Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dyski może nie najświeższe, ale jeszcze obecne i popularne na rynku, więc może to kogoś zainteresuje :>

 

Dołączona grafika

<p>Dyski SSD (Solid State Drive) powoli lecz systematycznie, zdobywają coraz większą popularność wśród świadomych ich zalet użytkowników. Urządzenia wykorzystujące pamięci typu NAND Flash, nie posiadają praktycznie żadnych wad „talerzowych” konkurentów, wszak pozbawione zostały elementów ruchomych. Wysoką wydajność, energooszczędność, wytrzymałość oraz bezgłośną pracę przyćmiewa tylko jeden czynnik... wciąż wysoka cena jaką trzeba zapłacić za 1GB w przeliczeniu na złotówki. Dlatego większość konsumentów nieśmiało rozglądających się za SSD, która posiada ograniczony budżet, zamierza wykorzystywać ten nośnik jako dysk systemowy lub ewentualnie zainstalować nań tylko najpotrzebniejsze programy. Rolę magazynów danych nadal pełnią tanie HDD i sytuacja raczej prędko nie ulegnie zmianie, nawet w obliczu zapowiadanych znacznych obniżek cen SSD-ków. Postanowiliśmy więc przetestować najpopularniejsze dyski 2.5 SSD SATA 3.0 GB/s w rozmiarach 60 - 80 GB takich firm jak: Intel, Corsair, GoodRam, TeamGroup, Kingston i OCZ, aby wybrać najlepszy SSD (nie tylko) pod system. Do naszego laboratorium trafiły:

  • OCZ Vertex 2 E 60 GB
  • Corsair F60 60 GB
  • TeamGroup Xtreem S1 60 GB
  • GoodRam PRO 64 GB
  • GoodRam Play 62 GB
  • Kingston SSDNow V100 64 GB
  • Intel X25-M 80 GB
  • Intel X25-V 40 GB (RAID 0)
TEST DYSKÓW SSD 60GB - 80GB - WYBIERAMY TANI SSD NIE TYLKO POD SYSTEM Edytowane przez Caleb
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy test trochę zamieszał mi w głowie. Miałem już decydować się na Intela 320 80GB a teraz nie wiem czy jest sens dokładania ok 150zł w stosunku do X25-M. G2 ponadto ma trochę niższy pobór prądu a dysk celowo ma trafić do laptopa. Za G3 (320) przemawia 5lat gwarancji fakt że może "przerzucić" więcej TB za cenę większych opóźnień.

 

Poza Intelem raczej żaden inny dysk mnie nie interesuje, chce zupełnie bezproblemowego/bezobsługowego dysku, bez zabawy w wgrywanie software itp.

 

Jaka jest wasza opinia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moze mi ktos pomuc doradzic ?????potrzebuje pomocy poniewarz zakupilem dysk SSD ssd Ocz vertex 3 120 Gb zainstalowalem Windows 7 64 bit i mam powarzne problemy bo system nie jest stabilny jak probuje zrobic test CrystalDiskMark to po chwili mam Blue Sceny i komp sie wylacza co to moze byc ????? jak myslicie posiadam plyte Asus Rampage III Extreme i SSD podlaczylem pod port SATA 6 Gb/s czy czegos mi brakuje czy moze cos mam w biosie ustawic czekam na odpowiedz dzieki Tomek

Edytowane przez Tomeczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mozesz mi ktos pomuc doradzic ?????potrzebuje pomocy poniewarz zakupilem dysk SSD ssd Ocz vertex 3 120 Gb zainstalowalem Windows 7 64 bit i mam powarzne problemy bo system nie jest stabilny jak probuje zrobic test CrystalDiskMark to po chwili mam Blue Sceny i komp sie wylacza co to moze byc ????? jak myslicie posiadam plyte Asus Rampage III Extreme i SSD podlaczylem pod port SATA 6 Gb/s czy czegos mi brakuje czy moze cos mam w biosie ustawic czekam na odpowiedz dzieki Tomek

Widzisz, tak to jest jak nie czyta się wcześniej Tematu. Pisane było kilkanaście razy, wstrzymać się z kupnem Agility/Vertex 3 ponieważ są n nimi problemy. Jak grochem o ścianę. Wyszło w dniu dzisiejszym nowe FW do tych dysków 2.09 spróbuj zaktualizować może będzie już lepiej. Nie wiem jestem w fazie testów. Przeczytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie podobno dzis wyszedl nowy Firmwar 2.09 tylko jak ma to zrobic skoro mi wyskakuje cos takiego a moja wersja jest 2.06

 

 

http://img163.imageshack.us/img163/9205/90276293.png

http://img535.imageshack.us/img535/5230/81992147.png

Edytowane przez Orgiusz
niemyślenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update musisz zrobić odpalając OS z innego napędu.

