Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupilem OCZ Vertex2 60GB ale mam klopot z jego inicjacja w Windowsie XP:

- podlaczam SSD do ICH9 (w biosie dyski jako IDE) >>> podczas boot'a wykrywa dysk z firmware 1.27 a w biosie widzi prawidlowo 60GB

- uruchamiam system (oryg. XP + WindowsUpdate) >>> zarzadzanie dyskami i proba inicjacji dysku

- pokazuje mi sie nowy dysk ale o pojemnosci niecale 2GB (???) - da sie niby go sformatowac ale nic sie nie pojawia z pozostalej pojemnosci

- o dziwo po ponownym uruchomieniu, w biosie widze pojemnosc 8556MB (???) a w Windowsie bez zmian tylko partycja ~2GB bez zadnej "unallocated space".

 

Uzywalem kilku narzedzi do partycjonowania z Hiren's Boot CD oraz polecanego PartedMagic 5.9 i kazdorazowo dysk widziany byl jako ~2GB partycja i reszta powierzchni jako "unallocated space".

We wszystkich tych programach dalo sie polaczyc obie partycje w calosc, sformatowac (NTFS) i zaden blad nie byl zglaszany. Niestety po takiej operacji za kazdym razem w Windowsie XP dysk nadal byl widoczny jako ~2GB partycja i co znow dziwne - w formacie RAW. Zeby mnie dobic, to w Windows XP testy typu AS SSD Benchmark, HDTach i Everest z calego Vertexa2 rowniez widza tylko ~2GB. Windows XP po prostu nie potrafi rozpoznac dysku o pelnej pojkemnosci :?: :blink:

 

W akcie desperacji nawet pozyczylem Windows7 64bit i odpalilem instalke - tam dysk zostal wykryty jako 2GB+unallocated space. Chce jedna partycje ale jak wiadomo instalator wydzielil sobie 100MB + reszta pojemnosci... Trudno, trzeba sprowbowac czy pojdzie. Nie mam porownania co do szybkosci instalacji W7 ale instalacja poszla do konca i w W7 dysk widoczny jest prawidlowo 60GB.

 

Jako, ze do czasu zmainy platformy zostaje na Windows XP to na tym systemie musze jakos ten dysk uruchomic ale rece juz opadaja, bo nie wiem w czym rzecz :mur:

Probowalem jeszcze: zamieniac podlaczenie w inne porty ICH9 (bez efektu), probowalem odlaczac dwa pozostale dyski (bez efektu), probowalem podlaczyc do kontrolera JMicron (bez efektu), zmiana kabli SATA (bez efektu), zmiana biosu mobo na najnowszy rowniez nie przyniosla poprawy.

 

 

Czy ktos z Was ma jakies pomysly czy dysk jest po prostu padniety i mam go reklamowac czy moze robie cos zle :?:

Z gory dziekuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, ja mam dysk 64GB SSD ktory normalnie byl widoczny w XP.

Też na to liczyłem - trochę dysków przeszło przez moje ręce i nie spodziwałem się, że akurat z tym SSD będzie takie coś... :blink:

Ale pytanie masz SP3 w XP?

Napisalem, ze oryg. Windows XP + Windows Update ale oczywiscie, ze chodzi o XP z SP3

Stopniowo jednak przenos sie na W7, szkoda marnowac ssd na XP :)

Przy najblizszej zmianie calej platformy sprzetowej, zmiana na nowszy system operacyjny jak najbardziej - na razie dysk bedzie dzialal w XP (mam nadzieje, ze bedzie dzialal)

Dimek czemu nie odpalisz w trybie AHCI?

Mam kilka osob i kilka dyskow korzystajacych na tym kompie z Windows XP - kazda instalacja byla w trybie IDE... wiem, ze mozna "przerobic" zainstalowanego XP z IDE na AHCI ale to raczej nie wchodzi w gre (przynajmniej na razie ).

Co do 100mb partycji w Win7 ktora sie robi, to wystarczy skasowac ta druga dajmy na to 59.9GB o rozszerzyc to 100mb na cala pojemnosc. :)

To wiem, ale mnie funkcjonowanie dysku w Windows XP jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... instalacja poszla do konca i w W7 dysk widoczny jest prawidlowo 60GB...

 

Próbowałeś go potem podłączyć jako drugi dysk w systemie XP na innym dysku?

 

Generalnie tak jak CI pisałem na PW dla mnie to na wadliwy dysk wygląda tak czy inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie aby testowo odpiac pozostale dyski i sprobowac zainstalowac w trybie AHCI.

Pozatym uzywanie SSD bez AHCI chyba nie jest za bardzo polecane.

No tak, instalka W7 przeszla i w ytrybie AHCI bez klopotu (tzn caly dysk widoczny, choc nie sprawdzalem szybkosci dzialania w benchmarkach)

Instalke Windows XP probowalem tylko w trybie IDE - sprobuje jeszcze w AHCI ale do tego musze spreparowac plyte instalacyjna ze steramiAHCI, bo FDD juz od stu lat nie mam :)

 

Próbowałeś go potem podłączyć jako drugi dysk w systemie XP na innym dysku?

