Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

a są gdzieś testy porównujące srt do samego ssd jako system? Bo brakuje mi miejscana ssd, zwłaszcza do cache'owania gier i nie wiem czy nie lepsze by było srt.

 

Mnóstwo jest tych testów w sieci. Do cache najlepiej wypada dysk Intela o pojemności 20GB specjalnie przygotowany do tego na kościach SLC. Jego cena jest taka jak normalnego 64GB Cruciala m4 więc to rozwiązanie nie dość że wolniejsze to i relatywnie drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tan24

aha rozumiem, a coś takiego jak np. dysk ssd na system i dysk 7200rpm + ssd(jako cache w srt), działałoby? Czy lepiej dysk ssd na system + hybrydę ssd i hdd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się tak uparłeś na to SRT? Ta technologia jest bez sensu, jak masz przyzwoity dysk SSD to go wykorzystuj w pełni na system i aplikacje. HDD jak najbardziej w połączeniu do SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie się nie nadaje tylko nie jest zbyt polecany przy dużym obciążeniu dysku. Bo samo Garbage Collection nie działa zbyt szybko i wtedy można zaobserwować spadek wydajności. Przy lekkim typowo domowym użyciu bez katowania duża ilością plików np video będzie ok.

 

Pozostały ram wykorzystaj jako dodatkowy cache do dysku programem Fancycache ;)

 

Samsung nie dostępny? Bzdura. Samsung 470 Series 64GB (Mz-5PA064/EU) - Ceneo.pl

 

 

@tan24 - SSD jako system.

 

To do pracy bez TRIM Crucial M4 będzie tak samo dobry jak Samsung 470? Dysk planuję wykorzystać jako systemowy, korzystam z takich programów jak Autodesk AutoCAD, Autodesk ROBOT, RM-WIN, Word, Excel,... niejednokrotnie wszystko na raz. Korzystam również z Adobe Photoshop i Adobe Lightroom. Videoeditingiem się nie zajmuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

czy biorąc pod uwagę trwałość/wytrzymałość SSD ma sens kupować większy dysk, który ma ten parametr większy o 5TB, kiedy dysk będzie wykorzystywany jako systemowy + programy biurowe/gry w laptopie? Konkretnie: jest sens za 170PLN więcej brać Intela 320 120GB niż 80GB, kiedy ten drugi i tak nie będzie wypełniony więcej niż w 80%? Dzięki z góry za odpowiedź.

Edytowane przez anton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

czy biorąc pod uwagę trwałość/wytrzymałość SSD ma sens kupować większy dysk, który ma ten parametr większy o 5TB, kiedy dysk będzie wykorzystywany jako systemowy + programy biurowe/gry w laptopie? Konkretnie: jest sens za 170PLN więcej brać Intela 320 120GB niż 80GB, kiedy ten drugi i tak nie będzie wypełniony więcej niż w 80%? Dzięki z góry za odpowiedź.

 

Też się nad tym zastanawiałem, bo stoję przed podobnym dylematem i uznałem że warto dopłacić. W 120GB jest szybszy zapis i więcej operacji I/O na sekundę. Poza tym foldery Windows i Users lubią puchnąć z czasem, a tak po zainstalowaniu na SSD wszystkich programów, z których korzystam i paru gier, w które aktualnie gram (z czego jedna zajmuje 35GB :) ) nie będę sie musiał martwić, czy się dysk już zapchał czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczesałem pół internetu w poszukiwaniu informacji o SSD i zawęziłem swój wybór do:

 

1. Samsung 470 128 GB

2. Crucial M4 120GB

 

Teraz nie mogę się do końca zdecydować. W jednych testach piszą że Samsung jest bardzo wydajny i stabilny i że stanowi on punkt odniesienia dla innych dysków, a w innych że Crucial nie ma konkurencji poza wadliwymi Vertexami 3. Bardziej skłaniam się ku Samsungowi, ale jednak wolę kilka razy to dobrze przemyśleć bo cena nie jest mała, gdyby nie te problemy z OCZ wybrałbym Vertexa 3, ale nawet na fw 2.11 ludzie zgłaszają problemy, a ja potrzebuję dysku który będzie działał bezproblemowo min 5 lat.

 

Mam obecnie laptopa HP dv6599ew na chipsecie PM695 - ICH8M z kontrolerem Intela Sata2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Intel 320 będzie dla ciebie dobrym wyborem. Dostaniesz 5 lat gwary.

 

Ale 320 ma poważny problem, który jeszcze chyba nie został rozwiązany, polegający na utracie wszystkich danych na dysku i zmniejszenie wielkości dysku do 8MB. Ten problem odstraszył mnie od tego modelu dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczesałem pół internetu w poszukiwaniu informacji o SSD i zawęziłem swój wybór do:

 

1. Samsung 470 128 GB

2. Crucial M4 120GB

 

Teraz nie mogę się do końca zdecydować. W jednych testach piszą że Samsung jest bardzo wydajny i stabilny i że stanowi on punkt odniesienia dla innych dysków, a w innych że Crucial nie ma konkurencji poza wadliwymi Vertexami 3. Bardziej skłaniam się ku Samsungowi, ale jednak wolę kilka razy to dobrze przemyśleć bo cena nie jest mała, gdyby nie te problemy z OCZ wybrałbym Vertexa 3, ale nawet na fw 2.11 ludzie zgłaszają problemy, a ja potrzebuję dysku który będzie działał bezproblemowo min 5 lat.

