Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Też doszedłem do tego miejsca, dziś robię przesiadkę na AHCI (SSD jeszcze nie mam), sterowniki musisz tylko ściągnąć odpowiednie, teoretycznie producent mobo/lapka powinien je dostarczać, oczywiście ja szukałem po necie. Z samym dyskiem nic się nie stanie, ale warto zrobić acronisem albo nortonem kopię partycji systemowej - na wszelki wypadek, gdyby się jednak okazało, że jest zainstalowane nie to co trzeba. Po zainstalowaniu sterów, reset kompa, do biosu ustawić AHCI i powinno pójść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę zakupić Samsunga 830 128GB do laptopa, gdzie mogę znaleźć i czy w ogóle jest coś takiego jak kieszeń zewnętrzna eSATA która bierze zasilanie z tego samego złącza (w lapku mam 2w1 czyli w porcie eSATA mam też port USB)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem korektę faktury z morele za Intela G2 40GB (439zl, dysk padl po prawie 2 latach), dorzuciłem 20zl i zamówiłem Crucial m4 64GB.

 

 

Mam nadzieje ze to dobry wybór ;).

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam inny dziwny problem. Kupiłem ten element http://www.komputronik.pl/product/131813/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Kingston_2_5_SSD_HyperX_120GB_Serial_ATA_3_Upgrade_Bundle_Kit.html

i podłączyłem do Asus CROSSHAIR IV i czysta instalka Win 7 na Seagate i nic podłączane po za SSD. Bios uatawiony na max transfer(Serial ATA/600)i win7 przy starcie się zapycha(zwiecha) mieli kułkiem(kursor) i prubóje uruchomić wszystko na raz bo odtwarzanie na poziomie 555 MB/s to chyba za dużo dla windowsa. Musiałem zmienić w Biosie na ATA/300. Narazie ok, tylko co jak ceny dysków spadą i kupię i złącze w Raid 0 http://www.komputronik.pl/product/96662/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/WD_Caviar_Black_1TB_WD1002FAEX_64MB_cache_SATA_III.html Zmiana Biosu w Asusie na najnowszy nic nie zmieniła.

Czy ktoś już się spotkał z takim problemem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje kupic SSD to 2 laptopow do jednego mysle zeby wrzucic 120gb a do drugiego 180gb i zrobic 2 partycje 60gb/120gb.

Myslalem zeby ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> F120 i F180 oczywiscie juz pod SATA3, pomysl dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z wyszukiwarki, ale mi nic sensowanego nie wypluło. A przekopywanie się przez +200 stron tematu nie uśmiecha mi się. Tak więc, jeśli pytanie się powtarza, to z góry przepraszam, a przy okazji sugeruję jego dołączenie do FAQ na pierwszej stronie tematu.

 

Ok, przejdźmy do rzeczy.

/załóżmy że nie biorzemy pod uwagę kosztów/ Osobny dysk SSD na OS i osobny dysk SSD na wymagające programy/gry sprawdzi się lepiej pod względem wydajności niż jeden dysk?

Wiem, że w przypadku talerzowców odpowiedź brzmi tak, ale pytanie czy brak fragmentacji i prawie zerowe czasy dostępu w przypadku SSDków coś zmieniają w tym względzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ivanov wydaje mi się, że lepszą opcją był by Raid 0 z ssd Zawsze to prawie zdwojony odczyt zapis.

System sam z siebie nie 'mieli' po dysku więc podejrzewam, że nie było by różnicy w pracy przy ssd(os) i ssd(inny soft)

Edytowane przez yogibeer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ivanov, nie, nie będzie szybciej. Wręcz przeciwnie 256GB dysk jest szybszy niż 128GB (zakładając proponowany podział), oczywiście tak samo 128GB jest szybszy niż dwie 64GB osobno.

Jednak dwa osobne dyski są dobre ze względów organizacyjnych jesli na drugim będziesz miał dane których nie chcesz tracić w razie formatu. Sam używam tego rozwiązania.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ivanov, nie, nie będzie szybciej. Wręcz przeciwnie 256GB dysk jest szybszy niż 128GB (zakładając proponowany podział), oczywiście tak samo 128GB jest szybszy niż dwie 64GB osobno.

Jednak dwa osobne dyski są dobre ze względów organizacyjnych jesli na drugim będziesz miał dane których nie chcesz tracić w razie formatu. Sam używam tego rozwiązania.

 

No niby tak, ale przecież jak mam na dysku OS + plik wymiany + jakiś-tam-program/grę, to komp odwołuje się jednocześnie do większej ilości rzeczy, niż jak mam na jednym dysku OS + plik wymiany, a na innym dysku program/grę. Z tego co mi się zdaje SSD nie lubią jak odwołuje się jednocześnie do paru rzeczy na nich umieszczonych; głównie chodzi o to, jak na raz dokonuje się i zapisu i odczytu.

W dodatku różnice wydajnościowe pomiędzy dyskami o "oczko wyższymi" (64GB i 128GB, czy 128GB i 256GB) nie są aż tak duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe ma to takiego znaczenia jak w przypadku HDD, naprawdę

Mi ściąganie w tle na HDD podczas łupania w wiedzmina 2 powoduje spadek fps. To samo ściąganie na pulpit w tych samych warunkach(pulpit=ssd) gdzie gra ciągle na zewnątrz doczytuje nie powoduje spadku fps.

To HDD naprawdę cierpią w takich przypadkach, nie SSD.

