Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bo te dyski są na innych kościach i przede wszystkim na innym firmware. A kontroler ma inną rewizje, w zasadzie to prawie nowe dyski a więc i różnią się między sobą. Najwyraźniej producent położył nacisk na trochę inne obszary wydajności niż dotychczas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie...kupiłem M4 dlatego, że nowa konstr. oraz w większości testów sequential read i read/write 4K miał większą niż C300. Tutaj natomiast konkretny zonk, w zasadzie C300 deklasuje M4. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie...kupiłem M4 dlatego, że nowa konstr. oraz w większości testów sequential read i read/write 4K miał większą niż C300. Tutaj natomiast konkretny zonk, w zasadzie C300 deklasuje M4. :blink:

 

Nie masz co sie przejmować: W większości testów M4 jest lepsze, a do tego wyszedł nowy soft który trzeba przetestować (wbrew pozorom soft może zrobić bardzo dużo)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponieważ sam wreszcie staję się użytkownikiem SSD (M4 64GB dzisiaj ma dojechać), zwracam się z prośbą o poradę do doświadczonych użytkowników.

Na wstępie krótki opis stanu aktualnego:

a) sprzęt - Ph2-X4/asrock 870 extr3/W7-64/HDD 1GB/AHCI;

b) konfiguracja partycji - C: (system)/D: (dvd)/ E: (dane), itd...

c) na C: W7, na E: 90% wszystkich użytkowanych aplikacji;

 

Co chciałbym osiągnąć: Win7 na SSD, dotychczasowa partycja C: ukryta (gparted - tak, aby można było w każdej chwili wyjąć SSD, np. w razie awarii, i wrócić do starej konf.), reszta partycji bez zmian ( w tym E: z dużą ilością aplikacji). Stawianie wszystkich aplikacji od zera nie wchodzi w grę, zbyt dużo tego (ponadto jest to komp użytkowany do pracy). Z drugiej strony wiem, że czyste klonowanie samej partycji C: raczej nie zdaje egzaminu (nieprawidłowe "formatowanie" SSD, itp.)

Ktoś podawał już w tym wątku procedurę: http://xp.net.pl/windows7/windows7_ssd.html i wydaje się być odpowiednia w moim przypadku. Sam system postawi się dość szybko, potem kwestia wciągnięcia backupu. I teraz kilka pytań:

 

1) Czy w ogóle metoda o której piszę (gparted - ukrycie bieżącej C:, instalacja świeżego systemu na SSD, restore backup na nowe C: - zgodnie z procedurą http://xp.net.pl/windows7/windows7_ssd.html ) sprawdzi się, zarówno jeśli chodzi o migrację na SSD, jak i bootowanie ze starej C:, w razie awarii SSD ?

2) Kiedy próbuję przygotować "obraz systemu" w "kopi zapasowej", to aplikacja wymusza zaznaczenie nie tylko samej partycji C:, ale również obszaru zastrzeżonego (100MB) oraz E: (mam tam pagefile i TEMP), w związku czym aktualny obraz systemu wychodzi ok 70GB (3 pliki VHD, w tym samo C: ok. 24GB). Po przerobieniu na TIB Acronisem ok. 55GB. Czy dobrze rozumiem, że zaznaczenie innych partycji i tak nie ma większego znaczenia, bo Acronis przy przywracaniu z CD najwyżej nadpiszę mi partycję E: danymi, które tam już są?

3) Czy nie wystarczyłoby po zainstalowaniu świeżego W7 na SSD wciągnąć po prostu kopię zapasową systemu, przygotowaną uprzednio?

4) Znacie może inną, lepszą/szybszą metodę na wykonanie opisanej operacji?

 

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi :)

Edytowane przez jaketherake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym z dostępnością C300 obecnie jest już chyba problem. Jak ktoś obada nowy FW to niech podzieli się wrażeniami.

 

W przyszłym tygodniu będę miał w rękach m4 128GB więc będę badał. Zbadam pod Sata II stary system (s1156) i pod Sata III na nowym kompie (s1155).

 

EDIT

Ostatnio zauważyłem mocny spadek cen dysków Samsunga 470 Ceny co czyni go bardzo ciekawym wyborem i niniejszym dodaje go do dysków rekomendowanych na 1.

 

A tutaj mamy dość świeży test z używania dysku przez 3 miesiące.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpinasz ssd, acronisem klonujesz partycje C na ssd, ukrywasz stare c, w biosie ustawiasz bootwanie z SSD.

 

Dzienx, wszystko hula.

Co prawda zrobiłem nieco inaczej niż planowałem (tworzenie partycji i alignment przez diskpart, clone'a Macrium Reflect polecanym na forum Cruciala, potem jeszcze szybka naprawa przez narzędzie naprawy - nie da się przypisać tej samej litery dysku bezpośrednio pod Win), ale dysk działa :)

Wyniki zaskakująco dobre jak na platformę AMD: AS SSD (Seq R=417/W=99, 4K R=22/W=49), Cristal (Seq R=406/W=105, 4K R=24/W=60).

Dzięki wszystkim za nakierowanie na dobry sprzęt [M4-64GB] :)

 

Edyt -> po optymalizacji systemu pod SSD jeszcze lepsze wyniki w benchmarkach post-25519-0-26132500-1308349686_thumb.png,

ale największe na mnie wrażenie zrobił streaming na SSD w Wiedźminie 2: save loading jakis 4x szybciej i w grze żadnego chrupania, jedynie ikonka loadingu się pokazuje i znika w locie, np.: wejscie do karczmy we Flotsam:)

Edytowane przez jaketherake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Streaming ? Znaczy zainstalowales Wieska na SSDku czy jeszcze jakies magiczne rzeczy robiles?

