Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałeś o przestrzeni zapasowej dysków?

 

Raptora ma dużo większy przebieg niż mój, ma 2 relokowane i też dysk ładnie dalej śmiga Wszystko o SSD -- FAQ 1. Strona! - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 147

To nie jest hdd...

 

wiem spoko, to żart był :wink: miejmy nadzieję że ładnie będą śmigać przez kilka lat bo wydajność jest zacna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka:

 

Moneta - zmiennofazowy SSD przyszłością komputerów?

 

Na Uniwerstytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD) trwają prace nad niezwykle szybkim systemem pamięci nieulotnej. Już w tej chwili prototypowy system Moneta jest kilkukrotnie szybszy od najbardziej wydajnych urządzeń SSD.

 

Dzięki optymalizacji sprzętu i oprogramowania Moneta charakteryzuje się 16-krotnie krótszym czasie dostępu przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia oprogramowania o 60%. Moneta jest przystosowany do sekwencyjnego transferu danych rzędu 2,8 GB/s, pozwala też na przeprowadzenia 541 000 operacji I/O na 4-kilobajtowych blokach danych w ciągu sekundy. System zapisuje 512 bajtów w ciągu zaledwie 9 mikrosekund, czyli 5,6 raza szybciej niż SSD.

 

Na system Moneta składają się 64 gigabajty pamięci zmiennofazowych wykonanych z chalkogenidów.

 

Jako społeczeństwo zbieramy dane bardzo, bardzo szybko, znacznie szybciej niż jesteśmy w stanie przeanalizować je za pomocą współczesnych technologii bazujących na dyskach twardych. Pamięci zmiennofazowe połączone z napędami SSD pozwolą nam na szybszy dostęp do danych, wykorzystanie tego, że je zgromadziliśmy. To może być rewolucyjne osiągnięcie - mówi profesor Steven Swanson, dyrektor Non-Volatile Systems Lab, w którym powstał Moneta.

 

System korzysta z pierwszej generacji kości PCM produkcji Micron Technology, które są zdolne do odczytu dużych bloków danych z prędkością 1,1 gigabajta na sekundę i zapisu z prędkością 371 MB/s. Przy małych blokach odczyt wynosi 327 MB/s, a zapis - 91 MB/s.

 

Swanson mówi, że druga generacja Monety powinna powstać w ciągu 6-9 miesięcy. Zdaniem naukowca podobne systemy danych mogą trafić do rąk użytkowników w ciągu najbliższych kilku lat. Warunkiem jest dalsze udoskonalenie pamięci zmiennofazowych.

 

Odkryliśmy, że można stworzyć znacznie szybsze urządzenie do przechowywania danych, ale żeby wykorzystać jego możliwości konieczne jest przeprowadzenie zmian w oprogramowaniu zarządzającym tego typu urządzeniami. Systemy przechowywania danych przez ostatnie 40 lat ewoluowały pod dyktando dysków twardych, a dyski są bardzo, bardzo powolne. Zaprojektowanie systemu przechowywania danych, który w pełni wykorzysta technologie takie jak PCM wymaga przemyślenia niemal każdego aspektu dotyczącego zarządzania danymi i dostępu do nich. Moneta pozwala nam zobaczyć, jak będzie wyglądało przechowywanie danych w przyszłości i pozwala na przemyślenie architektury - mówi Swanson.

 

Autor: Mariusz Błoński

Żródło: kopalniawiedzy.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spekuluje się że ok 5.5tyś $ za 350GB :rolleyes: ale pomyśleć że może za jakieś 2 lata takie coś będzie w cenie dzisiejszych 256GB sata. Ciekaw jestem jak system może fruwać na tych 750K w random B-)

Z drugiej strony może się okazać że architektura płyt głównych/chipsetów/kontrolerów wciąż ma takie opóźnienia sygnału że różnica byłaby nie wielka.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno nie polecam nowych dysków OCZ Agility/Vertex 3. Problemy ze startem/wykryciem dysku przez bios, następnie losowe freezy systemu, częste BSOD z kodem f4 itd. Pomoc techniczna na forum OCZ zaleca jakieś "czary-mary" próbując obejść problem w ogóle nie biorąc pod uwagę złego FW na dyskach. Napisz słowo krytyki = post usunięty. Podejście super. Wydajność Agility 3 60gb na poziomie 525/475 potwierdza tylko ATTO w innych testach te dyski "rozjeżdża" byle jaki ssd 40gb. Koszmar i zgrzytanie zębów. Mój leci na RMA i za zgodą sklepu wymieniam na inną firmę.

