Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm mam pytanie do osób które budowały raid 0 z kilku SSD? Na klasycznym twardzielu to nie przyśpiesza ładowania bo wąskim gardłem jest czas dostępu , a na SSD czy to daje jakieś odczuwalne przy zwykłym sofcie zyski w wydajności ? Pamiętam , że kiedyś po necie latał szalony filmik z macierza kilkunastu dysków odpalający Windowsa z trylionem okien w kilka sekund ;)

 

W sumie to kupiłem Adapteca 2405 z własnym prockiem i 128MB cachem za niecałe 400 i zastanawiam się co z nim zrobić, czy trzymać go do czasu aż wejdą dyski z 25nm flashem i wtedy skladać macierz z 3-4 sztuk czy olać sprawę i spróbować go opchnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam system wiele już nie zyska, bo nie może. Jedynie wymagające aplikacje odczują kopa, no i przede wszystkim jak przewalasz sporo GB danych, to warto.

Pytanie co robisz na kompie i faktycznie czy warto się bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to kupiłem Adapteca 2405 z własnym prockiem i 128MB cachem za niecałe 400 i zastanawiam się co z nim zrobić, czy trzymać go do czasu aż wejdą dyski z 25nm flashem i wtedy skladać macierz z 3-4 sztuk czy olać sprawę i spróbować go opchnąć.

 

podpiałem intela pod adapteca 5805 i wg crystal mark jest lepiej minimalnie a wg as ssd benchmark jest wolniej - szczególnie dla 4k i 4-64k i to dużo wolniej więc intel wrócił do ICH10

 

ciekawy test kontrolerów - zwróćcie uwagę na wyniki 9210 - to prosty kontroler bez cache i zaawansownych funkcji - musze dorawć 2gą 80 i zobaczyć jakie będą wyniki przy windowsowym raidzie 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety kontroler kontrolerowi nierówny, nawet jeśli pod względem konstrukcji (własny procek, cache, zasilanie bateryjne cachu etc.)i ceny sprawia takie wrażenie :)

 

Link, który zamieścił Raptor dobrze pokazuje, że SSD świetnie ukazuje ułomność kontrolerów Adapteca. Szczerze mówiąc, zawsze darzyłem tą markę zaufaniem i chwaliłem w zastosowaniach serwerowych + HDD. Natomiast często LSI nawet nie rozważałem - a tu proszę ;)

 

Pytanie też, czy wszystkimi operacjami dyskowymi zajmuje się sam kontroler czy jednak korzysta z głównego CPU. Sterowniki też mają sporo do powiedzenia w kwestii wydajności. Miałem niedawno taką sytuację. Instalowałem Vistę na Adaptecu do którego miałem podpiętą A-Datę (SSD). Za każdym razem instalacja zamierała na finalizacji instalacji (kropki zatrzymywały zamiast pojawiać się i znikać). W tym etapie instalowane są urządzenia i niestety sterownik dołączony do Visty był skopany. Dopiero podanie z pendriva sterownika ze strony producenta rozwiązało problem. Co ciekawe instalowałem Siódemkę 64bit na Intelu podpiętym do tego kontrolera i instalacja na defaultowymi zestawie sterowników przebiegła w ciągu piętnastu minut (Siódemka pewnie miała nowszą wersję do dyspozycji). Natomiast pod Vistą nawet po pełnej optymalizacji pod SSD, A-Data po prostu przycina. Dlatego dałem sobie z dodatkowym kontroler - to co jest na płycie w zupełności mi wystarczy :)

 

 

A Vertex 2 nawet ciekawy. Dobrze, że konkurencja nie śpi bo jeszcze Intel obrośnie w piórka ;)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy będzie jakaś nowa generacja Inteli ??? Jest jakieś info ?

 

 

Mam pytanie - chcę kumplowi wziąć Intela 80GB. Czy to prawda, że Intele robią się coraz mniej wydajne z przyrostem przepracowanych godzin ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozecie mi koledzy powiedziec, gdzie uruchamiac w razie koniecznosci funkcje trim? nie moge sie dowiedziec czy jest wlaczona gdyz wyskakuje mi haslo, ze nie mam uprawnien administratora. gdzie to sie wlacza?

kupilem 40gb intela i jestem zadowolony. podlaczylem w trybie AHCI po wyjeciu z pudelka i wszystko smiga, tylko nie wiem gdzie sa te ropzne opcje jak trim czy sprawdzanie ile dysk przemielil danych itp. moze banalne pytania, ale jestem zielony w tych sprawach wiec prosze o pomoc. a tak sie prezentuje dysk w benchmarkach:

 

Dołączona grafika[/img]

 

 

Dołączona grafika[/img]

 

 

 

czy dla wykresu hdtune wszystko jest ok?

pozdrawiam

Edytowane przez zibra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozecie mi koledzy powiedziec, gdzie uruchamiac w razie koniecznosci funkcje trim? nie moge sie dowiedziec czy jest wlaczona gdyz wyskakuje mi haslo, ze nie mam uprawnien administratora. gdzie to sie wlacza?

 

Command line (Wiersz poleceń) w trybie Admina uruchamiasz tak:

 

How to Run as Administrator in Vista Command Line?

 

potem, po znaku zachęty wpisujesz: fsutil behavior query disabledeletenotify

 

po zatwierdzeniu Eneterem jeśli TRIM po stronie systemu operacyjnego jest aktywny to uzyskasz 0, w przeciwnym wypadku będzie to 1.