Generalnie tak jak CI pisałem na PW dla mnie to na wadliwy dysk wygląda tak czy inaczej.

 

Podlaczam jako drugi dysk ten SSD z zainstalowanym W7 (na jednej calej partycji) a system Windows XP startuje z dotychczasowego HDD to wtedy niestety z tego SSD widoczne jest tylko ~2GB i to jako RAW :blink:

Dysk wraca chyba na gwarancje, bo nie dziala jak nalezy :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kingston SVP100S2B/96GR - Dyski twarde - Kingston SVP100S2B/96GR cena od 625.00zł

 

w sumie nie wiem ile przeznaczyć na ssd, wszystko rozbija się o kasę/pojemność. Zależy mi oczywiście na największej pojemności. Wydajność można powiedzieć rzecz drugorzędna ale też ma znaczenie, zamuła 1 gen nie kupię na system/gry. Wszystko przez to że 40GB obecne nie wystarcza mi już. Jest toto wystarczajaco szybkie ale za mało pojemne.

Widzę że SSd potaniało mocno, 128 mozna kupić już za 800zł no ale 800 to raczej nie wydam, za dużo to dla mnie.

 

Hm, widze OCZ Vertex na indilixie za 610zł, tez 96Gb, predkosci podobne jak kingston, nie widze tylko nigdzie info czy ma trim

 

Edit ponownie

Coś czuję że daruję se te starocie i wezme corsair 90GB na SF, przynajmniej zapis/odczyt koło 270 plus trim bez problemu. 90 raczej już mi wystarczy a i i cena zacna, bo 633zł.

Tera czekać tylko na zwrot kasy ze skarbówki :)

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pojawiły się nowe Samsungi na Allegro o oznaczeniu MZ5PA256HMDR - 010D1. Wygląda na to, że to OEM'owa wersja Samsunga serii 470 (recenzja i porównanie do Cruciala C300, Corsair Force i Intela G2). Co raz bardziej się nad nim zastanawiam. Chcę wymienić swój zestaw w lapie: Intel G2 40GB + Seagate 320GB 7200rpm na taki jeden dysk. Nie wiem czy jest sens czekania na nowe dyski, bo wg zapowiedzi ceny wcale nie będą aż tak niskie, a ICH8M w moim lapie i tak najprawdopodobniej dużo lepszych osiągów na nich nie wyciągnie. Zresztą jeśli chodzi o osiągi, to już nawet mój Intel mi wystarcza, bardziej zależy mi na wywaleniu dysku talerzowego i powrót do DVD-RW (którego jednak czasami brakuje, a teraz zamiast niego siedzi Seagate). Jedyne co mnie martwi, to trochę krótka gwarancja - tylko 1 rok, choć SSD raczej są mało zawodne (ale może się mylę?). Poradźcie coś, bo się waham już od dłuższego czasu, a cena za taki SSD Samsunga 256GB wydaje mi się całkiem atrakcyjna. Alternatywą pozostaje jakiś Corsair Force 160 lub Vertex 2 180GB, które są odrobinę droższe, ale za to mają 3-letnią gwarancję - tylko że taka pojemność jest teraz dla mnie na styk, a wolałbym mieć pewien zapas miejsca na lapie. Czekam na konstruktywne opinie ;)...

 

PS. A może wiecie gdzie można taki dysk Samsunga kupić taniej?

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest to model Samsung 470 więc chyba łyknę sztukę 256GB . Muszę sprawdzić jeszcze jak będzie z firmware i dla kogo były robione przez Samsunga.

 

EDIT.

Wiem dla kogo Samsung je robi - dla Dell-a :)

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zanabyłem tego Samsunga, dotrze pewnie w połowie przyszłego tygodnia, ale na testy i tak będę miał czas dopiero za tydzień lub dwa :(. Jak odpalę to wrzucę jakieś benchmarki...

 

@VIBOR: Dowiedziałeś się jeszcze czegoś ciekawego o tym dysku? Ja tylko przeczytałem kilka recenzji - wszędzie go chwalą.

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z nowych testów Samsung-a 470 : Samsung 470 Series 256GB SSD Review - Samsung 470 Series 256GB SSD - MZ-5PA256/US - Legit Reviews

faktycznie w testach go chwalą ale na stronie Samsunga jest jeszcze info ,że miał by być na Sata3 ( tylko po co skoro transfery nie osiągają w pełni Sata2 :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby kto jeszcze nie wiedział, to jest nowy fw od intela. zmiany tylko dla 34nm:

 

Intel X18-M/X25-M and Intel X25-V SATA SSDs (34nm)

18 January 2011

2CV102M3

This firmware revision fixes enumeration and slow-boot issues on SATA 6Gb/s controllers, adds improvements to S.M.A.R.T. attributes for more accurate reporting of drive health, improves NCQ capability, and fixes possible drive hangs when reading S.M.A.R.T. self-test log.

