Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tym lepiej bo ze sterownikami byłby pewnie większy problem.

Nic nie zwalnia i raid nie ma tu nic do rzeczy. Co najwyżej przy intensywnym korzystaniu z wszystkich dysków na raz, sam chipset może nie nadążać pod względem IOPS. No ale nie oczekujmy cudów od tak leciwej konstrukcji. Poza tym to się może przydarzyć nawet trochę nowszym chipsetom.

Jeśli nie zamierzać tego używać do bardzo ciężkiej pracy a tylko do użytku domowego to nie ma się o co martwić.

 

Tak, ja mam budżetowego 30Gb od kingstona w kompie z podpisu i wszystko działa normalnie.

Problemów żadnych z instalacją systemu, korzystaniem itd - nie było.

Czy działa zadowalająco? Na pewno x razy szybciej niż hdd ;>

 

OK. W takim razie zasadzam się na coś na SandForce w rozsądnej cenie (które to ceny ostatnio ruszają się dość wyraźnie). Jak będę miał jakieś problemy to się tutaj odezwę. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam dobrych dysków SSD do macierzy RAID0 w rozsądnej cenie. Maksymalna pojemność jednego dysku to 64 GB. Zastanawiam się nad OCZ Vertex 2 i Crucial RealSSD C300. Ten ostatni, charakteryzuje się świetnym czasem odczytu, natomiast OCZ jest lepszy podczas zapisu danych. Który z nich wybrać? Może macie własne sugestie? Cena jaką mogę przeznaczyć za jeden dysk to max. 500 zł.

 

A może Patriot Inferno 60 GB?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez firespace760

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriot Inferno a Vertex 2 to jedno i to samo ;) jest więcej bliźniaczych dysków jak np Corsair F60. Wybierz dowolny z nich który znajdziesz najtaniej.

 

Crucial jest ok ale skoro chcesz robić z tego macierz stracisz Trim. Z tego względu dużo lepszym wyborem będą te pierwsze dyski bo Crucial sporo traci na wydajności bez zerowania komórek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie. Czy dyski SSD rzeczywiscie sa az TAKIE szybkie i warto taki kupic i postawic na nim system ? Bo szczerze mowiac to cyferki z transferow fajnie wygladaja, a jak to sie ma w rzeczywistosci ? :)

 

Mocno sie zastanawiam nad kupnem OCZ Vertex 2 lub Corsair F60 tylko nie chcialbym tracic czasu na optymalizacje pod Win7/Xp, a pozniej sie okaze ze szybkosc odczytu/zapisu nie jest jakas super ekstra i ... bede musial go sprzedac ze strata :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reakcja systemu jest niezła, transfery odczytu zazwyczaj zgodne z deklarowanymi a z zapisem jest róznie, zależy od stopnia "zabrudzenia" komórek, czy zerujesz/używasz trim itp.

 

Ogólnie na system to jest to dobra opcja, oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie szybkości odczytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z ta pojemnoscia SSD ? Bo w tescie OCZ Vertex Pro 100gb na Anandtechu pisalo cos o jakiejs spare space i wychodzilo dla uzytkownika sporo mniej. Chcialem kupic 60gb, ale jak bede mial z tego moze ze 40gb do uzytku to cienko troche.

 

No i czym sie rozni seria OCZ'a Vertex od Vertex E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów

Dość dawno tu nie zaglądałem i trochę wypadłem z tematu...

Ostatnio jakoś mnie tknęło i zajrzałem do właściwości sterownika kontrolera dysku ssd i patrze a tu sterownik z Microsoftu.

I teraz pytanie czy zmiana na sterownik od intela da mi jakaś zauważalną różnice w wydajności- teraz jest fajnie, wszystko działa ok - ale może będzie jeszcze troszkę lepiej...?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zerowanie dysku SSD jest bezpieczne ?

