Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam ponownie!

 

Mam sporo pytan/watpliwosci zwiazanych z ew. zakupem dysku ssd - oto one:

 

1) (pytanie/prosba o opinie): *ktory* ssd na sf-1200 wybrac (rozmiar ~100-160GB): czy one roznia sie tylko nalepka, czy tez niektore maja lepszy firmware/jakies unikalne feature'y etc?

 

2) sf-1200 ma funkcje TRIM? Czy TRIM dziala tylko w windows 7 i z wlaczonym trybem ahci (w ide nie dziala?)? W XP-ku nie dziala nawet z wlaczonym ahci? co z vista? czego uzywac do "emulowania" dzialania TRIM w XP-ku?

 

3) o co chodzi z tymi ssd na sf-1200 o wymiarach 120 GB (np. g.skill)? Ktos tu pisal, ze ssd-ki oparte na sf-1200 maja rozmiary tylko takie: 50/100/200? W takim razie skad te 120 GB i czy jeszcze jakies inne rozmiary sa/beda dostepne? (zdaje sie, ze i 60/240 GB widzialem - a co z np. 160 GB)

 

4) podobno sf-1200 i sf-1500 roznia sie tylko obcietym firmware w tym pierwszym? Co konkretnie obcieto?

 

5) czy ssd na sf-1200 moga staniec (znaczaco) w ciagu najblizszych 2-3 miesiecy (do max pazdziernika)? jesli tak, to moze bym sie troche wstrzymal/poczekal na intela g3 (ceny wtedy powinny juz spasc).

 

6) w jakim procesie technologicznym wykonane sa komorki flash uzywane w ssd z sandforce? 34nm jak intel g2? Ile nm ma miec intel g3?

 

7) ile RAM jest zalecane (minimum) do ssd? Gdzies slyszalem, ze min. to 4GB (nawet dla systemu 32-bit), a 2-3GB to za malo? Czy to prawda, i jesli tak, to dlaczego tak jest?

 

8 ) mam plyte glowna na p35 z ich9 (bez -r, czyli bez raid). W biosie mam do wyboru tryb ide/ahci (bez zadnych podopcji). Zmienilem tryb na ahci, ale nie ma zadnej podopcji typu: ahci native/ide(legacy). Skad mam wiedziec, ze mam prawdziwe/pelne ahci *native*, i czy bez ahci native zakup dysku ssd ma sens? (nie bedzie to dzialac tak wolno, jak w zwyklym ide)?

 

9) a moze (jednak) lepiej brac *tanszego* intela 80/160GB G2? tylko ten sekwencyjny zapis slaby w porowaniu z sandforce :/... czy intel g3 bedzie mial (duzo) lepszy serwencyjny zapis, i czy w ogole wiadomo juz cos na temat mozliwych osiagow g3 (co/o ile sie poprawi w stosunku do g2)?

 

10) albo moze poczekac na ten dysk ssd od OCZ na pci-express (RevoDrive)? kiedy to ma byc dostepne w .pl i ile orientacyjne moze kosztowac (wersja 120 GB)? Bedzie to dzialalo w slocie pci-e 1.0 16x? Czy inni producenci planuja wypuscic cos podobnego (wieksza konkurencja ==> moze nizsze ceny takich rozwiazan)?

 

z gory dzieki za odpowiedzi!

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7) ile RAM jest zalecane (minimum) do ssd? Gdzies slyszalem, ze min. to 4GB (nawet dla systemu 32-bit), a 2-3GB to za malo? Czy to prawda, i jesli tak, to dlaczego tak jest?

 

Ktoś ci głupot nawciskał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie!

 

 

 

 

7) ile RAM jest zalecane (minimum) do ssd? Gdzies slyszalem, ze min. to 4GB (nawet dla systemu 32-bit), a 2-3GB to za malo? Czy to prawda, i jesli tak, to dlaczego tak jest?

 

8 ) mam plyte glowna na p35 z ich9 (bez -r, czyli bez raid). W biosie mam do wyboru tryb ide/ahci (bez zadnych podopcji). Zmienilem tryb na ahci, ale nie ma zadnej podopcji typu: ahci native/ide(legacy). Skad mam wiedziec, ze mam prawdziwe/pelne ahci *native*, i czy bez ahci native zakup dysku ssd ma sens? (nie bedzie to dzialac tak wolno, jak w zwyklym ide)?

