpalilem atto, pozniej cristala. Oba testy dodaly rowne 12GB do host writes. W tle widac 508, po tescie jest 520.

 

Zrobie teraz maly porzadek ccleanerem, razem z czyszczeniem wolnej przestrzeni i puszcze testy jeszcze raz dla porownania.

 

 

 

 

 

Test po ccleanerze:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po wyciagnieciu z pudelka, wlozeniu do kompa i instalce win7 na czysto, zrobienniu kilku testow atto, mialem kolo ~240GB wiec podejrzewam, ze ponad 200GB to dysk wykazuje w smarcie juz na dzien dobry w pudelku. Testy oczywiscie obciazaja dysk zapisem i sa to duze ilosci danych, ale aby natluc 200-300 gigabajtow to trzeba by naprawde duzo czasu go meczyc. Sorry, ze tego nie napisalem bo od razu bylo by jasne.

To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości, czy podejrzenia ;)

post-20519-1263587857_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wolisz automatyczny maintenance taki jak w Intelu w postaci TRIM (Windows 7) lub zaschedulowany w Intel SSD Toolboxie czy uruchamiać powiedzmy raz, dwa razy w miesiącu np. CClenaer'a do czyszczenia wolnego miejsca?

 

Jeśli jesteś za automatyką to kup Intela, w przeciwnym wypadku bierz Kingston'a 40GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś za automatyką to kup Intela, w przeciwnym wypadku bierz Kingston'a 40GB :)

Dokładnie... wypada jeszcze dodać że do intela pojawiają się nowe Firmware w przeciwienstwie do kingstona, wiec tam mozna liczyć na jakąś poprawę wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czym wnosisz skoro to było pierwsze FW dla 40ki? :)

Do 80 i 160 Kingstonów jest wsparcie od początku (oczywiście dot G2). Problem pojawił się dopiero przy 40GB dysku.

no mysle ze intel nie pozostawi swojej 40GB bez wsparcia... zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często przy standardowym używaniu Kingston'a 40 Gb pod system należy czyścić wolne miejsce aby utrzymywał swoją maksymalną wydajność ?

JAk jużmóiłem ja 1,5 roku nie czyściłem komórek w moim dysku 1 generacji (bo takiego narzędzia poprostu nie było) i wydajnośc się zmniejszyła, ale nie tak żebym jakoś to wielce odczuł.

 

Więc mój wniosek jest prosty... raz w miesiącu będzie aż nadto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie zależy od konstrukcji i modelu. Najczęściej trzeba to robić na konstrukcjach Samsunga.

 

Konstrukcje Intelo-pochodne są najmniej na to wrażliwe więc nie ma potrzeby zbyt często, choć przede wszystkim zależy od ilości danych przewalających sie po dysku a nie od czasu. Ja np raz na dwa tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak temat Trim na Kingstonie nie umarł :D

Niezadowoleni użytkownicy założyli temat na forum Intela. Ciekawe co z tego wyniknie, czy Intelowi będzie na tyle zależało na klientach i ulegnie?

http://communities.intel.com/message/80840#80840

Tonacy brzytwy sie chwyta hehe. Co najsmieszniejsze, odzewu nie bedzie zadnego i nikt palcem nie kiwnie z powodu Kingstona w Intelu. Juz nie wspominam, ze od dawna umarl temat oficjalnych sterownikow SATA do chipsetow Intela z obsluga trim, ktore to Intel do tej pory olal i jak bylo widac na forum, ludzie pomarudzili, poplakali i zdali sobie sprawe, ze placz i lament jest bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty opowiadasz, Intel cały czas pracuje nad tymi sterami tylko nazwa się zmieniła. Intel Storage Manager nie będzie więcej kontynuowany!

Jego następcą jest Intel Rapid Storage Technology który to co chwila pokazuje się w kolejnych wersjach beta. Wielokrotnie też o nim pisano na forum OCZ.

Obecna najnowsza wersja to 9.5.6.1001beta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jego następcą jest Intel Rapid Storage Technology który to co chwila pokazuje się w kolejnych wersjach beta. Wielokrotnie też o nim pisano na forum OCZ.

Obecna najnowsza wersja to 9.5.6.1001beta

A chodzi na nim ten TRIM, czy dalej trzeba Microsoftowe sterowniki?

Niedługo powinien mi przyjsc Intelek, a wolalbym zainstalować jakies stery od Intela, bo wtedy znika denerwujaca ikonka w trayu od odłączania sprzętu. Dlaczego niby miałbym odłączać dysk systemowy w czasie pracy systemu? To jest idiotyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tą ikone możesz bez trudu ukryć w win 7 :)

To nie jest idiotyczne bo możesz chcieć odłączyć każdy inny dysk w trakcie pracy.

 

Trim powinien działać bo to główny cel tych nowych sterów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...