Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do Rafy, ludzi którzy używali bądź używają Samsunga czarnego i cruciala M4 - pytanie o rozwiązanie kwestii ostatecznej - który z tych dysków kupić? 128GB, do laptopa, który najprawdopodobniej ma SATAII, Crucial jest teraz 50 zł tańszy niż Samsung, a ja mam bardzo duże zaufanie do kości Micron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma to uspokoić Twoje sumienie weź Cruciala (wystarczający powód kiedy dyski są tak bardzo porównywalne) - uwierz mi krzywdy sobie nim nie zrobisz.

 

Nie wiem co chciałeś tymi linkami pokazać?

m4 jest kilkaset złotych tańszy http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=981&g=141543&n=Crucial-SSD-M4-256GB-25-SATA-6Gb-s-415-260MB-s-read-write-&w=c a Intel poza ta gwarancją niczym się nie wybija, ot kolejny SandForce.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

m4 ma nowy firmware 000F

 

Release Date: 04/11/2012

 

Firmware for the m4 SSD is being updated from version 0309 to 000F. The m4 is updatable to this new firmware starting from versions 0001, 0002, 0009, or 0309 in a single step. If updating from an early version directly to 000F, all interim improvements will also be included (please see Release Notes for version 0002, 0009 and 0309 for details).

Changes between version 0309 and 000F include the following changes:

Improved compatibility with certain SAS expanders and peripheral RAID cards.

Improved throughput stability under extremely heavy workloads.

Improved data protection in the event of unexpected, asynchronous power loss.

This firmware update is recommended for all drives currently in the field if the end user is experiencing any of these symptoms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ilości zapisów. Jedna komórka wytrzymuje ok. 1500-2000 zapisów. Jednak kontroler dba o to, aby komórki eksploatowane były równomiernie, więc czas życia SSD, jako dysku systemowego, przy ilości zapisów w ciągu doby sięgającej 1-2 GB, może wynieść spokojnie 10 lat.

 

nawet więcej - wg twoich założeń to jest ok. 7TB zapisanych danych - moje X25-M miały 11 i 9TB zapisanych danych jakieś pół roku temu i dalej działają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ilości zapisów. Jedna komórka wytrzymuje ok. 1500-2000 zapisów. Jednak kontroler dba o to, aby komórki eksploatowane były równomiernie, więc czas życia SSD, jako dysku systemowego, przy ilości zapisów w ciągu doby sięgającej 1-2 GB, może wynieść spokojnie 10 lat.

 

Jedna komórka wytrzymuje duzo więcej. Dla 25nm jest to ok. 5000 operacji zapis/kasowanie (dla 32mn było to ok. 10k). Kingdton wypuścił teraz przecie dyski o mniejszej trwałości, z komórkami wytrzymującymi 3k zapisów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WTF? :blink: "Czekamy na finalne sample i zaczynamy testować"??? Dysk już dawno miał premierę i co ciekawsze sklepowe półki również uginają się pod jego ciężarem, a purepc jak zwykle sto lat za murzynami :wink: pzdr

 

UP

PS3105 trzymaj się od tego ciach!a z daleka!

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ilości zapisów. Jedna komórka wytrzymuje ok. 1500-2000 zapisów. Jednak kontroler dba o to, aby komórki eksploatowane były równomiernie, więc czas życia SSD, jako dysku systemowego, przy ilości zapisów w ciągu doby sięgającej 1-2 GB, może wynieść spokojnie 10 lat.

Dla Crucial m4 jest to (wersja 64GB) 36TB całkowitego zapisu czyli 20GB dziennie przez 5 lat; dla większych wersji jest 72TB i 40GB dziennie przez 5 lat.

W praktyce wytrzymują nawet więcej -> patrz link w FAQ - czyli możemy spodziewać się że zwykły użytkownik pocieszy się nim kilkanaście lat.

Kto by tak długo trzymał takiego starocia? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jednym słowem szajs który ma wytrzymać jedynie okres gwarancji

 

Przy 10GB dziennie operacji write/erase takie komórki wytrzymują 8 lat: http://www.anandtech.com/show/5734/kingston-hyperx-3k-240gb-ssd-review

 

@rafa - wytrzymują więcej, bo sam zapis obciąża komórki w mniejszym stopniu niż zapis i kasowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nabyłem 80gb intela x25m, transfery w normie jak na ten model, zero problemow.

Trochę przeszacowałem pojemność, bo używam win7 solidnego kastrata, instalka 1gb, system zajmuje niecałe 3gb po zainstalowaniu (pagefile na hdd). I teraz nawet po zainstalowaniu wszystkiego, office, sporo programów nawet z 12gb na dwie gry, ciągle spokojnie dałoby się zmieścić na 40gb.

Morał jest taki, jak się ma dobrą instalkę windowsa to można się pomieścić na sporo mniejszym i tańszym dysku.

 

Generalnie wrażenia pozytywne, kop vs hdd jest potężny, start os (nie licząc posta) to z 10s (wliczając start chrome z masą rozszerzeń, cięzkiego czytnika rss w javie, mirca i paru innych programów), zamykanie systemu ~2s.

I jeżeli gramy w coś co doczytuje z dysku na bieżąco (bez ekranu ładowania), to kop jest ogromny (tego typu zjawisko występuje np. w diablo 3 beta).

No i oczywiście błoga cisza, zero "chrobotania" z obudowy.