 

9) a moze (jednak) lepiej brac *tanszego* intela 80/160GB G2? tylko ten sekwencyjny zapis slaby w porowaniu z sandforce :/... czy intel g3 bedzie mial (duzo) lepszy serwencyjny zapis, i czy w ogole wiadomo juz cos na temat mozliwych osiagow g3 (co/o ile sie poprawi w stosunku do g2)?

 

10) albo moze poczekac na ten dysk ssd od OCZ na pci-express (RevoDrive)? kiedy to ma byc dostepne w .pl i ile orientacyjne moze kosztowac (wersja 120 GB)? Bedzie to dzialalo w slocie pci-e 1.0 16x? Czy inni producenci planuja wypuscic cos podobnego (wieksza konkurencja ==> moze nizsze ceny takich rozwiazan)?

 

z gory dzieki za odpowiedzi!

 

7.ile masz tyle wystarczy - nie chodzi ile RAM potrzebujesz dla dysku - potzrebujesz go dla systemu i aplikacji :)

8.SSD Nawet bez AHCI jest duzo szzybszy jak zwykly HDD

9.Zadaj sobie pytanei do czego Ci ten SSD potrzebny - jesli na system to szybski zapis nie potzrebny.

10.Revo 120 GB u mnie kosztuje £399 - czy warto? Dla mnei nie, kompletna strata kasy.

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie!

 

Mam sporo pytan/watpliwosci zwiazanych z ew. zakupem dysku ssd - oto one:

 

1) (pytanie/prosba o opinie): *ktory* ssd na sf-1200 wybrac (rozmiar ~100-160GB): czy one roznia sie tylko nalepka, czy tez niektore maja lepszy firmware/jakies unikalne feature'y etc?

 

2) sf-1200 ma funkcje TRIM? Czy TRIM dziala tylko w windows 7 i z wlaczonym trybem ahci (w ide nie dziala?)? W XP-ku nie dziala nawet z wlaczonym ahci? co z vista? czego uzywac do "emulowania" dzialania TRIM w XP-ku?

 

3) o co chodzi z tymi ssd na sf-1200 o wymiarach 120 GB (np. g.skill)? Ktos tu pisal, ze ssd-ki oparte na sf-1200 maja rozmiary tylko takie: 50/100/200? W takim razie skad te 120 GB i czy jeszcze jakies inne rozmiary sa/beda dostepne? (zdaje sie, ze i 60/240 GB widzialem - a co z np. 160 GB)

 

4) podobno sf-1200 i sf-1500 roznia sie tylko obcietym firmware w tym pierwszym? Co konkretnie obcieto?

 

5) czy ssd na sf-1200 moga staniec (znaczaco) w ciagu najblizszych 2-3 miesiecy (do max pazdziernika)? jesli tak, to moze bym sie troche wstrzymal/poczekal na intela g3 (ceny wtedy powinny juz spasc).

 

6) w jakim procesie technologicznym wykonane sa komorki flash uzywane w ssd z sandforce? 34nm jak intel g2? Ile nm ma miec intel g3?

...

 

1. Najtańszy w odpowiadającej Ci pojemności.

2. Tylko windows 7 i tylko AHCI. Vista to nie 7. Softu szukaj na stronie producentów dysków.

3. SandForce o pojemności 120 (i cała reszta o kóre pytasz) to sa wersje gdzie postanowiono kosztem spare area (przestrzeń zapasowych bloków pamięci z 28% zmniejszono do ok 13%) powiększyć przestrzeń użyteczną. Przy pełnym dysku prawdopodobnie pożyje troche krócej od tych z pełną ilością spare area. O ile nikt tego nie powie. Jednak nie wypełniając dysku danymi do pełna będzie podobny efekt jak przy wersjach 100GB wypchanymi na full. "Powiększone" dyski mogą tez mieć lekkie spadki wydajności pod bardzo dużym obciążeniem jednak dochodzące najwyżej do 3% co można powiedzieć jest nieistotne.

Wszystkie napędy z SF fizycznie mają tą samą ilość pamięci ale różnią się zmodyfikowanym firmware.

4. Tak, SF1200 i SF1500 to fizycznie ten sam kontroler tylko do 1200 wgrywane jest inne firmware które ogranicza jego możliwości. Głównie pocięto IOPS przy zapisie. Jednak do domowego lekkiego użytku nie będzie to istotnym ograniczeniem. Tylko pod intensywnym korzystaniem dysku mogą być odczuwalne różnice.

