Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety za dużo byś chciał i wątpię by ktos mial siłę wszystko Ci opisać kolejny raz. A znajdziesz to czytając temat lub odszukając w necie pierwszy lepszy artykuł.

 

Ale tyle co umiem to chętnie pomogę a wskazówka naprawdę cenna. Wpisz w google: "jak przyspieszyć ssd" i wyskoczy Ci bardzo fajny poradnik. Linka chyba nie mogę podać. Ale szacunek i podziękowania przy okazji składam osobie co go napisała ;)

 

Czytałem te poradniki, wszystko to potrafię wykonać. Ale są to czynności do wykonania już po instalacji systemu. A mi głównie chodzi o któtkie informacje czy w przypadku cruciala coś trzeba szczególnego wykonać przed i w czasie instalacji. Jeżeli nic nie trzeba zmieniać w stosunku do zwykłej instalki na hdd, to nie ma sprawy. Po prostu bałem się, że po instalacji np zobaczę niebieski ekran bo czegoś tam jednak nie zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli SMART wykazuje Ci błędy "CRC Error" dla kabla, który spina SSD z kontrolerem - to warto. Jeśli nie ma żadnych błędów, benchmarki są w normie - to szkoda kasy.

 

Nie używam jeszcze SATA III bo musiałbym wymienić płytę w tym celu i dokupić SSD z obsługą takowego interfejsu. Ale zawsze przy wyborze kabla SATA zawsze kieruję się tym by był gruby i możliwie najkrótszy.

 

Dzieki.

Właśnie chodzi o crc error. To co powstało to już zostanei. Byle nie było kolejnych. A błędy powstały na kabelkach asusa i to nie tych czerwonych ze starych płyt tlko z P8P67 co wyglądaja już sporo lepiej niż te po zlotówce w necie. Narazie jeszcze poobseruję z którego przewodu błędy. Nie ma ich tez dużo. Fajne kabelki znalazłem też u angeli od Phobya aleich cena to głownie koszt oplotu. Miały by sens gdyby cztery katowe końcówki były mi przydatne ale w mojej budzie niestety na nic się zdadzą. Kable nie wyglądaja na grube a mają jedynie oplot. Inne fosforyzują, jeszcze inne sa na ultrafiolet ale i to nie da mi gwarancji na brak error crc. Więc raczej zostanę przy obecnych kabelkach. Chyba, że przy okazji jakiegoś zamwienia kupię jakiś nowy do sprawdzenia na wymianę.

Zastanawiam się też czy kabel sata I to to samo co sata II i III bo mam nowiutki kabelek ze starej płyty asrocka co mi kiedyś padła. Może więc jest odrobinę lepszy od tych najtańszych dostępnych wszędzie. Aż żal d. ściska że kabelki po złotówce są w sklepach 5-10 razy droższe i i nie mają alternatywy.

 

 

Złożyłem nowy zestaw jak w sygnaturze. Czekam jeszcze tylko na kuriera z nowym ssd crucial 64GB. Pierwszy raz będę instalował win7 na ssd. Możecie mi w punktach napisać co po kolei robić:

1. co przed instalacją ustawić w UEFI lub inne czynności,

2. czy w trakcie instalacji win7 jest coś szczególnego do ustawienia(czy typowo jak na hdd),

3. co po instalacji systemu ustawić, zmienić.

Nie chciał bym czegoś namieszać w nowym ssd i potem pytać po forach o rady. Przeczytałem ten wątek ale znalazłem niepełne informacje. Może innym taki krótki tutorial się przyda. Jak wygląda zakładanie partycji na ssd?

 

Pamiętaj tylko o paru sprawach:

1. Dysk ma być ustawiony w biosie na AHCI.

2. Dysk SSD podłączasz najlepszym kabelkiem jaki masz ze wszystkich (prawdopodobnie będzie to ten otrzymany z płytą) do najlepszego i najszybszego kontrolera na płycie - w twoim przypadku jeśli masz sata 3.0 to najlepiej do Intela sata 3.0 a w ostatecznosci do Marvela czy Imicrona itp.

2. Nie ma potrzeby robić formatu dysku a jeśli już zrobisz to tylko szybki bez pełnego - powstanie wtedy partycja systemowa 100MB niewidoczna w Windowsie.

3. Nie wpadnij na pomysł by zmieniać rozmiar lub kasować partycję 100MB jeśli ci się utworzy przed instalacją po szybkim formacie.