 

Ja pisałem o zerwaniu komórek a nie dysku :D

Tak czy siak zerowanie komórek pamięci jest naturalnym procesem podczas zapisu na dysk. To jest część tego jak w ogóle działają SSD ;)

Żeby dysk mógł cokolwiek zapisać najpierw musi wyzerować komórke po uprzednich danych.

Funkcja Trim robi to od razu dla wszystkich nie zapisanych komórek (oczywiście nie zapisanych dla systemu operacyjnego) zamiast sam dysk podczas zapisywania przez co dzieje się to szybciej bo mamy już jeden krok do przodu.

 

A jak to jest z ta pojemnoscia SSD ? Bo w tescie OCZ Vertex Pro 100gb na Anandtechu pisalo cos o jakiejs spare space i wychodzilo dla uzytkownika sporo mniej. Chcialem kupic 60gb, ale jak bede mial z tego moze ze 40gb do uzytku to cienko troche.

 

No i czym sie rozni seria OCZ'a Vertex od Vertex E ?

 

Spare Area już jest zawarta, tzn to co jest podane jako pojemność jest pojemnością dostępną dla użytkownika. Inaczej przecież nie miałoby to sensu ;)

Pojemności sa identyczne jak w HDD czyli np 80GB ma 74.5GB dostępne.

Dyski OCZ z literą E (Extended) oznaczają wersje z rozszerzoną pojemnością użytkową kosztem Spare Area. Fizycznie dyski 100GB które pojawiały się jako pierwsze na rynku miały dokładnie tyle samo pamięci co obecnie 120GB - różnica wynika z firmware które zmienia powierzchnie użytkowa-spare.

Przy lekkim i średnim obciążeniu nie wpływa na wydajność. W małym stopniu wpływa kiedy dyski pracują pod dużym obciążeniem. Do domowego użytku nie ma z tym żadnego problemu.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuję :)

 

Mam problem, chciałem sobie zaaktualizować firmware na Vertexie. W czasie aktualizacji Vertex nie może być dyskiem systemowym, no to zainstalowałem Windowsa na Samsungu F3. Problem w tym, że BIOS w kolejności bootowania widzi tylko Vertexa :/ Jak odłączę go to płyta widzi Samsunga.

 

O co chodzi ? Ktoś też tak miał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przesiąść się z Raid 0 (WD640AAKS) na Patriot Inferno 120. Zależy mi na szybkim odczycie i komforcie pracy. Planuję wydłużyć żywotność dysku poprzez usunięcie pliku wymiany na rzecz zainstalowanych 8GB ramu. Teoretycznie przeniesienie pliku wymiany powinno też przyśpieszyć działanie systemu, może ktoś to potwierdzić?. Dane z downloadu i reszta śmieci będzie zapisywana na 1.5 TB WD15EARS. Dalej idąc czeka mnie przesiadka z XP na 7 aby mieć funkcję TRIM. Da się coś jeszcze zrobić aby umilić sobie i wydłużyć życie tego dysku?. Kupiłem go za 790zł a już następnego dnia kosztuje 826zł - nie ma to jak kurs dolara :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie aktualizacji firmware to najlepiej uruchomić system z płyty cd - windows xp live, vista live lubi hirens który ma mini xp live, wtedy jesteśmy niezależni od dysków i można spokojnie ładować firmware.

 

Co do pliku wymiany swap to przy 8GB ram i windows 7 jest zupełnie niepotrzebny i najlepiej wyłączyć go, samemu tak mam na vertex 2 i win 7 64bit i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie aktualizacji firmware to najlepiej uruchomić system z płyty cd - windows xp live, vista live lubi hirens który ma mini xp live, wtedy jesteśmy niezależni od dysków i można spokojnie ładować firmware.

 

Co do pliku wymiany swap to przy 8GB ram i windows 7 jest zupełnie niepotrzebny i najlepiej wyłączyć go, samemu tak mam na vertex 2 i win 7 64bit i jest ok.