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno nie polecam nowych dysków OCZ Agility/Vertex 3. Problemy ze startem/wykryciem dysku przez bios, następnie losowe freezy systemu, częste BSOD z kodem f4 itd. Pomoc techniczna na forum OCZ zaleca jakieś "czary-mary" próbując obejść problem w ogóle nie biorąc pod uwagę złego FW na dyskach. Napisz słowo krytyki = post usunięty. Podejście super. Wydajność Agility 3 60gb na poziomie 525/475 potwierdza tylko ATTO w innych testach te dyski "rozjeżdża" byle jaki ssd 40gb. Koszmar i zgrzytanie zębów. Mój leci na RMA i za zgodą sklepu wymieniam na inną firmę.

 

Masz FW 2.06 ?

Ustawiłeś Hot Plug dla tego dysku na Enabled w biosie ? (podobno wymóg bezproblemowej pracy dla tego dysku w połączeniu z płytami asusa na P67) ?

 

U mnie zero problemów po tych dwóch czynnościach.

 

A na wydajność nie mogę narzekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to, i to.

 

zniknęła pozycja w ".inf'ie". wsparcie dla ICH8 nie zostało też przeniesione do pozycji "Intel® Desktop/Workstation/Server Express Chipset SATA AHCI Controller". po prostu nie znajduje sterownika dla ICH8.

 

stera oskubano również z "Intel® ESB2 SATA AHCI Controller", ale to mnie nie interesuje.

 

10.1.0.1008:

"Intel® ESB2 SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH7R/DH SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH7M/MDH SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH8R/DH/DO SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH8M-E/M SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH9M-E/M SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH10D/DO SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH10R SATA AHCI Controller"

"Intel® 5 Series 4 Port SATA AHCI Controller"

"Intel® 5 Series 6 Port SATA AHCI Controller"

"Intel® 5 Series/3400 Series SATA AHCI Controller"

"Intel® Desktop/Workstation/Server Express Chipset SATA AHCI Controller"

"Intel® Mobile Express Chipset SATA AHCI Controller"

 

10.5.0.1026:

"Intel® ICH7R/DH SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH7M/MDH SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH9M-E/M SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH10D/DO SATA AHCI Controller"

"Intel® ICH10R SATA AHCI Controller"

"Intel® 5 Series 4 Port SATA AHCI Controller"

"Intel® 5 Series 6 Port SATA AHCI Controller"

"Intel® 5 Series/3400 Series SATA AHCI Controller"

"Intel® Desktop/Workstation/Server Express Chipset SATA AHCI Controller"

"Intel® Mobile Express Chipset SATA AHCI Controller"

 

jakiś czas nie zaglądałem na forum ssd intela - może ktoś już pytał. ale dziś to już mi się nie chce :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz FW 2.06 ?

Ustawiłeś Hot Plug dla tego dysku na Enabled w biosie ? (podobno wymóg bezproblemowej pracy dla tego dysku w połączeniu z płytami asusa na P67) ?

 

U mnie zero problemów po tych dwóch czynnościach.

 

A na wydajność nie mogę narzekać

Próbowałem już chyba wszystkiego, włącznie z SECURE ERASE. Ty masz chyba Vertex 3 MaxIops więc wydajność spoko, ale tych Agility nędza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy Intel 2.5" SSD/510 MLC to dobre dyski - tzn. czy nie ma z nimi jakiś znanych problemów typu "freeze" albo BSOD? Bo od wczoraj mam Vertex 3 i szybki to on jest ale chcę go oddać też na RMA i spróbować zamienić na Intel 2.5" SSD/510 MLC. Reasumując czy ten Intel SSD/510 jest też na nowym Sandforce i czy nie ma takich problemów jak Vertex 3?

 

PS. hot-plug próbowałem, tak samo jak wpisy do rejestru i inne sposoby. Firmware zaktualizowałem jeszcze przed instalacją Win7. Dysk robi 30 sekundowe zamrożenia systemu co jakiś czas.

Edytowane przez Cavea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel 510 to nic innego jak m4 czyli jest na Marvell'u :wink: pzdr

 

Dzięki za info - poczytam jakieś testy, na razie jednak niestety niewiele mi to mówi że jest na Marvell m4. Czy są bsody/freezy? Albo czy możecie polecić inny, lepszy dysk SSD 220-250GB w zbliżonej cenie pod partycję systemową i instalację programów w Win7 ?