4. Potem 4-5 pierwszych rad z poradnika. Przenoszenie plików na HDD nie jest już konieczne i w moim przypadku zbyteczne bo nie po to się kupuje SSD by z niego nie korzystać.

5. Cieszysz się wydajnością. Świrujesz w benchmarkach. A następnie nie chcesz już powrotu do HDD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AHCI ustawić przed instalacją systemu?

 

Płyta ma 2 sataIII

 

Lepiej zrobić to od razu. Warto też zgrać sobie gdzieś na wszelki wypadek sterownik do karty sieciowej bo może się okazac ze nie masz sieci od razu po instalacji oraz stery do płyty Intel Rapid Storage co zawierają również kontroler Intela na sata 3 i sata 2. Stery najnowsze ze strony Intela . Jeśli nie używasz USB 3.0 i bluetootha to nie instaluj bo system będzie się sporo dłuzej bootował. Jeśli masz kartę ATI to też najlepiej po instalacji wykasuj stare i wgraj najnowsze stery. A jeśli będa jakieś zwisy itp. to wgraj o jeden numer starsze. Jak Ci się chce możesz potem uaktualnic BIOS płyty oraz firmware do M4 (tu prawdopodobnie będziesz już miał od razu najnowszy 009).

 

Czytasz instrukcję od płyty i SSD oraz jeden HDD podłaczasz do sata3 Intela bo jest najlepszy. Pod drugi port Intela sata2 podłączasz kolejny dysk i DVD. A kolejny port sata 3.0 (Marvel, Imicron) jeśli nie jest Ci potrzebny to wyłączasz w biosie by nie powodował dłuższego odpalania systemu.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też zgrać sobie gdzieś na wszelki wypadek sterownik do karty sieciowej bo może się okazac ze nie masz sieci od razu po instalacji

Tego nie rozumiem jak to zgrać(z czego)przed instalacją systemu. Chodzi ci o ściągnięcie najnowszych sterowników do płyty asrocka i potem wgranie ich po instalacji systemu? Edytowane przez werysoft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie rozumiem jak to zgrać(z czego)przed instalacją systemu. Chodzi ci o ściągnięcie najnowszych sterowników do płyty asrocka i potem wgranie ich po instalacji systemu?

 

Ja zgrywam najnowsze z sieci. Ty masz w razie czego jakieś na CD do płyty więc nie problem. Teraz czas na lulu. A nastepnym razem to juz ja będe pytał. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadał się ktoś z Samsunga 470 64GB SATA II na Crucial M4 128GB SATA III? jak wygladają zmiany w życiu codziennym komputera? oczywiscie poza wieksza iloscią miejsca ;)

chodzi mi o to, czy jest rzeczywisty "kop", czy może nie warto dopłacać? przy zalozeniu ze te 64 GB na styk wystarczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) dzięki, jednakże w dobrej cenie ten Samsung jest tylko na Pixmanii...

zamierzam złożyć zamówienie na Cruciale M4 128GB. Potrzebuje jeszcze 3 chętnych, aby zamówić 5 sztuk - dwie już mam. Będzie taniej niż normalnie i z pełną gwarancją.

Czekam na info na PM jeśli ktoś jest zainteresowany. Model ten taki z bocznymi wpięciami, nie do laptopów.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) dzięki, jednakże w dobrej cenie ten Samsung jest tylko na Pixmanii...

zamierzam złożyć zamówienie na Cruciale M4 128GB. Potrzebuje jeszcze 3 chętnych, aby zamówić 5 sztuk - dwie już mam. Będzie taniej niż normalnie i z pełną gwarancją.

Czekam na info na PM jeśli ktoś jest zainteresowany. Model ten taki z bocznymi wpięciami, nie do laptopów.

 

Przecież w pixmanii kosztuje więcej niż w normalnych polskich sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) dzięki, jednakże w dobrej cenie ten Samsung jest tylko na Pixmanii...

zamierzam złożyć zamówienie na Cruciale M4 128GB. Potrzebuje jeszcze 3 chętnych, aby zamówić 5 sztuk - dwie już mam. Będzie taniej niż normalnie i z pełną gwarancją.

Czekam na info na PM jeśli ktoś jest zainteresowany. Model ten taki z bocznymi wpięciami, nie do laptopów.

 

o czym Ty w ogóle piszesz?