 

Przeinstalowałem na SSD. DUZA różnica. Szczególnie widoczna jak na razie we Flotsam (szybki rajd z lasu, przez mury, plac miejski i wejscie do karczmy, wszystko po drodze bez zadnego przycięcia).

Po kilku godzinach użytkowania, stwierdzam że jak tylko wersje 200-250 GB stanieją poniżej 1000zł, kupuję takiego do laptopa (pewnie przyszły rok i raczej Intel G3).

Przed zakupem rozważałem też C300, ale ostatecznie zdecydowała dłuższa gwarancja na M4 (3 lata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem mocny spadek cen dysków Samsunga 470 Ceny co czyni go bardzo ciekawym wyborem i niniejszym dodaje go do dysków rekomendowanych na 1.A tutaj mamy dość świeży test z używania dysku przez 3 miesiące.

 

BTW, ktoś już odkrył jak zrobić update firmware dla OEM'owej wersji tego dysku dla Della (PM810)? Mam AXM06D1Q, a tymczasem Samsung dla swoich wersji wypuścił już dwa kolejne, poprawiające wydajność :(...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Ostatnio zauważyłem mocny spadek cen dysków Samsunga 470 Ceny co czyni go bardzo ciekawym wyborem i niniejszym dodaje go do dysków rekomendowanych na 1.

 

Co będzie lepszym wyborem: Samsung 470, czy Crucial M4? Interesuje mnie wersja 64GB, a moja płyta obsługuje tylko Sata II.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW, ktoś już odkrył jak zrobić update firmware dla OEM'owej wersji tego dysku dla Della (PM810)? Mam AXM06D1Q, a tymczasem Samsung dla swoich wersji wypuścił już dwa kolejne, poprawiające wydajność :(...

 

sam jestem zainteresowany bo są juz delle że firmware axm08d1q ale jakoś update na stronie della nie widać a program samsunga do upgrade nie wykrywa dysku della jako swój i upgrade nie jest z jego poziomu mozliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pewnie się już pojawiło, ale od kilkunastu minut kwestia ta niezwykle mnie trapi...

Win7 SP1 + Standby/Sleep i późniejsza próba powrotu do życia = BSOD, sprawa dość dobrze znana wśród internautów (tak bym twierdził patrząc na wyniki z Google). Często występuje podobno w przypadku dysków opratych o SandForce. Problem pojawił się wraz z wydaniem SP1 do siódemki. Czytałem trochę, niestety BIOS w moim laptopie nie oferuje możliwości przestawiania S1/S3.

Zaktualizowałem nawet firmware dysku.

Wiem, że powyższy post prezentuje się mało wybitnie, jednak jestem nowy w świecie SSD (od wczoraj :D). Każdy kiedyś zaczynał ;).

Poza tym sprzęt sprawuje się naprawdę wyśmienicie, mój trzyletni Acer przeżywa 'drugą młodość'.

Aha, najważniejsze - SSD OCZ Vertex 2 60GB :).

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AHCI. Najnowsze sterowniki Intela niewiele dały - teraz zamiast BSODa jest ciemno, tzn. tak jak poprzednio wyświetla się lista użytkowników i po chwili następuje ciemnica, na miejsce znanego wszystkim niebieskiego ekranu.

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AHCI. Najnowsze sterowniki Intela niewiele dały - teraz zamiast BSODa jest ciemno, tzn. tak jak poprzednio wyświetla się lista użytkowników i po chwili następuje ciemnica, na miejsce znanego wszystkim niebieskiego ekranu.

 

A sprawdzałeś może czy jest jakiś nowszy bios do lapka?

 

EDIT

Ciekawe pomiary

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrany najnowszy już od dawna. Wg. ludzi problem rozwiązuje odinstalowanie SP1, czego nie chciałbym robić, lub zmiana stanu S1/S3, czego mój laptop nie oferuje z poziomu biosu. Da się to zrobić z poziomu Windowsa? Jak na razie googlowanie (krótkie, ale jednak jakieś) nie dało jednoznacznej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu ktoś, kto miał może problemy z dyskiem SSD i usypianiem komputera? Mam lapa z i5-450 oraz z Intel 5 series chipsetem i niestety na SSD system po każdym obudzeniu wywala się z bluescreenami. Nie miałem tego na zwykłym hdd.

Niby mogę wysłać dysk na RMA, przynajmniej tak mi powiedzieli, tylko że bezpośrednio do producenta na mój koszt :/, więc wolałbym nie ryzykować, bo normalnie to on śmiga :)

 

Mam wgrane najnowsze sterowniki od Intela, do chipsetu, RST tak samo.

Edytowane przez qhash
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu ktoś, kto miał może problemy z dyskiem SSD i usypianiem komputera?

 

:rolleyes: ehhh

 

Napisz jaki SSD posiadasz, przyda się dla pozostałych użytkowników...

 

 

EDIT

Porównanie jak Vertex 3 wypada na różnych płytach i kontrolerach (także najnowsze 990FX AMD)

post-12477-0-30465000-1308564713_thumb.jpg

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dostalem dzisiaj Ocz Agility 3 60GB i oczywiscie przetestowalem. Moja mb to Asus P8P67 Deluxe. Najpierw podlaczylem sdd pod kontroler marvell i oczywiscie zgodnie z tabelka powyzej znacznie gorzej wypada niz na kontrolerze intela. Ponizej zamieszczam zdjecie: po lewej intel, po prawej marvell.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...