 

Na obrazku TRIM jest aktywny:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z wyborem dysku sdd do nowego komputera jak w sygnaturze. Zainstalowany system Windows 7 Ultimate 64. Rozważam dyski InwazjaPC - Laptopy, Notebooki, Komputery, Sklep komputerowy INTEL X-25-M SSD 160GB SATA 2,5" MLC BOX - Dyski SSD - Dyski twarde - Komputery oraz http://www.ddr2.pl/Crucial_RealSSD_C300_128gb_SATA_III-287.html .

Edytowane przez paulferm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tutaj można się zastanowić. Z uwagi na to, że płyta obsłuży nowszy standard sata brałbym Marvella, ale to tak z ciekawości. W sumie obojętnie co wybierzesz będziesz zadowolony. Za Intel'em przemawia większa pojemność i niższa cena :) Piszesz, że już system zainstalowany, to ssd będzie jako magazyn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że już system zainstalowany, to ssd będzie jako magazyn?

 

A co za problem przenieść na nowy SSH/SSD ? :)

 

// Tfu za dużo już tego linuxa...

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że już system zainstalowany, to ssd będzie jako magazyn?

 

Od czego jest Acronis? ;) Albo w przypadku Siódemki Ultimate > PC Complete Restore? :)

 

 

Prześledziłbym dokładnie benchmarki tego Cruciala np. ten Micron RealSSD C300 256GB SATA 6Gbps SSD Review - ATTO Disk Benchmark v2.41 - Legit Reviews

 

SATA II 3,0 Gbit/s (ok. 350 MiB/s) vs. SATA III 6,0 Gbit/s (ok. 750 MiB/s) - w przypadku RAID10 z czterech Cruciali widać, że jednak warto postawić na najnowszą wersję SATA :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co z tego raidu 10 zrobi chipset AMD znany z doskonałej obsługi macierzy szybszych od dwóch hdd 7200 rpm :D No chyba , że to mobo intela to wtedy jakiś marvelowski raid mmm to może nawet wyciągnie szybkość jak jeden dysk podłączony singlowo :D

 

Mam wrażenie , że efekt byłby tragiczny póki nie wyjdzie ICH11 czy 12 R z obsługą sata3 no chyba , że ktoś kupi przy okazji kontroler Sas/sata3 odpowiedni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś z posiadaczy dysku SSD Intel'a sprawdzić jaki tryb pracy widnieje we właściwościach kontrolera dysków w menedżerze urządzeń? U mnie pokazuje tryb PIO4 dla kanału gdzie podłączony jest Intel :). Zaznaczenie opcji 'Włącz DMA' i zatwierdzenie nic nie daje.

Zaznaczam, że dysk pracuje normalnie z nominalnymi prędkościami i nie obciąża zbytnio procesora, jak to miało miejsce kiedyś podczas pracy w trybach PIO.

Z kolei zwykłe dyski mają ustawione UDMA tryb 6, a nagrywarka DVD UDMA tryb 5.

Kontroler SATA jest ustawiony w Bios'ie na tryb AHCI.

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak Intelowi chciało się zrobić w przyszłości SSD + Intel Light Peak :)

 

Intel Light Peak pogromcą USB 3.0? | PurePC.pl

 

Już dziś Light Peak zdolne jest zapewnić transfery na poziomie 10 Gb/s, ale Intel zamierza w najbliższej przyszłości podnieść tę wartość nawet do 100 Gb/s. Optymistyczne prognozy zakładają, że Light Peak mógłby trafić do partnerów „niebieskich” pod koniec bieżącego roku, natomiast w 2011 pojawią się pierwsze produkty obsługujące tą ciekawą technologię.

Bye, bye bottleneck ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś z posiadaczy dysku SSD Intel'a sprawdzić jaki tryb pracy widnieje we właściwościach kontrolera dysków w menedżerze urządzeń? U mnie pokazuje tryb PIO4 dla kanału gdzie podłączony jest Intel :). Zaznaczenie opcji 'Włącz DMA' i zatwierdzenie nic nie daje.

Zaznaczam, że dysk pracuje normalnie z nominalnymi prędkościami i nie obciąża zbytnio procesora, jak to miało miejsce kiedyś podczas pracy w trybach PIO.

Z kolei zwykłe dyski mają ustawione UDMA tryb 6, a nagrywarka DVD UDMA tryb 5.

Kontroler SATA jest ustawiony w Bios'ie na tryb AHCI.

 

U mnie wszystkie dyski (ssd i hdd) w trybie UDMA 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe, że u mnie pokazuje PIO4. Myślisz, że może to mieć jakiś wpływ na wydajność? Wg mnie działa ok, wszystko ładuje się błyskawicznie, a podczas testu tego dysku CrystalDiskMarkiem obciążenie procesora było na poziomie 7%.

Kontroler SATA jedzie na domyślnych sterownikach z Win7. Może spróbuję usunąć ten kanał i zrestartować, wtedy wskoczy UDMA.

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego na allegro: DYSKI SSD SAMSUNG 64GB SATA MLC Nowe Tanio (1027969842) - Aukcje internetowe Allegro i DYSKI SSD SAMSUNG 128GB MLC 1,8" Nowe Tanio (1027851952) - Aukcje internetowe Allegro

Z tego co się dowiadywałem obydwa mają firmware VMB24D1Q i posiadają TRIM. Dyski podobno wyciągnięte z laptopów od DELL'a. Wartę są uwagi? Zaryzykować? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...