1. pixmania obecnie jedna z droższych

2. jakie wpięcie boczne? do laptopów nie wejdzie tylko dysk większy niż 2,5 cala (jeśli nie ma się takiego z 1,8). A tak wsio ryba.

 

A tak informacyjnie najnowsze dane o return rates. OCZ trzyma się mocno http://www.behardware.com/articles/843-7/c...ns-rates-5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby "wpięcie boczne" oznaczało to fajnie rozciągnięte zdjęcie jakiegoś ssdeka które już przewinęło się w tym temacie? :)

 

Chyba tak ;) ale w takim razie czym się różni dysk z końcówka CCA od tego bez?

CT128M4SSD2 2.5" i CT128M4SSD2CCA 2.5"

 

Anton, jak znajdziesz serię 470 64GB taniej niż ma Pixmania, to proszę zapodaj link.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak ;) ale w takim razie czym się różni dysk z końcówka CCA od tego bez?

CT128M4SSD2 2.5" i CT128M4SSD2CCA 2.5"

 

Anton, jak znajdziesz serię 470 64GB taniej niż ma Pixmania, to proszę zapodaj link.

 

zwracam honor. patrzyłem na ceny cruciala.

różnica jest taka, że droższy CCA - ma przejściówkę USB - SATA i program do klonowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, myślę, że Twoje pytanie ma związek z SSD, ale jednak jest cały wątek dotyczący płyt takich jak masz, w odpowiednim dziale - jak tam zadasz to pytanie, to pewnie ludzie, co zaglądają i mają taki sprzęt, szybciej pomogą.

Edytowane przez qhash
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamowilem Samsunga 830 64gb i 8 Gb ramu ;)

 

Jak dostane dysk musze niestety zrobic format wszystkiego co mam na kompie ;) Mam nadzieje, ze to co we FAQu jest napisane wystarczy do zadowalajacego dzialania SSD ;) czy ktos jeszcze ma jakies dobre rady ;) ?

 

Czy moze wystarczy, ze zrobie obraz partycji C i przezuce to na SSD ?? Bo znajomy mowil, ze po takim zabiegu dysk i tak bedzie chodzil jak mul i lepiej nowa winde postawic ...

Edytowane przez Buziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moze wystarczy, ze zrobie obraz partycji C i przezuce to na SSD ?? Bo znajomy mowil, ze po takim zabiegu dysk i tak bedzie chodzil jak mul i lepiej nowa winde postawic ...

 

Nie słuchaj tego znajomego :)

Przerzuć dane systemowe z HDD na nowy SSD swoimi metodami (ghost,arconis, itp) i wszystko będzie OK.

Oczywiście korekty ustawień w windzie zalecane do SSD będziesz musiał przeprowadzić.

Tego jest raptem 4 pkt. wiec można to zrobić w 5 min.

Edytowane przez sybic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

<p>Kilka miesięcy temu Samsung wystartował ze sprzedażą dysków SSD z serii 470, które przetestowaliśmy na łamach PurePC uznając za bardzo ciekawy produkt, chociaż technologicznie „twardziele” nie należały do światowej czołówki. Jednak nośniki zyskały całkiem dużą popularność nie tylko wśród właścicieli laptopów, niemniej z pewnością nie były dedykowane entuzjastom, głównie z uwagi na brak obsługi interfejsu Serial ATA 6.0 Gb/s. Dotychczas najwyższy segment szczelnie okupowały urządzenia napędzane kontrolerami SandForce SF-2281 oraz Marvell, ale Samsung ponownie daje o sobie znać. Seria 830 to rozwiązania przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, mogące spokojnie stawać w szranki z high-endowymi rywalami, dlatego do walki o tytuł mistrza wagi ciężkiej dołożyliśmy Samsungowi dysk AData S511. Autorski kontroler, własne pamięci oraz ciekawy design, to cechy charakteryzujące testowany model, który pozytywnie zaskakuje także swoimi możliwościami. Zobaczmy więc, jak pretendent do tytułu króla wydajności wypadnie w praktyce.</p>

<p class="rteright"><b>Autor: </b>Caleb - Sebastian Oktaba</p>

TEST SAMSUNG SSD 830 vs ADATA S511 - PUREPC.PL
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S511 na płycie z SATAII

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dodam jeszcze, że ów dysk źle współpracuje z SATAII co charakteryzuje się tym, że zupełnie losowo przestaje być widziany przez system, co jak można się domyśleć (jeśli dysk jest dyskiem systemowym) skutkuje bluescreenem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj tego znajomego :)

Przerzuć dane systemowe z HDD na nowy SSD swoimi metodami (ghost,arconis, itp) i wszystko będzie OK.