 

PS. wiem że trzeba przenieść swap, wyłączyć indeksowanie,defragmentację dysku systemowego itd.

Edytowane przez Cavea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podobny problem.

 

Szukam dysk pod system + programy + moje projekty co oznacza że potrzebuję przynajmniej 200GB. Do tej pory myślałem o Vertex3 albo Agility3 240GB ale po tym co przeczytałem już sam nie wiem. U mnie dodatkowym problemem może być chipset AMD serii 7. Co prawda mam w planie zmianę sprzętu na Sandy Bridge E ale chcę żeby do tego czasu dysk działał bezproblemowo (później też oczywiście :) ).

 

Teraz zastanawiam się nad:

OCZ Vertex3 240GB

OCZ Agility3 240GB

Crucial m4 256GB

Intel 510 250GB

Intel 320 320GB (dodatkowe miejsce się przyda a do premiery Sandy Bridge E nie będę miał SATA3 na pewno)

 

Zależy mi na (w takiej kolejności):

1. Bezproblemowej pracy

2. Wysokim losowym odczycie i zapisie

3. Wysokim ciągłym odczycie i zapisie

 

EDIT:

System to Windows 7 x64

Edytowane przez Megabyte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info - poczytam jakieś testy, na razie jednak niestety niewiele mi to mówi że jest na Marvell m4. Czy są bsody/freezy? Albo czy możecie polecić inny, lepszy dysk SSD 220-250GB w zbliżonej cenie pod partycję systemową i instalację programów w Win7 ?

 

PS. wiem że trzeba przenieść swap, wyłączyć indeksowanie,defragmentację dysku systemowego itd.

 

M4 to model dysku, którego producentem jest Crucial. Marvell to kontroler który siedzi w środku zarówno M4 jak i Intela serii 510. Tutaj jakaś recka http://www.anandtech.com/show/4202/the-intel-ssd-510-review

Inny dysk? Jak na razie nie ma nic ciekawszego z tego co widać Marvell, jest najlepszym kontrolerem który potrafi wykorzystać sata3, pod sata2 również jest dobry, ale tu można również polecić Intel'a serię 320. SF jest również w porządku, ale czasami kuleje jak ma do czynienia z danymi nieskompresowanymi :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już chyba wszystkiego, włącznie z SECURE ERASE. Ty masz chyba Vertex 3 MaxIops więc wydajność spoko, ale tych Agility nędza.

 

Potwierdzam Vertex 3 i losowe błędy F4. Czasami cały dzień bez problemów, czasami F4 co 15minut. Zmiana firmware, taśm, kontrolera, hotplug nic nie daje. Odsyłam na RMA ten dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Vertex 3 i losowe błędy F4. Czasami cały dzień bez problemów, czasami F4 co 15minut. Zmiana firmware, taśm, kontrolera, hotplug nic nie daje. Odsyłam na RMA ten dysk.

 

Czym kończy się taki błąd F4? Zwisem systemu? Restartem? Chwilowym zacięciem systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"SF jest również w porządku, ale czasami kuleje jak ma do czynienia z danymi nieskompresowanymi"

 

z nieskompresowanymi? Na nie na odwrot?

 

co do tego bledu F4, to ciekawe, czy tylko SSD'ki od OCZ tak maja, czy w ogole wszystkie na nowym SF2, czyli np. od Corsaira tez (oby nie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

z nieskompresowanymi? Na nie na odwrot?

 

co do tego bledu F4, to ciekawe, czy tylko SSD'ki od OCZ tak maja, czy w ogole wszystkie na nowym SF2, czyli np. od Corsaira tez (oby nie)?

 

Miał na myśli niekompresowalnymi.

 

Trudno cokolwiek powiedzieć o dyskach Corsaira skoro dopiero wchodzą na rynek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, zdaje sie ze wszyscy "uzyszkodnicy" z tym problemem mają w platformie procesor 2600k

 

swoją drogą to dziwne że dopiero teraz wyszło...

 

edit

a jednak nie, sry, różne platformy

czyli niezła wtopa

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, zdaje sie ze wszyscy "uzyszkodnicy" z tym problemem mają w platformie procesor 2600k

 

swoją drogą to dziwne że dopiero teraz wyszło...

 

edit

a jednak nie, sry, różne platformy

czyli niezła wtopa

 

Problem jest szerszy - w samym temacie o laptopie Dell L702x na innym forum ludzie psiocza, ze im vertexy 3 sukcesywnie nie dzialaja. Czyzby chipsety Intela mialy problem ze wspolpraca z dyskami na SF ?

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...