Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

O SATA II w T61 nie wiedziałem. Dzięki za info. SSD szukam jak najtańszego najlepiej jeszcze z używek. Jakieś tam za 800 zł odpadają bo przewyższają wartość laptopa. Crucial M4 64GB za niecałe 400 zł jest dobrą ofertą jeśli chodzi o PC. Na system jak znalazł + inny dysk na śmieci. Do lapka na samodzielny dysk 60 GB to już trochę za mało, a nawet wydajność taka nie jest potrzebna (bynajmniej mi). No i dlatego używany (albo nowy z tej bydgoszczy) ) X-25 160 GB za ok 500 zł wychodzi świetnie cenowo. Ale jak ktoś wspomniał jest ryzyko z tymi dyskami bez gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed wyborem dysku SSD pod laptopa dla siostry z SATA3 (Samsung RC520), tak się zaczęło jej dobrze pracować na moim stacjonarnym że chce do swojego SSD i ciągle mnie męczy żebym jej kupił i postawił na nim system :].

Na początku byłem nastawiony na Kingstona 96GB ale znalazłem OCZ SSD Vertex Plus 120GB za 512 zł http://techplanet.pl/produkty/dyski-twarde/ocz-ssd-vertex-plus-120gb-sata2-oczssd2-1vtxpl120g-25,24854.html Warte jest to coś uwagi? Niby nie jest na Sandforce ale nieprzyjemny zapach przy OCZ z tego powodu dalej pozostał :]

 

Z tych dwóch ostatnich Kingston lepszy ale Indlinx jest nie najgorszy szczególnie przy tej cenie. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i też zaktualizowałem firmware w M4 do wersji 009 jak na razie wyniki syntetyczne poszły mocno w górę. Nie publikuję bo takie jak innych. Bootowanie poprawiło się o 1s (lub przynajmniej tyle by probram to wyłapał). Wiecie może o co chodzi w tym zmienionym firmware, bo nigdy ni ebyło takich różnic a crucial nie trzymał by zanadrzu aż takiego asa.

Tak sobie myślę, że chyba coś kiedyś przeoczyli bo trudno myśleć o celowym obniżaniu osiągów sprzętu. Albo to jakieś programowe czary mary do którego ich zmusiła lub naprowadziła konkurencja.

 

Swoją drogą to strach pomyśleć jak by zrobili aktualizację do C300. W końcu to ten sam sterownik z innym softem i lepszymi pamięciami. Przypuszczam, że cos takiego jeszcze się pojawi ale dopiero jak zejdą z półek sklepowych wszystkie C300 bo kto wtedy kupiłby m4 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie żadne czary mary, zdecydowana większość wydajności SSD kryje się właśnie w firmware. Potem dopiero kości NAND i dalej dopiero kontroler. Wszyscy producenci pracują nad FW i takie spektakularne efekty zdarzają się niezwykle rzadko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie żadne czary mary, zdecydowana większość wydajności SSD kryje się właśnie w firmware. Potem dopiero kości NAND i dalej dopiero kontroler. Wszyscy producenci pracują nad FW i takie spektakularne efekty zdarzają się niezwykle rzadko.

 

Jeden fachowiec wrócił już z nad wody ;) Efekt rzeczywiście jest piorunujący. Ale powiedz, że nie przeszlo Ci przez myśl, ze niebawem to samo zrobią z C300, ktory ma w końcu większy potencjał na 34nm kościach i wtedy Vertexy3 i podobne klony na sandfocie były by pogrążone. I to przez starego poczciwego C300.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Crucial nie tylko robi dobre dyski i dobre firmware, ale i ma dobry support - zgłosiłem im mój problem no i dosyć szybko otrzymałem odpowiedź, że problemem może być oszczędzanie energii w chipsetach intela 5x.

 

Po zrobieniu "tweaka" póki co wygląda to tak:

Dołączona grafika

 

Jakby ktoś był zainteresowany, to podaję linki do dwóch sposobów na ten tweak:

 

1. Wyłączenie Turbo Boost i stanów C procesora przy użyciu regedita:

How To Improve SSD performance on Intel Series 4, 5 and 965 chipsets (Stamatisx Tweak)

 

2. Dodanie do opcji zarządzania zasilaniem nowych opcji dotyczących CPU i ich poprawa:

How To Improve SSD performance on Intel Series 4, 5, 965 Chipsets (JJB Tweak)

 

Sprawdzałem obie i w każdej jest wzrost szybkości w tym benchmarku.

Czy będę używał na co dzień to jest uzależnione od tego jak zachowa się chłodzenie (temperatury cpu) a także jaki będzie czas pracy na baterii. Z tego co udało mi się wyczytać, ten tweak nadaje się głównie do testów. Podczas faktycznego użytkowania komputera procesor rzadko siedzi na całkowitym idle, a więc wydajność jest większa niż pokazują syntetyki uruchamiane w idlu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas faktycznego użytkowania komputera procesor rzadko siedzi na całkowitym idle, a więc wydajność jest większa niż pokazują syntetyki uruchamiane w idlu.

