Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakaś dobra duszyczka niech powie, co tutaj nie pasuje?

 

Win7 x64, gigabyte ud4 p67 b3, dysk ssd crucial c300 64gb ahci a w sterach takie coś:

 

Dołączona grafika

 

Syntetyki chodzą ok, hd tune pokazuje że jest dma a tutaj takie coś. Oczywiście zaptaszkowanie nic nie daje, wraca do takiego stanu. Na innym systemie gdzie mam w trybie ide ( ten sam mobas ale hdd ) jest ładnie dma i jest zaptaszkowane "włącz dma".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz obciążenie procesora? Na PIO powinno być bardzo wysokie lub maksymalne i w zasadzie cały system powinien wyraźnie zwolnić.

 

W BIOS'ie bym poszperał czy przypadkiem DMA tam nie jest wyłączone i czy dyski są przez BIOS prawidłowo rozpoznawane.

 

Sprawdź też SMART czy nie masz błędów CRC - to może powodować wyłączenie DMA.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

512 dla LSI powinno być w sam raz.

 

Jakaś dobra duszyczka niech powie, co tutaj nie pasuje?

 

Win7 x64, gigabyte ud4 p67 b3, dysk ssd crucial c300 64gb ahci a w sterach takie coś:

...

 

A zmiana kanału na którym jest dysk nic nie wnosi? Przeinstalowanie sterowników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nowe dyski, wyniki wydaja mi się w normie, co myślicie wszystko podpiete/zainstalowane ok?

 

Crucial M4 128GB

 

Dołączona grafika

 

Prędkość zapisu niższa niż na dyskach poprzedniej generacji, z sata 2 (np Corsair F120), czy to normalne dla tych modeli?

 

 

 

 

BTW

Co sądzicie o nowej serii Corsair GT?

 

Corsair CSSD-F90GBGT ma odczyt/zapis 550/510 MB i kosztuje nieco ponad 600zł za model 90GB:

Dołączona grafika

Edytowane przez T95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz obciążenie procesora? Na PIO powinno być bardzo wysokie lub maksymalne i w zasadzie cały system powinien wyraźnie zwolnić.

 

W BIOS'ie bym poszperał czy przypadkiem DMA tam nie jest wyłączone i czy dyski są przez BIOS prawidłowo rozpoznawane.

 

Sprawdź też SMART czy nie masz błędów CRC - to może powodować wyłączenie DMA.

 

Obciążenie praktycznie na zerowym poziomie, co by wskazywało że jednak PIO nie ma. W programach HD Tune itp. pisze że DMA.

W biosie jest tylko opcja IDE, RAID, AHCI, żadnych dodatkowych nie ma. Przy nastawie AHCI, dysku w Biosie nie widać ( zakładka Standard CMOS Features ). Widać go tylko w urządzeniach gdzie wybiera się kolejność bootowania. Po przełączeniu na IDE dysk widać. Ale tak było od początku. Błędów CRC brak, czyściutko jest.

 

A zmiana kanału na którym jest dysk nic nie wnosi? Przeinstalowanie sterowników?

 

Mam zainstalowane AHCI ze strony intela 9.2.0.1011 z datą 2010.09.10. Usunąłem, zainstalowały się te które są standardowo w systemie ( rok 2006 wtf? ), dalej to samo. Dałem aktualizuj i ponownie wyszukałem te co miałem wcześniej. Zainstalowałem i po resecie jest już DMA włączone. Gdzie tu logika w tych kompach to nie wiem. :lol:

Znając życie za jakiś czas znowu się pokiełbasi.

 

Aha, próba włączanie kompa na nastawie w IDE powoduje automatyczny reset po zniknięciu latających kuleczek. Myślałem że AHCI -> IDE ruszy bez problemów. Z IDE -> AHCI to wiadomo że nie ruszy ( bez modyfikacji ) bo sterów brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z AHCI na IDE nie ruszy, będziesz miał bluescreena/restart przed pojawieniem się graficznego loga windows. sprawdzałem to na nowym Intelu 310

 

Swoją drogą MS w którejś z nowych łatek (nie wiem której) pozbył się problemu BSODa podczas wstawania komputera z uśpienia na dysku SSD. Wczoraj przypadkowo moja dziewczyna uśpiła mi lapka, którego nie usypiałem już z 3 miesiące. Dzisiaj rano włączam komputer, patrze od razu login screen.... no nic, myślę, zaraz się wywali. Wpisuje hasło, daję OK i ... system działa :). Zrobiłem jeszcze 3 testy i nie ma BSOD'ów. Mam dysk na SF1222 - także to nie tylko zasługa nowych firmware'ów OCZ ale kwestia też łatek na W7. Jeśli jest ktoś kto chce kupić PQI S535/537 albo inne, to spokojnie można kupować... jeśli ktoś chce ;).