 

P.S. Po co zrobisz zrzuta całego pulpitu i do tego zapisujesz to w *.png? 7MB po to aby pokazać pulpit? Szanuj innych użytkowników!

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i dysk zdaje się powinien być w IDE a nie AHCI

 

rafa - kiedy steścisz tego m4 128GB na sata II ? - czekam jeszcze z decyzją o zakupie na Twoje wypociny B-)

 

Jak dobre wiatry przywiodą kuriera to jutro/po jutrze będę go miał w rękach.

 

BTW powracam do koncepcji dwóch SSD w systemie (głównie na folder Moje Dokumenty) w związku z czym zamówiłem sobie Kingstona V+100 96GB. Oczywiście priorytetem była przyzwoita pojemność i wydajność, także na plikach skompresowanych więc jakieś tanie SF12XX odrzuciłem.

Kandydatem był Samsung 470 ale że tego Kingstona dorwałem poniżej 100€ na ebay to wybór był oczywisty :)

Oczywiście zanim wyląduje na swoim miejscu najpierw go potestuję jako systemowy pare dni.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Po co zrobisz zrzuta całego pulpitu i do tego zapisujesz to w *.png? 7MB po to aby pokazać pulpit? Szanuj innych użytkowników!

 

PNG jest dobry kiedy robisz zrzut obrazu na którym nie jest wiele różnorodnych kolorów (lepiej wygląda niż jpg i mniej zajmuje). Czyli gdyby zrobił alt+print (samo okno programu, na którym jest głównie szary) screen i zapisał do PNG to byłoby dobrze. Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dla ukazania sedna problemu wystarczy nawet 16 kolorowy *.gif. Przecież nie dyskutujemy tu o prawidłowości oddania kolorów, tylko o dyskach :)

Mi skrin pulpitu z 2 odpalonych monitorów zajmuje 6x mniej miejsca w *.jpg niż te *.png

 

Dobra, koniec OT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski może nie najświeższe, ale jeszcze obecne i popularne na rynku, więc może to kogoś zainteresuje :>

...TEST DYSKÓW SSD 60GB - 80GB - WYBIERAMY TANI SSD NIE TYLKO POD SYSTEM...

 

Ładnie się wciągliście w temat SSD co mnie bardzo cieszy. Baza testowa rośnie w ekspresowym tempie :)

 

Artykuły coraz lepsze, widać chęć zrozumienia tematu. Tak trzymać! :gitarzysta2:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się wciągliście w temat SSD co mnie bardzo cieszy. Baza testowa rośnie w ekspresowym tempie :)

 

Artykuły coraz lepsze, widać chęć zrozumienia tematu. Tak trzymać! :gitarzysta2:

 

Dzięki wielkie :) Nie ukrywam zresztą, że korzystałem obficie z dorobku forum i Twojego poradnika, więc w sumie jesteś częściowo autorem tej publikacji. Swoje 5 groszy dorzucił też Eversor, no i mamy placek :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial M4 128GB Sata 3 FW 0002

 

Jakiś przyrost czy nie testowałeś przed updatem?

 

Wydajność czystego dysku identyczna na 0001 i 0002. Zresztą log dotyczący tego FW nic nie wspomina o wydajności.

 

Wyniki pod CrystalDiskMark na Sata II identyczne jak na Sata III pomijając sekwencyjny odczyt oczywiście - jakby kto pytał.