 

ja mam 4GB RAM i swap wyłączony od ponad roku i wszystko jest ok, i w grach i programach. tym bardziej można wyłączyć na SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję wydłużyć żywotność dysku poprzez usunięcie pliku wymiany na rzecz zainstalowanych 8GB ramu. Teoretycznie przeniesienie pliku wymiany powinno też przyśpieszyć działanie systemu, może ktoś to potwierdzić?. Dane z downloadu i reszta śmieci będzie zapisywana na 1.5 TB WD15EARS. (...) Da się coś jeszcze zrobić aby umilić sobie i wydłużyć życie tego dysku?

Ja wszelki TEMP (system i przeglądarki) mam na partycji utworzonej na ramie - nie muszę czyścić co jakiś czas tych śmieci - system chodzi całkiem fajnie.. Problem to znaleźć programik pod x64 (Vista), no ale po kilku próbach udało się. Teoretycznie wszelkie porady na początku tego tematu zrobione jak też i ze stronki Ocz'a i teraz jak mój SSD ma już ponad 6m-cy, przestałem się tak bardzo martwić jego żywotnością.. Doszedłem do wniosku, że i tak za 2 lata będzie już taki dziadek, że jak zrobi się wolny, to się wymieni - sprzęt jest do używania i tyle ;)

 

Dalej idąc czeka mnie przesiadka z XP na 7 aby mieć funkcję TRIM

TRIM jest ważny, ale by zmieniać system tylko po to..? Dla mnie jest to dziwne.. Mam Viste, co jakiś czas uruchamiam CCleaner'a z funkcją czyszczenia wolnego miejsca i jest ok..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy opłaca się szukać i ewentualnie kupić używany dysk SSD? obecne hdd to tragedia, muli system strasznie, chciałbym przesiąść się na coś szybszego. Jestem jednak świeżo po wymianie większości podzespołów i trochę nie widzi mi się wydawanie kolejnych 400zł.

 

PS. mam win 7 x64, obecnie zajęte niecałe 20GB na partycji systemowej, rozumiem, że ssd 40gb to minimum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz stary dwutalerzowy dysk 250GB? (jeśli tak to wymiana na najnowocześniejsze jednotalerzowe nawet 500GB powinna dać odczuwalne przyspieszenie {sam czekam na 640-750 GB} ... a jak to za mało to pozostaje SSD )

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ztcw to Samsung Spinpoint 250GB jest dwu-talerzowy, ale po prostu coś jest z nim nie tak. kiedyś całkiem śmigał, teraz chroboli tak, że całe biurko chodzi, start systemu czy aplikacji trwa wieczność, tak samo jak odczytywanie czegokolwiek z dysku. widać przy tym wyraźnie, że podzespoły z mojej sygnatury śmigają tak jak trzeba a całość efektu psuje praca dysku... nie wiem co tam mu się stało, ale jeszcze tak głośno męczącego się przy pracy i jednocześnie mega wolnego hdd to chyba dawno nie słyszałem...

 

najchętniej zostawiłbym go sobie do muzyki, filmów itd a do systemu kupił coś, co będzie śmigać na miarę reszty konfiguracji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że tylko taki g.wniany test wypłynął.

 

czy opłaca się szukać i ewentualnie kupić używany dysk SSD? obecne hdd to tragedia, muli system strasznie, chciałbym przesiąść się na coś szybszego. Jestem jednak świeżo po wymianie większości podzespołów i trochę nie widzi mi się wydawanie kolejnych 400zł.

 

PS. mam win 7 x64, obecnie zajęte niecałe 20GB na partycji systemowej, rozumiem, że ssd 40gb to minimum?

 

Pewnie że można kupić używany. Wszystko kwestia ceny ale z tych co warto to np wszelkie dyski na kontrolerze Indlinx (Vertex, Solid2, Agility + odpowiedniki innych producentów) i np Kingston/Intel 40GB.