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dresiarz_biczysz

Co myślicie o tym vertex 2 PLUS, co ma zapis i odczyt niższy o 100mb niż vertex 2 E ? Tutaj chyba chodzi o czas dostępu a nie prędkości odczytu ? Taka 60gb styknie na system i programy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tu właśnie chodzi o pędkości i ilość operacji we/wy. Nic więcej.

 

 

Krótkie pytanie. Corsair Force 3 60GB (CSSD-F60GB3A-BK) czy OCZ Agility 3 60GB (AGT3-25SAT3-60G)? Bowiem chyba nie ma nic lepszego do 400 zł?

 

Edit.

 

Właśnie spojżałem w FAQ i zgłupiałem. Czy ten Crucial m4 64GB rzeczywiście będzie lepszy od w/w dla tej pojemności?

Edytowane przez toman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Corsair Force 3 jak i OCZ Agility 3 to dyski które:

 

A) Mają kontroler z serii Sandforce 22xx

Oznacza to, że możesz się spodziewać dużej wydajności okupionej spontanicznymi BSOD-ami. Jak dotąd mimo kolejnych aktualizacji firmware nie poprawiono pod tym względem nic.

 

B) Są to dyski z pamięciami asynchronous NAND

Oznacza to, że z czasem wydajność tych dysków spada dość znacząco, nawet mimo użycia TRIM.

 

Jak narazie zarówno Crucial M4 i Samsung 470 okazywały się najmniej problemowe, może właśnie dlatego je wszyscy polecają? Czy M4 będzie lepszy od tych dwóch wymienionych... Będzie lepszym wyborem z całą pewnościa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie zarówno Crucial M4 i Samsung 470 okazywały się najmniej problemowe, może właśnie dlatego je wszyscy polecają?

 

Należy jednak zaznaczyć, że to może być zwykła statystyka, bowiem sprzedaż SSD Crucial M4 i Samsung 470 jest dużo mniejsza od bardzo popularnych i dobrze sprzedających się OCZ Vertex, Agility i tym podobnych.

Duża sprzedaż = duża ilość użytkowników = ilościowo duża ilość nieszczęśników którym SSD właśnie padł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem wysoki rating problemów poparty stosunkowo większą sprzedażą modelu.Rozumiem też ideę rozwoju kontrolera serii 2000, zakładam że z czasem problemy wraz z wyjściem nowego FW będą niwelowane. Jak z samą wydajnością w/w dysków do tego M4? Wg porównywarki anadtech wydajność ssd'ków z sandforce jest niższa dla pojemności ~120GB do Cruciala. Czy podobnie będzie z ~60GB? Jeśli tak, to rzeczywiście M4 jest bezkonkurencyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy jednak zaznaczyć, że to może być zwykła statystyka, bowiem sprzedaż SSD Crucial M4 i Samsung 470 jest dużo mniejsza od bardzo popularnych i dobrze sprzedających się OCZ Vertex, Agility i tym podobnych.

 

Tu się akurat mylisz. Dyski Crucial M4 są obecnie najlepiej sprzedającymi się SSD zarówno w Polsce jak i za granicą. Zobacz recenzje tych dysków na newegg.com i porównaj z jakimkolwiek dyskiem na SF22xx. Dyski oparte na Sandforce 22xx po prostu się do niczego nie nadają. Pewnie nie polecałbym Cruciala tak żarliwie, gdybym się na SandForce nie sparzył. Całe szczęście, że sklep w którym kupiłem Corsair Force 3 128GB nie robił żadnych problemów i od ręki wymienił na Cruciala M4. Miła pani za ladą powiedziała, że nie jestem jedynym, który zrobił zwrot tego dysku z powodu BSODów.