SF1500 także może obsługiwać SLC a 1200 tylko MLC.

5. Czy wkrótce odkryjemy napęd WARP i polecimy do innej galaktyki? Może...

6. Intel zapowiada 25nm w Q4

Ale jakie to ma znaczenie? To tylko częściowo wpływa na końcową cenę dysku.

 

 

BTW Ile ram? Dobre :lol2:

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi bardziej o to że wyniki minimalnie lepsze od intela g2,

 

możesz jeszcze zrobić 2 testy w AS SSD -> z tools zrobić copy-benchmark i pokazać wyniki w Iops (normalny test tylko potem zmieniasz w view na iops)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Zrobilem pare testow - bootowanie do windy faktycznie - szybko, cicho i bezbolesnie, ale... nie wiem czemu tak sie wszyscy podniecaja tymi ssd - nie jest to warte tej kasy - IMO przerost formy nad trescia.

Szczerze zaluje, ze kupilem ten wynalazek bo wart jest co najwyzej polowe tej ceny, ktora zaplacilem - tyle ode mnie.

...

 

Powiem czemu się zachwycam:

Komputery konfiguracyjnie bardzo podobne. Jedyna różnica, to systemy operacyjne. Załączam z lewo-kliku, z paska szybkiego uruchomiania cztery programy - przeglądarka, program pocztowy, program do obsługi karty telewizyjnej, komunikator AQQ. Klikam po kolei jeden za drugim.

 

Wyniki wyglądają następująco:

Komputer w domu (SSD, Windows 7) - programy są gotowe do działania "dopiero" po 4 (czterech) sekundach. :)

Komputer w pracy (HDD, Windows XP Pro) - programy są gotowe do działania "już" po 1 (jednej) minucie. :(

 

Tak mała różnica, ale ciężko się pracuje na HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

garsc nowych pytan:

 

1. czy te przejsciowki/ramki z 2.5 cala na 3.5 cala beda pasowaly do montazu przez te plastikowe szyny uzywane w zatokach 3.5'' w budach chieteca bx (nie lbx)? nie bedzie zadnych problemow z montazem?

 

2. ile ma kosztowac ocz revodrive 120GB w .pl i kiedy ma byc dostepny w sklepach?

 

3. jakim softem/programem do patycjonowania tworzyc partycje na ssd, zeby byly dobre "wyrownane" (do wielokrotnosci 8 sektorow bodajze)? czy partycjoner dostepny w win7 wystarczy, czy lepiej cos innego? Jak sprawdzic, czy partycje sa wlasciwie wyrownane? Na dysku beda instalowane: (najpierw) xp i win7.

 

4. czy zmiana firmware w ssd powoduje strate danych na dysku?

 

5. Na co jeszcze ogolnie zwrocic uwage/co i jak ustawic, instalujac OS'y (XP i W7) na ssd (przed i juz po instalacji systemow), w porownaniu do standardowej instalacji na hdd?

 

6. Jak zainstalowac XP majac w biosie tryb pracy dyskow ustawiony na ahci? (po instalacji systemu wiem, jak przestawic - XP od razu w trybie jeszcze nie instalowalem)? Trzeba mu zapodowac jakies stery (skad? tylko dyskietka)/spreparowac specjalna instalke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

garsc nowych pytan:

 

1. czy te przejsciowki/ramki z 2.5 cala na 3.5 cala beda pasowaly do montazu przez te plastikowe szyny uzywane w zatokach 3.5'' w budach chieteca bx (nie lbx)? nie bedzie zadnych problemow z montazem?

 

2. ile ma kosztowac ocz revodrive 120GB w .pl i kiedy ma byc dostepny w sklepach?

 

3. jakim softem/programem do patycjonowania tworzyc partycje na ssd, zeby byly dobre "wyrownane" (do wielokrotnosci 8 sektorow bodajze)? czy partycjoner dostepny w win7 wystarczy, czy lepiej cos innego? Jak sprawdzic, czy partycje sa wlasciwie wyrownane? Na dysku beda instalowane: (najpierw) xp i win7.

 

4. czy zmiana firmware w ssd powoduje strate danych na dysku?

 

5. Na co jeszcze ogolnie zwrocic uwage/co i jak ustawic, instalujac OS'y (XP i W7) na ssd (przed i juz po instalacji systemow), w porownaniu do standardowej instalacji na hdd?