 

Z innej beczki, ze względu na puchnięcie chroma(uzywany tylko na 2 kompie) przerzuciłem jego tempy/cache i inne syfy na hdd, nawet nie wiecie jak mnie wkurza to łupanie i ciągły chrobot talerzy deskstara... w porównaniu do FF i cache w ramdysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, ze względu na puchnięcie chroma(uzywany tylko na 2 kompie) przerzuciłem jego tempy/cache i inne syfy na hdd, nawet nie wiecie jak mnie wkurza to łupanie i ciągły chrobot talerzy deskstara... w porównaniu do FF i cache w ramdysku.

 

Cache Chrome'a też spokojnie możesz wrzucić na Ramdysk - odpowiedni przepis znajdziesz np. TUTAJ. Sprawdzone osobiście przeze mnie, działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę zakupić Samsunga 830 128GB do laptopa, gdzie mogę znaleźć i czy w ogóle jest coś takiego jak kieszeń zewnętrzna eSATA która bierze zasilanie z tego samego złącza (w lapku mam 2w1 czyli w porcie eSATA mam też port USB)?

 

To się nazywa Power Over eSata, i są takie obudowy osobiście mam i używam taką obudowę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale przecież jak mam na dysku OS + plik wymiany + jakiś-tam-program/grę, to komp odwołuje się jednocześnie do większej ilości rzeczy, niż jak mam na jednym dysku OS + plik wymiany, a na innym dysku program/grę. Z tego co mi się zdaje SSD nie lubią jak odwołuje się jednocześnie do paru rzeczy na nich umieszczonych; głównie chodzi o to, jak na raz dokonuje się i zapisu i odczytu.

W dodatku różnice wydajnościowe pomiędzy dyskami o "oczko wyższymi" (64GB i 128GB, czy 128GB i 256GB) nie są aż tak duże.

 

Rzeczywiście zdaje Ci się :) nie po to właśnie wykorzystuje sie SSD w serwerach gdzie są tysiące jednoczesnych odwołań żeby było wolniej. IOPS dysku SSD jest przynajmniej kilkadziesiąt razy wyższy od typowego HDD. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki dysk wybrać

 

do 450 zł , płyta z sata2 ale może niedługo jakaś rozbudowa... Najlepiej coś nowego...

 

Co do pojemności , nie jest najważniejsza od 60gb do 120 myślę w tym przedziale cenowym

 

Brać Vertex-a 2E 60GB , zwykłego 2 120GB czy może polować na Vertex-a 3 60GB ... ? czy coś jeszcze innego .

 

Dzięki za szybką poradę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam że będzie to latało pod chipsetem AMD i wykorzystywane raczej nie jako przenoszenie dużych plików, a raczej jako główny cel to usprawnienie całego systemu , najważniejszych programów i przyspieszenie systemu win7 .

 

to jak , alternatywą Crucial m4 64GB dla Vertex-a 2e 60gb ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Wygląda, że rzeczywiście dwa dyski mogą najwyżej zwiększyć komfort w przypadku reinstalki Windy.

 

Tak w ogóle to chciałem pogratulować rafa tego tematu i faktu, że robi uptade'y w pierwszym poście. Duży plus; kawał dobrej roboty - keep it up! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<p>Dyski Solid State Drive, znane szerzej pod akronimem SSD, systematycznie zyskują coraz większą popularność. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wydajność owych urządzeń, jak również powolny lecz zauważalny spadek cen nośników. Dzisiaj 1GB w SSD kosztuje średnio 6 złotych, więc powoli zbliża do akceptowalnego poziomu, chociaż wciąż nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić. Niekwestionowaną zaletą SSD jest oczywiście brak części mechanicznych, jednakże nie ratuje to ich przed zużywaniem. Największym wrogiem długowieczności flashowych dysków jest zapis, stąd popularne stają się porady dotyczące jego zmniejszenia. Co zatem robić? Jak to robić? I czy na pewno odniesie to zamierzony efekt? Na powyższe i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku - jak usprawnić i przyspieszyć pracę dysku SSD.</p>

<p class="rteright"><b>Autor: </b>Eversor - Maciej Sadowski</p>

PORADNIK SSD - JAK PRZYSPIESZYĆ I USPRAWNIĆ PRACĘ DYSKU SSD

 

@rafa - mogę mieć do Ciebie prośbę, abyś link do poradnika oraz link do działu testów SSD z PurePC uwzględnił na 1 stronie w FAQ? Wierzę, że wielu osobom się przydadzą :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caleb: Świetny poradnik. Więc dzięki w imieniu własnym i w szczególności nowych forumowiczów.

 

Mam jednak pytanie do forumowiczów. Bo mimo wielu zalet SSD mam ostatnio potrzebe szybkiego wyszukiwania plików i wyłaczenie indeksowania utrudnia trochę życie. Znacie może jakiś półśrodek czy może po prstu je wyłączać na czas gdy jest potrzebne. Czy sam TRIM nie wydaje się Wam wystarczający aby dbać o dysk.

 

Druga sprawa którą juz poruszałem z zapytaniem kilka miesięcy temu - to czy używac a jeśli juz to jakich programów do pielęgnacji SSD. Bo jedni pisza że ccleaner szkodzi jeszcze inni coś jeszcze innego a śmieci trzeba się jednak pozbywać.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, na przykład ja. Ten problem nazywa się SandForce SF-2281.

 

To jak z tymi SandForce'ami, jest w końcu aż tak źle? Chcę korzystać na XP, 32-bit, Intel ICH9 z włączonym AHCI, SATAII, jako jedyny dysk w lapku, myślałem o Corsair Force 120 GB. Mam liczyć na jakieś problemy czy nie? A jeśli tak, to czy jest coś równie szybkiego w tej pojemności i cenie ~600 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...