 

Tłumaczenie się, że w końcu jakaś aktualizacja poprawi błędy SF22xx, to wróżenie z fusów. Miałem firmware 1.3.2, który miał likwidować wszelkie bolączki i nic nie pomógł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się akurat mylisz. Dyski Crucial M4 są obecnie najlepiej sprzedającymi się SSD zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

Obecnie pewnie tak, ale SSD są nie od dziś i jakby podliczyć ilosć dysków sprzedanych w sumie to tych opartych na Sandforce sprzedało się więcej.

Dyski oparte na Sandforce 22xx po prostu się do niczego nie nadają. P

 

Ja o tym dobrze wiem - bo miałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dalej bardzo dobre dyski, są jednak trochę wolniejsze od m4. Oczywiście nie wiele, dlatego cały czas wiszą jako polecane - także ze względu na bardzo niską awaryjność.

 

EDIT

FAQ odświeżone

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Corsair Force 3 jak i OCZ Agility 3 to dyski które:

 

A) Mają kontroler z serii Sandforce 22xx

Oznacza to, że możesz się spodziewać dużej wydajności okupionej spontanicznymi BSOD-ami. Jak dotąd mimo kolejnych aktualizacji firmware nie poprawiono pod tym względem nic.

 

B) Są to dyski z pamięciami asynchronous NAND

Oznacza to, że z czasem wydajność tych dysków spada dość znacząco, nawet mimo użycia TRIM.

 

Jak narazie zarówno Crucial M4 i Samsung 470 okazywały się najmniej problemowe, może właśnie dlatego je wszyscy polecają? Czy M4 będzie lepszy od tych dwóch wymienionych... Będzie lepszym wyborem z całą pewnościa.

 

A) Niby poprawiono sporo i u większosci jest jużok. Jednak raczej nie u wszytkich. Pozostaje trochę loteria

 

B)Asynchroniczność ma tę wadę, że dane już skompresowane mogą być zapisywane nawet do 2 razy wolniej niż w vertexie 3 i pochodnych mających pamięci synchroniczne. Zwykle jednak róznice w wydajności są niewielkie.

 

 

 

Ogólnei każdy ssd tak naprawdę da kopa - przyd obrej cenie i intele i vertexy 2 itp są warte polecenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie, wcześniej miałem x58 , wynik w pcmarku na poziomie 70k, po zmianie na z68 mam mniej, (ustawiałem na nowo kontroler, nie pamiętałem poprzednich ustawień i ustawiłem tak jak wydawało mi się ok , wg. Was ustawienia są dobre?

 

włączyłem cache police i wynik się poprawił na 60k ale to i tak mniej niż było

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się akurat mylisz. Dyski Crucial M4 są obecnie najlepiej sprzedającymi się SSD zarówno w Polsce jak i za granicą. Zobacz recenzje tych dysków na newegg.com i porównaj z jakimkolwiek dyskiem na SF22xx. Dyski oparte na Sandforce 22xx po prostu się do niczego nie nadają. Pewnie nie polecałbym Cruciala tak żarliwie, gdybym się na SandForce nie sparzył. Całe szczęście, że sklep w którym kupiłem Corsair Force 3 128GB nie robił żadnych problemów i od ręki wymienił na Cruciala M4. Miła pani za ladą powiedziała, że nie jestem jedynym, który zrobił zwrot tego dysku z powodu BSODów.

 

Tłumaczenie się, że w końcu jakaś aktualizacja poprawi błędy SF22xx, to wróżenie z fusów. Miałem firmware 1.3.2, który miał likwidować wszelkie bolączki i nic nie pomógł.

 

Czyli mówisz że mamy do wyboru kupić szybki dysk (np Corsair GT z odczytem/zapisem 550/500MB/s) lub kupić Cruciala M4 który w teorii rzadziej powoduje jakieś problemy, jednak z zapisem 170MB/s czyli dużo gorszym niż mój roczny Corsair F60 na Sata 2 który ma 275MB/s (Z którym mam zero problemów dodam)?