 

M4 mam w stacjonarnym, ale kiedyś sprawdzałem na innym SSD i na podręconym na stałe procu tak na 4.825Ghz wydajność dysku też odrobinę wzrosła. Jednak tylko odrobinę. I nie wiem co było powodem czy większa wydajność proca, czy może ramu czy też płyty (choć tu na sandy BCLK nie idzie wiele w górę). Więc może przy innych kompach gdzie FSB czy BCLK można mocniej podręcić wzrost prędkości SSD w smarkach będzie większy.

 

W każdym razie programiści z Cruciala wykonali gigantyczną robotę bo w odczycie to teraz chyba mamy szybsze dyski niż te na sandforcie.

 

I tylko ten C300 nadal mnie nurtuje czy też go przycisną. Bo powinien być jeszcze lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem, wszystko co jest to te same z zeszłego roku czyli pierwsze wersje Vertex Plus. Zresztą nie oczekiwałbym wielkiej zmiany.

 

@radekc - nie liczyłbym na C300, to stara wycofana linia dysków i z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu w nią inwestować. Poprawki błędów owszem ale wielki boost wydajności to nie sądzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie liczyłbym na C300, to stara wycofana linia dysków i z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu w nią inwestować. Poprawki błędów owszem ale wielki boost wydajności to nie sądzę.

 

To co piszesz to trzma się kupy. Jeśli ten firmware to ogromna praca całego zespołu to zapewne tak będzie. Nie sądziłem jednak, że mogą drzemać takie różnice w sofcie i no i chwalę go trochę za wcześnie. Bo mam dopiero 2-3 godziny. Sądziłem jednak, że wzrost powstał przez jakieś symboliczne korekty. Kontroler w c300 zdaje się, ze jest ten sam i jeśli nawet włożyli sporo pracy w nowy soft to przeniesienie rozwiązań na prawie taki sam c300 nie powinno już tyle kosztować. Ale faktycznie dysk jest wycofany więc szkoda wydawać na niego cokolwiek. Bo to jest wbrew interesom nawet cruciala.

 

Swoja drogą to m4 polecił mi kumpel z forum i kupiłem go w ciemno praktycznie nic o nim nie czytając. Może kiedyś tu zajrzy ;)

 

 

Może to już było ale jeszcze załączę.

 

Jak myślicie czemu oszczędzania energii tak mocno obniżają wyniki w smarkach. Bo w testach powyżej są powyłaczane i przez to dyski mają lepsze wyniki niz zwykle.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego wzrostu wydajnosci w m4 na nowym fw, to sadze, ze chodzi glownie o konkurencje dla nowych zblizajacych sie ssd samsunga (seria 830) - ktore maja miec zdaje sie troche wyzsza wydajnosc. Sandforce 2 nie bylo tu raczej (glownym) celem, tylko nowy samsung. Bo bylo info o nowej serii ssd samsunga, jaka bedzie +/- wydajnosc (sekwencyjna), a tu minal chyba tydzien, i jest nowy fw od microna/cruciala - cos za duzy zbieg okolicznosci.

 

A zapas wydajnosci na pewno byl, i wiedzieli o nim - po prostu uzyli/wlaczyli go w odpowiednim dla siebie momencie (bo jak pisze, sandforce nie jest dla nich - w ich mniemaniu - ich glowna konkurencja, i z sandforce sie nie scigaja na osiagi - ale juz z np. samsungiem i innymi tak). Tak ja to widze.

 

a tam czekam na nowe samsungi, zwlaszcza ciekawi mnie ich wydajnosc w random 4k.

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła na cruciala w rtv euro agd (tak, wiem... sklep śmierdzi) za 389zł. Odbiór 31.08. Jeśli postawię XP - dużo stracę przez brak TRIM? Posiadacza komputera może być ciężko przekonać do zakupu drugiego oryginalnego systemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial nie tylko robi dobre dyski i dobre firmware, ale i ma dobry support - zgłosiłem im mój problem no i dosyć szybko otrzymałem odpowiedź, że problemem może być oszczędzanie energii w chipsetach intela 5x.

 

Po zrobieniu "tweaka" póki co wygląda to tak:

Dołączona grafika

 

Jakby ktoś był zainteresowany, to podaję linki do dwóch sposobów na ten tweak:

 

1. Wyłączenie Turbo Boost i stanów C procesora przy użyciu regedita:

How To Improve SSD performance on Intel Series 4, 5 and 965 chipsets (Stamatisx Tweak)

 

2. Dodanie do opcji zarządzania zasilaniem nowych opcji dotyczących CPU i ich poprawa:

How To Improve SSD performance on Intel Series 4, 5, 965 Chipsets (JJB Tweak)

 

Sprawdzałem obie i w każdej jest wzrost szybkości w tym benchmarku.