 

Mam obecnie laptopa HP dv6599ew na chipsecie PM695 - ICH8M z kontrolerem Intela Sata2.

 

No widzisz a wystarczyło tylko wejść na nasze forum ;)

 

Prawda jest taka że nie ma większego znaczenia który z nich wybierzesz (czy np Intela), na każdym wszystko będzie super zapierniczać. Z trudem można wyłapać subiektywnie jakiekolwiek różnice między dyskami.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 320 ma poważny problem, który jeszcze chyba nie został rozwiązany, polegający na utracie wszystkich danych na dysku i zmniejszenie wielkości dysku do 8MB. Ten problem odstraszył mnie od tego modelu dysku.

 

Rzeczywiście nie został jeszcze rozwiązany. Miejmy nadzieje, że nowy firmware pojawi się niedługo. Natomiast od siebie mogę powiedzieć, że moja 320 jest już u mnie półtora miesiąca i nie mam z nią żadnych problemów jak na razie (odpukać).
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KartofeLone mam i cruciala (ale 64gb i starszy model) i samsunga 470, dyski są w jednym kompie, odczyt cruciala szybszy ale zapis gorszy, na jednym vista (crucial) na drugim ubuntu i bad company 2, jak wspomnieli koledzy, w pracy oba piekielnie szybkie i nie widać różnicy w ładowaniu systemu czy aplikacji, mało tego powiem więcej, wcześniej miałem kingstona 40gb (ten słynny model na intelu z wgranym modowanym firmware obsługującym trim), po zakupie cruciala zainstalowałem system i sprawdzałem jak szybko sie ładuje z obu dysków, subiektywnie bez różnic faktycznie może była sekunda, a crucial na papierze raz szybszy od kingstona, tak wiec niezależnie czy kupisz m4 czy 470 to będzie bardzo dobry wybór oba modele ciesza sie bezawaryjna i bezproblemową pracą w przeciwieństwie do nowych vertexów3 in innych opartych na sandforce

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Intel X25-M niestety odpada z braku gwarancji.

 

Niedługo powinienem się już zdecydować na jakiś dysk (chyba że poczekam aż rozwiążą problemy z Intelem 320, ale chyba nie) dam wam znać co wybrałem i jak działa.

Teraz zastanawiam się czy 60 GB nie będzie wystarczające, ale kurde tak myślę, że w laptopie jednak 120GB jakoś tak bardziej komfortowe będzie, zwłaszcza że zamierzam trzymać dwa systemy: Windowsa i Ubuntu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecicie jakas porzadna/sprawdzona ramke do zatoki 3.5 cala

 

Np tą od Scythe. Dwie szyny po bokach. Miejsce na dwa dyski jeden pod drugim. Jest wiele bliźniaczych konstrukcji tego typu i moim zdaniem najlepsze rozwiązanie o dużej elastyczności.

Dołączona grafika

(zeby pasowala do cruciala m4 2.5cala, i byla w miare uniwersalna)

Nie istnieją inne, każdy, dosłownie każdy dysk 2.5" ma identyczne rozstawy otworów. Muszą spełniać standard.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Szajsunga 470 128GB - planuję zamienić go z obecnym Intelem G2 80GB który wiernie służy mi od półtora roku i przejdzie do kompa siostry. Zrezygnowałem z Cruciala, bo musiałbym wykorzystać doń porty SATA3 od Marvela 9128, a nie mam do tego badziewia za grosz zaufania po tym, jak w Raidzie 0 dał się wyprzedzić ICH10... Myślałem oczywiście o Intelu 320, ale jakoś się nie kwapią z poprawieniem firmware :/

 

PS. Przenosił ktoś Win7 z Raida 0 na pojedynczy SSD?

Edytowane przez Aquarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boxster:

 

ale to jest adapter z 3.5 na 5.25, a na szukam z 2.5 na 3.5.

 

@rafa: po czym szukac tych sanek scythe - jakas nazwa, numer modelu?

 

btw jaki program do ramdysku jest obecnie na topie/polecany? chodzi o wrzucenie cache'u przegladarki do ramu..

 

EDIT:

 

a takie cos by sie nadalo dla mnie?

 

Redukcja dysku z 3,5" na 2,5" DIGITUS.. (1743818855) - Aukcje internetowe Allegro

 

uniwersalne to jest (pasuje do wszystkich dyskow)?

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Ci szkodzi podłączyć Cruciala pod Sata II? Tak czy siak miło że będzie kolejny Samsung na forum ;)

 

Przenosiny się raczej nie udają...

 

Standartowo pewnie tak - zainwestowałem w Acronisa z Universal restore - podobno to panaceum na takie kombinacje.

 

Cruciala nie wybrałem bo przecież na sata2 i tak nie wycisnę z niego pełni możliwości, lepiej już mieć większy lepszy realny zapis z szajsunga niż na papierze odczyt z M4. A zanim zmienię mobo to cholera wie jakie napędy będą na rynku :)

Edytowane przez Aquarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z Intela 160GB z aledrogo:

Dołączona grafika

edit: sorka za miniaturke, ale jakoś nie mogę się połapać w tych skróconych linkach z fotosika ;/

Edytowane przez KuBaB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...