 

 

Mam Corsaira F60 60gb i zastanawiałem się nad wymianą na model GT 90GB lub dokupieniem drugiego F60 i spięcia obu w Raid 0. Jednak ceny starego F60 oraz nowego z odczytem/zapisem 500MB/s są praktycznie identyczne, oraz sprzedając obecnego F60 miałbym kase na model GT 90GB, stąd problem co zrobić ;)

 

p.s. Wg tego co tu piszą, Crucial M4 128GB ma czasem duże problemy z odczytem, prędkość potrafi spaść prawie do zera podczas gdy inne dyski minimalną prędkość mają na poziomie 350MB/s.

 

http://www.chip.pl/images/2011/10/18/Crucial_M4_CT128M4SSD2_128GB_551844.png/image_preview

Crucial M4 nie ustępuje w szybkości odczytywania danych dyskom z kontrolerem SandForce drugiej generacji (SF-2200) jak OCZ Vertex 3 MAX IOPS czy Corsair Force GT, a nawet osiąga lepszą średnią szybkość od dysków tańszych serii jak OCZ Solid 3 i OCZ Agility 3. Jedyne co niepokoi w M4 to ogromnie niska szybkość minimalna, do której potrafi spaść.

 

Edytowane przez T95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@T95

Dokładnie tak... zamiast kupować szybki dysk lepiej kupić M4. Czytaj proszę uważnie to, co ludzie piszą zanim wyciągniesz jakieś pokręcone wnioski.

 

To że M4 ma zapis 170MB/s i pamięci synchroniczne co często sprowadza się do tego, że w wielu przypadkach jest szybszy w zapisie od asynchronicznej konkurencji.

 

<TROLL>Ze świetnych artykułów czasopisma "Czyp", z którego podajesz odnośnik, pamiętam jak kiedyś napisali, że jak padnie ci HDD zawsze możesz wymienić w nim talerze lub elektronikę na inne z tego samego modelu. Mieli więcej świetnych artykułów tej materii i nie polecam się sugerować ich wiedzą na temat dysków. Dla fanów humoru w stylu Monty Python:

Czyp i wiarygodne artykuły

Oprócz w.w. artykułu nie spotkałem się z negatywną recenzją M4 nigdzie w necie. </TROLL>

 

Corsair F60 o ile pamiętam jest na SandForce SF-1200, a to był raczej bezproblemowy kontroler. Zrobisz jak chcesz, kupisz SSD jaki chcesz, ale zakupu SF-2200 będziesz żałować. Upewnij się, że w razie czego wymienią ci dysk na coś innego.

Edytowane przez Arroyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz w.w. artykułu nie spotkałem się z negatywną recenzją M4 nigdzie w necie.

 

Możliwe więc, że...

Dołączona grafika

Takie zresztą odniosłem wrażenie przeglądając kilka testów Chipa, dotyczących SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@T95

Dokładnie tak... zamiast kupować szybki dysk lepiej kupić M4. Czytaj proszę uważnie to, co ludzie piszą zanim wyciągniesz jakieś pokręcone wnioski.

A jeszcze lepiej zainteresować się Samsungiem SSD 830. Nie mówię od razu kupować, ale przeanalizować jego parametry i opinie użytkowników.

Ja osobiście nie wierze, że na rynku jest jeden model, który najlepszy, naj, naj, naj… jakim jest usilnie promowany tutaj Crucial M4.

Pachnie mi tutaj brakiem obiektywizmu i zaryzykuje twierdzenie - małą wiedzą tematu.

Po prostu nie wierze, że tylko jeden model jest ok, a reszta be :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sybic

 

jak byś śledził ten temat uważniej to zauważył byś też o samsungu 470 i dyskach intela które są tu też polecane czy też niektórych dyskach ze starym SF [Vertex 2 czy V plus] a M4 został przez nas [jako szczęśliwy posiadacz] zaakceptowany i uznany za swoje parametry [zapis nie jest w codziennym użytkowaniu potrzebny w zasadzie] od niedawna jest też i nowy Samsung 830 który równie dobrze się zapowiada ale narazie jest w kilku "rączkach" na rynku polskim

 

jakiś czas temu kolega z USA wspominał mi że jakieś nowe dyski od Intela mają wpaść na gwiazdke lecz nic pewnego nie znalazłem więc to jako taki offtop bardziej [przynajmniej na tą chwile]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...