Więcej wrażeń jutro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę doszukać się jak wygląda sprawa z gwarancją dysków Intel przywiezionych np z USA. Np Seagate udziela gwarancji po nr seryjnym, dysk można zarejestrować na ich stronie i gwarancja jest niezależna od sklepu z którego kupiliśmy. Zdarzają się okazje zakupu tanio dysków intel ale bez gwarancji. Może i są mało awaryjne jednak jest to nadal świeża i szybko zmienna strefa techniki i niekiedy zdarza się że aktualizacja firmware je zabija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem test Dysku SSD Verte3 120Gb i Firmvare 2.09 i mysle ze test nie zaciekawie wyszedl jak myslicie Panowie ???????????????????????oczywiscie test zostal swiezo zrobiony po instalacji i bez zadych sterow

 

http://www.abload.de/img/beztytuut7vu.png

Edytowane przez Orgiusz
Kolejny ogromny obrazek - miesiąć blokady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że znowu dostaniesz zpp :lol2: pzdr

 

EDIT

A tak btw to widzieli?

http://download.intel.com/design/flash/nand/325502.pdf

Intel 311 Series 20GB 2.5" SATA-II SLC 25nm Solid State Drive []

 

20GB :blink: Tylko jakim cudem osiągnęli ponad 100MB/s zapisu :-?

 

Cena zabija, ale jest większa wydajność i z tego co tam bredzą wypuścili to do płyt na z68, aby tam podziałał z HDD, hmm...

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że znowu dostaniesz zpp :lol2: pzdr

 

Jak grochem o ścianę. To jest już głupota wybitna.

 

(...)

20GB :blink: Tylko jakim cudem osiągnęli ponad 100MB/s zapisu :-?

(...)

 

Myślę że dla SLC NAND to nie problem, nawet więcej mogliby wyśrubować - kwestia firmware...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę odnośnie systemu operacyjnego:

Nabyłem Crucial C300 128GB (bo 15% tańszy od M4, a równie dobry)

 

Skopiowałem partycję z windowsem7 (gparted'em, który wykonuje ntfscopy i ntfsresize), zbootowałem się do ,,starej kopii'' windowsa i w bcdedit.exe zrobiłem kopię starego wpisu w bootloadera i podmieniłem tylko nazwę i partycję, z której ma się uruchamiać (device oraz osdevice=I: w moim przypadku). Bootowanie działa, ale wszystkie ścieżki dostępu w różnych miejscach systemu (rejestr, skróty) do programów zaczynają się od C:\, więc uruchamiają się programy ze starego dysku.

 

Co zrobić z aby ta nowa partycja nazywała się C: ? Próbowałem w windowsowym ,,disk management'', ale zmieniać można litery partycji tylko dla pozostałych dysków, tj. niesystemowych.

 

post-259-0-07607600-1308993625_thumb.png

Dysk na SATA II, mobo i reszta jak w podpisie.

 

EDIT:

Poradziłem sobie. Znalazłem to: http://support.microsoft.com/kb/223188

Trzeba pozmieniać ręcznie wpisy w rejestrze na nowym systemie.

Okazało się przy okazji, że identyfikatory partycji (C:, D: itd) wyświetlanie i ustawiane w bcdedit.exe są zależne od wpisów rejestrze!! czyli wewnętrznie BCD trzyma jakieś inne identyfikatory partycji, i tylko tłumaczy dla głupiego usera na te windowsowe literki. Dobrze, że trzyma globalne identyfikatory (niezależne od systemu), źle że tworzy ułudę, że boot manager używa liter dysków - nie używa.

Edytowane przez Met

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowalem sie juz praktycznie na cruciala 128GB, i teraz nie wiem, co brac - doradzcie: C300 (troche tanszy, wyzszy random/IOPS) czy m4 (wyzszy sequential, nizszy random/IOPS, troche drozszy)?

 

przypomne: bedzie to podpiete do SATA2 na razie (ICH10R), przesiadka na SATA3 na jakis rok. Dysk systemowy + apps/games (ile wejdzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poczytać - poczytałem, ale za cholerę się nie mogę zdecydować na dysk systemowy:

1. crucial m4 64GB CT064M4SSD2

2. SAMSUNG 470 MZ-5PA064/US64GB

3. OCZ Vertex 2 E 60GB

cenowo powiedzmy jeden piernik... nie ukrywam, że najmniej zaufania mam do nr. 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...