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na google windowsmx, tam są różne releasy można sobie wybrać (można używać tych systemów normalnie z legalnymi kluczami). Udostępniają tam różne wersje poobcinane, lub rozbudowane, masa tweaków. Można bawić się w to samemu, ale trzeba sporo przysiedzieć nad tym, żeby taki system dobrze działał, dlatego gotowce są łatwym wyborem. Tylko dobrze przeczytaj co jest zmienione, bo są tak okrojone wersje że może sporo rzeczy nie działać (np. drukarki, internet explorer, wyszukiwarka plików). Wszystko zależy od stopnia okrojenia i do jakiego typu użytkowników skierowany jest dany release.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Jeśli szukacie SSD oferującego jak najkorzystniejszy stosunek ceny do pojemności, a zarazem mogącego pochwalić się przyzwoitą wydajnością, to wybór jest naprawdę dramatycznie wąski. Oczywiście, dyski półprzewodnikowe nigdy nie należały do szczególnie atrakcyjnych cenowo alternatyw HDD, aczkolwiek systematycznie przybywa urządzeń w rozsądnych kwotach. Wśród takich nośników aktualnie prym wiodą Corsair Force 3, OCZ Agility 3 oraz Patriot PYRO, których wersje 60GB znaleźć można już w okolicach 300 złotych. Teraz do hitów sprzedażowych dołącza Kingston z serią V+200, mając nadzieję na wyrwanie rywalom solidnej porcji tortu, zwanego szeroko rozumianym rynkiem konsumenckim. Wszak przecież nie od dziś wiadomo, że najwięcej zarabia się sprzedając produkty niedrogie, zaś modele high-endowe służą głównie budowaniu marki. Dlatego postanowiliśmy przetestować niedrogie Kingston SSDNow V+200 w czterech najpopularniejszych rozmiarach: 60/90/120/240 GB.

Test Kingston SSDNow V+200 60/90/120/240 GB - Tanie SSD

 

Były pytania o V+200 i proszę - prawie cała rodzinka w komplecie :)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal nie mogę się zdecydować co wziąć - C830 czy M4 :D Czy Crucial ma w Europie serwis ? Bo na korzyść Samsunga przeważa zazwyczaj minimalnie lepsza wydajność i serwis w PL.

 

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie, które zrodziło się w mojej głowie. Mam obudowę Obsidian 800D, więc ona ma hot swapy dla dysków. To czy podłączenie dysków przez to http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/case/obsidian800d/hdd2_stor.jpg jest bezpieczne ? Chodzi mi o to, czy tego typu wynalazki spowalniają bądź powodują opóźnienia niż bezpośrednie podłączenie do płyty głównej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem to napisać - chyba w pierwszym poście trzeba zamieścić jakiś skrypt losujący po naciśnięciu przycisku Samsung 830/Crucial M4 ;) Wielu osobom odblokowałoby to paraliż decyzyjny :P

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa - wytrzymują więcej, bo sam zapis obciąża komórki w mniejszym stopniu niż zapis i kasowanie.

 

Ale poprzez zapis w odniesieniu do SSD zawsze należy rozumieć "kasowanie i zapis" - w SSD inaczej się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał po prostu tańszy i tyle. Dysk sie NIE MA PRAWA ZAPSUC, wiec serwis Ci nie jest potrzebny do szcześcia.

 

 

Oj żebyś się nie zdziwił, nawet właściciele M4 mają problemy więc nie ma niezniszczalnych i idealnych produktów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał po prostu tańszy i tyle. Dysk sie NIE MA PRAWA ZAPSUC, wiec serwis Ci nie jest potrzebny do szcześcia.

 

Jak każde urządzenie elektroniczne ma prawo i dlatego producent udziela na niego gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość glasser

Ja bym brał po prostu tańszy i tyle. Dysk sie NIE MA PRAWA ZAPSUC, wiec serwis Ci nie jest potrzebny do szcześcia.

 

Osobiście, nie wyobrażam sobie kupna dysku SSD bez lub z krótką gwarancją. Edytowane przez glasser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gwarancją to jest trochę tak, te dyski które potrzebują gwarancji (np. te ocz na sandforce które notorycznie padały), to kupno takiego dysku jest pomyłką nawet gdyby dawali je za pół ceny i dożywotnia gwarancje, bo co komu po gwarancji, skro traci dane i jest tyle zachodu z wymianami gwarancyjnymi. Dysk z zasady jest taką częścią, że znacznie większa szkoda jest gdy w ogóle padnie i tracimy czas/dane, a nie sama ewentualna strata finansowa (konieczność zakupu nowego). Zdecydowanie wolałbym dysk nawet wolniejszy i droższy, i bez gwarancji, ale taki który ma najmniejszy możliwy odsetek przypadków że padł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie 40-tki Intela G2 i narazie odpukac nie mam zadnych problemow. Fakt ze jeden jest malo uzywany w lapku ale ten na moim kompie chodzi po 14h/dobe. Wiadomo wszystko moze sie zepsuc ale akurat z dyskami juz dawno nie mialem zadnego problemu. Poza tym wole kupic takiego Intela i miec wieksza pewnosc niz jakiegos innego tanszego czy szybszego a o mniejszej pewnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk z zasady jest taką częścią, że znacznie większa szkoda jest gdy w ogóle padnie i tracimy czas/dane, a nie sama ewentualna strata finansowa (konieczność zakupu nowego).

 

Dane to zwykle traci się głupoty, bo każdy użytkownik komputera powinien robić backupy.

Niech każdy zada sobie pytanie - czy jesteś gotowy na pad SSD?

Ja tak, w każdej chwili. System odtwarzam z ghosta w ciągu 3 min na nowym dysku.

Zdecydowanie wolałbym dysk nawet wolniejszy i droższy, i bez gwarancji, ale taki który ma najmniejszy możliwy odsetek przypadków że padł.

 

Obawiam się, że przy takim nastawieniu i nawet przy kupnie najmniej awaryjnego dysku, będziesz miał pecha ;) Znaczy akurat trafi na ciebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...