Inna sprawa że pewnie mało kto je odsprzedaje ;)

 

Czy 40 to minimum? To zależy od Twoich potrzeb, znam takich co im 30ki wystarczają spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, problem z SSD A-Data 32 GB ( pierwszej generacji ).

System Win 7 śmigał przez 3 miesiące bez problemów aż do wczoraj. Po południu dysk zaczął non stop doczytywać/zapisywać. Po resecie ( komp zresetował się poprawnie ) po latających kuleczkach czarny ekran i kursor. W związku z tym, że nic nie działało ( safe mod, żadnych punktów powrotu nie miałem zrobionych, przywracanie i naprawa też nie działały ) zrobiłem format.

System się zainstalował i "działa". Już sama instalacja zajęła jakieś 3x tyle czasu co do tej pory. Dysk praktycznie non stop coś zapisuje/odczytuje. Powyłączałem wszystkie ciach!ły, indeksowania itp. jak w faq na pierwszej stronie.

Zapis na dysk odbywa się z oszałamiającą prędkością około 15 MB/s ( powinno wyciągać jakieś 90 i tak też było jakiś czas temu ). Co gorsze, jakikolwiek zapis powoduje, że system ma straszne ścinki, przez kilka sekund nie ma nawet reakcji. Dysk był zerowany, DMA włączone. Skala problemu jest taka, że przeglądając internet i klikając na jakikolwiek link dysk zaczyna mielić i jest ścinka przez 2, sekundy. :D

 

Oczywiście, wyśmienite Atto podaje wyniki jak z ulotki reklamowej, czyli o kant [gluteus maximus] takie testy. Co sprawdzić, czym przetestować? Tracę wiarę w te ssd, jedynie mój Intel działa jak należy, bo Vertex 32 GB robił to samo ( na zupełnie innym konfigu, systemie i sposobie używania ).

 

WTF?

No chyba tak to nie powinno wyglądać? CMD odzwierciedla pracę dysku w normalnym użytkowaniu. :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dla mających problemy z ssd proponuję użycie programu mhdd. Ściągamy wersje bootowalną, wypalamy obraz, przestawiamy w biosie na tryb IDE i uruchamiamy kompa z tej płytki. Wystartuje program, wybieramy dysk i najlepiej komenda ERASE, szczegóły pozostałych opcji na necie. Bardzo dobry program do sprawdzania i zerowania i napraw. Sprawdzony na vertex 2 120GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taka koncepcje - w laptopie mam miejsce na tylko jeden dysk 2,5" a potrzebuje zostawic w nim aktualny HDD 320GB. Zastanawiam sie wiec czy warto pchac sie w SSD na ExpressCard (przez PCIE)? Jest to cos warte?

 

Teoretycznie złącze powinno mieć 2Gb/s czyli 256MB/s

Osobiście nigdy się z tym nie zetknąłem ale tyle znalazłem w sieci.

Verbatim SSD ExpressCard 64GB review - PC Advisor

Review Verbatim SSD ExpressCard 32 GB - Notebookcheck.net Reviews

FileMate SolidGO ExpressCard 34 Ultra SSD Review (Page 1) - N10 Overclock - Asus N10 Series Forum | N10E | N10J | N10Jc | N10Jb | N10Jh |

Może lepiej tego HDD wymienić na hybryde HDD/SSD.

 

szkoda ze dyskusja sprowadza sie tylko do zainstalowania WINDOWSa na SSD. Ja jestem uzytkownikiem Maca i chce sie przesiasc na vertexa 2 120 GB.

Czy do 1000 zl znajde cos lepszego ? Min to 120 GB.

 

Jakis jego odpowiednik innego producenta i w niższej cenie. Poza tym nie, nie ma lepszego.

 

Panowie, problem z SSD A-Data 32 GB ( pierwszej generacji ).

...

Co sprawdzić, czym przetestować?

 

W takich przypadkach wykres HDTach i HDTune mogą byc pomocne. Także skanowanie (szybkie powinno wystarczyć) powierzchni w HDTune. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...