 

6. Jak zainstalowac XP majac w biosie tryb pracy dyskow ustawiony na ahci? (po instalacji systemu wiem, jak przestawic - XP od razu w trybie jeszcze nie instalowalem)? Trzeba mu zapodowac jakies stery (skad? tylko dyskietka)/spreparowac specjalna instalke?

 

1. O ile dobrze pamietam to szyny sa wysuwane. Przykrecasz je do ramki i nrmalnie wsuwasz do budy.

 

2. <krysztalowa kula> <wrozenie z fusow>

 

3. Podczas instalacji Win7 sam dobrze tworzy sobie partycje i nie trzeba niczego innego.

 

4. Zaleznie od producenta.

 

5. Przed isntalacja nic, wazne aby instalowac Win7 z wlaczona opcja AHCI w biosie jesli jest dostepna. Po instalacji tez nie ma jakis przeciwskazan chyba, ze jestes przewrazliwiny to wtedy powylaczaj hibernacje, plik wymiany, automatyczna defragmentacje, foldery temp i temporary internet files przenies na inny dysk a najlepiej w ogole nie uzywaj swojego ssd.

 

6. O ile dobrze pamietam to musisz miec stery na dyskietce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.3 jesli zainstalujesz tylko lub najpierw 7 to nic nie potrzeba ale jeśli najpierw XP to dysk trzeba najpierw sformatować i utworzyć partycje pod Vistą lub 7 albo softem o którym już było mówione w tym topiku, jest tez gdzies w linkach na pierwszej stronie. Na pewno też na forum OCZ.

Ad.4 ...i wersji firmware

Ad.5 pod 7 nic a pod XP wyłączyć zbędne usługi, było tez wiele razy mówione - przeszukaj wątek

Ad.6 można spreparować instalke Xp tak żeby zawierała potrzebny sterownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw bede instalowac xp, a potem win7.

 

jak/czym sprawdzic, czy partycje sa wlasciwie wyrownane?

 

czy jak podlacze ssd i utworze patycje na ssd programem z win7 (mam go teraz zainstalowanego na hdd), to bedzie ok?

 

czy jednoczesnie uzywanie xp i w7 na tym samym dysku ssd (xp nie obsluguje trim), nie bedzie mialo jakichs skutkow ubocznych dla samego dysku?

 

aha: czy rozmiar dyskow ssd liczy tak samo jak w hdd, czyli np. 80GB ma te ~74.5 GB, czy faktycznie 80GB to "prawdziwe" 80GB?

 

 

ps jak wyszukiwac slowa kluczowe w danym watku - nie moge jakosc znalezc tej opcji?

 

 

===

 

czy ten crucial c300 64GB jest gdzies dostepny w .pl?

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosciu, zadajesz banalne pytania. Powinienes przeczytac pare stronek w google i wszystko by Ci sie rozjasnilo.

 

Chcesz sprawdzic czy c300 64gb jest dostepny? Google prawde CI powie.

 

Dysk SSD liczy oraz partycjonuje sie tak samo jak zwykly dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poszukaj sam odpowiedzi na necie (napewno znajdziesz) a jesli nadal bedziesz mial watpliwosci to wtedy pytaj. Nie popsujesz dysku instalujac inny system. Ja uzywam linuxa i jakos sie nie martwie o rozne dziwne opcje, ktore sa w Win7. To czym zrobisz partycje to tez nie ma znaczenia. Ja robilem gparted/fdiskiem i jest ok. Jesli wyliczysz sobie dobrze sektory to powinienes miec bardzo dokladne rozmiary partycji. W kazdym badz raze po wcisnieciu OK/Enter zobaczysz rozmiar partycji. Jesli nie bedzie Ci odpowiadala, to zrobisz to jeszcze raz zwiekszajac/zmnejszajac jej rozmiar. Pozatym co za roznica czy partycja bedzie miala 10GB czy 9.95GB :) Chyba tylko estetycznie bedzie wygladalo lepiej w programie.

 

crucial c300 64GB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw bede instalowac xp, a potem win7.

 

jak/czym sprawdzic, czy partycje sa wlasciwie wyrownane?

 

czy jak podlacze ssd i utworze patycje na ssd programem z win7 (mam go teraz zainstalowanego na hdd), to bedzie ok?

 

czy jednoczesnie uzywanie xp i w7 na tym samym dysku ssd (xp nie obsluguje trim), nie bedzie mialo jakichs skutkow ubocznych dla samego dysku?