Czy będę używał na co dzień to jest uzależnione od tego jak zachowa się chłodzenie (temperatury cpu) a także jaki będzie czas pracy na baterii. Z tego co udało mi się wyczytać, ten tweak nadaje się głównie do testów. Podczas faktycznego użytkowania komputera procesor rzadko siedzi na całkowitym idle, a więc wydajność jest większa niż pokazują syntetyki uruchamiane w idlu.

 

 

Piękne dzięki za te tweak'i. Wyniki syntetyczne poszły w górę (Samsung 470 128GB). HP Pavilion dv6599ew Intel 965 Chipset Family.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak u Ciebie z pracą na baterii / hałasem chłodzenia?

No i którą metodę stosowałeś?

 

Zastosowałem obie metody, odnośnie pracy na baterii niestety nie mogę się wypowiedzieć bo moja bateria trzyma ok. 10 minut. Chłodzenie póki co nie zwiększyło pracy, podczas przeglądania internetu jest cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to już było ale jeszcze załączę.

 

Jak myślicie czemu oszczędzania energii tak mocno obniżają wyniki w smarkach. Bo w testach powyżej są powyłaczane i przez to dyski mają lepsze wyniki niz zwykle.

 

Na takie wyniki w benchach może mieć pewien wpływ również wydajność innych komponentów, np. CPU (a nawet "zwłaszcza CPU"), ale ta teza jest jeszcze do udowodnienia.

 

Natomiast cieszy to, co widać jeszcze w tym artykule - M4 w Raid0 w końcu się dobrze prezentuje. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D tych co tak mówią nie słuchaj ;)

 

PEŁNY format nie jest zalecany. Nawet (o ile się nie mylę) na forum OCZ o tym piszą. Zresztą po co robić pełnego formata :P

Poza tym, znam przypadek znajomego z innego forum. Coś nie teges miał z SSD, zapuścił pełne formatowanie, trwało to jakieś 14h i dobił dysk na amen hehe.

 

Ale jak ktoś tak bardzo chce zrobić pełny, jego wola :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła na cruciala w rtv euro agd (tak, wiem... sklep śmierdzi) za 389zł. Odbiór 31.08. Jeśli postawię XP - dużo stracę przez brak TRIM? Posiadacza komputera może być ciężko przekonać do zakupu drugiego oryginalnego systemu...

 

Ja bym jednak wolał mieć TRIM. Sam zbieram się do zakupu Cruciala M4 choć jeszcze przed "Błędem 8MB" byłem zdecydowany na Intela - jednak nigdy nie rozważałem opcji bez TRIM (raidy i inne cuda). Kto wtedy przekonał właściciela komputera do zakupu oryginalnego systemu :) ? Edytowane przez CtrlAltDel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja. Zakup był dokonany przed premierą 7, to raz. Dwa, jak ktoś na komputerze nie tylko gra ale też pracuje, to życzę szczęścia z pirackim softem. A trzy, 7 ma jednak bardzo zmieniony interface i jeśli ktoś jest "przyzwyczajony" to wcale nie będzie chętny do zmiany.

 

Zmiana systemu za 400 zł dla jednej opcji systemowej to jednak trochę drogo... Chyba że crucial nie ma softu który by ją zastępował ?

Zobaczymy jakie decyzje zapadną jak dysk przyjdzie. Swoją drogą - od wczoraj już nie istnieje na stronie rtv euro agd, ciekawe czy w ogóle dotrze :D

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak płaczecie nad brakiem TRIM'u w systemie? Mam Vist HP x64 i raz na 2-3m-ce czyszczę wolną przestrzeń CCleaner'em i nie widzę różnic w szybkości dysku.. Moim zdaniem wystarcza..

W XP wystarczy odp zadbać o sektory początkowe i później stosować w/w program i też będzie śmigał, że hej

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Kingston SSDNow V+ 100 96GB (cena za GB przeważyła szalę). Instalować będę Xp (wiem, wiem, ale narazie nie mam kasy na 7), więc GParted do założenia partycji, lekka optymilizacja pod Xp itp. Zintegrowałem sterowniki od AHCI z windą i pytanie, czy instalacja Intel Rapid Storage jest obowiązkowa w przypadku tego dysku i systemu? Pytam dlatego, ponieważ 99tomcat zauważył, że na płycie Asrock Fatal1ty P67 Performance w trybie bezczynności właśnie IRS obciąża mocno procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Kingston SSDNow V+ 100 96GB (cena za GB przeważyła szalę). Instalować będę Xp (wiem, wiem, ale narazie nie mam kasy na 7)

Akurat ten dysk najbardziej nadaje się pod XP bo ma najbardziej agresywnie ustawione Garbage Collection i nawet bez Trim będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...