 

trzeba palić. w sumie, to tak dla sportu. zaraz wrzucę o ile wzrosło dla kolejki 4KB.

 

UPDATE:

 

bifo:

 

post-135970-0-33091000-1296314329_thumb.png

 

post-135970-0-60544100-1296314353_thumb.png

 

afta:

 

post-135970-0-96337600-1296314366_thumb.png

 

post-135970-0-81509900-1296314391_thumb.png

 

wnioski:

 

11 MBps więcej w odczycie kolejki 4K kosztem 18 MBps w odczycie 512K i kosztem 1400 IOPS w odczycie 512B.

 

powiedzmy, że walić to. sejm szit, jak mawiają za ołszynem :]

 

UPDATE 2:

 

oczywiście pomiary przed i po poprzedziłem trimowaniem toolbox'em 2.0.1.000. jak tylko żona opuści lapka z modowanym kingstonem 40, to sprawdzę, czy flaszer go wykryje.

 

UPDATE 3:

 

na modowanym kingu wyskakuje, że "unsupported", więc trzeba czekać na "łamanego". choć jak widać powyżej, raczej nie ma czego żałować :D

 

tak informacyjnie as-ssd zjada 13,04giba na komplet poniższych testów:

 

post-135970-0-85474500-1296318883_thumb.png

 

post-135970-0-33416800-1296318892_thumb.png

 

post-135970-0-61069700-1296318902_thumb.png

 

widać, że dla "typical usage", najważniejszy parametr, czyli odczyt 4K jest taki sam jak w c300.

 

i to by było na tyle.

p.s. przepalanie poszło na ahci. nie trzeba było zmieniać na ide.

Edytowane przez rambo666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaciekawiło mnie coś takiego: Mach Xtreme DS SSD 2,5" 80GB 285 MB/s 275 MB/s [MXSSD2MDS-80G MXSSD2MDS-80G] - 582,64 zł : www.sklep.koYto.pl ma to (wg opisu) parametr iops 30000 - czy to ważne w dysku systemowym/pod gry?

jeśli nie za bardzo to nadal skłaniam się do f90 lub ocz OCZ Agility 2 SSD 3,5" 90GB 285 MB/s 275 MB/s

 

Tak w ogóle to jest jakaś róznica między OCZ a Corsair? Czy bebechy te same?Cenowo wypada prawie identycznie. No i nie wiem co wybrać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaciekawiło mnie coś takiego: Mach Xtreme DS SSD 2,5" 80GB 285 MB/s 275 MB/s [MXSSD2MDS-80G MXSSD2MDS-80G] - 582,64 zł : www.sklep.koYto.pl ma to (wg opisu) parametr iops 30000 - czy to ważne w dysku systemowym/pod gry?

jeśli nie za bardzo to nadal skłaniam się do f90 lub ocz OCZ Agility 2 SSD 3,5" 90GB 285 MB/s 275 MB/s

 

Tak w ogóle to jest jakaś róznica między OCZ a Corsair? Czy bebechy te same?Cenowo wypada prawie identycznie. No i nie wiem co wybrać...

 

Osobiscie bralbym Corsaira - bebechy te same a firma dobrze traktuje swoich klientow i raczej nie miesza z firmware.

 

 

Ponizej specyfikacja dysku opartego na 25nm NAND 3 generacji Microna z ich oficjalnej strony:

 

Capacity: 128GB

Part Status: Sampling

Package: 2.5 SSD

Package Height: 9.5mm

MT/s: 6.0 Gb/s

Voltage: 5V

Op Temp: 0C to +70C

Interface: SATA

Read: 415 MB/s

Write: 175 MB/s

Product Name: RealSSD C400

 

 

Capacity: 64GB

Part Status: Sampling

Package: 2.5 SSD

Package Height: 9.5mm

MT/s: 6.0 Gb/s

Voltage: 5V

Op Temp: 0C to +70C

Interface: SATA

Read: 415 MB/s

Write: 95 MB/s

Product Name: RealSSD C400v

 

 

Zapis szalu nie robi ale jesli bedzie duzo iops i cena bedzie atrakcyjna to moga byc to dobre dyski w stylu Intela G2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, skoro C300 jest szybsze od G2 Intela to tym bardziej C400 będzie od niego szybsze.

 

Swoją drogą chyba zbliża się czas dystrybuowania nowych Cruciali bo widziałem już wyprzedaże C300 w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sliza c400 będzie na kontrolerze Marvella, Sandforce o ile dobrze wiem ma wyjsc dopiero w maju....

 

Mnie ciekawi nowy Corsair P3, z tego co widze to teoretycznie można go już zamawiać, jednak cena w przeliczeniu na zł jest dość wysoka... Testów jak na razie brak.

Edytowane przez SinRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...