Oczywiście korekty ustawień w windzie zalecane do SSD będziesz musiał przeprowadzić.

Tego jest raptem 4 pkt. wiec można to zrobić w 5 min.

 

Super :D

 

A teraz mam jeszcze jedno pytanko :P chyba powinno byc w innym dziale ale to juz tak przy okazji. Mam 500 GB i mam wydzielone 40 czy 50 GB na system i czy jakos moge je sporotem dopisac do pozostalej reszty bez formata ?? Bo jak pomysle, ze mialbym to wszystko instalowac to slabo mi sie robi...

 

Jeszcze jedno pytanie czy moge jakos jeszcze wykorzystac RAM + SSD?? W koncu bedzie tego 8 GB bo te 4 GB to juz troche malo :/ Wiem, wiem wszyscy mowia, zeby wylaczac te programy w tle ale niechce mi sie ich pozniej znowu odpalac ...

 

 

Juz sie ciesze, ze wzialem ta 830 :) Mimo tego, ze moje mobo ma SATA 2 roznice poza syntetykami sa nieznaczace :) to tak do artykulu ;)

Edytowane przez Buziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dla usera XP zabawa w włączanie AHCI dla dysków SSD ma jakiś sens?

 

Dodam, że SATA II. Dysk to pewnie będzie Corsair Force albo Patriot Pyre, zależnie co dorwę taniej, bo to praktycznie to samo.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli masz Win7 nie waż się go używać ;)

 

 

Juz kiedys probowalem, skonczylo sie rozwaleniem partycji ....

 

jakies inne sugestie ??

 

Ok po problemie ;) Dzisiaj jak chlopaki graly w BFa a ja z nimi ucinalem gawede dowiedzialem sie, ze w win7 jest tak sprytny menadzer dyskow, ze laczy partycje bez formatu ;) Kurcze a musze przyznac, ze jakos tym menadzerem sie nie interesowalem bo w XP to byla padaka :P

Edytowane przez Buziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu się nie otwiera ale tu masz całą zawartość

 

Optymalizacje systemu Windows 7 pod dyski SSD

Guide * Windows 7 Ultimate Tweaks & Utilities *

Instalacja win XP, optymalizacje...

Guide Guide for Win Xp installation with Diskpar (alignment), nLite, Ramdrive, Page file Tweaks, Browser Tweaks, My Doc folder move and Print Spooler on Vertex

Tweaki XP i Vista pod SSD 1. generacji (bez cache)

Gen 1 Core SSD V1 and V2 Info threads. Vista and XP Registry tweaking...ATTO downloads here also.

Zmiana firmware na najnowsze od Intela (02HD) + uruchomienie Trim w Kingstonie 40GB

How to get your Kingston 40GB SSD to support TRIM - Overclock.net - Overclocking.net

Jak regenerować wydajność dysków które nie obsługują Trim (szczególnie 1. generacji)

Guide A simple guide for gen1 owners( Apex, solid, core V1/V2) or raid array owners who want to consolidate free space and clean the remaining Nand on the drives. OCZ gen2 drives..Vertex, Agility, Solid2, TURBO owners with FW 1.5 you do not need this.

Zestawienie większości dysków i technologii (producenci, kontrolery) obecnych na rynku.

PC Perspective - SSD Decoder Ring - an SSD comparison guide (Rev 2.3)

Poradnik pod tytułem: "Zrozumienie technologii SSD i wybór najlepszego dysku"

AnandTech: The SSD Relapse: Understanding and Choosing the Best SSD

Zbiór wszelkiej maści dysków. Podstawy co jest czym i ile w teorii potrafi

PC Perspective - SSD Decoder Ring - an SSD comparison guide (Rev 2.3)

Kwestia zużywania

A closer look at fresh versus used SSD performance - The Tech Report - Page 1

Testy na systemach operacyjnych

http://hothardware.com/Articles/Windows-7-...mance-Analyzed/

A look at SSD performance in Windows Vista - The Tech Report - Page 1

Windows 7 BETA vs Windows Vista SP1 SSD Performance Compared Introduction :: TweakTown

 

 

EDIT

Jak coś z tej zawartości uważacie że nie warto trzymać to jestem otwarty na sugestie - pierwszy post ma nadmiar kodu :)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...