 

aha: czy rozmiar dyskow ssd liczy tak samo jak w hdd, czyli np. 80GB ma te ~74.5 GB, czy faktycznie 80GB to "prawdziwe" 80GB?

 

 

ps jak wyszukiwac slowa kluczowe w danym watku - nie moge jakosc znalezc tej opcji?...

 

U samej góry strony po prawej..pod tytułem "Wyszukiwanie..."

Nie musisz niczym sprawdzać partycji jeśli partycje stworzysz za pomocą vista lub 7. Odpal instalator siódemki i nim załóż wszystkie potrzebne partycje i je sformatuj. Potem odpal XP i zainstaluj bez jakiejkolwiek zmiany partycji i formatowania.

Skutków ubocznych? Np jakich?

 

Rozmiar dysków nie jest podawany ze względu na rodzaj dysku czy budowe!!! Zapamiętaj sobie to poniżej raz do końca życia ;)

 

"BIOS i system operacyjny do obliczania danych stosują system dwójkowy według którego 1KB równa się 1024 bajtom. W system dziesiątkowym każda liczba składa się z cyfr od 0 do 9 natomiast w systemie dwójkowym tzw. binarnym, który jest wykorzystywany we wszystkich aspektach informatyki, każda liczba jest zapisywana za pomocą cyfr 0 lub 1. Biorąc pod uwagę powyższe założenia 1KB można obliczyć dwoma wzorami za pomocą których otrzyma się dwie różne wartości:

System dziesiątkowy używany przez producentów dysków twardych: 1KB = 1000 bajtów

System dwójkowy używany przez system operacyjny oraz BIOS 1KB = 1024 bajtów"

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak bardzo spada wydajność SSD, gdy kopiuję dane z między dwoma HDD (~50MB/s). W rezultacie komputer ma problem z uruchamianiem najprostszych aplikacji. Też tak macie, czy tylko na mojej płycie kontroler ma wąskie gardło?

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wyglądają następująco:

Komputer w domu (SSD, Windows 7) - programy są gotowe do działania "dopiero" po 4 (czterech) sekundach. :)

Komputer w pracy (HDD, Windows XP Pro) - programy są gotowe do działania "już" po 1 (jednej) minucie. :(

 

Tak mała różnica, ale ciężko się pracuje na HDD.

 

Trochę naciągane ;) Albo najprawdopodobniej komputer w pracy jest mocno zamulony i stąd tak wolno działa (antywirus w tle + inne spowalniacze). Ja na swoim przykładzie mogę podać, że po uruchomieniu komputera jak odpalę 7 programów (przeglądarka, odtwarzacz audio, odtwarzacz stacji radiowych, komunikator, defragmentator, menedżer pobierania, antyspyware) to są gotowe do użycia po ~15 sekundach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie do do ramki 3.5'' potrzebnej do zamontowania napedu ssd 2.5'' w zatoce 3.5''. Mam bude Chieftec BX (nie LBX) i napedy w zatokach 3.5'' montuje sie nie za pomoca srub, tylko takich smiesznych wsuwanych (w zatoke) plastikowych szyn. Same napedy tez nie przykreca sie do tej szyny, tylko po prostu wklada, tak ze po wyjeciu z zatoku takie "mocowanie" samo odpada.

 

 

pytanie: czy nie bedzie problemu z taka ramka w mojej budzie, i czy ssd nie bedzie sobie latal w niej? O ile dobre rozumiem, to naped montuje sie 2 srubkami do ramki (z jednej tylko strony), ktore sluza tez do zamocowania samej ramki z buda. Dodatkowo slyszalem, ze ramki dolaczane do ssd OCZ'a sa jakies niestandardowe (niestandardowe srubki) i niektorzy musza kupic inna ramka innego producenta, zeby moc w ogole zamontowac dysk w budzie. Jak to z tym jest? Czy sa takie ramki, ze naped jest w nich przytwierdzany do ramki po srodku osobnymi srubkami niz te do przytwierdzania samej ramki do obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a wiecej szczegolow/odpowiedzi na moje pytania/watpliwosci?

 

"SSD możesz zamontować (bądź nie) byle jak i byle gdzie"

 

to znaczy jak/gdzie na przyklad? poprosze konkretniej? Jak by macie zamontowane (i gdzie) Wasze ssd-ki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...